• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
B

Bobo

Guest
Mjerac da ulje ima jedan "zub" i kad ga vracas, pritisni ga da na taj zub naskoci i nece ti vise ulje curjeti... Ako nije problem u tome, mozda si nasuo previse ulja... U motor ide 5.5l.

Sto se zracnih kocnica tice, one sluze samo za kociti prikolicu,a traktor ima mehanicke kocnice. Ulje koje curi iz bubnjeva je ulje iz mjenjaca i diferencijala. Nije neki problem za promijeniti semering i to svakako pregledaj da ti ulje ne bi podmazalo kocnice, pa da ne bi bilo beleja...

Crijeva od kompresora provode zrak i u boci se cesto kondenzira vlaga iz istog i tu i tamo treba tu vodu i ispustiti (postoji ventil na dnu boce). Ako kompresor baca ulje, to se najlakse pogleda na "kihavcu" tj. tamo gdje zavrces crijevo za pumpanje guma, onaj odusak... Malo ulja nije nista, a ako se cjedi, to je problem.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Bobo kaže:
Mjerac da ulje ima jedan "zub" i kad ga vracas, pritisni ga da na taj zub naskoci i nece ti vise ulje curjeti... Ako nije problem u tome, mozda si nasuo previse ulja... U motor ide 5.5l.

Sto se zracnih kocnica tice, one sluze samo za kociti prikolicu,a traktor ima mehanicke kocnice. Ulje koje curi iz bubnjeva je ulje iz mjenjaca i diferencijala. Nije neki problem za promijeniti semering i to svakako pregledaj da ti ulje ne bi podmazalo kocnice, pa da ne bi bilo beleja...

Crijeva od kompresora provode zrak i u boci se cesto kondenzira vlaga iz istog i tu i tamo treba tu vodu i ispustiti (postoji ventil na dnu boce). Ako kompresor baca ulje, to se najlakse pogleda na "kihavcu" tj. tamo gdje zavrces crijevo za pumpanje guma, onaj odusak... Malo ulja nije nista, a ako se cjedi, to je problem.

na kihavcu nema ni trunčice ulja...na mjeraču sam riješio problem... kad sam rekao da kapa ulje iz kočnica,mislio sam tamo kod papučica, u kabini... ako si i ti mislio na to, nije mi jasno na kakve bubnjeve misliš??? :scratch :scratch

i još nešto... dali se mogu na 542 prednji kotači ukositi,onako da ovako stoje / ?? koliko bi to pomoglo pri skretanju i koliko bi naštetilo???
 
S

strongboy

Guest
Bobo kaže:
Mjerac da ulje ima jedan "zub" i kad ga vracas, pritisni ga da na taj zub naskoci i nece ti vise ulje curjeti... Ako nije problem u tome, mozda si nasuo previse ulja... U motor ide 5.5l.

Sto se zracnih kocnica tice, one sluze samo za kociti prikolicu,a traktor ima mehanicke kocnice. Ulje koje curi iz bubnjeva je ulje iz mjenjaca i diferencijala. Nije neki problem za promijeniti semering i to svakako pregledaj da ti ulje ne bi podmazalo kocnice, pa da ne bi bilo beleja...

Crijeva od kompresora provode zrak i u boci se cesto kondenzira vlaga iz istog i tu i tamo treba tu vodu i ispustiti (postoji ventil na dnu boce). Ako kompresor baca ulje, to se najlakse pogleda na "kihavcu" tj. tamo gdje zavrces crijevo za pumpanje guma, onaj odusak... Malo ulja nije nista, a ako se cjedi, to je problem.
bobo,u motor idu 7 litara ulja.mislim da sam toliko nasuo kad sam ga menjao , a nivo na pokazivacu doslo nesto ispod maximuma.naravno promenio i filter.
 
