• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
vla kaže:
@tine
Cena mleka extra klase do nove godine je bila 24 din, a sada 20 din/0.21e, ponizavajuce.
Ista je cena kravljeg, ovcijeg i kozijeg mleka.
Slike slede sutra, dok napravim izbor, jer ih ima puno.
Posalji mi cene gikova-ceza koje prodajes jer drzim i konje Lipicanere i idem na fijakerijade.
U kojim ratarskim kulturama ima najvise by pass proteina za ishranu krava?

moj bi ti savjet bio ipak holstein, koji če predanim i kvalitetnim radom to vratiti :D predispozicije imaš,, i uz kvalitetnu voluminoznu krmu sa dodatkom svoje koncentrirane krme i vitamnisko mineralnih dodataka možeš postiči zavidne rezultate.
a što se tiče muške teladi, rješavaš to brzo i efektno uz što manje ulaganja, krava če taj dio duplo vratiti.
što se tiče by pass proteina, nemoj se oko toga previše zamarati, nema previše efekta kolko se o tome piše, ja imam među največim mlječnostima po grlu a ne koristim npr smjesu, super i tak to, sjetvom kvalitetnih proteinskih kultura češ dio za proteinima namiriti i imat češ kvalitetnu životinju i mlijeko kao proizvod.
u plodored ubaci stočni grašak u raznim kombinacijama(sigurno si vidio temu), lucernu i djeteline i evo proteina i za izvoz, uz ljuljeve, sirak i kukuruz imat češ svu voluminoznu krmu.
koncentrirani dio češ zadovoljiti sa ječmom, zobi, kukuruzom , graškom, i to je to ,imaš širok spektar u ishrani koji jamči opskrbu svim potrebnim za visoku proizvodnju.
nemoj novac ostavljat u dučanima za ništa, da radiš samo zato da bi radio,.kupuj samo minaralno vitaminske dodatke i dobro izbalansiraj obrok :D a mi smo stalno tu za šta god treba
 
V

vla

Guest
Ing Bogec, hvala na podrsci, sada sam odlucniji za kupovinu krava, jer je bila dilema, kako ekonomski poslovati sa ovako niskim cenama mleka.Interesuje me i kako se sirak za zrno koristi u ishrani prezivara, da li samo zrno/celo,mleveno/ ili i stabljika.Ima li neko iskustva sa time.
 
H

Helena

Guest
Sad me zanima dali je dobro krave hraniti sa zelenom masom?Jer mi krave tako hranimo od polovine 4 mjeseca pa sve do 10 mjeseca tj.dok ima zelene mase.I nedavno čitam neki članak od Sana da kravama nije dobro davati zelenu masu radi bakterija u buragu koje se moraju prilagoditi i da krave treba cijelu godinu jednolično hraniti.Pa me zanima što vi o tome mislite?Pa valjda je krava stvorena da pase i jede zelenu travu. Obrisan neispravan link.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Sad me zanima dali je dobro krave hraniti sa zelenom masom?Jer mi krave tako hranimo od polovine 4 mjeseca pa sve do 10 mjeseca tj.dok ima zelene mase.I nedavno čitam neki članak od Sana da kravama nije dobro davati zelenu masu radi bakterija u buragu koje se moraju prilagoditi i da krave treba cijelu godinu jednolično hraniti.Pa me zanima što vi o tome mislite?Pa valjda je krava stvorena da pase i jede zelenu travu

hmmm ovako, trava kao svježe krmivo je dobro i najjeftinije ali i najpodložnije promjenama u pravcu kvarenja, pogotovo je to problem za vrijeme toplih dana, u svježem stanju najduže izdrži sirak on se neče uparit niti promjenit niti nakon dva dana.
drugo košnjom i voženjem svaki dan kravama dolazi do toga da se jednostavno ne može održati kontinuitet kvalitete, npr počela si kosit u super fazi trave, i nakon tjedan dana je ta trava prestarila a ti i dalje kosiš, i tu se gubi u proizvodnji, dok kod sjenaže je ujednačena kvaliteta cjele godine, sve pokošeno u pravoj fazi na pravi dan, a vidim da imaš dovoljno krava za raditi sjenažu, kojih 100 bala bi te zadovoljilo i siguran sam da bi podosta povečalo mlječnost.
na svaku promjenu hrane krave moraju reagirati, jer bakterije u buragu što razgrađuju jedno ne razgrađuju drugo.
ispaša je dobra jer uzima svježu krmu ali čistam sumnjam da su to sijani pašnjaci , na prirodnim pašnjacima ima više korova nego korisnih vrsti iako se 99% ljudi zezne da se radi o dobrim vrstama, tako da i ispaša kao osnova je malo diskutabilna ako se ide na veliku proizvodnju mlijeka.
helena vidim da mečeš slike preko image shacka, kad odabereš sliku stavi kvačicu na resize image na 800x600 i kad mečeš link za sliku uzmi hotlinks for forums, to ti je prvo ispod podignute slike, malo poteraš stranicu dolje, imaš lijepe slike ali ih ne mogu uvečat da ih bolje vidim, pa probaj tako slike metnut, hvala :D

