• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ma kakve sove :scratch :scratch :scratch , to je bilo ispod najlona, dok smo ga otkrili 1. puta bilo je to, mislim da su neke gljivice il kaj več, nema kod mene sova na gredi, niasm niti jednu videl več dugo vremena niti po dani, a pogotovo po noči, a znam dežurati na štakore prek noči s puškom!!!! :mrgreen:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
marko hurlimann xa86 kaže:
šefe to ti nemoj dat kravama i gotovo ;)

Ma bacil sam te djelove, naravno :!: :!: :!:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ŠANANA IMT 565 kaže:
[quote="marko hurlimann xa86":s2w57dv9]šefe to ti nemoj dat kravama i gotovo ;)

Ma bacil sam te djelove, naravno :!: :!: :!:[/quote:s2w57dv9]
ma to ti jje pokvareno i nemoj se zamarat s tim... ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA IMT 565 kaže:
Ma kakve sove :scratch :scratch :scratch , to je bilo ispod najlona, dok smo ga otkrili 1. puta bilo je to, mislim da su neke gljivice il kaj več, nema kod mene sova na gredi, niasm niti jednu videl več dugo vremena niti po dani, a pogotovo po noči, a znam dežurati na štakore prek noči s puškom!!!! :mrgreen:

ah nije shvačena šala ;)

to su neke gljivice, to pograbi i baci, to bi bilo sam to što vidimo, to nebi trebalo iči u dubinu :!: tak da nije neki problem to.
možda je bila kakva mala rupica od mačaka il ptica i na tom mjestu je to kvarenje nastalo ,ali nije ništa strašno ovo što vidimo :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Je baš to, dalje za sad toga nema, nadam se d niti nebude!
Vjerojatno je tu povukel zraka, svašta se na početak bacalo na foliju.....
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
ovak situacija je slijedeča kvari se samo s krajeva tj. uz rubove dok je na sredini ona prava
znači silažu uopče ne treba pokrivat
pitanje :ćul sam da kad se silira ne treba silirati ispod 30 cm visine stabljike da se na tom djelu nalazi najviše prljavštine
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
cika Mato kaže:
ovak situacija je slijedeča kvari se samo s krajeva tj. uz rubove dok je na sredini ona prava
znači silažu uopče ne treba pokrivat
pitanje :ćul sam da kad se silira ne treba silirati ispod 30 cm visine stabljike da se na tom djelu nalazi najviše prljavštine

Kvari s s krajeva kažeš, kakav imaš silos, jel ima ograde sastrane ili je silirano na foliju na neki čistu površinu, ak ima ograde, a kvari se uz njih to znači da nije dost nagaženo uz rub i nije dobro prekrito uz rub pa je dobilo zraka i naravno da se kvari...., ja ne pokrivam silos kad ga otvorim!

Da, nebi se trebalo silirati ispod 30 cm!
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ako ti je sastrane pokvareno to ti nije niš strašno...
nisi dobro pokrio ili ti je zrak došao,kad sam imao na zemlji silažu dost put mi se znalo sastrane pokvarit,,,
negdje 25-30cm bi trebalo silirat..
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
opet problem kod mene jedna krava neče da jede silažu i neče da pojede sav šrot što dobije a sijeno jede kao luda da uzima čak ispred druge krave pa pomagajte ako znate sve sam več probao uradit ali opet isto
da li joj nešto fali ili šta :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
opet problem kod mene jedna krava neče da jede silažu i neče da pojede sav šrot što dobije a sijeno jede kao luda da uzima čak ispred druge krave pa pomagajte ako znate sve sam več probao uradit ali opet isto
da li joj nešto fali ili šta :scratch

zaštopao si ju , tj bila je lakoma pa je pojela i svoju porciju i od druge krave brašno i silažu, e sad, daj joj da jede to sijeno i bude se ona vratila.
priručno možeš razmutit germe u vodi il kupit za preživanje sredstvo kod veterinara, mislim da se zove digestan al to provjeri, i zalij kravu s tim.
znaš kak se zaljeva krava, uzmeš flašu od mineralne il soka staklenu, jedan otvori usta kravi i ti turneš malo dublje u usta, jer inače krava jezikom zatvori ulaz i neče gutat a ovako joj direkt ide u grlo, malo zeznuto al djelotvorno, i krava če opet jesti normalno.
samo pripazi na proždrljive krave, zato ti sad ne jede jer se prije prežderala
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
to znam vrlo dobro ali imam još jedan recept:u flašu od 1l natočim rakije,ulja,mineralnu vodu i soli i zalijem da vidiš čuda :D
što se tiče krave nije lakoma tako da sumnjam da je to ali i to ču probat hvala
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
cika Mato kaže:
to znam vrlo dobro ali imam još jedan recept:u flašu od 1l natočim rakije,ulja,mineralnu vodu i soli i zalijem da vidiš čuda :D
što se tiče krave nije lakoma tako da sumnjam da je to ali i to ču probat hvala