S

strongboy

Guest
joekiki kaže:
Pozdrav svima!
strongboy kaže:
moj imt 542 sa pticje perspektive :lol:

Pa strongy...ovo mi više liči na perspektivu žirafe :lol: :lol: :lol:
šala mala,,,odlična fotka!
Pozdrav Joe! :mrgreen:
;) :lol:
 
B

Bobo

Guest
Aha... kod kocnica, tamo kod papucica ulje nikako ne moze tj, ne smije curiti, jer je to kuciste kvacila i kroz njega osovina samo prolazi i okrece se na dvije obicne pikse mjedene. U kvacilu nema nikakvog ulja i nema odakle da tamo curi...

Sto se bubnjeva tice, ne znam kako ih ti zoves, mozda dobosi ili ne znam ja kako, uglavnom, bubnjevi su u tocku...

Prednji kotaci se ne mogu tako ukosavati (mislis da stoje kao na ursusima) to koliko je dobro, jos vise je lose... lakse se traktor otme kontroli, gume se trose samo s vanjske strane...

@Strongboy, 5.5l ulja je dovoljno, dakle da predje oznaku MIN na mjeracu... Ako sipas do MAX, ili nsesto malo ispod, onda je to otprilike 7l. Samo kazem da je i 5.5 dovoljno za normalan rad traktora u bilo kojim uvjetima.
 
S

strongboy

Guest
aha ..onda u redu...ja mislio da kad kazes 5.5 litara,da mislis do maximumu na meracu.onda je ok ;) .al sobzirom ta motori standardno trose neki malo manje neki malo vise ulja, onda bi bilo preporucljivo ipak sipati nesto iznad minimuma,t.je.nesto ispod maximuma :lol: .meni je danas na traktoru puklo crevo sto ide od hladnjaka za motor...to donje kratko malo savijeno crevo.a jesenas sam ga stavio novo.to sto je bilo na traktoru kad sam ga kupio, bilo malo napuklo..al nije nigde pistalo...i , kupio sam novo a to staro zamalo bacio...al ajd reko...mozda s enadje u zlo vreme. i doslo to zlo vreme.ovo novo puklo usred priprema njive za sadnju duvana.a rasad vec pripremljen za sadnju. dosao nekako kuci i pronasao to staro crevo, promenuo sam ga i zavrsio posao ;) .sto kaze nas narod:"nov bunar kopaj, al u starom ne pluj" jer ces mozda ipak vode piti od starog bunara :lol:
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
imam jedno veliko sranje,dečki.... naime, ne znam točno što se dogodilo danas, bio sam na poslu... šogor mi kaže(on je danas koristio traktor) da ga je normalno zapalio i krenuo prikopčati prikolicu,nije ga gasio i kada je htio krenuti (prazna mala prikolica za stoku) traktor se je jednostavno ugasio i pri pokušaju paljenja samo je verglao na prazno,kaže.... onda je skinuo, neznam ni ja što mi je sve nabrojao, očistio,nalio još nafte u njega iako je bilo nekih 5,6 litara u njemu a stajao je na ravnom, i stavio je akumulator od 145Ah jer je potrošio ovaj od 75Ah koji je bio u njemu dok ga je verglao,a s njim je palio bez problema, i traktor je zapalio.... jel to možda jednostavno problem u dovodu nafte,pošto je filter mijenjan tko zna kad?? ako znate što još može biti,recite...

i još veće sranje... kada se je malo bolje zagledao u mašinu,otkrio je da je blok bio puknut, vidi se malo var.... sad, ne vidi se da curi na varu, a i nije veliki var.... koliko je to štetno za traktor i dali može pri velikom opterećenju (npr. kod dugotrajnog oranja) taj var napuknuti?? i,ako ste slučajno kupovali blok za 542 ili 533/539 pošto su to isti motori, koliko ste ga platili??
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Mrki88 kaže:
blok za 542 ili 533/539 pošto su to isti motori, koliko ste ga platili??

