• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

Č

Čerevec

Guest
Gle Branimir gledano s te ekonomske strane ti si upravu, ali moraš misliti i na organizaciju posla. Ako se kosi zeleneno svaki dan moraš po friško. A mogučnost napasivanja nema večina gospodarstava. Ja imam ograđeno 4 rali odma iza štale. To ti je prokleti breg na po kojem mi se i ne vozi z traktorom. V proletje pognojim z ureom i pustim krave. Tu ti one imaju celu godinu pomalo za pasti, ali dobivaju i klasičan obrok-sliaža, sjenaža, koncentrat. Jedino junice oskudnije hranim ljeti pa su one prisiljene pasti. Takov oblik napasivanja mi se sviđa, paša je kravama kao neka zabava. I sretne su kaj moru biti vani, ležati i preživati v hladu šumarka, a za junice je to jeftina krma.
Ti buš sad imal farmu od 50 krava pa bu tebi možda jednostavnije v silos silirati trave a ne v bale.
 
B

brundalo

Guest
Necu se suprostavljat jer neznan nista o strojnim prstenovima, ali reka je branimir da uzimaju 100 kuna za baliranje. Ok neka je i tako, ali zar se ne isplati dat i 100 kuna za balu.Jos uvik je jeftinije nego onoliko koliko bi mene kostala..da je doveden ovdi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Je tak je, čerevec, ja to gledam ovako, namjeravam imati maximalmno 15 krava, jermi uvjeti ne dozvoljavaju više, ali to je dovoljno za neku dostojnu mljekarsku proizvodnju, svako mi se bude više isplatilo balirat u bale sjenažu nego silirat ju, jer zna se točno kolio čega bude trebalo, platiš toliko, a sve se vrača i to brzo, zarada ide....

Znam čovjeka koji ima 25 krava na vezu u boksovima, ima dva nova traktora, kosilice,bla-bla, al ne kupuje balirku i omotač, isplati mu se jednostavno to platiti i on si povrati jako brzo te novce, a sve ostalo mu je čista zarada!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
Sa ovi nsvin san ti tija rec ovo da su uvik pametniji covik i tovar (magarac) nego sami covik. Normalno ovo je bez uvrede.
Jer nijedna bestija se nije najela od matematike. Pusti pricu i filozofiju teoreticara, ovdi ti govori covik iz prakse(bogec)
:) :)


dvojica blesavih su uvjek bili pametniji od jednog " pametnog " :shock:

ako je netko želio pomoči , to sam bio ja, iz nesebičnih razloga , tj nisam nikad imao posebnih razloga ni interesa, samo volju da pomognem, jer savjetodavne ne rade svoj posao, jer se nema gdje vidjet, čut, pročitat.
ja sam se vratio sa pantovčaka i gospodskog posla u skupim odjelima na poljoprivredu ( ko bi to još napravio), u namjeri da budem najbolji, ne največi nego najbolji, uspio sam, a nikad nisam bio sebičan da to podjelim sa drugima, VAŠ USPJEH JE MOJA NAGRADA :D :D :D :D :D :D

nitko meni neče dizat spomenike, niti me snimat, ali če me se neki sjetit, sjetiti slika polja ljuljeva, graška, sirka, i pomislit, pa mogu to i ja, i želim da to netko nepravi, da bude još bolji, i da ponosno živi od tih polja i stoke

ja imam veliku praksu, ali i znanstveno znanje, evo npr za diplomski je napravljeno 24 strane istarživanja i tablica, da se smrznete od brojki, od podataka o sirku, računanja s mojih polja, sve do podataka o postotku lista , metlice i klasa sirka u suhoj tvari, sve u detalje

meni nije nitko pomogao, nikad sirak nisam vidio u životu dok ga nisam posijao, a sad sam viceprvak svijeta u prinosima, znači sve se može kad se hoče

btw sutra imam obranu diplomskog, i idem dalje , napadam veče titule, pa tako sve do titule dr :D
malo da se pohvalim
 
B

Branimir 105 s

Guest
@brundalo
Ne isplati se jel od tih 100 kuna njemu pol ostaje čistog, još sam malo rekel.