Kad se meni krava zaštopa, kad izgubi preživ, mama skuha čaj od kamilice, unutra rakija, germa obavezno i to mlako joj nalijemo direkt u grlo, za čas je opet ona stara :mrgreen:
Isto ako nema dobru stolicu i još puno puno tegoba riješavamo s time, učinkovito je i jeftino! ;)
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
ŠANANA IMT 565 kaže:
[quote="cika Mato":53xopns1]to znam vrlo dobro ali imam još jedan recept:u flašu od 1l natočim rakije,ulja,mineralnu vodu i soli i zalijem da vidiš čuda :D
što se tiče krave nije lakoma tako da sumnjam da je to ali i to ču probat hvala

Kad se meni krava zaštopa, kad izgubi preživ, mama skuha čaj od kamilice, unutra rakija, germa obavezno i to mlako joj nalijemo direkt u grlo, za čas je opet ona stara :mrgreen:
Isto ako nema dobru stolicu i još puno puno tegoba riješavamo s time, učinkovito je i jeftino! ;)[/quote:53xopns1]


kamilica je jako dobra,a ak to ne pomogne nalijemo litru ricinusovog ulja pa da vidiš kak se kaki...drugi dan je prazna ko daska :mrgreen:
 
V

vla

Guest
Momci, svaka cast na prakticnim savetima.
Ja se bavim uzgojem ovaca i koza-proizvodnja mleka, pa bih poceo i sa kravama, iako je cena mleka kod nas katastrofalna.Interesuje me ishrana krava, mozda treba otvoriti poseban topic.
Da li se moze i kako silirati pivski trop.Da li kod vas ima semena Kura clover+orchard grass, jer se ova kombinacija preporucuje kao najbolja za ispasu krava. Bogec, majstore pomazi.
Puno mleka i teladi u 2009. godini
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
vla jedan savjet :redovno čitaj forum i sve češ shvatit
a ako gdje zapneš tu smo da si pomažemo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Kura clover+orchard grass

:scratch :scratch :scratch :scratch malo mi je to nepoznato ;)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
vla kaže:
Momci, svaka cast na prakticnim savetima.
Ja se bavim uzgojem ovaca i koza-proizvodnja mleka, pa bih poceo i sa kravama, iako je cena mleka kod nas katastrofalna.Interesuje me ishrana krava, mozda treba otvoriti poseban topic.
Da li se moze i kako silirati pivski trop.Da li kod vas ima semena Kura clover+orchard grass, jer se ova kombinacija preporucuje kao najbolja za ispasu krava. Bogec, majstore pomazi.
Puno mleka i teladi u 2009. godini

pozdrav i dobrodošao :D

pomoči čemo ti koliko čemo znati i umijeti :D

ovako što se tiče pivskog tropa, ljudi to kod nas često upotrebljavaju, naime procedura je slijedeča, dovoze taj pivski trop iz pivovare u prikolicama, dok dođu doma večina njih to pretrpava u bačve i zatvara, i naravno slijedi trošenje u hranidbi.
dovoze svakih 2 tjedna jer bi im se inače počelo kvarit, jer to treba ipak brzo potrošit.
uz te bačve ja može biti i neki priručni spremnik a to če ti reči oni koji imaju nešto takvo napravljeno.
kad se odlučiš za ishranu pivskim tropom valjalo bi da se dogovoriš u pivovari da imaš redovitu opskrbu jer če krave povečati proizvodnju mlijeka, ali isto tako kad se prestane to davat jako če smanjit mlijeko, tak da na to obratiš pozornost.
koji bi bio slobodni prijevod kod vas za ove trave koje si naveo na engleskom, jer to su parafrazirani izrazi nisu imena vrsta.
ja bih rekao da se radi o bijeloj djetelini koja se inače preferira za ispašu zbog svoje sposobnosti brze regenaracije i nemogučnosti stoke da naprave golobrst zboj njezinog prizemnog rasta stabljike.

ah sjeme, ja proizvodnim podosta vrsti sjemena, a na prolječe sijem crvenu djetelinu za sjeme :D
uglavnom kod nas ima sve vrste za kupit, sve trave i sve djeteline, tj sve krmno bilje, šta god poželiš

prođi malo teme u stočarstvu, uzgoj junica, ovu temu, krmno bilje i travnjaštvo, stočni grašak, i sirak i sudanska trava u ratarstvu, jer se sva problematika proteže u više tema gdje ima doticajnih točaka, pa možda naiđeš na nešto zanimljivo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Čini mi se da sam pročitao ''sijem crvenu djetelinu za sjeme'' :p :p , to mi se sviđa, znam gdje bude kvalitetnog sjemena za kupiti :mrgreen: ;) :lol: :lol: :lol:
 
V

vla

Guest
Hvala svima , a posebno Bogecu majstoru.
S paznjom pratim sve postove i prva primena pocinje na prolece, sejacu sirak,sudansku travu i ljulj. Predstavicu vam svoje rezultate.Sto se tice hibrida kukuruza za silazu kod mene je ubedljivo najbolji kws Mikado. Ove godine posejacu ogledno ,Pionirove hibride koje je ing Bogec preporucio, iako vlada misljenje da se ovi hibridi vise za kombajniranje a ne i za branje, jer se mnogo kruni zrno.
Zelim vam uspesnu i plodnu poslovnu 2009. godinu, puno stoke , velikih prinosa i puno novaca.
 

Najnoviji postovi

Na vrh