Nije u toj skupini blok od 533 jer je drukčiji.
Ako ne gubi vodu, necuri na tom mjestu, nema problema i nekupuj drugi blok ako je motor ok. To što se ugasio je lako moguće zbog filtera, izvuko što je bilo i dok natopi ili probije (provuče) gorivo. Inače nema smisla verglat, nego pumpa i pumpaj.
A možda i ac pumpa zeza. Kolega ima taj problem, kad ga upali radi mu par minuta i krene se gasit, i ako ga odma napumpa dalje radi cijeli dan bez problema. To mu se nedogađa uvjek ali recimo od 10 paljenja 6 mora pumpat nakon par minuta rada.. Stavio novu ac pumpu, ista stvar, neda mu se zajebavat s tim pa se vozi tako, ionako kad koristi traktor upali ga ujutro i maže do navečer.
 
B

Bobo

Guest
Ako je var dobro uradjen i ne curi voda na njemu, nemas brige... Ne vrijedi kupovati novi blok zbog malog vara...

Treba promijeniti filtere goriva, ocistiti taloznu casicu i sito iznad nje. takodjer (ako se radi o rotacionoj pumpi) ocistiti ono malo sito koje se nalazi ispod supljeg vijka koje dovodi gorivo u pumpu i na kraju svega toga, trebalo bi i isprati rezervoar.
 
S

strongboy

Guest
i kod mene je blok varen...na varu ne pusta nigdje...al ipak kad malo vise opteretim traktor recimo orem na 2000 obrtaja, onda vidim da odnekud probija antifriz...a ne propusta od vara vec negde sta znam, iznad bloka...jel to neki dihtung mozda?kad smanjim obrtaje na recimo 1700-1800,onda to probijanje antifriza prestaje i blok se osusi.inace motor super radi,pali odlicno bez grijanja ili verglanja,temperatura vode i u najtezem oranju je na pocetku zelenog polja a kad je u transposrtu pada vec ispod zelenog,na granici zelenog i hladnog rezima.mislio sam da mozda taj indikator temperature nije ispravan jer nikad ne dodje kazaljka bar do sredine zelenog polja,pa sam ga promenuo.al i sa novim isto pokazuje:u oranju na pocetka zelenog...a to st mrki88 kaze, bio slucaj i kod mene.promenio sam i ja filtere...al ipak mislim da je glavni razlog bio ,prazan rezervoar.jer kad sam stavio stap u rezervoar pokazivao je 2-3 cm da ima goriva.a to je nekoliko litara goriva u rezervoaru, al ipak malo da pumpa povuce gorivo.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
dobro.... hvala puno,sad ste me smirili... :D :D idem odmah danas uzeti novi filter i promijeniti ga....

strongboy,i kod mene je bilo tak negdje,2-3 cm goriva pa je vjerojatno i to jedan od razloga...
i moram ga danas dobrano zagrijati,jer od kad ga imam,kazaljka za temperaturu se nije pomakla s mrtve točke,nije ni u zeleno došla....
zaboravio sam reći,čovjek od koga sam kupio traktor zvao me je neki da i rekao da je njegov glupi sin(14 god.) zajebao se i u kiler nalio ulja mjer je mislio da tu ide :evil: :evil: :evil: moram isprati kiler danas....
 
B

Bobo

Guest
Ako traktor stalno radi u hladnom rezimu rada, znaci da je netko najvjerovatnije izvadio termostat iz sistema za hladjenje, pa voda stalno cirkulira. To ja uradjeno i na mom 539 i kad sam starog pitao zasto je to napravio, rekao mi je pa zato, po zimi kad ujutro sipas vodu, moras cekat ko budala da otvori protok vode, a onda poslije nekog vremena ishrdja pa se zaglavi. Htio je on i s 549 skidati termostat, jer je ocito preskrt da bi kupio antifriz i rijesio se svih problema po tom pitanju...

Tako da kad stavis termostat (stavlja se iznad vodne pumpe) traktor radi stalno u normalnom, zelenom, podrucju i ako je redovno kiler pran i nije voda sipana da termostat moze pohrdjati, nemas problema vise s time.