@Čerevec
Nisam ja sad mislil konkretno na sebe. Istina meni su bale iako najpraktičnije jednostavno skupe. Nemam ja kaj tu računati: 50 komada i podmladak bar 2 bale dnevno puta 365 = 730. Da imam i bolju balirku i svoj omotač još je uvijek dosta. Inače isto namjeravam puštati krave van jer je parcela na kojoj bu štala 1 ha. Više radi ispusta nego ispaše.

@bogec
Ja ne kanim svoje krave forsirati u neke peteroznamenkaste proizvodnje. Cilj mi je 6000 litara tak da se sve uredno može servisirati i da opet ne moram krave nakon 2 ili 3 laktacije izlučivati. Tome i namjeravam prilagoditi i hranidbu.
I nemoj me tu nekaj preveč nahvaljivat znaš i sam da je teorija jedno, a praksa drugo. Ja ću nastojat raditi najbolje kaj mogu, al treba imati i dozu skromnosti i samokritičnosti.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
To i mene muči, taj neki strah prema sebi, uvijeh želim da je sve najbolje i da sve dobro ispadne, ali uvijek postoji doza onog straha, kaj ak se nekaj dogodi meni, kravama, nekaj krene po zlu, uvijek malo mislim i na to, naravno kad ništ ne radim, al kad sam u poljuna traktoru jednstavno nemam vremena misliti o tome i za sad je sve dobro ispalo!!! :mrgreen:

Bogec, kaj bi se dalo reči o kombinaciji zeleno + sjenaža, recimo kad je god moguče svježe zeleno, a uvijek se može otvorit bala koja se brzo pohrani :?: :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
@brundalo
Ne isplati se jel od tih 100 kuna njemu pol ostaje čistog, još sam malo rekel.

@Čerevec
Nisam ja sad mislil konkretno na sebe. Istina meni su bale iako najpraktičnije jednostavno skupe. Nemam ja kaj tu računati: 50 komada i podmladak bar 2 bale dnevno puta 365 = 730. Da imam i bolju balirku i svoj omotač još je uvijek dosta. Inače isto namjeravam puštati krave van jer je parcela na kojoj bu štala 1 ha. Više radi ispusta nego ispaše.

@bogec
Ja ne kanim svoje krave forsirati u neke peteroznamenkaste proizvodnje. Cilj mi je 6000 litara tak da se sve uredno može servisirati i da opet ne moram krave nakon 2 ili 3 laktacije izlučivati. Tome i namjeravam prilagoditi i hranidbu.
I nemoj me tu nekaj preveč nahvaljivat znaš i sam da je teorija jedno, a praksa drugo. Ja ću nastojat raditi najbolje kaj mogu, al treba imati i dozu skromnosti i samokritičnosti.


čistam sumnjam da buš puštal jer češ kraj štale češ imat silose, bale, betone, prolaze, a tih 1 ha je jako malo, tj neče ti ostat ništa za puštat krave, ne znam da li imaš još nešta iza toga

peteroznamenkaste brojke , ako su dostižne sa mojim uvjetima držanja u improvizirani stajama, onda su dostižne i kod tebe.
i te krave izdrže minimalno 4 laktacije, u kojem slučaju več njihove kčeri stupaju u igru, a zamjene su na klupi, ali nemaš pravo na pogrešku, i tu se u tom slučaju radi o nekvom extra profitu.
moraš si zadat cilj, po mojim saznanjima, možeš i podosta visok, i dohvati ga, pa pomakni granice, sve do neke razumne granice
ja ti govorim iz prakse, sve isprobano, sve dohvatljivo, pa možeš i ti, i s razlogom te potičem i malo pohvalim


ps ta granica koju spominješ 6000 litara, svaka lauf staja to skoro ima, a remont im je katastrofa, nikak na zelenu granu, tako da briga o životinji i litraža nemaju baš veze, sve to mora bit u simbiozi

