• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

B

Branimir 105 s

Guest
bogec kaže:
Branimir 105 s kaže:
Ma vidiš kakvo je vrijeme ništ se ne radi osim hranjenja i cjepanja drva, pa sam si malo odkrmil po danu onak ko u dobra stara vremena u domu u kž.
Ajd da ne idemo van teme, kaj si donesel za jesti :mrgreen: :mrgreen:

no tak je i kod mene, nahranim u štali, nahranim magarca(sebe) i bacim se na hrkanje.
i ti si bio u domu :D i ja, joj kak se tamo dalo dobro spavat, fino se najest paštete od čvaraka u domačoj radinosti i luka i spavanje
donesel sam si neke kolače mislim da su ružine kocke, i po tom mlatim

da ne skrenemo s teme jer je bobo budan, rec ti meni el si nabavio grašak bar nekvi za sijanje

Nisam još ništ. Ma moral bi nekaj. Imam sad ovu pacelu od 7 ha gde je bil kukuruz za zrno tu bi onda jarog sa zobi. Zato sam te i pital onda za savjet. Probat ću nabavit ovaj od rwa kaj vele dečki s njima radim ove godine sliažne pokuse.
Za ozimi se onda još čujemo, ne?
Jel si možda naručival ovog američkog sirka il je sad prekasno :?:
 
Č

Čerevec

Guest
Godina tvog upisa, moja je maturalna.
Nego nisem nigdi videl da je neko spomenul NPN u hranidbi. Jel neko od vas koristi Benural?
 
V

Volintena

Guest
Pošto san 'predškolska' molija bi 'školarce' da mi preporuče koju literaturu iz koje bi moga naučit nešto o stočnim kulturama i sve šta ide uz to. A za ono šta se ne može nać u literaturi već iman rješenje, a zove se iskustvo iz prakse oliti Poljoprivredni-Forum. ;)

Fala unaprid!
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Branimir 105 s kaže:
Nisam još ništ. Ma moral bi nekaj. Imam sad ovu pacelu od 7 ha gde je bil kukuruz za zrno tu bi onda jarog sa zobi. Zato sam te i pital onda za savjet. Probat ću nabavit ovaj od rwa kaj vele dečki s njima radim ove godine sliažne pokuse.
Za ozimi se onda još čujemo, ne?
Jel si možda naručival ovog američkog sirka il je sad prekasno :?:

ti kad posiješ grašak, ne moraš čekat fazu mlječne zriobe, pokosiš prije, to češ vidjet po datumu i vremenu, i nema frke sa kukuruzima
čujemo se za ozimi gršak
nisam još naručio sirak grazer n, to sad nakon nove godine ide, a dođe početkom travnja, tak da nije prekasno :D

čerevec
nije baš dobro davat kravama benural, sastav mu je malo žešči, mislim da ima najmanje 115% dušika, može se koristit za tov junadi jer kratko ostaju, ali krave trebaju bit kod nas malo duže, a benural bi ih dokrajčio jer bi krave bile ko na drogi
 
Č

Čerevec

Guest
Vidiš Bogec to tvrdi većina stučnjaka. Kao primjena benurala ima negativan utjecaj na jetru, pa negativan utjecaj na plodnost itd. A nitko od njih mi nije znal odgovoriti tko je to dokazal, gde i kojom korelacijom su ti rezultati izraženi. Moja iskustva drugač govore. Nisam primetil negativne posljedice na zdravlje i dugovječnost mliječnih krava. Jasno one ne jedu benural u nekim ekstremnim količinama. Služi mi za poravnanje količine proteina u obroku, znači nekih 5-10 % proteina je iz benurala. U zelenoj masi je ogromna količina NPN spojeva. Bitno je da u obroku ima dovoljni lakoprobavljivih ugljikohidrata pa mikroorganizmi buraga stignu sav NPN pretvoriti u vlastite bjelančevine i ne stvara se višak amonijaka koji odlazi u jetru na obradu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Čerevec kaže:
Vidiš Bogec to tvrdi većina stučnjaka. Kao primjena benurala ima negativan utjecaj na jetru, pa negativan utjecaj na plodnost itd. A nitko od njih mi nije znal odgovoriti tko je to dokazal, gde i kojom korelacijom su ti rezultati izraženi. Moja iskustva drugač govore. Nisam primetil negativne posljedice na zdravlje i dugovječnost mliječnih krava. Jasno one ne jedu benural u nekim ekstremnim količinama. Služi mi za poravnanje količine proteina u obroku, znači nekih 5-10 % proteina je iz benurala. U zelenoj masi je ogromna količina NPN spojeva. Bitno je da u obroku ima dovoljni lakoprobavljivih ugljikohidrata pa mikroorganizmi buraga stignu sav NPN pretvoriti u vlastite bjelančevine i ne stvara se višak amonijaka koji odlazi u jetru na obradu.

