• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
a jedan semestar hranidbe sam skoro odslušo..čekaj da odslušam specijalnu hranidbu.. ;)

@červec:po kravi u obroku treba biti 6 kg silaže /100 kg tjelesne mase,znači da bi prosječna krava trebala dobiti 30-ak kg kvalitetne silaže,ali pošto nijedna silaža nije u suhoj tvari idelna(30% suhe tvari) da bi je bilo dosta 30 kg,onda po kravi ide i do 50 kg silaže dnevno.

grabik laku noč,ako se teli junica zovi mi smo budni do jutra :D

količina silaže ovisi o mnogo čemu, ovo su teoretske brojke, u praksi ovisi o stanju goveda, kondiciji, starosti, drugoj hrani što jede, sastavu te hrane i same silaže, hranjivim jedinicama, atmosferskim uvjetima, proizvodnji, da li imaju cjeli dan pred sobom jelo, ili normirano dva puta dnevno...........
u praksi i nisu baš te brojke takve, to se vidi kad se hrani kolko se troši i kako jedu i u konačnici koliko daju od te silaže

ja trošim manje silaže od navedenih brojki jer krave dobiju sjenažu ljulja i graška sa žitaricama po volji kolko žele pogotovo ljulj, a silažu normiram i koncentrirani dio
 
Č

Čerevec

Guest
abrkili kaže:
a jedan semestar hranidbe sam skoro odslušo..čekaj da odslušam specijalnu hranidbu.. ;)

@červec:po kravi u obroku treba biti 6 kg silaže /100 kg tjelesne mase,znači da bi prosječna krava trebala dobiti 30-ak kg kvalitetne silaže,ali pošto nijedna silaža nije u suhoj tvari idelna(30% suhe tvari) da bi je bilo dosta 30 kg,onda po kravi ide i do 50 kg silaže dnevno.
Je tak je, ali onda nemre ništ drugo pojesti i proizvodnja ode nizbrdo. Predložil sem mu kaj da da kravama jesti a da i ne poznam njegve krave i neznam kakva mu je silaža, ali one to budu sigurno pojele. A problem kod ishrane mliječnih krava ak se koristi dosta koncentrata, a on bi ga trebal koristiti jer nema raznoliku voluminozu, je da ponekad nemru pojesti voluminozni dio obroka kaj znači komplikacije.
 
B

brundalo

Guest
Neznan sta se desilo ali vidin da su 2 posta jednostavno nestala. Jedan moj a drugi grabikov Di su? Mislim postovi
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Tu sam i ja bogec, nisam prije se mogel uključit, ne zbog agrodola :D , zbog teleta!!!

Kaj se tiče grabika, tu je na razini samnom, a to nije dobro za proizvodnju mlijeka, treba na intenzivnu proizvodnju krmiva na koju ja od prolječa startam s punim rezervarom :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: , ja koristim camisan i držim da je jako dobar izvor minerala i vitamina, dobro je mlijeko bilo od njega, al je postao nekako nedovoljan izvor proteina, a tu treba puno voluminoze i koliko ja kužim bogeca ASSCO je zakon za kvalitet mlijeka!


Danas nebudem dugo s vama, jer sam rano zaspal pol sata, ustal sam u 7h, a u 8 je mljekara, bila je expresna mužnja, a svih sam vas se sjetil rano kad sam ustal :lol: :lol: :lol: kaj ste mi napravili :lol: :lol: :lol: , al uspel sam podojiti, još mi se i krava telila!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
al je postao nekako nedovoljan izvor proteina, a tu treba puno voluminoze i koliko ja kužim bogeca ASSCO je zakon za kvalitet mlijeka!
Danas nebudem dugo s vama, jer sam rano zaspal pol sata, ustal sam u 7h, a u 8 je mljekara, bila je expresna mužnja, a svih sam vas se sjetil rano kad sam ustal :lol: :lol: :lol: kaj ste mi napravili :lol: :lol: :lol: , al uspel sam podojiti, još mi se i krava telila!!!! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

