• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
Što mislite o SINTETSKIM KMIVIMA u hranidbi stoke :?:
dal ste čuli za to,jel dobro jel nije??
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
marko hurlimann xa86 kaže:
Što mislite o SINTETSKIM KMIVIMA u hranidbi stoke :?:
dal ste čuli za to,jel dobro jel nije??

sintetska krmiva?? moram priznat da za to nisam cuo, osim u oplemenjivanju imamo pojam sintetska sorta, ali mislim da o tomu ovdje nije rijec.....
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
SINTETSKA KRMIVA

- dobiju se sintetski iz NH3 i CO2 → urea .
- koriste se u hranidbi preživača kao zamjena 30% od ukupne količine proteina u obroku , tj. 20-30 grama ureje na 100kg tjelesne mase preživača .
- mikroorganizmi (mo) u buragu proizvode enzim ureazu koja razgrađuje ureu na sastavne dijelove .
- mo s NH3 , mineralima prisutnim u hrani, te ugljikohidratima proizvode mikrobne bjelančevine (za vlastiti rast i umnožavanje) .
- da bi mo mogli koristiti ureu, obrok mora biti deficitaran na bjelančevine, a mikrobna flora mora biti dobro razvijena .
- veće količine ureje mogu izazvati trovanje .
- znakovi trovanja : klonulost, životinje mnogo sline, disanje je otežano, javlja se drhtavica i grčevi koji završavaju smrću .
- životinjama se ulijeva u usta octena kiselina, a nakon 1-2 sata suncokretovo ulje .
«BENURAL S»
- proizvod sa sitnogranuliranom ureom koja se dobro mješa i ne raslojava u smjesi .
- uz ureju i sumpor (pomaže razvoju buragovih mo) sadrži benal, alumosilikatni spoj bentonitnog porijekla koji fizikalno-kemijski veže amonijak stvoren u suvišku i ograničava toksičnost ureje .
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
benurala sam za bikove i to ne pretjerivati al za krave ni pomišljati :!: :!: :!:
 
Z

zvonko jagecic

Guest
Bok ! Ja sam novi i nisam bas z struke ali imal bi jedno pitanje. Nigde nism nis nasel o GAVEZu. Cital sam na internetu da neke zemlje a psebno amerika sadiju ( komadici korjenja ) na hektare gaveza i koristiju ga kak zeleno krmivo. Kosiju ga 5-6 put na leto a veliju da je super za diganje mlijecnosti. Ako neko zna nekaj o ovoj temi nek se javi.
 

Institut

Član
Tu od
18 Sij 2009
Poruka
158
zvonko jagecic kaže:
Bok ! Ja sam novi i nisam bas z struke ali imal bi jedno pitanje. Nigde nism nis nasel o GAVEZu. Cital sam na internetu da neke zemlje a psebno amerika sadiju ( komadici korjenja ) na hektare gaveza i koristiju ga kak zeleno krmivo. Kosiju ga 5-6 put na leto a veliju da je super za diganje mlijecnosti. Ako neko zna nekaj o ovoj temi nek se javi.

Gavez, hmm to je aromaticna i ljekovita biljka znaci sadrzi dosta alkaloidnih spojeva i ulja 8pretpostavljam) pa ne znam u kojoj to fazi funkcionira kod hranidbe ali moguce, moguce iako osobno nisam cuo za to.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Za Bogeca što misli o ovakvoj hranidbi , sve parcele pod DTS-m i ljuljevima su u krugu od 500m

ishrana svježom krmom je najjeftinija, ali isto tako najbrže podložna promjenama u smjeru smanjivanja kvalitete i kvarenja.
da malo objasnim, naime ti kreneš kositi ljulj u taman pravoj fazi i imaš toga puno, i kosiš i kosiš i kosiš i nakon tjedan dana trava prestari i tu onda nastaju problemi
inače imaš dobro napravljeno mjesto gdje krave jedu, čistam dobro napravljeno :D
mali savjet pošto vidim da želiš napredovat i ulagat u svoje gospodarstvo, kupit balirku i omotač ili probat nač nekog da ti to napravi
da objasnim, naime ti češ i dalje moči koristiti svoju utovarku i s njom voziti kravama hranu, ali pošto imaš toga puno ti češ dio pokosit u super fazi i spremit u bale koje če zadržat tu kvalitetu dugo vremena i kombinirat u ishrani tokom godine.
znači eto kad dođe ljeto kosti češ sirak u svježem stanju a davat sjenažu iz bala, jer vjeruj mi malo je problem ič po tri vrste hrane sa utovarkom svaki dan, pa ajd po ljulj, pa ajd po grašak, pa ajd po sirak, to je jako zamorno.

