• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Hranidba stoke

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
sumnjam da može imati utjecaja na kvalitetu mlijeka...

šanana:kako daješ minerale kravama?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
abrkili kaže:
sumnjam da može imati utjecaja na kvalitetu mlijeka...

šanana:kako daješ minerale kravama?

dobivaju ih u smjesi (šrot, stočno, ječam + sano camisan)
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
koliko je važna sol kod ishrane, tj treba li soliti devni obrok kravama :?: :?: :?:
ima li kakvih negativnih posljedica po kvalitetu mlijeka ako kravi nedostaje soli :?: :?: :?:

vidiš ja nikad ne dajem sol, kredu i takve stvari, sve to ima u dovoljnim količinama u vitaminsko minaralnim dodacima

sol je bitna zbog svog sastava i zbog toga jer je dodan jod, jer nedostatak joda uzrokuje gušavost

ako malo bolje pročitaš tj prvo moraš kupit assco i nakon nekog vremena upotrebe češ shvatit da kravama ništa ne fali tj da podmiruju svoje potrebe

malo ljudi znaju pretjerivat , ba bacaju sol u jelo i premikse koji to sve isto sadržavaju, tak da poduplaju to

sol je važna tj njen sastav i jod, ali kao sol se ne mora dodavat več može i kroz premixe kroz svakodnevnu primjenu

zanemarite one tablice i izračune, krave znaju bolje računat i od najboljeg digitrona
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
e vidiš zato pitam, inače ne solim im hranu, jedino ak baš neču silažu jesti, onda čisto malo da radije pojedu, al inače ne, nego samo me je interesiralo kakav utjecaj bi moglo imati na kvalitetu mlijeka, al koliko shvačam da nema nikakvog utjecaja, sve je to do sjena, sjenaže i silaže.

e vidiš, mene muči to da ako ja kupim njima ascco, što stalno namjeravam, al se bojim toga, jer ascco im potiče bolji rad buraga, te one traže još više kvalitetnije hrane, a ja ima to trenutno ne mogu ponudit nikako i to me brine, što bi se moglo desit, tek tamo od 4 mj. kad počnem sa zelenim obilno hranit, onda planiram prebaciti se na ascco i vidjeti tokom prolječa, ljeta i jeseni što če biti s mlijeko, jer konstantno mi je relativno slabo mlijako, tj. vrti se oko prosjeka, što me ne zadovoljava, a nemam s čime trenutno poboljšati, tak kad naspremim sjenaže, onda hoću, brem se nadam, jer mislim da nije greška u kravama, več u onome što ima dajem jesti
bogec, kaj komentiraš na ovo :(
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
bogec, kaj komentiraš na ovo :(

ovako sol i silaža, stvari stoje ovako ja bacam sol nekad u silose kad siliramo, jer sol ima djelovanje konzervansa, to je za silose koji dugo neče bit otvarani skoro godinu dana

kaj če bit sa kravama, pa bude im probava sa tim premixom super radila, a sve dok ne skupiš hranu budeš slušao cjeli dan muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu mmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu muuuuuuuuuuuuuuu :shock:
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
bogec kaže:
ŠANANA kaže:
bogec, kaj komentiraš na ovo :(

ovako sol i silaža, stvari stoje ovako ja bacam sol nekad u silose kad siliramo, jer sol ima djelovanje konzervansa, to je za silose koji dugo neče bit otvarani skoro godinu dana

kaj če bit sa kravama, pa bude im probava sa tim premixom super radila, a sve dok ne skupiš hranu budeš slušao cjeli dan muuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu mmuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu muuuuuuuuuuuuuuu :shock:

je to sam si i mislil, dobe one silaže i smjese, al pojedu i 6 bala sjena na dan, a kaj bi ek jele da imam sjenaže, balu bi pojele za 2 dana bez problema, jako su zdrave i vole jesti, samo meni je žao da mi se plače kad jedu samo sjeno, ajd barem imam super fine otave i nekaj suhog ljulja tak da baš ne jedu samo staro sjeno prilično loše kvalitete, naspremio sam ja sijena da boli glava, al uzalud kad je več prestaralo, i samo je mene čekalo da maturiram pa da tek onda idem kosit :( :( :( :( :( pod kraj 6. mj. a to je več sve izgorijelo, tj. dolje je več friška otava počela rasti kad am sijeno kosil, pregadno je bilo, same batine, al velim, barem imam odlične otave i dost dobre silaže koja me spašava do repice, pa onda lucerna, jedva čekam, a i one sigurno jedva čekaju, a tek najesen kad počne grašak i zob, pa ljuljeve, su-su....nebudu se 3 godine zasititi mogle takve fine hrane :lol: :lol: :mrgreen:
 
I

ivica

Guest
dali je netko koristio suhi pivski trop u briketima za smjesu u ishrani krava ?
 