šanana, ja sam uložio puno novaca, čak i po 30000kn dnevno da bi imao super sjenažu, jer sam znao da ču imat extra mlječnost, samo da se napravi kvalitetno, u pravoj fazi, dobro provenuto, i to mi se nakraju isplatilo.

sve treba iči svojim tokom, polako, smireno, kombiniraj isharnu, i polako češ uvodit sjenažu, polako prelazit u potpunosti na nju, ali polako, ulaži i radi s mozgom, ne samo s rukama, sve če bit, mlad si imaš perspektivu
i ja sam uvodio postepeno kulture, i povečavao, uvodio nove i te povečavao, da bi danas imao to što imam, iskustvo :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Dakako da polako, u ovoj našoj državi i ne može se ništ brzo!
Još nemam niti 20, a dok budem imal 30, sve če se posložiti, bit če tu kombiniranja, proživljavanja, ulaganja, polako, ali sigurno če se sve posložiti, kako kažeš, radi se s mozgom, a ne s rukama........to je i moj moto i s njime ubijam sve starce ''mljekare'' po selu :lol: :lol: :lol:

Ja ti kažem da če u selu kad ja počnem manevrirati s balama nastati takva strka i uzbuna, a tek kad vide grašak i zob na polju, pa sudansku, kasnije ljuljeve, svi če se klat međusobno, prvo me niko neče ni htjeti pozdraviti, a kasnije, bude ih puno dvorište!

Znamo puno puta raspravljati o toj hranidbi krava, pa da čuješ ''starce'' kaj melju, ja sam šutim i slušam, ali tu ste vi mlada gospodo, pa dok ''starci'' vide kaj se počelo dešavati...
 
Z

zoran

Guest
btw sutra imam obranu diplomskog, i idem dalje , napadam veče titule, pa tako sve do titule dr :D
malo da se pohvalim
Bravo majstore, svaka čast, samo deri dalje. Čestitam, ti si diplomiral već davno prije diplomskog. :D :D :D :D :D
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
bogec kaže:
što se tiče silaže u koju grabik ne vjeruje, a cjeli svijet na tome zasniva jeftinu hranidbu, a efikasnu, pazi u toj silaži je i zrno, ima največu energiju, nitko to zrno nije ukrao iz te mase, a ti ju podcjenjuješ, hraneči junice tj debljajuči ih i krave u suhostaju, a krave koje ti daju novac, na njima šparaš, to je očito neki paraleni svemir u kojem moje riječi ne dopiru do toga kome pričam

uvidjeli smo svi da nemaš mehanizaciju, u redu ne ulazimo u tvoje imovinsko stanje, niti te želimo na taj način diskriminarat tebe , tvoju obitelj, ni imovinsko stanje

ali niti ja nisam do ove godine imao balirku, veliki traktor, a imao sam stotine bala, najbolju mlječnost, u ve to prijatelju treba uložit znanje i novac, da bi se to kroz vrijeme vratilo

vidim stalno su izračuni oko nekih koncentrata, računate najskuplju verziju, krava je preživač i samo preživač

grabik mogu te nešto pitat, kolko imaš godina :?: jer jako teško usvajaš bilo kakve savjete, bilo kakve promjene od konzervativne klasike koja se bilo gdje više primjenjuje, bar na nekoj ozbiljnijoj razini

nemoj ovo molim te shvatit zlonamjerno, jer ljudi u svijetu plačaju da im neko pomogne, a mi samo čekamo da pomognemo, jer ovdje nas ima koji ti žele pomoči i uvjek to budu napravili, stoga shvati ovaj post kao nešto na što se možeš osloniti jer imaš koga pitat i da te može vodit kroz cjelokupni proces proizvodnje :D