što se tiče količine u sastava proteina , kod mene je sve ok, tak da meni benural ne treba

a što se tiče drugih, ok je to ko se pridržava te male količine, ali večina i to velika večina pretjera pa dolazi do problema, i pošto još velika večina stočara ne barata sa kvalitetnom ishranom na bazi voluminoze , ne bi im preporučivao benural jer če krave na liniju klanja.
u svakom slučaju onaj ko barata sa kvalitetnom ishranom i dobrom mlječnošču, može koristit banural za korekciju kvalitete mlijeka, ali bojim se (čast iznimakama) da to nije za svakoga jer ljudi to koriste kao neki super il smjesu i teraju kravu u nemoguču situaciju.
benural, da , ali ko zna s njim baratat
 
V

Volintena

Guest
Možda van je promaklo:

Volintena kaže:
Pošto san 'predškolska' molija bi 'školarce' da mi preporuče koju literaturu iz koje bi moga naučit nešto o stočnim kulturama i sve šta ide uz to. A za ono šta se ne može nać u literaturi već iman rješenje, a zove se iskustvo iz prakse oliti Poljoprivredni-Forum. ;)

Fala unaprid!
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Ono iz čeg mi na fakultetu učimo je knjiga KRMIVA,Kalivoda... Za dodatnu literaturu je tu ipak naš viceprvak i magistar bogec! ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Volintena kaže:
Možda van je promaklo:

Volintena kaže:
Pošto san 'predškolska' molija bi 'školarce' da mi preporuče koju literaturu iz koje bi moga naučit nešto o stočnim kulturama i sve šta ide uz to. A za ono šta se ne može nać u literaturi već iman rješenje, a zove se iskustvo iz prakse oliti Poljoprivredni-Forum. ;)

Fala unaprid!

ma nije promaklo, ja imam jako malo literature, skoro ništa
probaj si nabavit knjigu TRAVE od zvonimira štafe, naslov je trave za proizvodnju krme i sjemena
cjena knjige je 160kn a naruđbe su na telefon 01/4833-349
jedino ne znam da li je tu sadržan grašak i sirak oliti sudanska trava, ali o travama imaš sve, od morfoloških svojstava, kultivara, korištenja.....

tu češ steči teoriju, a mi smo uvjek tu tak da se ne trebaš brinut :D

abrkili hvala :D
 
B

brundalo

Guest
bogec kaže:
Volintena kaže:
Možda van je promaklo:

Volintena kaže:
Pošto san 'predškolska' molija bi 'školarce' da mi preporuče koju literaturu iz koje bi moga naučit nešto o stočnim kulturama i sve šta ide uz to. A za ono šta se ne može nać u literaturi već iman rješenje, a zove se iskustvo iz prakse oliti Poljoprivredni-Forum. ;)

Fala unaprid!

ma nije promaklo, ja imam jako malo literature, skoro ništa
probaj si nabavit knjigu TRAVE od zvonimira štafe, naslov je trave za proizvodnju krme i sjemena
cjena knjige je 160kn a naruđbe su na telefon 01/4833-349

tu češ steči teoriju, a mi smo uvjek tu tak da se ne trebaš brinut :D
Ja literaturu uziman u knjiznici u ZD. Ali mogu oni pisat sta oce. Ja san ovdi vise naucija od ljudi nego sa svon njihovon literaturom... Ne kazen da nevalja.... ali praksa je praksa
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Relativno sam nov u stocarstvu pa mi trebaju savjet sta i kako dalje. Kako sam po truci zavrsio tehnicki orjentiran faks biologija mi je problem. Pomaze mi malo znanje engleskog jer na internetu dosta toga moze da se nadje ali opet morate da imate neku osnovu o onome sto trazite.

Zivim u VU srijemskoj zupaniji, izmedju Vukovara i Vinkovaca(nesto blize Vukovaru). Momentalno hranim krave sa sijenom lucerne , kosenje je kod pocetka cvatnje lucerne i srotom u kojem je jecam i kukuruz u 50-5o zapreminskom omjeru, kako je ove godine u mom kraju jecam dobro rodio za razliku od kukuruza koji ima puno manji hektolitar, konkretno jecma sam imao po jutru blizu 4tone dok kukuruza manje od 4t ali je prakticno suh(pocetak grupe FAO 600 i kraj FAO500).

Dodajem u srot camisan kao vitaminsko mineralnu smijesu i nemam neke zamjerke na camisan.

