• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Da to mi je jasno, vidim dok jedu travu mekše kakaju, a dok jedu sjeno tvrđe, ja ti ovo mekše kakanje, koje naravno nije proljev, jer ne leti iz krave van, zovem ''mliječno gov*o'' :mrgreen:

Imam jednu debelu kravu koja meko sere, kaj god da pojede, to je čudo jedno, sve teliče iza zafraja dok sere, i od sjena i od trave i od silaže, uvijek isto, neznam nit sam kaj neštima, a mlijeka nema skoro ništ!
 
B

brundalo

Guest
ŠANANA IMT 565 kaže:
Brundalo ja mislim da si u krivu, odmah osjete travu i mekše kakaju, barem moje dok jedu lucernu, a od sirka bi trebalo biti još gore mekše! :mrgreen: :mrgreen:

Nego jel može krava dobiti proljev kod takve promjene hrane???
Nisan ja u krivu decko. Iz mene govori iskustvo, a ovcjeg proliva (štrcavac) san prosa ohoho. I nisan jednom bija posran he he prilikom muze. Najvaznije je blago polako privikavat na promjenu hrane i nece bit problema. :) :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
brundalo kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Brundalo ja mislim da si u krivu, odmah osjete travu i mekše kakaju, barem moje dok jedu lucernu, a od sirka bi trebalo biti još gore mekše! :mrgreen: :mrgreen:

Nego jel može krava dobiti proljev kod takve promjene hrane???
Nisan ja u krivu decko. Iz mene govori iskustvo, a ovcjeg proliva (štrcavac) san prosa ohoho. I nisan jednom bija posran he he prilikom muze. Najvaznije je blago polako privikavat na promjenu hrane i nece bit problema. :) :)


Ubiti ja sam krivo postavio pitanje, privikava se normalno postepeno, al me je interesiralo zašto dobije proljev recimo tek nakon nekih tjedan il dva konzumacije svježe zelene hrane, bez brige, mene su i posrale i zapišale! :D :mrgreen:
 
V

Volintena

Guest
brundalo kaže:
Nisan ja u krivu decko. Iz mene govori iskustvo, a ovcjeg proliva (štrcavac) san prosa ohoho. I nisan jednom bija posran he he prilikom muze.

A zato ovčari/kozari imaju u opremi i opremu za kemijski rat! :rolfer: Ajjajjajjaj :rolleyess: , morat ću i to stavit u troškovnik projektne dokumentacije. ;)
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Evo, dogodilo se nekoliko loših promjena u mojoj obitelji i sad sam ja završio pod kravama. Mužnja, djelomično i hranidba sad su sastavni dio mog radnog dana. Ne žalim se, barem imam što raditi ovih dana.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
E sad si ko i ja, mužnja i djelomično hranidba odkad je mama operirana!
Ništ mi ne fali, podigao sam kvalitetu mlijeka, a ona nikako nije mogla :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cabage kaže:
Evo, dogodilo se nekoliko loših promjena u mojoj obitelji i sad sam ja završio pod kravama. Mužnja, djelomično i hranidba sad su sastavni dio mog radnog dana. Ne žalim se, barem imam što raditi ovih dana.

nadam se da se nije nešto gadno dogodilo :!:

sad češ imat praksu i vidjet kak ti ide sa kravama, i malo experimentirati :!:
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Djed bio u bolnici, pa završila i mama, pa djed umro, pa sad mama ne smije dizati ništa teže od žlice...
Život je nepredvidiv.
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
dečki imam jedan problem pomagajte ako boga znate
grije me se silaža a neznam zbog čeg i počela je malo pljesnivit
da li tko ima iskustva s tim i kako to uklonit
počeo sam primjenjivat neke metode u vezi hranidbe i več se vidi pomak hvala vam na svim savjetima
samo još da se dogovorim s tatom za sjetvu ovre godine pa če sve bit u redu
krave sam privel u novu staju nije još do kraja dovršena jer tata je bolestan pa ne može radit na staji ali čim ozdravi nastupamo u akciju bit če i slika
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
dečki imam jedan problem pomagajte ako boga znate
grije me se silaža a neznam zbog čeg i počela je malo pljesnivit
da li tko ima iskustva s tim i kako to uklonit
počeo sam primjenjivat neke metode u vezi hranidbe i več se vidi pomak hvala vam na svim savjetima
samo još da se dogovorim s tatom za sjetvu ovre godine pa če sve bit u redu
krave sam privel u novu staju nije još do kraja dovršena jer tata je bolestan pa ne može radit na staji ali čim ozdravi nastupamo u akciju bit če i slika

uh
grijanje silaže može bit iz više razloga, nije dobro nagaženo, ima neke prljavštine poput zemlje il tak nečeg u masi pa se kvari,il je proces fermentacije išao u krivom smjeru pa je sad naknadna fermentacija.

budeš vidio da li če se i dalje nastaviti grijati, jer ako se bude graijalo i na ovakvim minusima, bude bacanja silaže, ili češ morat brže trošit, malo je čudno da se več sad zagrijava :shock:

daj mi reci, da li nakon što nagrabiš silažu, opet pokriješ silos, tj prekriješ :?:

ako da, nemoj to više radit, kad je silos načet i kako ga trošiš, onaj dio najlona koji si maknuo sa sliaže ne vračaj nazad na masu, jer stvaraš uvjete za kvarenje, to je jako bitno :!:
pogledaj u temi sirak moj otvoreni silos sirka, lijepo smotan najlon koji više ne vračam nazad, a što se tiče kiše, kod mene je tak nabita masa da nemre ni centimetar zakisnit :D
onaj dio koji je pljesniv baci, ni slučajno da nisi dao kravama jest, nikome.

