• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

zoran kaže:
Helena kaže:
Može li mi netko reći koja je kod vas trenutno cijena koncentrirane smjese za muzne krave ?
Posjetil me neki dan čovjek firme u osnivanju i nudi mi stočnu hranu:
smjesa za krave s 19% proteina 2,25kn/kg
dopunska smjesa za krave s 30% proteina 3,26kn/kg
tostirana soja s 36% proteina 4,02kn/kg
suncokretova sačma s 37% proteina 1,83kn/kg
repičina sačma s 32% proteina 1,83kn/kg
suhi pivski trop s 26% proteina 1,46kn/kg
sojina sačma s 46% proteina 3,66kn/kg

to je s njegovog prospekta, uvrecano

Bil je neki takav i kod mene, nudil mi je pogaču uljane repice koju dobiju kao nusproizvod kod prerade uljane repice, vreča 50 kg za 105 kunića!
 
H

Helena

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

zoran kaže:
Helena kaže:
Može li mi netko reći koja je kod vas trenutno cijena koncentrirane smjese za muzne krave ?
Posjetil me neki dan čovjek firme u osnivanju i nudi mi stočnu hranu:
smjesa za krave s 19% proteina 2,25kn/kg
dopunska smjesa za krave s 30% proteina 3,26kn/kg
tostirana soja s 36% proteina 4,02kn/kg
suncokretova sačma s 37% proteina 1,83kn/kg
repičina sačma s 32% proteina 1,83kn/kg
suhi pivski trop s 26% proteina 1,46kn/kg
sojina sačma s 46% proteina 3,66kn/kg

to je s njegovog prospekta, uvrecano
Hvala na opširnoj prezentaciji cjenovnika .Upravo danas je stigla pošiljka dobavljača koncentrata količina 1500 kg cijena po kg je 2kn smijesa je 19% proteina ,na trenutke mi se čini da bacam novac ali sa druge strane mi je opravdano jer nebih mogla održavati proizvodnju i zadovoljiti potrebe kreditnog opterećenja svog gospodarstva .
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Helena kaže:
Hvala na opširnoj prezentaciji cjenovnika .Upravo danas je stigla pošiljka dobavljača koncentrata količina 1500 kg cijena po kg je 2kn smijesa je 19% proteina ,na trenutke mi se čini da bacam novac ali sa druge strane mi je opravdano jer nebih mogla održavati proizvodnju i zadovoljiti potrebe kreditnog opterećenja svog gospodarstva .

ne bih ulazio u privatnu domenu ali......
moraš poraditi na uzgoju krmnih kultura i što je još bitnije kvalitenom spremanju u najboljoj fazi te iste krme, i tu se krije dio kad češ uvidjet da češ imat veču litražu i bez koncentrata, a sa koncentriranim djelom češ dobivat i extra kakvoču mlijeka.
ali to postepeno, ništa nema na horuk, to su godine rada ali tko se želi baviti cjeli život sa tim treba tome posvetiti pažnju, a to češ ti savladati, i kreditno opterečenje za neki auto ili školovanje djece nebude frka :D
 
H

Helena

Guest
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

bogec kaže:
Helena kaže:
Hvala na opširnoj prezentaciji cjenovnika .Upravo danas je stigla pošiljka dobavljača koncentrata količina 1500 kg cijena po kg je 2kn smijesa je 19% proteina ,na trenutke mi se čini da bacam novac ali sa druge strane mi je opravdano jer nebih mogla održavati proizvodnju i zadovoljiti potrebe kreditnog opterećenja svog gospodarstva .

ne bih ulazio u privatnu domenu ali......
moraš poraditi na uzgoju krmnih kultura i što je još bitnije kvalitenom spremanju u najboljoj fazi te iste krme, i tu se krije dio kad češ uvidjet da češ imat veču litražu i bez koncentrata, a sa koncentriranim djelom češ dobivat i extra kakvoču mlijeka.
ali to postepeno, ništa nema na horuk, to su godine rada ali tko se želi baviti cjeli život sa tim treba tome posvetiti pažnju, a to češ ti savladati, i kreditno opterečenje za neki auto ili školovanje djece nebude frka :D
Bogec moram ti priznati da mi se sviđa ova tvoja parola ispod posta ,na takav način i ja razmišljam uvijek sam zazirala od primitivnog seljačkog načina razmišljanja i želila se otrgnuti tom nekakvom jednoumlju koji je vladao u doba socijalizma i krenuti putem napretka koliko je to moguće . Nadam se da se nećeš ljutiti ako tu tvoju parolu izvisim u prostotiji gdje je laktofriz . :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Re: stočna hrana - peletirana slama ?!?