Takodje proizvodnja jecma je jeftina bacam 150kg NPK tri petnajstice i nista vise i jedno prskanje od korova ako je potrebno i na oko tri jutra je bilo 12 tona (izmjereno na vagi), s tim da je ozimog bilo nesto vise od jutra , dvoredni jecam ,pivski, ozimi je bio sa tavana a jari sjemenski.

Kukuruz je puno skuplji za proizvodnju, skupo sjeme, dva prskanja prije nicanja oko 150kn po jutru i poslije motivel turbo oko 350 do 400 kn po jutru i oko 150 kg vise umjetnog gnojiva, vrlo nepovoljna godina susa i stres, motivel i cambio je imao negativno dejstvo na kukuruz a ambrozija i sirak su samo "okrznuti" zbog suse i visokih temperatura.

Momentalno muzem 6 krava simentalskih i krizanih simentalac crveni holstajn , neke su junice, neke krave druga laktacija , dvije treca laktacija jedna ima samo 7 litara mlijeka na dan, namuzem momentalno oko 120 litara mlijeka, zadnja analiza 4,25 masnoce i 3,68proteina prvi razred.

Nemojte mi samo predlagati da sijem grasak jer to su ovdije pokusali i to je vrlo neslavno propalo, zadnjih godina su ovdje ljeti suse i nema kise cak i kukuruz trpi, samo suncokret u zadnje dvije godine dobro rodi i to francuske sorte, sorte suncokreta od proizvodjaca pionir isto su pusiona i niko ih ovdije skoro vise ne sije razlika idu cak i do jedne tone po jutru manje , to je iz vlastitog iskustva prosle godine sa jedne parcele sam imao pionirovog suncokreta oko 1400kg po jutru dok je NK Brio(francuski) na jednoj parceli rodio 2400kg po jutru svaki gnojen sa 150kg tri petnajstice i nista vise i prskanje koje nije bas jeftino, ove godine prosjek je bio oko 2100kg po jutru za NK Brio, samo sam njega sijao(plodored je u pitanju , prosle godine se pojavila kukuruzna zlatica i bile su prve stete na kukuruzu a ove godine ko nije postovao plodored mogao je samo da zaore kukuruz).

Nesto sam citao da postoje vrste proteinskog suncokreta koji se silira zajedno sa kukuruzom ali s tim da suncokret mora da se silira prije cvetanja, a parcela mora da bude sijana pola-pola suncokret i kukuruz sto prakticno izgleda kao nemoguca misija da se pogodi da obe kulture budu siliranje isti dan a da budu u idealnom momentu obe za siliranje, silo kombajnom se vozi u krug jedan red kukuruza jedan tog proteinskog suncokreta. Takodje ne znam gdje bi nabavio ni sjeme tog suncokreta za silazu, tako da to opada.

Kukuruzna silaza isto je nuzno zlo tako da to ostaje ako ne bude dovoljno sijena lucerne (imam betonsko armirani silos za silazu kukuruza u stabljici star vise od 30 godina) ali se to godinama ne koristi i jako slabo ovdje neko i silira kukuruz u stabljici ko proizvodi mlijeko).

Sjenaze isto tako otpada jer nemam rolo balirku niti omatac a takodje i manipulacija sa tim balama je problem nemam prednji utovarivac , takodje i trave nisu neko rjesenje zbog susa koje su ovdije ljeti zadnjih godina ,ljulj nije ni rastao prosle godine zbog suse a takodje i trave se slabo ovdije siju nekako je najbolja lucerna zbog dubokog korijena i dobrog iskoristenja hranjivih sastojaka koje su sprane zimi u dublje slojeve koje kukuruz i ostale kulture nemogu da iskoriste zbog pliceg korjena ,a i ovdje dobro uspijeva zbog zemljista.

Mislio sam na soju kao dodatak srotu, prinos soje ne bi trebao da bude manji od 1500kg po jutru zrna soje, ima relativno male zahtjeve sto se tice umjetne gnojidbe kao i jecam a postoje i jako dobri translokacijski herbicidi za prskanje soje od korova(Pulsar 40) a i napravio bi kotao za tostiranje soje ako bi to popravilo "krvnu" sliku u proizvodnji mlijeka.
Takodje ako neko moze da mi da neke informacije o ekstrudiranju soje odnosno o dimenzijama spirale ili fotke uredjaja, a kako prijatelj ima relativno dobru radionu sa nekoliko glodalica i tokarskim strojem izradio bi mi free spiralu i cilindar, nasao sam da u srbiji proizvodi mala privreda ekstrudere za soju manjeg kapaciteta oko 100kg na sat, motor za pogon je oko 7,5kW, ali opet na internetu se vrte podaci da je bolje tostiranje(przenje) soje jer ostaje manje stetnih alkaloida u soji.