assco sa svojim sastavom i bakerijama pridonosi boljoj sintezi proteina, kod mene nakon višegodišnje primjene assco i hranidbe bez soje , supera i smjese, cjele godine imam jako prejako mlijeko, redovitom primjenom svaki obrok u kravama se stvorila mikroflora koja omogučuje bolju sintezu proteina, regulira ph buraga, plodnost je super, a krave su jake i bez puno koncentriranog djela, jedu ko vukovi, nema oscilacija proizvodnje

o pa puno si spavao :mrgreen: ja sam bauljao do podneva po štali nikak gotov, hoču brže a ne ide, pijem kavu i dremam, a sad sam ko novi a za 5 sat je dizanje, i tak svaki dan :shock:

el muško il žensko
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma jesam spavao...drek
Sad sam i ja ko novi dok treba ič spat :mrgreen:

Muško tele, 6 zaredom ove godine!!!! Bude puno tovilište :D :D

Otelila se junica u 10 mj., žensko tele, al smo mrtvo izvukli, šteta, zakopali smo 3 soma ko od šale :cry: :cry: :cry:

To je sigurno zbog ovih muških, nije htjela kvarit redosljed ;)
 
V

Volintena

Guest
bogec kaže:
tu češ steči teoriju, a mi smo uvjek tu tak da se ne trebaš brinut :D

Baš san tako i razmišlja, knjiga/e bi bila/e samo za upoznavanjem kako tematike tako i terminologije, te da vas mogu pratit i razumit o čemu pričate. ;)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Čerevec kaže:
Čoveče pa tebi krave imaju potencijala, ali uz ovu ishranu nebudu dugo dojile. Ak imaš silažu daj im 15 kg dnevno i 8 kg sjena. Zmešaj 50% kukuruza, 20% ječma, 20 % sojine sačme, 8.5 % posije i 2.5 % kamisana. Takva smesa ti 1kg za 2l mlijeka. voluminoza ti je za uzdržne potrebe i negdi 12l.
Krave koje su u laktaciji nebudu vjerovatno povečale proizvodnju ali budu ju duže zadržale i na kraju bu više mleka.

Kupio sam sojine sacme i pocecu davati, onda poslije desetak dana cu usporediti prijasnjih 7 dana bez sojine sacme i sa sojinom sacmom i da li je racunica u plusu jer je sacma 3,80kn/kg. Ako bude zadovoljavajuce na proljece cu posijati jednu parcelu pod sojom i pokusati sa tostiranom ili ekstrudiranom sojom. Nemam ove godine silaze tako da cu nastaviti samo sa sijenom. Pokusacu takodje tvoj recept ali i 40%kukuruz 40%jecma i 20% sojine sacme.

Po uputstvu proizvodjaca sano, da se camisan dodaje gram po litri mlijeka dnevno tako da cu na tome ostati jer je 2,5% jako puno. Camisan je samo mineralno vitaminski dodatak hrani.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ma jesam spavao...drek
Sad sam i ja ko novi dok treba ič spat :mrgreen:

Muško tele, 6 zaredom ove godine!!!! Bude puno tovilište :D :D

Otelila se junica u 10 mj., žensko tele, al smo mrtvo izvukli, šteta, zakopali smo 3 soma ko od šale :cry: :cry: :cry:

To je sigurno zbog ovih muških, nije htjela kvarit redosljed ;)

Od kada se bavim sa kravama dvije godine, od 14 oteljenih teladi samo dava teleta su bila muska, sjeme je obicno jer ovdje veterinarska cak i ne nabavlja sjeme od elitnih bikova.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Mislim da neće biti nikakvih vidljivih rezultata nakon 7 dana, pa ni nakon mjesec dana davanja soje. Sve su to nijanse, jer da bi dodao soju, mora se smanjiti neki drugi dio u koncentriranom dijelu obroka, čini mi se. Tako da opet dolaziš na slično. Moji su u jedno dva navrata odlučili davati soju, pa su je kupili i davali par mjeseci, ali mlijeko nije mijenjalo ni količinu ni kvalitetu. Primjetili smo samo da kako je u koncentriranom dijelu smanjen kukuruz, a povečani jećam, tritikale i zob, da je pala masnoća i bjelančevine. Naravno da uz to nije bilo silaže. Čim je krenula hranidba sa silažom i povećan kukuruzni dio, stanje je opet došlo na prijašnji nivo.
 