VLA ovako ja ču sad sijati prvi put sirak za sjeme,može se iskoristit tako da se prvo pokombajnira zrno sa visoko podignutim hederom i nakon toga se prođe silokombajnom, to ti je ko twix duble :D
 
H

Helena

Guest
Kako da ja radim sjenažu? Može li se ona raditi samoutovarnom prikolicom?Jer kod nas niko još nema veći traktor od 60 konja a pogotovorolo balaricu.Pa me zanima dali se može sjenaža spremati kao i silaža u silos.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Kako da ja radim sjenažu? Može li se ona raditi samoutovarnom prikolicom?Jer kod nas niko još nema veći traktor od 60 konja a pogotovorolo balaricu.Pa me zanima dali se može sjenaža spremati kao i silaža u silos.

može se spremati i sa utovarkom, ali mora imati noževe, kolko uspijem vidjeti a slikama (malo sam ti naknadno pokušao stavit još natuknice u postu iznad kak da mečeš veče slike) mislim da je to sip i sve sip imaju mogučnost metanja noževa, i tako fino provenutu masu dovozite doma u silos, može bit nekaj improvoziranog neki najlon na zemlji , bitno da se dobro zatvori, i tako tu navezeš masu i dobro se zgazi traktorom i zatvori, moj susjed je tako radio i sjenaža je bila super.
sjenaža ti dođe podosta prije sijena za kositi tj kad bi išla kosti sijeno tu bi več imala otavu tj drugi otkos (mi ovdje baliramo i po zimi), tako da bi fino isto kao i silažu spremila sjenažu :D
 
H

Helena

Guest
[img=http://img84.imageshack.us/img84/8788/img0711jl6.th.jpg]U pravu si samoutovarna je sipova i ima šest noževa a mi ti ispočetka nismo točno znali za što su noževi jer kod nas ti nitko nikad nije pravio silažu a kamoli sjenažu,Pa smo ti mi prvi probili led posijali smo prvo kokuruz i napravili silažu.A znaš kakav je svijet svi se čudili di ćeš mlit kokuruz .Pa sad bi imali želju probat i tu sjenažu sad imamo prosjek po kravi 5000 tisuća litara pa se nadamo da bi se to moglo popraviti sa sjenažom.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
[img=http://img84.imageshack.us/img84/8788/img0711jl6.th.jpg]U pravu si samoutovarna je sipova i ima šest noževa a mi ti ispočetka nismo točno znali za što su noževi jer kod nas ti nitko nikad nije pravio silažu a kamoli sjenažu,Pa smo ti mi prvi probili led posijali smo prvo kokuruz i napravili silažu.A znaš kakav je svijet svi se čudili di ćeš mlit kokuruz .Pa sad bi imali želju probat i tu sjenažu sad imamo prosjek po kravi 5000 tisuća litara pa se nadamo da bi se to moglo popraviti sa sjenažom.

sad sam uspio vidjet na slici utovarku, to je največa sipova, takvu imam i ja sa noževima, ja sam stavio noževe kad sam vozio sirak u svježem stanju kravama, i fino je to izrezalo (imaš u temi sirak i sudanska trava moju sliku nasjeckanog sirka, premda nek te ne zbuni što više liči na kukuruz nego na travu,travu i finije sječe :D )
malo prolistaj teme u ratarstvu krmno bilje i travnjaštvo, smjesa stočnog graška i žitarica i stočni sirak i sudanska trava , tu če ti se problematika i radosti pripreme sjenaže i sama upotreba podosta približiti :D
i kod nas su skidali svi noževe sa utovarki, a jedino sam ih ja ponovno metnuo nazad na prikolicu i dobra je to stvar i učinkovita, sva sreča da niste noževe bacili :D
 