bogec ne uzimam to zlonamjerno. Hocu reci da svaki kraj ima svoje prednosti i nedostatke, recimo bio sam u engleskoj i tamo sam tek shvatio zasto kazu engleska trava, ovdije gdje ja zivim je ratarstvo mozda najjace u hrvatskoj a opet takva trava ne uspjeva ali uspjevaju druge kulture.
Krajnji cilj naseg rada je novac a ne kolicina mlijeka koju ja izmuzem iz krave barem ja to tako shvatam.
A sto se tice mehanizacije recimo prosle godine sam kupio roto kosacicu, atlasov utovarivac, mengele prikolicu, sijacicu za zito, sve polovno ali u dobrom stanju sluzice me godinama i vec me sluzilo, recimo pretprosle godine sam platio za odvoz gnoja 7000kn jer sam bio primoran prosle nisam platio nista ali sam morao da kupim ove dvije stvari, sve je kupljeno za gotov novac kredita nemam. Od ostale mehanizacije imam sve sto mi je potrebno vise manje, 2 traktora 70ks i 35ks dvije prikolice ,plugove sjetvopripremac,drljacu,valjak,tanjuracu,2 redni berac,creinu 2m3, welger ap45,sijacicu za kukuruz,prskalicu, paraci plug itd. takodje i dosta objekata i supa slamaru i senjaru.
Recimo za peti otkos lucerne na ovih 8 jutara sam pitao covjeka u selu koji ima rolo presu i uvijac i rekao mi je da se to ne isplati raditi jer trazi 150kn po bali i da za taj novac mogu i kupiti gotove bale. Tako da je to ostalo na njivi , dovezao sam jednu prikolicu polu zeleno ali se to toliko zagrijalo da ni krave to vise nisu htjele jesti.
Recimo prosle godine sam nabalirao oko 7000bala sijena lucerne sa 45-ticom. Znaci za mojih 20komada za sad su samo 6krava ostalo nekoliko visoko steonih junica ,manjih i zenskih teladi ,takodje sam spremio 12tona jecma i 16tona kukuruza suhog zrna , sto mislim da mi je opet dovoljno za ovo stoke sto imam, ostalo je bio suncokret ili zito i to je bila ratarska proizvodnja. Znaci samo soju sam sad uzeo da vidim kako ce se odraziti na kolicinu mlijeka.

Ja nisam rekao da sjenaza ne vala ali da silaza od kukuruza nije nesto ima oko 3% proteina ako je 50% klip onda 5, sto ne daje toliko mlijeka kao dobro sijeno od lucerne. Ako neko tu u blizini bude prodavao neki vuceni silo kombajn za pikapom da moze silirati lucernu vjerojatno bih i uzeo.

Da kazem test sa sojinom sacmom jos je u toku. A koncentrat ne kupujem jednom sam iz znatizelje uzeo oko 400kg od vindije i krave nisu to htjele uopce da jedu , morao sam da izbacujem iz jasala htjela je samo jedna neznam zasto.
 

juxi

Član
Tu od
11 Pro 2007
Poruka
163
ŠANANA IMT 565 kaže:
Dakako da polako, u ovoj našoj državi i ne može se ništ brzo!
Još nemam niti 20, a dok budem imal 30, sve če se posložiti, bit če tu kombiniranja, proživljavanja, ulaganja, polako, ali sigurno če se sve posložiti, kako kažeš, radi se s mozgom, a ne s rukama........to je i moj moto i s njime ubijam sve starce ''mljekare'' po selu :lol: :lol: :lol:

Ja ti kažem da če u selu kad ja počnem manevrirati s balama nastati takva strka i uzbuna, a tek kad vide grašak i zob na polju, pa sudansku, kasnije ljuljeve, svi če se klat međusobno, prvo me niko neče ni htjeti pozdraviti, a kasnije, bude ih puno dvorište!

Znamo puno puta raspravljati o toj hranidbi krava, pa da čuješ ''starce'' kaj melju, ja sam šutim i slušam, ali tu ste vi mlada gospodo, pa dok ''starci'' vide kaj se počelo dešavati...