bez obzira na stereotipe i čudna shvačanja ljudi iz tvog kraja, ti napravi taj iskorak sa sjenažama, i uvidjet češ koje prednosti to donosi, od olakšanja rada do toga kad god ti uzmeš tu balu znaš šta je u njoj, a na polju raste drugo

imaš potencijal, iskoristi to, radiš za sebe i svoju obitelj :D

a pošto držiš krave vani, uz kontroliranu ishranu češ imat čak i više nego odlične rezultate :D
 
H

Helena

Guest
Bogec majstore sve to što govoriš je i uvršteno u naše planove za naredni period od 3-4 godine samo što financijska konstrukcija nija baš pogodna .Isto tako znamo da bi idealno bilo da u samoj proizvodnji mljeka hranidba krava treba biti ujednačena i kvalitetna kroz cijelu godinu bez naglih promijena dabih se to postiglo treba vremena posebno onima koji kreću od samog početka ,bez strojeva, bez zemlje .Ti to jako dobro znaš :D
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Helena kaže:
Bogec majstore sve to što govoriš je i uvršteno u naše planove za naredni period od 3-4 godine samo što financijska konstrukcija nija baš pogodna .Isto tako znamo da bi idealno bilo da u samoj proizvodnji mljeka hranidba krava treba biti ujednačena i kvalitetna kroz cijelu godinu bez naglih promijena dabih se to postiglo treba vremena posebno onima koji kreću od samog početka ,bez strojeva, bez zemlje .Ti to jako dobro znaš :D

a kome je financijska konstrukcija pogodna, nikome :!:
ja sam počinjao sa malo krava i malo zemlje, pa se polako proširivao ali su ulaganja stalno pratila širenje, da je lako to izvest, nije vjeruj mi, nikad nije pogodan trenutak za kupovinu i kredite, ali tako se ne smije razmišljat, jednostavno se treba u neke stvari uč planski bez velikih iluzija i maštanja i onda stvari idu kako tako svojim tokom, i sve se nakraju otplati i onda si misliš pa dobro je da smo to onda uzeli.

budeš vidjela kad kupiš strojeve tj zelenu liniju i kad krave jedu svih 365 dana kontroliranu kvalitetu, bez oscilacija, to če se poznat na mljekari

a ovisno o mogučnostima češ izabrati možda jeftiniju balirku i traktor il skuplju, to su več sad nijanse

sjenaža trava i graška uz korištenje sirka ili sudanske trave u svježem stanju, budu ti kravice pusu dale :D
 
V

Volintena

Guest
bogec kaže:
budeš vidjela kad kupiš strojeve tj zelenu liniju

Aj molin te, pojasni mi koji su sve to strojevi 'zelene linije', a koje još linije boja postoje i šta u njih spada. Možda nikad na ovom prostoru neću imat priliku radit sa tim strojevima, ali jednostavno bi želija naučit/znat koji su to i za šta su. :prayer:

Fala unaprid! :partyman:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
Volintena kaže:
bogec kaže:
budeš vidjela kad kupiš strojeve tj zelenu liniju

Aj molin te, pojasni mi koji su sve to strojevi 'zelene linije', a koje još linije boja postoje i šta u njih spada. Možda nikad na ovom prostoru neću imat priliku radit sa tim strojevima, ali jednostavno bi želija naučit/znat koji su to i za šta su. :prayer:

Fala unaprid! :partyman:

pa u globalu tu ti spadaju, balirke, omotači, kose, prekretači , zgrtači i još štošta toga, znači linija za spremanje krme, a eto to ima naziv zelena linija valjda po zelenoj travi ;)
 