Helena kaže:
Bogec moram ti priznati da mi se sviđa ova tvoja parola ispod posta ,na takav način i ja razmišljam uvijek sam zazirala od primitivnog seljačkog načina razmišljanja i želila se otrgnuti tom nekakvom jednoumlju koji je vladao u doba socijalizma i krenuti putem napretka koliko je to moguće . Nadam se da se nećeš ljutiti ako tu tvoju parolu izvisim u prostotiji gdje je laktofriz . :D

hvala, naravno da možeš staviti i nadam se da če ju bar još netko primjetiti :D :D
ta izreka je od početka samnom :D i kad gledaš iskreno istinita je :D
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
To je bas tako kako bogec kaze, osnova obroka prezivaca mora biti voluminozna krma znaci dts, tds, lucerna, trave, silaza kukuruza, jer kad imas dobru krmnu bazu onda mozes smanjiti udio skupih koncentrata na minimum i onda bi vrjedilo pravilo 1kg smjese = 2kg mlijeka ili ako gledamo zamjendbeni odnos samo 1,5kg mlijeka.
Negdje sam procitao da efikasnost koncentrata opada s njihovom primjenom u obroku kad ih pocnemo davati vise od 4kg??? :scratch :scratch :scratch
Inace treba paziti s koncentratima i s previse kukuruza u obroku (pa cak i silaze ako je lose isjeckana) jel moze doci do pojave ketoza, acidoza buraga, mascenja jetre i pojave edema vimena. Eto zato je voluminozna krma neophodna u obroku prezivaca.
Kod vec nekoliko proizvodjaca mlijeka sam naisao na cinjenicu da na samoj lucerni imaju 20+ litara mlijeka po kravici.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
eto,a bogec nema lucerne.. bogec,stvarno,zašto ne siješ lucernu?
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
abrkili kaže:
eto,a bogec nema lucerne.. bogec,stvarno,zašto ne siješ lucernu?

GRAŠAK + DJETELINA , jako brza rotacija, puno više mase, manji zahtjevi za tlo, kod mene nemože bit dugo ništ na polju, tu je grašak explozivan, i kombinacija djetelina u ljulju, imam i previše proteina, tak da mi lucerna ne treba.
danas je bio terenac kod mene uzimat uzorak i nema na izvješču analizu za mlječnu mast i proteine jer kompjutor u križevcima ne može izbacit tako velike brojke, uglavnom imam jako prejako mlijeko i izvrsnu litražu i bez lucerne, i još bolje bez koncentrata iz dučana

ja sam u sjetvi dao prednost grašku zbog svog načina uzgoja krmnih kultura, i jednostavno mi lucerna je nekak po svojim svojstvima predugotrajna, ja tražim exploziju na polju.
ustvari mogao bih i ja sijat lucernu jer uvijete imam, ali bi najviše bila na polju godinu i pol, ali da se razumijemo lucerna je jako dobra kultura.
ko zna ako me institut nagovori mogao bih i posijati koji komad
kaj veliš institut?

možda zanimljiv podatak za instituta, bila je moja sjenaža graška na analizi i u suhoj tvari ima 15%proteina, radi se o maksimirskom ozimom :D

ja sam uvijek otvoren za napredak i za nove kulture, kad se nešto dobro pojavi , uh moram to imat, jedva čekam novi grašak da posijem :D pa neki novi ljulj :D
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Lucerka je jako "izbirljiva" i sto se tice tla a takodje i plodoreda, ne "trpi" leguminoze kao predkulture znaci leguminoza i 3-4 godine neke druge kulture pa tek onda lucerna, najbolje zito ili jecam u ljeto ili jesen obilno gnojenje stajskim gnojem duboko oranje i u proljece sjetva lucerne, ako kasno ljeti ima dovoljno kise moze i kasno ljetna sjetva.