Sanana je u slicnoj situaciji kao ja mada u boljoj poziciji po meni jer vec ima silazu kako sam ga ja razumio. Ja sam trenutno na 8 krava na 10 cu stati probati, testirati sve i vidjeti dal se dalje siriti. Zasad mi je ishrana svedena na sijeno, pivski treber i koncentrate, a ljeti zelena masa.Imam objekat za 20 kom sve je ok, trebalo bi malo sad uloziti na adaptaciju i uredjenje nekih detalja ali moja glavna preokupacija je trenutno krma. Od sijena defintivno nema nista to je za srednji vijek ali eto prisiljen sam trenutno tako sad hraniti krave dok ne pokrenem cijelu "masineriju" dakle uvodjenje novih kultura, sjenaze silaze a to zahtjeva dosta dodatnih ulaganja. Kod mene je inace planinski kraj za razliku od vas pa tako i ne mogu racunati na neke zestoke prinose i tome slicno kao kod vas, tezim sto boljem, bogec je postigao ono najbolje i stvarno mu se divim volio bih doci i vidjeti to sve uzivo. Kod nas je ovdje jos problem jedne vrste zaostalosti jer su ljudi skepticni po pitanju tih jednogodisnjih krmnih kultura, pravljenja sjenaze i silaze on vjeruje samo u dobro sijeno i ispasu i to je to, a ja kao mlad agronom zelim to da promjenim zbog toga sam najvise ostao na selu i poceo da se bavim stocarenjem. Mehanizaciju imam jeste da je dosta stara ali jos uvijek sluzi, mozda bi mi trebala sijacica i silokombajn, ali otom potom idemo polako "tiha voda klade valja" Odkako sam na ovom forumu uvidio sam dosta pametnih stvari, skola je jedno ali ziva rijec drugo. Samo razmisljam o stocnom grasku i njegovom siliranju bogec me je tu nalozio pravo :) ali i sam znam koliko je to dobra krma, a vidio sam da ima uslova za to ovdje kod mene. Vidjecemo ;)
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
joj dečki,dečki,raspisali se vi nadugačko i naširoko.... i polako idete u OFFTOPIC!

ONTOPIC:

@šanana:vidim da stalno hvališ voluminoze i uzdižeš ih do neba.zašto misliš da su one NAJ... ?
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Kad sam bio mali ovdje kod mene su se hranile krave sa stocnom repom, pa da pitam za secernu repu da li se moze sjeckana svjeza secerna repa dodavati kravama, ovdje obe jako dobro uspjevaju. Bogec je spominjao sirak, ja koliko znam taj sirak koristi prehrambena industrija u proizvodnji marmelada jer ima jako visok postotak secera ako mislimo na isti sirak. Pa kako repa kako stocna a tako i secerna ima takodje visok postotak secera.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
a možeš,zašto ne bi mogao,ali ne znam što će ti to?ima puno zemlje u tim krmivima,pa nije baš zgodno davat kravama,zapravo nije zdravo baš.Kod ovaca je opasnost jer se od zemlje zaraze listeriozom,a vjerujem da i kod krava postoji sličan problem.. Radije onda sirak.
 
B

brundalo

Guest
zoran kaže:
btw sutra imam obranu diplomskog, i idem dalje , napadam veče titule, pa tako sve do titule dr :D
malo da se pohvalim
Bravo majstore, svaka čast, samo deri dalje. Čestitam, ti si diplomiral već davno prije diplomskog. :D :D :D :D :D
Samo tako mestre. Takvi nan strucnjaci tribaju a ne knjiski moljci i prepisivaci. A za doktorsku ili mozda za Nobela, doci ces ovamo i sredit otocne pasnjake. Ako uspijes u tome Nobel ti ne gine, jer si onda sredija kompletan kamenjar... :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
zoran kaže:
btw sutra imam obranu diplomskog, i idem dalje , napadam veče titule, pa tako sve do titule dr :D
malo da se pohvalim
Bravo majstore, svaka čast, samo deri dalje. Čestitam, ti si diplomiral već davno prije diplomskog. :D :D :D :D :D
Samo tako mestre. Takvi nan strucnjaci tribaju a ne knjiski moljci i prepisivaci. A za doktorsku ili mozda za Nobela, doci ces ovamo i sredit otocne pasnjake. Ako uspijes u tome Nobel ti ne gine, jer si onda sredija kompletan kamenjar... :) :)

