• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
dečki bez ljutnje tada vi niste nikad gledali kojekakve dokumentarce o životinjama i ostalim sisavcima koji kote žive mlade
da kravi što dođe u usta teško ide van tako da ljudi imaju problema s tim kod jednog prijatelja najbolja junica u štali pojela najlon i šta s njom ne može ga probavit i izbacit van tako da joj ostaje u crijevima
 

spensi

Član
Tu od
5 Ožu 2009
Poruka
128
Pozove veterinara, napravi se ruminotomija i izvadi se najlon.
Vidio sam primjer kad je krava pojela cjelo maskirno satorsko krilo.
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
ovako stoje stvari
1.krava se otelila i ima malo mlijeka s obzirom na velićinu vimena (nema upale tako da to nije problem ) pa se bojima da teletu neče bit dovoljno mlijeka dok malo naraste

2.kad se dotična krava otelila nije bacila posteljicu dok smo je obilazili nego poslije koju nismo našli te ju je najvjerojatnije pojela ili druga do nje jer je imala prostora da se može zakreniti

bogec počeo sam primjenjivat neke tvoje savjete u vezi hranidbe i več se vidi napredak u svem samo tako nastavi :D

ti samo hrani kravu maximalno a mljeko če doči polako za koji dan, neke krave znaju tek nakon telenja nalit i onda polako povečavat proizvodnju

ako niste našli posteljicu kako ste sigurni da ju je i bacila :scratch

šta god da ideš radit uvijek se nalaze problemi, zato i jesmo tu da jedni drugima pomognemo, a s vremenom kad se ispraksiraš onda neke stvari idu same od sebe :!:

drago mi je ako sam ti dosada pomogao :D
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
bogec kaže:
cika Mato kaže:
ovako stoje stvari
1.krava se otelila i ima malo mlijeka s obzirom na velićinu vimena (nema upale tako da to nije problem ) pa se bojima da teletu neče bit dovoljno mlijeka dok malo naraste

2.kad se dotična krava otelila nije bacila posteljicu dok smo je obilazili nego poslije koju nismo našli te ju je najvjerojatnije pojela ili druga do nje jer je imala prostora da se može zakreniti

bogec počeo sam primjenjivat neke tvoje savjete u vezi hranidbe i več se vidi napredak u svem samo tako nastavi :D

ti samo hrani kravu maximalno a mljeko če doči polako za koji dan, neke krave znaju tek nakon telenja nalit i onda polako povečavat proizvodnju

ako niste našli posteljicu kako ste sigurni da ju je i bacila :scratch

šta god da ideš radit uvijek se nalaze problemi, zato i jesmo tu da jedni drugima pomognemo, a s vremenom kad se ispraksiraš onda neke stvari idu same od sebe :!:

drago mi je ako sam ti dosada pomogao :D


sigurni smo da ju je bacila jer je bio veterinar i pregledao ju i rekao da nije ostala te ako počne zaudarat da ga odmah zovemo
kakvi se problemi mogu javit u slučaju da je druga krava pojela posteljicu koja je steona
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
cika Mato kaže:
sigurni smo da ju je bacila jer je bio veterinar i pregledao ju i rekao da nije ostala te ako počne zaudarat da ga odmah zovemo
kakvi se problemi mogu javit u slučaju da je druga krava pojela posteljicu koja je steona

a ha znači bio je veterinar :!: a zoooo ;)

neče bit problema ako je pojela, to je več davnih dana probavljeno, samo malo pripazi ubuduče da ne nestaje posteljica ko u x filesima jer če opet dr.mulder tražit po kravi el je tam il nije :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

sve če bit ok sa kravom ako je pojela, neče bit problema sa stelnošču te koja je to pojela :!:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
abrkili i ostali, al meni još nije jasno kak to krava može pojesti posteljicu :scratch :scratch :scratch , znam da je djedu jedan skinula kapu z glave i pojela ju je, al za posteljicu mi je to prvi glas :scratch :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
@šanana: naše krave jesu domaće i pitome životinje,ali neki instinkti iz divljine su još uvijek tu... No,možda ju je jednostavno iz znatiželje počela grickati,pa joj se svidio okus,i kad ju je uzela u usta,nije bilo natrag.. :D
 
J

jucky

Guest
kod mojih ovaca je često falila posteljica pa sam jednom čekao da se očisti da vidim šta če biti. ona je tu posteljicu lizala i zvala kao da je janje. kako sa janjeta skida opnu i jede tako je i posteljica završila. kada sam joj oteo posteljicu derala se kao da joj janje otimam. ako imate često zaostajanje posteljice, probajte kao ja: dam ovci 2 dcl crnog vina i posteljica izlazi bez problema. znam da zvuči čudno ( kao da su zagorske ovce ), ali funkcionira. možda zbog cirkulacije. samo nemojte pretjerat sa vinom jer.......... mogao bih se zaklet da sam čuo ovcu kako pjeva- " čoban tjera ovčice" :scratch
 

Mike

Član
Tu od
6 Sij 2009
Poruka
969
jucky kaže:
mogao bih se zaklet da sam čuo ovcu kako pjeva- " čoban tjera ovčice" :scratch
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: dobraaaaa :lol: :lol: :lol:
 