V

vla

Guest
U vremenu svetske ekonomske krize,globalizacije, smanjenja cene mleka i premija za stocare, aktuelna je ekonomika poslovanja i ishrana visoko mlecnih krava.Odgovarajuce ishrana krava je od izuzetnog ekonomskog znacaja za visoku proizvodnju mleka a time i rentabilnost farme.Glavno pitanje je :da li se isplati visoka mlecnost kod ovakve cene mleka i zasto je ekonomski opravdano ici na drzanje krava visoke mlecnosti ako se zeli profitabilna i uspesna proizvodnja mleka.
Naravno povecan genetski potencijal krava za visoku proizvodnju mleka moze se ostvariti jedino adekvatnom ishranom, sto su male tajne velikih majstora uzgajivaca krava.
Zato predlazem nov post o ishrani visokomlecnih krava, da nesto i naucimo od majstora.
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
sve je to opisano u ovoj temi,tako da je nepotrebno otvarati novu...
 
H

Helena

Guest
vla kaže:
U vremenu svetske ekonomske krize,globalizacije, smanjenja cene mleka i premija za stocare, aktuelna je ekonomika poslovanja i ishrana visoko mlecnih krava.Odgovarajuce ishrana krava je od izuzetnog ekonomskog znacaja za visoku proizvodnju mleka a time i rentabilnost farme.Glavno pitanje je :da li se isplati visoka mlecnost kod ovakve cene mleka i zasto je ekonomski opravdano ici na drzanje krava visoke mlecnosti ako se zeli profitabilna i uspesna proizvodnja mleka.
Naravno povecan genetski potencijal krava za visoku proizvodnju mleka moze se ostvariti jedino adekvatnom ishranom, sto su male tajne velikih majstora uzgajivaca krava.
Zato predlazem nov post o ishrani visokomlecnih krava, da nesto i naucimo od majstora.
S obzirom kako si sročio ovaj post čini mi se da ti nisi netko tko nezna :D
 
V

vla

Guest
Posto sam tek poceo sa uzgojem krava, naucio sam sve iz teorije ,da bih mogao to da radim, ali u knjizi i u praksi nije sve idealno.Zato sam postavio navedena pitanja.A mislim da stocare iz ex-YU muce isti problemi, pa bi samo koristila razmena iskustava i resenja.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
vla kaže:
Odgovarajuce ishrana krava je od izuzetnog ekonomskog znacaja za visoku proizvodnju mleka a time i rentabilnost farme.Glavno pitanje je :da li se isplati visoka mlecnost kod ovakve cene mleka i zasto je ekonomski opravdano ici na drzanje krava visoke mlecnosti ako se zeli profitabilna i uspesna proizvodnja mleka.

ah kolko je kriza il nije o tom bi se dalo razglabat na široko i na dugačko ;)

visoka mliječnost se je uvijek isplatila, ako tu kravu držiš, onda joj daj i ona če tebi dati, držati krave a imati malu mlječnost je malo suludo, osim ako to nisu kučni ljubimci kao psi i mačke

visoka mlječnost uvijek da, ali se mora raditi na minimalizaciji troškova, znači povečati pozornost i ulaganja u voluminoznu krmu da nekog ne iznenadi suša il led kak to zna bit, znači osigurat pravovremeno krmu i to najbolje kvalitete.
drugo, ne mogu sve krave jesti jednako ne ona sa 50 litara i ona sa 5 , jer se rade napotrebni gubici tj dolazi do neiskorištenja resursa
i ima još tu nekih stvari , ali treba se radit da ta litra mlijeka se što jeftinije proizvede, znači smanjit inpute u cjeni, ali ne i kvalitetu rada i ishrane i držanja, to mora ostat na razini

nema više onog ma bude sutra bolje, il ma budemo vidjeli šta če bit, il bude država reagirala, toga odavno više nema.
znači daj toj kravi i to če ti se vratit u manjoj ili večoj mjeri, a kolko sam vidio imaš podosta znanja , volje, a i več se orjentiraš sa svojim kulturama polako na smanjenje troškova u proizvodnji, znači več si u prednosti :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
koliko je važna sol kod ishrane, tj treba li soliti devni obrok kravama :?: :?: :?:
ima li kakvih negativnih posljedica po kvalitetu mlijeka ako kravi nedostaje soli :?: :?: :?:
 

Najnoviji postovi

Na vrh