Č

Čerevec

Guest
Krave ti ne zanima kak se krmivo zove nego kaj sadržava. Ak dodaš npr. soju i povečaš bjelančevine v obroku a one nisu u skladu sa energijom krave nedudu više dojile, nego budu imale metaboličkih poremečaja. Viskoa proizvodnja mljeka nemre se postiči sa oskudnim izborom krmiva tak da hraniš na pamet. Zato postoje normativi i tablice hranidbene vrijednosti krmiva pa si to izračunaš. Ili otideš do nekog polj. savjetnika i on ti napravi obrok. Iluzorno je očekivati neka velika povečanja mliječnosti kod tvojih krava, ja ti to nisem ni rekel,nego krave ti budu proizvele u laktaciji više mlijeka. Dnevna proizvodnja mlijeka i ne govori puno o proizvodnji jer ona denes je zutra nije. Pravo stanje pokazuje količina mlijeka u laktaciji. A hranidba od 7 dana ništ nebu promenila. Ti se odluči ili ideš na ozbiljni proizvodnju ili buš kukal kak niš v državi ne valja.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
cabage kaže:
Mislim da neće biti nikakvih vidljivih rezultata nakon 7 dana, pa ni nakon mjesec dana davanja soje. Sve su to nijanse, jer da bi dodao soju, mora se smanjiti neki drugi dio u koncentriranom dijelu obroka, čini mi se. Tako da opet dolaziš na slično. Moji su u jedno dva navrata odlučili davati soju, pa su je kupili i davali par mjeseci, ali mlijeko nije mijenjalo ni količinu ni kvalitetu. Primjetili smo samo da kako je u koncentriranom dijelu smanjen kukuruz, a povečani jećam, tritikale i zob, da je pala masnoća i bjelančevine. Naravno da uz to nije bilo silaže. Čim je krenula hranidba sa silažom i povećan kukuruzni dio, stanje je opet došlo na prijašnji nivo.

Dobicete rezultate za desetak dana:)
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Čerevec kaže:
Krave ti ne zanima kak se krmivo zove nego kaj sadržava. Ak dodaš npr. soju i povečaš bjelančevine v obroku a one nisu u skladu sa energijom krave nedudu više dojile, nego budu imale metaboličkih poremečaja. Viskoa proizvodnja mljeka nemre se postiči sa oskudnim izborom krmiva tak da hraniš na pamet. Zato postoje normativi i tablice hranidbene vrijednosti krmiva pa si to izračunaš. Ili otideš do nekog polj. savjetnika i on ti napravi obrok. Iluzorno je očekivati neka velika povečanja mliječnosti kod tvojih krava, ja ti to nisem ni rekel,nego krave ti budu proizvele u laktaciji više mlijeka. Dnevna proizvodnja mlijeka i ne govori puno o proizvodnji jer ona denes je zutra nije. Pravo stanje pokazuje količina mlijeka u laktaciji. A hranidba od 7 dana ništ nebu promenila. Ti se odluči ili ideš na ozbiljni proizvodnju ili buš kukal kak niš v državi ne valja.