I

ivica

Guest
moza se dogoditi da pojede posteljicu(pogotovo ako se oteli sama a nije vezana ,to se kod mene cesto dogodi) ,jer ona lize sve sta ima veze s teletom ,pa i tebe ak se namzes sluzi ,nama je prosle godine falila jedna postaljica pa smo pitali vetarinara ,reko je da se ne moze dogoditi nista strasno da smo pazimo na temp. da moze malo porasti i biti malih problema s probavom
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Ovako:
Sutra završavam s drugom balom graška i sad me muči dali da dalje nastavim s graškom il da otvorim balu sudanske trave :scratch :scratch :scratch savjetujte me stručnjaci :!:
Kak bi se to odrazilo na proizvodnju, dali bi se isto morale priviknuti na to ko i na grašak il pošto več jedu sjenažu nebi niti skužile da je ovo druga stvar :scratch :scratch :scratch
Inače dalje namjeravam raditi ovako: 1 bala graška, pa 1 bala sudanske :!: :!: dali bi to moglo tako funkcionirati :?: :?: :scratch
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
Ovako:
Sutra završavam s drugom balom graška i sad me muči dali da dalje nastavim s graškom il da otvorim balu sudanske trave :scratch :scratch :scratch savjetujte me stručnjaci :!:
Kak bi se to odrazilo na proizvodnju, dali bi se isto morale priviknuti na to ko i na grašak il pošto več jedu sjenažu nebi niti skužile da je ovo druga stvar :scratch :scratch :scratch
Inače dalje namjeravam raditi ovako: 1 bala graška, pa 1 bala sudanske :!: :!: dali bi to moglo tako funkcionirati :?: :?: :scratch

ipak je krava malo mudrija od tebe, nemreš ti njoj podvalit šta se sjetiš, ona kad prerađuje hranu zbraja hranidbene tvari, i da li ih ima s čim preradit ili če trošit svoj organizam

još se nisu ni razvile bakterije u buragu za razgradnju graška i ječma a ti bi več nešt drugo, to tako ne ide, da bi se postigao efekt hranjenja treba duže vrijeme hranit jednom te istom hranom da organizam to u što večoj mjeri može iskorititi

ako hraniš grašak hrani grašak, ako sirak onda sirak el bi se mogao dogoditi pad u proizvodnji

ne igraj se sa kravama rođo, poštuj ih i one če tebe :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
OK, rođo, dakle nastavljam i dalje s graškom, još 3 bale, znači još 3 tjedna, onda više graška nemam, onda ću preći na sudansku i vjerojatno još sudanske dovesti od cabagea :!: :mrgreen: ili možda još graška :mrgreen: :lol: :)
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
pomagajte
ujutro kada dođem u štalu ispred jedne krave bude kao da je balega,nešt tako slično ja mislim da je to ono što preživa pa ne može progutat pa izbaci a poslije joj kaplje voda iz usta
a šta da radim :scratch
da zovem veterinara ili da joj smanjim hranu jer se bojim da se našopala pa ne može sve probavit pa negdje mora izač a kod nje na usta
 
H

Helena

Guest
cika Mato kaže:
pomagajte
ujutro kada dođem u štalu ispred jedne krave bude kao da je balega,nešt tako slično ja mislim da je to ono što preživa pa ne može progutat pa izbaci a poslije joj kaplje voda iz usta
a šta da radim :scratch
da zovem veterinara ili da joj smanjim hranu jer se bojim da se našopala pa ne može sve probavit pa negdje mora izač a kod nje na usta
Ako je u pitanju mlada krava ,moguće da su problemi sa zubima ,pogledaj stanje zuba. :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
isti problem sam imao s jednom ovcom... nikad nisam ustanovio zašto.. :|
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
Helena kaže:
cika Mato kaže:
pomagajte
ujutro kada dođem u štalu ispred jedne krave bude kao da je balega,nešt tako slično ja mislim da je to ono što preživa pa ne može progutat pa izbaci a poslije joj kaplje voda iz usta
a šta da radim :scratch
da zovem veterinara ili da joj smanjim hranu jer se bojim da se našopala pa ne može sve probavit pa negdje mora izač a kod nje na usta
Ako je u pitanju mlada krava ,moguće da su problemi sa zubima ,pogledaj stanje zuba. :scratch

ta krava je stara 5 godina i koliko znam krave gube zube u 3. godini,za sad je prestalo ako se u buduče pojavi opet javljam
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
muči me jedno pitanje da li je tko hranio svoje krave s stočnom repicom u zelenom a razmišljam da posijem repicu i zob zajedno i po mogučnosti ječam
prijedlozi p savjeti navalite čekam vas
 
I

ivica

Guest
mi smo nekad imali ,prije 5-6 g i nije nam se bas dopalo ,iako ima puno mase ali je kad je veca problem kosnja i utovar jer je sve iskrizano i sve se vuce jedno za drugo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
cika Mato kaže:
muči me jedno pitanje da li je tko hranio svoje krave s stočnom repicom u zelenom a razmišljam da posijem repicu i zob zajedno i po mogučnosti ječam
prijedlozi p savjeti navalite čekam vas

Ja imam posijano skoro 1 ral, meni se dosta sviđa to, bez ikakvog ulaganja, sjeme jeftino, ima puno mase...
Kaj se tiše košnje i utovara, roto kosa ju skida da je kak velika, a samoutovarna isto sve guta!

Inače moj djed več jedno 10-tak godina u nazad to sije u jesen i kosi u proljeće, u tom periodu mu krave daju najjače mlijeko, sa puno masti i proteina.
 

Najnoviji postovi

Na vrh