H

Helena

Guest
Dobro je to što si mi rekao i onda vidjet ćemo se na temi stočnog graška i žitarica sutra jer me to jako zanima,prošle godine sijali smo grašak i zob ali samo za probu i naravno krave su to pojele u zelenu.I znači da sam sad sliku bolje stavila?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Dobro je to što si mi rekao i onda vidjet ćemo se na temi stočnog graška i žitarica sutra jer me to jako zanima,prošle godine sijali smo grašak i zob ali samo za probu i naravno krave su to pojele u zelenu.I znači da sam sad sliku bolje stavila?

super onda čemo o grašku u toj temi :D

bolje je , budu ti admini i moderatori još pojasnili kak da ju metneš da se odmah otvori :D
 
H

Helena

Guest
bogec kaže:
Helena kaže:
Dobro je to što si mi rekao i onda vidjet ćemo se na temi stočnog graška i žitarica sutra jer me to jako zanima,prošle godine sijali smo grašak i zob ali samo za probu i naravno krave su to pojele u zelenu.I znači da sam sad sliku bolje stavila?

super onda čemo o grašku u toj temi :D

bolje je , budu ti admini i moderatori još pojasnili kak da ju metneš da se odmah otvori :D
Imaš li ti ovdje slika sa svoje farme da ja to malo snimim.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Imaš li ti ovdje slika sa svoje farme da ja to malo snimim.

ima par slika pašnjaka i telaca na njima, mehanizacija, večinom su slike mojih polja, pripreme krme za krave, razne sjenaže u raznim oblicima, silosi, bale, u ogromnim količinama, ljuljevi, grašak, sirak, vlažno mljeveno brašno..
staje nemam slike, to je čista klasika na vezu i ručno čiščenje, čak nije ni dovolja broj vezova pa su i sad na pašnjaku dio stada :D
 
H

Helena

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Može li mi netko reći koja je kod vas trenutno cijena koncentrirane smjese za muzne krave ?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Helena kaže:
Može li mi netko reći koja je kod vas trenutno cijena koncentrirane smjese za muzne krave ?

moram pitat po dučanima, jer ja ne kupujem smjesu niti super, sigurno neki članovi kupuju pa če ti reči
 
H

Helena

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

bogec kaže:
Helena kaže:
Može li mi netko reći koja je kod vas trenutno cijena koncentrirane smjese za muzne krave ?

moram pitat po dučanima, jer ja ne kupujem smjesu niti super, sigurno neki članovi kupuju pa če ti reči
Siješ li ti žitarice i dodaješ li što uz silažu i sjenažu.Ako možeš opiši mi svoj način hranidbe jer mi mnogo trošimo na koncentrat za krave.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Nekad davno u bivsoj drzavi na fakultet je dosao dr iz istocne njemacke i drzao predavanje o ishrani slamom.
Prvo da razjasnimo nije to samo pokupljena slama sa njive. Slama se prvo presuje i ubacuje u uredjaj ne znam vise kako se to zove i unutra se pod visokim tlakom ubacuje pregrijana vodena para na 300 ili vise stepeni i to se drzi pod visokim tlakom i u slami dolazi do nekih biokemijskih procesa, neznam tocno vise ali ukratko hranjiva vrijednost slame se povecava.

Pregrijana para se ispusta i bale se izbacuju i slama se moze dalje preradjivati recimo u brikete. Kako je vodena para pregrijana slama nije mokra da to razjasnimo:) Ti uredjaji su nesto slicno kao velike barokomore u koje se strojno ili traka ubacuje i izbacuje slamu poslije tretmana.

Da ne bi netko mislio da je to neka super hrana za krave ,suha kukuruzovina je puno hranjivija od takve tretirane slame, pa ako u jesen niste sigurni da cete imati dovoljno sijena za ishranu stoke , upalite presu i u kukuruziste u kojoj je berac brao kukuruz prije toga grabljama malo pograbljajate i presujte kukuruzovinu kad je suha da ne bi bilo lomova petljaca.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Helena kaže:
Siješ li ti žitarice i dodaješ li što uz silažu i sjenažu.Ako možeš opiši mi svoj način hranidbe jer mi mnogo trošimo na koncentrat za krave.