Ja ne kukam kako u drzavi nista ne valja ali vindija mi jos nije platila mlijeko za 10 mjesec;)

Ajde neka neko zaviri u knjige kolika je energetska vrijednost kukuruza, jecma i soje i sijena lucerne pa da izracunamo.

dupli postovi su strogo zabranjeni,stoga imaš tipku uredi i lijepo nadopišeš u prijašnji post...

abrkili
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
grabik kaže:
Ajde neka neko zaviri u knjige kolika je energetska vrijednost kukuruza, jecma i soje i sijena lucerne pa da izracunamo.

ajd da malo pojasnim situaciju oko tog računanja
sve se to dade teoretski izračunat po nekom prosječnom sastavu, ili nosit na analizu i imat svoje konkretne brojke za računanje što je točnije.
na primjeru soje, na svakoj soji piše da ima 46% proteina, ali u vreči rijetko koja ima, jer nebudu štancali za svaku vreču drugu etiketu, soja u toj vreči može imat i 41% proteina, i onda več fali
mineralno vitaminski dodaci, stoji u skaldištu, kratak rok trajanja, sastav se brzo mjenja, računanje sastava nikad točan rezultat u praksi , a na papiru štima.
sijeno, ako ima svakakve trave, nisu ni sve bale jednake, u sjenaži nisu sve jednako prosušene pa nema niti jednako suhe tvari.
kukuruz razlike su podosta velike i kod različitih hibrida.

stoga moj savjet, zaboravi tablice jer ih se budeš slijepo držao,a u praksi če ti pokazat drugačije
može se to sve izračunat da se ilustrativno vidi s čim se barata

mi smo ovdje puno pisali o normiranju obroka, tj načinu i principima ishrane krava, i kad se uvedu te sve kulture , sve dalje su nijanse, koje kad stekneš iskustvo nije potrebno računat več kroz laktaciju vidiš koje nijanse treba poboljšat, nešto pojačat, nešto smanjit

nije zabadava onaj naziv mlijeko raste na polju a muze se u staji, prvo trebaš sredit krmne kulture, jer one nisu nužno zlo, nije silaža nužno zlo, ni ljulj, ni grašak ni sirak, ali treba uložiti.
mala opaska oko glede cjene arende, prepuno plačaš a pre malo imaš na polju,nemoj to shvatit zlonamjerno, ali imaš jako puno mogučnosti za napredak, samo odbaci stereotipe
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Nasao sam proracun u mljekarskom listu ali mi fale podaci koliko krava treba da unese energetske vrijednosti a takodje i proteinske u hrani.
Evo proracuna:

Ječam 1,42M/kg proteina oko 11%
Kukuruz 7,8MJ/kg oko 9%
Soja 7,9MJ/kg oko 44%


Izmjerio koliko dajem dnevno srota, znaci dajem dva puta po 3,5kg srota sto je 7kg srota dnevno , sto je opet oko 3,5kg ječma i 3,5kg kukuruza.

Prorcun vrsimo na 19% proteina šrota.
Racunam da moj srot ima 10% proteina

44-19=25
19-10=9
25+9=34

(25/34)*100=73,5% srota
(10/34)*100=29,4% soje

Ali da bi lakse dozirao soju uzecu 25% soje na dalje u proracunu.

Znaci ako dajem 7kg dnevno i kad to umanjim za 1/4 dobijam 1,75kg soje na dan i 5,25kg srota
u kome je 50-50% kukuruz jecam.

Energetska vrijednost obroka je:
(pola od 5,25kg je jecam a pola je kukuruz a to je 2,62kg)

2,62kg*1,4MJ=3,7MJ energije u jecmu
2,62kg*7,8MJ=20,4MJ energije u kukuruzu
1,75kg*7,9MJ=13,8MJ energije u soji

Sve to skupa ispada da ce moje krave od sada u srotu jesti 37,9MJ energije i nesto manje od 19% proteina.

Dosad su dobijale oko 10% proteina i
3,5kg*1,4MJ=4,9MJ
3,5KG*7,8MJ=27,3MJ

ukupno 4,9+27,3=32,2MJ energije.


Da ponovimo do sada su jele 10% proteina u srotu i 32,2MJ energije a od sada ce jesti dnevno 18,5% proteina i 37,9MJ energije.