Ispricavam se sto je post malo konfuzan:) , ako neko ima nesto da kaze samo neka kaze, slusam.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Imam ja, čak bih mogao puno toga, ali ću ipak to prepustiti bogecu. Ja ću postaviti pitanje. Jesi li ti dao svoju zemlju na analizu?
Nikako mi ne ide u glavu da ljulj ne može rasti. Ta on raste onda kad svuda ima vlage, u proljeće u 4. i 5. mjesecu ga kosiš, tada ima vlage svuda. Pa nisi ti u sahari, to je samo 150 km od mene i nije da nikad kiša ne pada.
I prijatelju, ako misliš zarađivati na poljoprivredi, nemoj se uvrijediti, ali moraš puno puno više ulagati od 150 kg petnaestice.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
uh uh uh, pa ovo je i više od konfuznog :shock:
neide kukuruz, ne idu trave, ne ide grašak, ne ide silaža, ne ide sjenaža, pa šta ide

soja neče pomoč, pre skupa je spram sveg ovog što kod tebe ne ide :shock:
ne možeš reči da ne ide grašak i da ga suša uništi jer ga nikad ni ne zadesi, a več je pokošen, znači tu je tvoja greška
kukuruz , pa mislim cjeli svijet koristi silažu a kod tebe ne ide, a ljudi iz tvog kraja to siju i zadovoljni su
blizu si vukovara, odi na vupik pogledat šta siju za krave
ovako je bilo šta teško pomoč ako se ograđuješ od večine kultura

jedino bi za tebe i sve velike suše bio idealan sirak :D

podosta konfuzan post si napisao, malo prelistaj teme krmno bilje i travnjaštvo, stočni grašak i sirak i sudanska trava, pa češ uvidjet da za sve ima rješenje

cabage na ovakav post u kojemu ništa ne ide je malo teže nači rješenje, čak i meni, pogotovo kad znam da u vupiku i postrno su dobri kukuruzi
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
cabage kaže:
Imam ja, čak bih mogao puno toga, ali ću ipak to prepustiti bogecu. Ja ću postaviti pitanje. Jesi li ti dao svoju zemlju na analizu?
Nikako mi ne ide u glavu da ljulj ne može rasti. Ta on raste onda kad svuda ima vlage, u proljeće u 4. i 5. mjesecu ga kosiš, tada ima vlage svuda. Pa nisi ti u sahari, to je samo 150 km od mene i nije da nikad kiša ne pada.
I prijatelju, ako misliš zarađivati na poljoprivredi, nemoj se uvrijediti, ali moraš puno puno više ulagati od 150 kg petnaestice.

Recimo ako bacim vise gnojiva u jecam(urea) on vecinom polegne i onda je prinos jos manji tako da nema nekog efekta , morao bi prskati sa regulatorima rasta koji nisu ni malo jeftini a prinos je malo visi a ulaganja premasuju prinos tako da si ekonoski na gubitku takodje i za suncokret nema nekog veceg efekta bacati vise gnojiva a urea samo produzava vegetaciju. A proslo je i vrijeme kad se ovdije bacalo 500kg 9-18-18 po jutru i sijao se FAO 700 Na 15 centimetara a kombaj zmaj 140 nije mogao da prodje 300m a da bunker ne bude pun, to vise niko ne radi a takodje te kasne sorte kukuruza i nisu neka kvaliteta za ishranu u zrnu a slilaza me previse ne interesuje ne tovim vise bikove.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
bogec kaže:
uh uh uh, pa ovo je i više od konfuznog :shock:
neide kukuruz, ne idu trave, ne ide grašak, ne ide silaža, ne ide sjenaža, pa šta ide

soja neče pomoč, pre skupa je spram sveg ovog što kod tebe ne ide :shock:
ne možeš reči da ne ide grašak i da ga suša uništi jer ga nikad ni ne zadesi, a več je pokošen, znači tu je tvoja greška
kukuruz , pa mislim cjeli svijet koristi silažu a kod tebe ne ide, a ljudi iz tvog kraja to siju i zadovoljni su
blizu si vukovara, odi na vupik pogledat šta siju za krave
ovako je bilo šta teško pomoč ako se ograđuješ od večine kultura

jedino bi za tebe i sve velike suše bio idealan sirak :D

podosta konfuzan post si napisao, malo prelistaj teme krmno bilje i travnjaštvo, stočni grašak i sirak i sudanska trava, pa češ uvidjet da za sve ima rješenje

cabage na ovakav post u kojemu ništa ne ide je malo teže nači rješenje, čak i meni, pogotovo kad znam da u vupiku i postrno su dobri kukuruzi

Interesuje me gdje nabavljate sjeme sa taj stocni sirak i pretpostavljam da se pravi sjenaza, zanima me koliki je prinos po jutru i rokovi sjetve itd. neki link ako postoji.