O tome je vec neko pisao na forumu ovdije da ne ponavljam. Takodje poslije lucerke ima problema za neke kulture koje se siju poslije nje, zemlja je jako rahla i "prozracena" (kad hodate noge propadaju u zemlju) a i recimo kod sjetve kukuruza ili suncokreta treba tretirati sjeme mesurolom ili nekim novijim insekticidima, cak i onda ima dosta stete na usjevu , kad kukuruz ima 6-7 listova izgleda prestaje odbijajuce dejstvo mesurola i zicnjaci, klisnjaci jedu korjen i kukuruz se osusi u "krugovima" ili bojluje.
Inace kukuruz, suncokret jako dobro rodi poslije lucerne i njiva ostaje cista od korova jedino sto ostane nesto lucerne koja ponovno udari iz korjena koji nije dobro zaoran. Inace kod zaoravanja lucerne ima jako velika korjenova masa koja ostaje pa ponekad ima problema kod sijanja da se to korijenje skuplja na raonike sijacica ili parace plugove.

Zamalo da zaboravim od dosta ljudi sam cuo da su se zalili na sjeme lucerne pakovano od sjemenarne ljubljana ili kako se vec zove i kazu poslije sjetve nije bila uopste lucerna os66 a bilo je slucajeva da su bile u pitanju djeteline a pakovane uredno kao os66 , ne bih da ovo ispadne kao "reklama" ja nisam imao takva iskustva ali vec duze vrijeme odem do osjeckog instituta i u njihovom skladistu gdje vrse maloprodaju kupim sjeme do sada je bilo "svjeze" ima zelenkastu boju i onda uz dobru pripremu ne treba mi vise od 9kg po jutru za dobar sklop jer sjeme ima vrlo dobru energiju klijanja , sto je sjeme tamnije boje to je starije i ima manju klijavost i treba vecu kolicinu sjemena za sjetvu.
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
Institut kaže:
To je bas tako kako bogec kaze, osnova obroka prezivaca mora biti voluminozna krma znaci dts, tds, lucerna, trave, silaza kukuruza, jer kad imas dobru krmnu bazu onda mozes smanjiti udio skupih koncentrata na minimum i onda bi vrjedilo pravilo 1kg smjese = 2kg mlijeka ili ako gledamo zamjendbeni odnos samo 1,5kg mlijeka.
Negdje sam procitao da efikasnost koncentrata opada s njihovom primjenom u obroku kad ih pocnemo davati vise od 4kg??? :scratch :scratch :scratch
Inace treba paziti s koncentratima i s previse kukuruza u obroku (pa cak i silaze ako je lose isjeckana) jel moze doci do pojave ketoza, acidoza buraga, mascenja jetre i pojave edema vimena. Eto zato je voluminozna krma neophodna u obroku prezivaca.
Kod vec nekoliko proizvodjaca mlijeka sam naisao na cinjenicu da na samoj lucerni imaju 20+ litara mlijeka po kravici.

Da li si mislio ono nije dobro isjeckana kad ostane citavih zrna kukuruza u silazi ili da je silaza krupnije isjeckana.


Da ne stavljam poseban post, imam jednu kravu(prvotelka) koja jako slabo jede brasno kukuruza i jecma(50%-50%) sa mineralnim dodacima samo hoce cisto brasno, jede prakticno samo sjeno lucerne koje joj dajem u vecim kolicinama prakticno koliko moze da pojede, ima oko 28 litara mlijeka pa se bojim da ju vrag ne odnese. Pokusao sam da joj dajem shauman mineralni dodatak vreca je kostala nesto malo vise od 330kn i kad sam joj prvi puta dao shauman htjela je da jede drugi puta slabo a poslije vise nikako.

Inace ovo mi je enigma, ostale hoce da jedu obrok sa mineralnim dodacima prakticno da se udave sa obrokom dok jedu a ova nece da jede bilo da su sano ili shauman minerali i vitamini.