Znaci postoji razlika i u proteinima i u energetskom dijelu pa da vidimo.

Ako neko ima tablicu koliko proteina ima lucerna sijeno neko je naveo 16% i koliko MJ po kilogramu i takodje neka pogleda koliko krava mora da konzumira dnevo MJ i % proteina.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Majstore moj, sve to štima s tim tvojim proračunima, al tu nebude previše sreče, ak se ne upustiš u sjenaže i silaže, slabo budeš dojio, nije dobro krave šopati sa smjesama i vitaminima ako nemaš uz to nešto kvalitetne krme da im pružiš, vjeruj mi na riječ, imam doma istu takvu situaciju i dobro znam kaj pričaš i dok god ne nabaliram nekaj sjenaže, dotle budu kravice ''gladne'' i nebudu imale proizvodnje!!!
najviše se bojim da se ne izvuče ono najbolje iz krave s takvom prehranom, jer ako se krava iscrpi, teško se vrača na prijašnje stanje i dobru proizvodnju, zato rođo moj prioni ti na prolječe u sjenaže i hranidbu sa zelenom masom, da vidiš da bude bolje, sjenaže treba naspremati za zimski period i niti ti, a niti kravice se nebudu bunile!
vjeruj mi na riječ, imam potpuno istu situaciju, sad su krave trenutno na sjenu i silaži, minimalna ishrana, i dobivaju smjesu od domačih žitarica + camisan, dobar je on, ali bez sjenaže nije to to, a od sjena, ma da je zlatno, kravice nebudu baš prezadovoljne!!!

KAj se tiče spremanja kvalitetne sjenaže, na forumu imaš sve kaj ti treba da uspiješ ''spasiti'' krave i povečaš proizvodnju mlijeka, asmo čitaj i pamti, a kad dođe vrijeme pretoči to znanje na polje i to je to :mrgreen: :mrgreen:

Eto to ti je moje skromno mišljenje!!!
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Izmjerio sam koliko dobijaju sijena lucerne, dobijaju ga u sjeckanom obliku i to minimum 10kg , vecinom oko 11-12kg dnevno. Prije kad je dolazio stocar iz sana pitao sam ga za sijeno koliko ima proteina i rekao mi je da je on nosio na analizu dosta uzoraka i kod nekih je bilo cak vise od 20% proteina ali je bilo uzoraka i sa 10% proteina, sve zavisno kada je lucerna kosena i da li je pokisla.
Procitao sam u mljekarskom listu da krava za 30 litara mlijeka u vrhu laktacije treba da pojede od 21-23kg suhe materije, sad ja imam dvije koje su u vrhu i jedna ima 29 litara i pojede samo 7kg srota i 12kg sijena sto daje 19kg sto opet kaze da je onaj podatak iz mljekarskog lista dosta tocan.

Da kazam da poslije prve doze soje(25% soje je zamjenjeno sa brasnom jecam-kukuruz) u prvoj muznji mlijeko se povecalo, nista spektakularno ali se povecalo, sada da prodje 10 dana pa da vidimo racunicu.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Da se osvrnem na post od sanana, gledaj sve sto radim hocu da znam zasto je to tako. Recimo kad sam preuzeo krave od oca imao je nekoliko komada krava i 2 opomene od vindije zbog velikog broja mikroorganizama u mlijeku.

Na internetu sam procitao sve sto sam nasao na tu temu i mogu ti reci da ako se drzis onog naputka koje je na oficijelnom sajtu od stocarskog saveza da treba prve mlazeve da se izmuzu i ostale gluposti neces stici nigdje, prvo kod takvog nacina pripreme za muznju mlijeko moras da skupljas , drugo to mlijeko moras da istreses van staje itd, zahtjeva puno vremena.
Kako mi engleski nije problem radio sam vani nasao sam teks na internetu koji potjece iz engleske(neki njihov sajt za savjete farmerima) i gdje nema tih "kerefeka" sa izmuzivanjem prvih mlazova i drzeci se toga imao sam 4000 mikroorganizama u mlijeku, znaci otac je imao preko 1000000 mikroorganizama a ja kad sam poceo raditi na taj nacim sa istom muzilicom i kantama itd. prva analiza je bila 4000mo.