Z

zoran

Guest
ja sam koristil___kriminal___čekičar se skoro razletel, doduše neki pričaju da ne treba mljeti, no meni to ipak prekruto izgleda

uzel sam pet vreča, to sam daval samo jednoj kravi za probu=NIŠT KORISTI (moje mišljenje)
 
I

ivica

Guest
zoran kaže:
ja sam koristil___kriminal___čekičar se skoro razletel, doduše neki pričaju da ne treba mljeti, no meni to ipak prekruto izgleda

uzel sam pet vreča, to sam daval samo jednoj kravi za probu=NIŠT KORISTI (moje mišljenje)
po proteinskoj vrjednosti je jace od jecma ,samo sto ima cudan miris i sam krave slabije jedu smjesu ,a posto imam TMR i sve ostalo
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Takvu istu macu imam i ja , zovemo ju Žuća :mrgreen: :mrgreen:

Imam još jednu mačku, ta samo spava s teletom u štali, uvijek s najmlađim i večinom muškim teletom :D :D

evo, ovak se kontrolira napajanje :lol: :lol: :lol:

 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
samo da velim da sam danas kravama tokom dana 5 puta nosio sjenaže u jasle, jedu sve od reda punom parom, prvo sve leže, pa je prođem uz štalu pa se orkestar digne i muuuuuuuuuuuuuuuuu, pa ja napunim jasle, pa one pojedu i legnu, pa opet me vide pa se dignu i muuuuuuuuuuuuuu, pa ja napunim jasle.......i tako :) :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
to im nebi smjelo naškoditi, skužile su da je dobro, bala je perfektna iznutra, još dva ili 3 obroka i nebude je više :!:
 

bogec

Aktivni član
Tu od
16 Stu 2007
Poruka
2,282
ŠANANA kaže:
samo da velim da sam danas kravama tokom dana 5 puta nosio sjenaže u jasle, jedu sve od reda punom parom, prvo sve leže, pa je prođem uz štalu pa se orkestar digne i muuuuuuuuuuuuuuuuu, pa ja napunim jasle, pa one pojedu i legnu, pa opet me vide pa se dignu i muuuuuuuuuuuuuu, pa ja napunim jasle.......i tako :) :lol: :lol: :lol: :lol: :mrgreen:
to im nebi smjelo naškoditi, skužile su da je dobro, bala je perfektna iznutra, još dva ili 3 obroka i nebude je više :!:

CABAGE vidio sam tvoje bale kod šanane, nisu premokre, na slici se sjaji al uživo na opip i njuh i vizuelno su dobre :D :D :D

šanana kad dođeš u štalu prvo im daj sjenažu, pa sve drugo, kad dio pojedu prinesi još, kad završiš u štali natrpaj im jasle pune sjenaže, i kvit :!:
nemoj ih učit da čim nekog vide i čuju da misle da odma stiže jelo, daj ima dovoljno da imaju stalno za jest kad one hoče al im nemoj stalno nosit jer češ stalno slušat orkestar
tokom dana če one sve pojest, več češ skužit kolko da im daš, ali če one imat i svoj period za preživanje :!:

eto sad imaš kompu za hranu, cabage je jako dobar proizvođač koji zna šta je kvaliteta, tak da ti je ova pogodba bila jako dobar posao također i cabageu :D :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
:D Dobro je, zadovoljan sam, sad samo treba Cabageu izvozit gnoja, ak si je očistil zemlje mogu več drugi tjedan jedno 5 prikolica dnevno, toliko budem valjda stigel! :mrgreen:
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,022
ŠANANA kaže:
:D Dobro je, zadovoljan sam, sad samo treba Cabageu izvozit gnoja, ak si je očistil zemlje mogu več drugi tjedan jedno 5 prikolica dnevno, toliko budem valjda stigel! :mrgreen:
Tu se krije ta kompenzacija :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
jeeeeeeeee 8) 8) 8) , čekam da mi javi kad očisti zemlje da mu mogu izvozit i rastepsti :!: :!: :mrgreen:
 

cika Mato

Član
Tu od
10 Stu 2008
Poruka
155
ovako stoje stvari
1.krava se otelila i ima malo mlijeka s obzirom na velićinu vimena (nema upale tako da to nije problem ) pa se bojima da teletu neče bit dovoljno mlijeka dok malo naraste

2.kad se dotična krava otelila nije bacila posteljicu dok smo je obilazili nego poslije koju nismo našli te ju je najvjerojatnije pojela ili druga do nje jer je imala prostora da se može zakreniti

3.jel to može bit uzrok da nema dovoljno mlijeka i kakvi se problemi m ogu javiti kod nje ili druge krave jer je i ta steona :scratch :?:

kod mene sam problemi kad god napišem šta na forumu

bogec počeo sam primjenjivat neke tvoje savjete u vezi hranidbe i več se vidi napredak u svem samo tako nastavi :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
kaj misliš da bi krava htjela pojest osteljicu :?: :?: :?: :scratch to mi zvuči malo nevjerojatno, pa ipak je to veliki komad sluzi i ostalog da bi to krava pojela :scratch :scratch :scratch
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
ljudi moji,krava pojede cijelu deku,to znam jer je mom djedu pojela..kao što znate,krava ima papile na jeziku kao mačka,znači usmjerene unutra,i što dođe na jezik,ne ide van,mora gutat.

u prirodi životinje jedu posteljicu iz dva razloga,a prvi je da sakriju trag krvi kako ne bi predator nanjušio nemoćno mladunče.drugo je energetska vrijednost posteljice,točnije proteinska,a dobro dođe majci nakon poroda kao izvor visokovrijednih proteina...
 

Najnoviji postovi

Na vrh