da sijem ječam, zob grašak i kukuruze za zrno i od toga dobijem koncentrirani dio.
način hranidbe je sjenža ljuljeva, sjenaža graška i žitarica, sjenaža ili silaža sirka, silaža kukuruza, bez sijena za muzne krave, i na tome leži osnova za podosta veliku proizvodnju, to krave jedu stalno cjele godine.
e sad ovak koncentrirani dio je kod mene najmanji dio, ali dobro izbalansiran, a i u uvodu u samu proizvodnju tj od samog rođenja uvodi se kvalitetna voluminozna krma, i kod takvog sustava to su jako dobri preživači velike zapremnine želudaca, i kod takvog načina ishrane ne treba puno žitarica za šrot a kamoli kupovanje smjese ili supera, to je davanje čistog novca iz đepa.
ljudi i veliki dio struke je mišljenja da krava ne može davat mlijeko ako nije maznila 10 kila brašna na obrok, to je totalna zabluda i u tom uvjerenju ljudi žive i naravno kukaju.
kad kravu zasušiš , počmi joj davat voluminozu po volji i smanji koncentrirani dio, i vidjet češ da češ imat više , naravno kvalitetnu voluminozu, i moraš imat široki spektar.
(malo podrobnije je to sve opisano u temi hranidba stoke i kako uzgojiti kvalitetnu junicu)

grabik jedno pitanje, a šta su ljudi radili cjele godine pa da moraju balirat kukuruzovinu, godina je podosta dugačka sa pregršt mogučnosti sjetve :scratch :shock:
 
Z

zoran

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Helena kaže:
Može li mi netko reći koja je kod vas trenutno cijena koncentrirane smjese za muzne krave ?
Posjetil me neki dan čovjek firme u osnivanju i nudi mi stočnu hranu:
smjesa za krave s 19% proteina 2,25kn/kg
dopunska smjesa za krave s 30% proteina 3,26kn/kg
tostirana soja s 36% proteina 4,02kn/kg
suncokretova sačma s 37% proteina 1,83kn/kg
repičina sačma s 32% proteina 1,83kn/kg
suhi pivski trop s 26% proteina 1,46kn/kg
sojina sačma s 46% proteina 3,66kn/kg

to je s njegovog prospekta, uvrecano
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Bogec ja bi mogao postaviti na tvoje pitanje takodje pitanje a sto su radili ti koje hoce hraniti sa slamom:) , u slami nemas prakticno nista sto bi koristilo kravama osim kao balast za punjenje buraga:)

Ono gore sam pisao da je kao hrana suha kukuruzovina puno bolja hrana od slame, a kako je sve vise krava a sve manje raspolozive zemlje mislim da ce se neka stoka hraniti i sa kukuruzovina i slamom:) ,da li si gledao danas poljoprivrednu na tv covjek ima u tovu nekoliko stotina bikova i uzeli mu 200ha drzavne zemlje i ima svoje samo 10ha , pitanje je sta ce on raditi:)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

grabik kaže:
Bogec ja bi mogao postaviti na tvoje pitanje takodje pitanje a sto su radili ti koje hoce hraniti sa slamom:) , u slami nemas prakticno nista sto bi koristilo kravama osim kao balast za punjenje buraga:)

Ono gore sam pisao da je kao hrana suha kukuruzovina puno bolja hrana od slame, a kako je sve vise krava a sve manje raspolozive zemlje mislim da ce se neka stoka hraniti i sa kukuruzovina i slamom:) ,da li si gledao danas poljoprivrednu na tv covjek ima u tovu nekoliko stotina bikova i uzeli mu 200ha drzavne zemlje i ima svoje samo 10ha , pitanje je sta ce on raditi:)

da sve to stoji, u principu može se prehranit životinja ali proizvodnje tu nema.

vidio sam i ja to na poljoprivrednoj, svaka priča ima dvije strane, ne bi se u tu raspravu upuštao, žao mi je čovjeka što je ostao bez zemlje a ima oformljenu stočarsku proizvodnju, neki je razlog zbog čega je ostao bez zemlje.

korištenje slame kao osnovno voluminozne krmivo se koristi, naime u malo extremnim načinima hranidbe , obrok sadržava slamu, silažu i vitamine, tu se mora pazit da se zadovolji potreba organizma , ali se potrebe namiruju iz visoko koncentriranog djela u vitaminskom i mineralnom djelu.
to je samo kod junadi jer ona je relativno kratko na životu tako da valjda tu to prolazi
 

Najnoviji postovi

Na vrh