Provjeravao sa onim listicima iz ljekarne za ljude ketozu i ne vidim nista. Inace kravama dajem manje od 4kg brasna kukuruza i jecma po obroku.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
grabik kaže:
Da ne stavljam poseban post, imam jednu kravu(prvotelka) koja jako slabo jede brasno kukuruza i jecma(50%-50%) sa mineralnim dodacima samo hoce cisto brasno, jede prakticno samo sjeno lucerne koje joj dajem u vecim kolicinama prakticno koliko moze da pojede, ima oko 28 litara mlijeka pa se bojim da ju vrag ne odnese. Pokusao sam da joj dajem shauman mineralni dodatak vreca je kostala nesto malo vise od 330kn i kad sam joj prvi puta dao shauman htjela je da jede drugi puta slabo a poslije vise nikako.
Inace ovo mi je enigma, ostale hoce da jedu obrok sa mineralnim dodacima prakticno da se udave sa obrokom dok jedu a ova nece da jede bilo da su sano ili shauman minerali i vitamini.
Provjeravao sa onim listicima iz ljekarne za ljude ketozu i ne vidim nista. Inace kravama dajem manje od 4kg brasna kukuruza i jecma po obroku.

hmmmm, kad si joj dao prvi put el si joj dao na čisto vitamine ili si pomješao sa stočnim ili nečim pa posuo po hrani :?:
ako si dao čisto pred nju onda znaju zezat jer joj to ne paše pogotovo ako je sve pojela odjednom, ko da ti cedevitu ideš jesti sa žlicom onak samljevenu a ne slagat kao sok sa vodom, to je taj efekat, ubuduče malo smanji vitamine i dobro joj izmješaj hranu da nemože prebrat i sveži na krače da ne krade od drugih krava i bude opet jela.
kad ogadni nebude više birala, i dnevno joj daj cca znaš onu malu piksu od marga, to je 250 gramska, e pola toga na obrok ili manje dok se ne navikne.
jesi li uzeo schaumann assco sa bakterijama :?:
neče ona sa 28 litara nikud otiči, ne odu brzo niti one sa 50 litara, samo se mora znat ko je kome gazda, malo ju u red zriktaj
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
bogec kaže:
abrkili kaže:
eto,a bogec nema lucerne.. bogec,stvarno,zašto ne siješ lucernu?

GRAŠAK + DJETELINA , jako brza rotacija, puno više mase, manji zahtjevi za tlo, kod mene nemože bit dugo ništ na polju, tu je grašak explozivan, i kombinacija djetelina u ljulju, imam i previše proteina, tak da mi lucerna ne treba.
danas je bio terenac kod mene uzimat uzorak i nema na izvješču analizu za mlječnu mast i proteine jer kompjutor u križevcima ne može izbacit tako velike brojke, uglavnom imam jako prejako mlijeko i izvrsnu litražu i bez lucerne, i još bolje bez koncentrata iz dučana

ja sam u sjetvi dao prednost grašku zbog svog načina uzgoja krmnih kultura, i jednostavno mi lucerna je nekak po svojim svojstvima predugotrajna, ja tražim exploziju na polju.
ustvari mogao bih i ja sijat lucernu jer uvijete imam, ali bi najviše bila na polju godinu i pol, ali da se razumijemo lucerna je jako dobra kultura.
ko zna ako me institut nagovori mogao bih i posijati koji komad
kaj veliš institut?

možda zanimljiv podatak za instituta, bila je moja sjenaža graška na analizi i u suhoj tvari ima 15%proteina, radi se o maksimirskom ozimom :D

ja sam uvijek otvoren za napredak i za nove kulture, kad se nešto dobro pojavi , uh moram to imat, jedva čekam novi grašak da posijem :D pa neki novi ljulj :D

Da za Bogeca se ne isplati ak ima takvu ludu rotaciju, opcenita prednost visegodisnjih krmnih kultura je ta sto traju vise godina :lol: :lol: :lol: :lol: pa onda ne moras kupovati skupo sjeme, trositi gorivo i radne sate na oranje, zatvaranje brazde, finu pripremu, gnojidbu pa cak i zastitu protiv korova i ostalih nedaca jel jednom kad se gusti sklop razvije nebi smjelo biti prostora za korove (slicno kao i kod graska koji ima takav sklop da nemres hodat po polju :D :D )
Inace moral bi te nagovorit da probas tu lucernu da vidimo kak bi kod tebe rasla i kakav bi kem. sastav bio. Ovo za stocni ozimi grasak je prva liga s proteinima s obzirom da si koristio zelenu masu a ne zrno (zrno ima oko 19 - 25%proteina a zelena masa puno manje), sigurno si obilno gnojio dusikom jer on utjece u konacnici na nivo proteina u masi i zrnu.