Takodje vjerujem u ono sto vidim a ne cujem ili procitam.

Drugo za sjenaze i silaze, ako budem hranio sjenazom litra mlijeka bit ce mi 2 puta skuplja i puno manje novca ce mi ostati u novcaniku a zbog toga i drzim krave da bi imao sto vecu zaradu od njih. Slijedece godine cu silirati kukuruznu silazu zato sto je to jeftinije za ishranu junica i krava u suhostaju a i nakupilo se dosta toga za dvije godine a nesto sam i kupio ,a onda cu jos provjeriti sa cime imam vise mlijeka da li od lucerne-sijena ili kukuruzne silaze ili nekom kombinacijom.

Jos da kazem stari mi ima silos jos od sedamdesetih i dobro zna sta je silaza jer u ono vrijeme se to tek pojavilo, prvih nekoliko godina je to radio i odustao jer su krave jele silazu na "silu" a i masnoca mlijeka je padala , u ono vrijeme su samo masnocu mjerili.
Da bi jedne godine zbog bikova 20komada u tovu morao da silira, kako nije imao silo kombajn morao je da ceka red kad je na njega dosao red ,silo kombajn se pokvari i popravljali su ga 10-tak dana, kukuruz je "prezrio" optimalno vrijeme za siliranje ,ali kako je bio primoran da ga silira to je i ucinjeno, i sta se desilo dobio je silazu sa kojom su se bikovi "gusili" koliko su to voleli da jedu a prijasnju su jeli preko k***** .

A recimo ja onda na forumu ovdije procitam krave nece bas da jedu kukuruznu silazu i znam zbog cega nece da jedu jer imam tu "skolu". Hocu da kazem da treba isprobati dosta toga da bi nesto naucio, kako kazu na greskama se uci i ja se slazem sa bogec-ovom tvrdnjom da ne pise sve u knjizi, zato isprobavam da dodjem do nekog optimalnog rjesenja koje je najbolje za MENE, a na forumu sam da nesto naucim.

Takodje i sa silazom kukuruza u zrnu ispostavilo se da se dobija puno kvalitetnija silaza od zrelijeg zrna ali onda se sprovede crijevo sa vodom u silos i kod nabijanja srota se stalno poliva vodom da bi se uopste mogla sabiti i takvu silazu svinje vise vole nego kad je zrno nedozrelo a to neces procitati u uputstvima u knjigama ili je negdje tiskano malim slovima:).

Neka nitko ovaj post ne smatra kritikom, jednostavno na takav nacin ja funkcionisem.
 
Č

Čerevec

Guest
Računanje obroka služi da se okvirno lakše snalazimo prilikom hranidbe, ali i da ne dajemo pojedinog krmiva previše a drugog premalo. Ako imate više krmiva, kvalitetnih silaža i sjenaža naravno da je tad lakše hraniti, ali kaj ak se toga nema? Kaj treba se sesti i plakati? grabik nema, i ovakvom ishranom poboljšal bu mlječnost. Nije istina da ishrana koncentratima šteti zdravlju krava, pitanje je znanja i rentabilnosti. Upotreba velikih količina koncentrata karekteristična je za Izrael, zemlju koja ima največu mlječnost po kravi preko, 10000l u laktaciji, a takva proizvodnja ne može se postiči bez računjanja obroka i puno koncentrata.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@grabik:vidim da spominješ suhu tvar i daješ primjer kako tvoje krave dobiju 19 kg hrane(suhe),što nije nikako isto..Svaka hrana ima određeni postotak vode u sebi,pa i lucerna i koncentrati...
 

Najnoviji postovi

Na vrh