hvala prijatelji :D :D :D hvala najljepša, obrana diplomskog je prošla uspješno, i sad je taj dio gotov :D
ja volim praksu jer u njoj ništa nije tako a da nebi moglo bit i drugačije, to je za mene izazov, a ja volim izazove, a pošto imam i teoretske podloge onda je još zanimljivije :D
brundalo ma moramo uspjet sa sirkom :D

da se osvrnem, a stočnu repu, znam da dobro uspjeva, nekad su ju i moji imali, bilo je toga na prikolice ali nije bilo baš mlijeka, stočna repa može poslužit ali ne daje neke profitabilne rezultate.
stočni sirak kad ga zagrizeš, on je več na okus sladak, a kad ga svježeg daš kravama, potuku se koja če prije zgrabit :D

grabik veliš ti meni, kod tebe nema baš kiše, suša je česta, onda bi sirak naspram kukuruza bio u velikoj prednosti, a imaš i dovoljno brašna, tako da bi uz lucernu zadovoljio velik dio potreba krava.
sirak bi kosio 3-4 puta tjekom ljeta, imao puno mase , evo tu je član sava, on je u vojvodini ja mislim, i kod njih uspjeva sirak jako dobro, dok u rumunjskoj su ogromne površine pod sirkom, a to se vidi sve skupa na mlječnosti krava , a ti grabik pošto imaš mehanizaciju za dovoženje svježe mase, sirak bi ti bio isplativ iz više aspekata.

onaj tko ima ljuljeve, grašak i sirak nikako ne može sve dovozit u svježem stanju, jer bi išli triput dnevno po masu, prolazi jedna kultura kao svježa a drugo kao sjenaža u balama ili silosima.

veliš bala tj baliranje 150kn, ima i kod nas takvih cjena, pa ipak ljuid baliraju, jer da idu kupit bale nema je ispod 400kn ni kad je najrodnija godina, a ti se možeš dogovorit da kupiš ti foliju, pa nek ti balira jeftinije, il češ mu nešt doč pomoč, morat češ s nekim imat kompu jer češ teško sam a nemš sve strojeve.
ja kad idem balirat, več su susjedi prije mene na poljima i zgrču travu, ja samo baliram kako sebi tako i njima, radimo skupa, i posao ide super

eto nema baš veze izravno sa ishranom krava, ali su nabrojani neki postupci koji bi rezultirali boljom ishranom krava :D

abrkili, danas am razgovarao s profesoricom i veli da je sirak jako dobar i za ovce, jer su oni provodili takvu hranidbu i da se je pokazao uspješan, i imali su dobre rezultate
 
B

Bobo

Guest
Bogec, cestitam na diplomi!

Sad cemo ti morat povisiti placu, jer imamo na forumu strucnjaka s papirom... Jos cemo morat pisat "Vi" ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Bobo kaže:
Bogec, cestitam na diplomi!

Sad cemo ti morat povisiti placu, jer imamo na forumu strucnjaka s papirom... Jos cemo morat pisat "Vi" ;)

hvala bobo :D

kak bi to smješno zvučalo VI BOGEC, :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: ja sam i dalje ja onaj stari bogec ;)
 
B

brundalo

Guest
Dipl. ing sa papirom a jos vaznije Iza papira stoji praksa Nego moga si ti tu profesoricu pitat malo vise o ovcama i sirku. Ipak je tema isgrana blaga a tamo ne spadaju samo kravr he he.
Salu na stranu IMAMO skolovanog strucnjaka za trave i ispasu a i za ishranu. Uzdravlje decko :) :)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
brundalo kaže:
Dipl. ing sa papirom a jos vaznije Iza papira stoji praksa Nego moga si ti tu profesoricu pitat malo vise o ovcama i sirku. Ipak je tema isgrana blaga a tamo ne spadaju samo kravr he he.
Salu na stranu IMAMO skolovanog strucnjaka za trave i ispasu a i za ishranu. Uzdravlje decko :) :)

bum ju pitao kad ju drugi put vidim :D znam ja da tu spadaju i ovce i koze
to smo malo usputno razgovarali, šta želiš konkretno znat da ju pitam oko ishrane ovaca
 

Najnoviji postovi

Na vrh