Ono kaj Grabik pita, za kukuruz ak dajes silazu cijele biljke sjecka bi trebala biti oko 2,5cm u stvari pravilo ti je da se zelena masa s visim sadrzajem suhe tvari (siliras sa 35%suhe tvari tj. okvirno 70% vlage, to je kad vidis da je mlijecna crta na pola zrna i zrno je mekano na dodir) treba sitnije usitnjavati a da povecas probavljivost zrna trebas ga drobiti izmedju valjka zazora 2mm i preko 95% zrna mora biti slomljeno e onda imas finu silazu koja je vrlo probavljiva i stoka je rado jede (ak ne fulas fermentaciju)

A za OS 66, vrlo dobra lucerna no kod nas se prodaje i talijanska lucerna pod istim nazivom OS 66 i nema veze s Osjeckom koja je kao sto rekoh vrlo dobra, kupi nasu MIRNU i nemas problema (heheh malo marketinga nikad ne skodi), inace najbolja boja je žuta sjemena ono za zelenkastu znaci da mozda nije dozrilo a ono za tamnu boju si dobro rekao to je starije sjeme s umanjenom klijavoscu ali i dalje klijavo, sitnosjemene leguminoze ti imaju i odredjeni postotak tzv tvrdog sjemena koje klija tek u specijalnim uvjetima. Inace da lucerna je super ali kao i sve sitnosjemene kulture zahtjeva veliku paznju kod pripreme tla i sjetve...... :mrgreen: :mrgreen:
 

grabik

Član
Tu od
12 Pro 2008
Poruka
149
bogec , promjesam sa brasnom a i to stavim jako malo, za shauman minerale ne znam da li ima bakterija ali ima relativno prijatan miris za razliku od sano camisan.

institut, ako nabavim sjeme MIRNE mogu probati jer moram u proljece jos zasijati lucerne, ovdje vecinom prodaju osjecke sorte ali ima i madjarskih a potrazicu i BC pretpostavljam da netko prodaje.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Institut kaže:
Da za Bogeca se ne isplati ak ima takvu ludu rotaciju, opcenita prednost visegodisnjih krmnih kultura je ta sto traju vise godina :lol: :lol: :lol: :lol: pa onda ne moras kupovati skupo sjeme, trositi gorivo i radne sate na oranje, zatvaranje brazde, finu pripremu, gnojidbu pa cak i zastitu protiv korova i ostalih nedaca jel jednom kad se gusti sklop razvije nebi smjelo biti prostora za korove (slicno kao i kod graska koji ima takav sklop da nemres hodat po polju :D :D )
Inace moral bi te nagovorit da probas tu lucernu da vidimo kak bi kod tebe rasla i kakav bi kem. sastav bio. Ovo za stocni ozimi grasak je prva liga s proteinima s obzirom da si koristio zelenu masu a ne zrno (zrno ima oko 19 - 25%proteina a zelena masa puno manje), sigurno si obilno gnojio dusikom jer on utjece u konacnici na nivo proteina u masi i zrnu.

meni se je brza rotacija , tj korištenje međuusjeva pokazala BINGO :D
inače preferiram velike prinose i veliku kvalitetu, brzom sjetvom sam to dobio jer su hranjiva stalno ko na tacni poslužena, imam manje korova jer ništa ne može doč do faze da ima sjeme, a s tim i manje zaštite.
grašak je vrlo zahvalna kultura, nema velike gnojidbe pogotovo ako se radi bakterizacija, nema zaštite, ostavlja dušik u tlu, ostavlja zemlju u perfektnom stanju (sirak je po tom pitanju nenadmašan) sve se sipa kod oranja, popravlja se struktura tla.
tako u globalu meni je ovo bolje od dugotrajnih kultura, pa i ljulj križanac i englez je višegodišnja kultura pa su najduže jednu i pol godinu na polju i preoravam ih.
o da kad se spleteš u grašku nemreš noge izčupat, i sam štrbonjkneš na zemlju :mrgreen:

evo ajd napravit čemo pokusno polje za lucernu ako želiš, pa češ ispitat sve što želiš :!: , a naravno krajnju ocjenu če reči milene kravice :D
budu dobile proteinsku bombu, grašak+ djetelina+lucerna :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
hehe, hokus-pokus, to bi i mene zanimalo, pošto mi je lucerna osnova za proizvodnju cijelo proljeće, ljeto i jesen :!: :mrgreen:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
Pa vidite tu se stvaraju razne opcije, naime u hrvatskoj je deficit sjemna svih krmnih kultura tj. trava i djetelina pa u dogledno vrijeme u sklopu strategije razvoja sjemenarstva u Hrvata morali bi organizirati kooperantsku proizvodnju sjemena. To znaci da ako bude sve u redu i po planu morao bi pronaci nekoliko kvalitetnih proizvodjaca sjemena. Inace mislim da je uvoz sjemena npr djetelina oko 300 tona a tolika je i negdje domaca proizvodnja sto znaci da podmirujemo samo oko 50% trzista vlastitom proizvodnjom a sve ostalo iz uvoza...... :( :( :( :(
Zivim i radim da vidim bolje dane u hrvatskoj poljoprivredi :| :| :|
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Institut kaže:
Pa vidite tu se stvaraju razne opcije, naime u hrvatskoj je deficit sjemna svih krmnih kultura tj. trava i djetelina pa u dogledno vrijeme u sklopu strategije razvoja sjemenarstva u Hrvata morali bi organizirati kooperantsku proizvodnju sjemena. To znaci da ako bude sve u redu i po planu morao bi pronaci nekoliko kvalitetnih proizvodjaca sjemena. Inace mislim da je uvoz sjemena npr djetelina oko 300 tona a tolika je i negdje domaca proizvodnja sto znaci da podmirujemo samo oko 50% trzista vlastitom proizvodnjom a sve ostalo iz uvoza...... :( :( :( :(
Zivim i radim da vidim bolje dane u hrvatskoj poljoprivredi :| :| :|

kažeš kooperanti :D :D :D :D :D :D znaš kaj govorim ;) see you :D

što se tiče sjemena krmnih kultura i više je nego manjak, u nano mikronima se traži,kad ja tražim neko sjeme određene sorte u nekoj firmi padnem na guzicu kad mi vele da su imali za cjelu državu cca 200kg a mani treba tona, i šta sad, ajmo u inozemstvo potezat sve veze koje znam i neznam

ljudima treba napravit puno prezentacijskih polja kod proizvođača, i pozvat nek vide, nek vide proizvodnju u stajama, pa če se i korištenje krmnih kultura kojih imamo pregršt povečat, povečat če se sortiment, količina......

institut bit če i boljih dana vjeruj mi :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bilo bi boljih dana kad bi se mladi ljudi ko što smo mi potpuno prepustili tomu, al dok ovi kojekakvi starci kolo vode teško da se bude tu kaj moglo napravitit, ja velim šakom po stolu i idemo do kraja :x :x :mrgreen:
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
ŠANANA IMT 565 kaže:
bilo bi boljih dana kad bi se mladi ljudi ko što smo mi potpuno prepustili tomu, al dok ovi kojekakvi starci kolo vode teško da se bude tu kaj moglo napravitit, ja velim šakom po stolu i idemo do kraja :x :x :mrgreen:

Kakvog kraja nema kraja u poljoprivredi to je sve jedan cudesan ciklus bilo da si mislio na ljude ili stoku. :lol: :lol: :lol:
Sve dok stocarstvo kao takvo ne zazivi u Hrvata dotle ce i ratarstvo patiti, na zalost sagledavajuci trenutnu situaciju u zemlji ona vise pogoduje uvozu negoli postavljanju nekakvih ozbiljnih proizvodnih prioriteta. :( :( :( :(
 

Najnoviji postovi

Na vrh