Ove godine od tih postrnih kukuruza nije bilo nista ako nisu navodnjavani a ja nemam sistem za navodnjavanje, vupik ima neke manje povrsine koje navodnjava.

Trave zbog ako bude i na ljeto susa mogu kositi max dva puta i onda i to nije neki napredak u odnosu na lucernu koju mogu kositi vise puta, hocu da izbjegnem sjenazu jer je to momentalno za mene nije ekonomski bas najjeftinije rjesenje.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Relativno sam nov ovdje na forumu i interesuje me da li je neko pravio kalkulacije za svaku kulturu.
Znaci koliko dodje recimo kilogram proteina/kn ili tako neku relativnu jedinicu.

Znaci pocnemo od cjene gnojiva, sjemena , herbicida i ostalog i na kraju koliko kosta litra mlijeka od konkretne kulture ili proizvoda ako se to moze izracunati ili u nekim relativnim jedinicama u odnosu na drugu kulturu.

Znaci interesuju me konkretni brojevi a ne "ja mislim da je ovo ili ono bolje" , neka se neko ne naljuti ali tako vecinom rade ljudi u mom kraju koji hoce da na kraju budu u plusu na racunu.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
grabik kaže:
Interesuje me gdje nabavljate sjeme sa taj stocni sirak i pretpostavljam da se pravi sjenaza, zanima me koliki je prinos po jutru i rokovi sjetve itd. neki link ako postoji.

Ove godine od tih postrnih kukuruza nije bilo nista ako nisu navodnjavani a ja nemam sistem za navodnjavanje, vupik ima neke manje povrsine koje navodnjava.

Trave zbog ako bude i na ljeto susa mogu kositi max dva puta i onda i to nije neki napredak u odnosu na lucernu koju mogu kositi vise puta, hocu da izbjegnem sjenazu jer je to momentalno za mene nije ekonomski bas najjeftinije rjesenje.

ajd malo pročitaj cjelu ovu temu tj bar zadnje tri stranice, pa malo one teme koje sam ti nabrojao, da stekneš dojam što je to intenzivna poljoprivreda i brza izmjena kultura, ovo ti u dobroj namjeri govorim

sirak , pročitaj temu cjelu o sirku i sudanskoj travi, to ti je u ratarstvu tema

jednu stvar moraš znat, sirak traži ulaganja, podosta gnojiva, ako se to tebi uklapa u tvoje investicije

svaka voluminoza je jeftinija od kupovne koncentrirane krme, a kalkulacije su relativna stvar jer možeš ti imat super jeftinu krmu a poslovanje ispod nule, dovoljno je da promašiš fazu i eto ode kvaliteta.........
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Eh da, Vupik je dinosaur koji je pred izumiranjem, nekoliko puta neuspjesna privatizacija, sistem se urusio unutra pokusavaju stvoriti neku imaginarnu sliku zbog privatizacije ali zasad ne uspjesno, inace rodjak mi radi tamo pa znam da im je jedna farma pred kolapsom od kada radi mlijeko im je stalno u trecem razredu sada druga klasa, nesto pokusavaju krava tele, a rekao mi je i da imaju problema sa tovom junadi dok je radio na utovaru gnojiva i razbacivanju na jednoj koperantskoj farmi vupik i "neko" za tov junadi jedan ili dva bika su krepala u roku od nekoliko dana koje je osobno sa bagerom izvlacio iz staje. A i mehanizacija je 10 godina stara koje je donirala hrvatska posle reintegracije a odonda bas se nisu nesto "pretrgli" u kupovini nove mehanizacije a i steta sto nisam slikao nekoliko stotina hektara vupikovog kukuruza tu kraj sela tocnije receno ambrozije a i uljana repica im je bila malo "jaca" bilo je vise korova nego repice tako da su djelove parcela tarupirali, kombajni nisu ni ulazili. Nije to vise prijeratni vupik koji je bio No1 u bivsoj drzavi u poljoprivredi.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
e tu je dosta posla... ako te interesira,najjeftinije proteinsko krmivo je lucerna koja sadrži 15% proteina,a isto i kalcija,pa je jako dobra za hranidbu krava..
 

Najnoviji postovi

Na vrh