sve če sjest na svoje mjesto, sezona je pred tobom :D

cabage, moja iskrena sučut :!: i nadam se da če ti majka ozdravit što prije :D
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Još da nadodan kaj je bogec zaboravil. 8)
Moraš imat potrošnju silaže, zimi moraš minimalno trošit 1 metar silaže tjedno a ljeti 2 metra :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ovih dana samo otvoril drugi silos, dobro je odfermentiral, fino miriši, hoču ga jesti :mrgreen:

fino fino :D njami njami

vidim šprica je ko uteg metnuta, šta nisi natero i utovarku, đubretarku, plugove, drljače, 20 kubika drva, 4 kamiona šodera gore, da bude zatrpan do neba :mrgreen: :mrgreen:

kaj si več na drugom silosu :shock: ja imam tri silosa, a još nisam ni na polovici prvog :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ovih dana samo otvoril drugi silos, dobro je odfermentiral, fino miriši, hoču ga jesti :mrgreen:

fino fino :D njami njami

vidim šprica je ko uteg metnuta, šta nisi natero i utovarku, đubretarku, plugove, drljače, 20 kubika drva, 4 kamiona šodera gore, da bude zatrpan do neba :mrgreen: :mrgreen:

kaj si več na drugom silosu :shock: ja imam tri silosa, a još nisam ni na polovici prvog :!:

Ma špricu smo tu hitili jer smo ju mogli odnesti gore :mrgreen: , danas smo ju baš skinuli i metnuli pod šupu!
Kaj se tiče ostalih strojeva, drljače i plugovi bi baš pasali gore na foliju. sigurno ju nebi izbušili :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

Da več sam na drugom silosu, zato jer je u prvom bilo 7 prikolica, jedna je otišla na smeće, a ovo su nekak pojeli, sad sam otvoril ovaj u kojem je 15 prikolica, tu nema niti mrvice pokvarenog (nove sve folije) :arrow: i još imam jednu okruglu jamu u zemlji gdje su 2 prikolice, nju čuvam za ljeto za bikove!!
Potrošilo bi se i više, al malo šparam, kaj češ kad više nisam imal kam nasilirat :roll: :roll: :roll:

Ti si još na 1. sigurno zato jer u svakom imaš možda po 30 prikolica :mrgreen: :lol: + SJENAŽA(ono o čemu ja i moje kravice sanjamo) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Potrošilo bi se i više, al malo šparam, kaj češ kad više nisam imal kam nasilirat :roll: :roll: :roll:

Ti si još na 1. sigurno zato jer u svakom imaš možda po 30 prikolica :mrgreen: :lol: + SJENAŽA(ono o čemu ja i moje kravice sanjamo) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nasiliraš bilo gdje na nekom prostoru, staviš stari najlon na zemlju i udri dok ima na polju :D pa kak ja imam svuda hrane, i na parcelama koje sam uzeo u najam sam za to, da imam hranu gdje metat :D ( nekak mi se čini da mi to nebude dovoljno mjesta u novoj sezoni :shock: )

imam nasilirano oko 80 prikolica u silosima sirka i kukuruza :D

kaj i ti sanjaš sjenažu :shock: hi hi, ma bude uskoro sjanaža graška i zobi, pa onda ljulj, pa imaš i lucernu i to moš metnit u bale
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA IMT 565 kaže:
Potrošilo bi se i više, al malo šparam, kaj češ kad više nisam imal kam nasilirat :roll: :roll: :roll:

Ti si još na 1. sigurno zato jer u svakom imaš možda po 30 prikolica :mrgreen: :lol: + SJENAŽA(ono o čemu ja i moje kravice sanjamo) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

nasiliraš bilo gdje na nekom prostoru, staviš stari najlon na zemlju i udri dok ima na polju :D pa kak ja imam svuda hrane, i na parcelama koje sam uzeo u najam sam za to, da imam hranu gdje metat :D ( nekak mi se čini da mi to nebude dovoljno mjesta u novoj sezoni :shock: )

imam nasilirano oko 80 prikolica u silosima sirka i kukuruza :D

kaj i ti sanjaš sjenažu :shock: hi hi, ma bude uskoro sjanaža graška i zobi, pa onda ljulj, pa imaš i lucernu i to moš metnit u bale

Mogel sam jedino na silirati samo na pol dvorišta :mrgreen: , ili na putu ispred kuće :mrgreen: , nema prostora kod mene prijatelju, doči češ jednom kod mene pak budeš videl na kakvom položaju živim!!!! ;)

Sanjam sjenažu, sve više, da je barem sutra 5 mjesec i da idem kosit graška :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
kaj su ovvi bjeli fleki to pokareno :?:

Neje pokvareno!!!

To su ti ko onak one paučine ko od vate, znaš na kaj mislim :roll: :mrgreen: , bogec sigurno zna na kaj mislim! :!:
To mi se samo na tim mjestima na površini silosa pojavilo, neznam zakaj i neznam točno kaj to je :!: :scratch :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
[quote="marko hurlimann xa86":1p7zwah1]kaj su ovvi bjeli fleki to pokareno :?:

Neje pokvareno!!!

To su ti ko onak one paučine ko od vate, znaš na kaj mislim :roll: :mrgreen: , bogec sigurno zna na kaj mislim! :!:
To mi se samo na tim mjestima na površini silosa pojavilo, neznam zakaj i neznam točno kaj to je :!: :scratch :scratch[/quote:1p7zwah1]

na gredi od šupe žive sove, a one jedu silažu i onda moraju............ i eto bjele mrlje :mrgreen:
 

Najnoviji postovi

Na vrh