Sto se tice stanja goriva u rezervoaru. ako na dnu ima 2-3 cm znaci da u rezervoaru ima sigurnih 5 litara goriva, jer se na rezervoaru do kabine s donje strane nalazi "grba" u koju se slijeva gorivo i s najnize tocke se gorivo uzima. Cesto puta sam tjerao traktor da se vidi suhi lim od rezervoara, a dok je u toj grbi jos bilo goriva, pa u filterima... nakupi se tu sigurnih 5l bez problema ;)

Kao sto sam i rekao, promijeniti SVE filtere i ocistiti SVA sita, te isprati rezervoar i jedino onda ces biti siguran da negdje u sistemu nije problem.

Ovo sa sipanjem ulja mi je sumnjivo malo... znaci li to da kad otvoris kiler, unutra vidis masne mrlje?!? Ako je odgovor DA, moze biti da je traktor nekad prokuhao i da mu se glava motora izvitoperila pa sad ulje malo po malo curi u sistem za hladjenje. Prica da je 14-godisnje djete sipalo ulje u traktor, a nije znalo gdje se sipa mi slabo "drzi vodu"
 
S

strongboy

Guest
kad sam zelio da popravim mjerac goriva,onda sam izvadio tu cev koja povlaci goriva iz rezervoara.ona ne dodiruje dno samog rezervoara a i plus je presecena ukoso.e sad ,pocetak te koso prsecene cevi pocinje bas na dva tri cm iznad dna reservoara.to bi znacilo da kad nivo padne ispod te kosine, a to je dva cm iznad dna,onda cev pocinje uvlaciti i vazduh i stime prestaje stalni protog koriva i pocinju problemi:).tako sam ja to protumacio.al sve jedno promenio sam sve filtere, nasuo dovoljno goriva i nemam vise nikakvih problema ;) .a sad o termostatu...kad sam mjenjao antifriz, morao sam sacekati da motor radi neko vreme a da bih nastavio sipati i naspeti celu kolicinu antifriza.po tome mislim da ima termostata na moj traktor.a jedan mi prijatelj reko da kad prvo upalikm traktor ,dok je jos hladan,da pogledam u hladnjak pa ako se primeti da tekucina cirkulira onda sigurno nema termostata.al ako je tekucina u murovanju onda je to znak da ima termostata i zato voda u hladnjaku dok je hladan motor-miruje.sto ako nema termostata nije slucaj.onda bi tekucina pocela cirkulirati odmah nakon startovanja motora. e sad dali je to pravi nacin dijagnostike imali termostata ili ne, nisam bas siguran.al mi zvici logicno.
ok pozdrav
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
strongboy kaže:
a jedan mi prijatelj reko da kad prvo upalikm traktor ,dok je jos hladan,da pogledam u hladnjak pa ako se primeti da tekucina cirkulira onda sigurno nema termostata.al ako je tekucina u murovanju onda je to znak da ima termostata i zato voda u hladnjaku dok je hladan motor-miruje.sto ako nema termostata nije slucaj.onda bi tekucina pocela cirkulirati odmah nakon startovanja motora. e sad dali je to pravi nacin dijagnostike imali termostata ili ne, nisam bas siguran.al mi zvici logicno.
ok pozdrav

Točno tako se i provjerava da li ima termostata, ili je stalno otvoren (ako ga ima). Ili kad digne temperaturu višlje od normalnog ako necirkulira voda onda je ostao zatvoren i odmah ga treba mijenjat.
Možeš i povećat gas prilikom provjere, da se lakše primjeti cirkuliranje vode (antifriza).

Mrki88 kaže:
zaboravio sam reći,čovjek od koga sam kupio traktor zvao me je neki da i rekao da je njegov glupi sin(14 god.) zajebao se i u kiler nalio ulja mjer je mislio da tu ide :evil: :evil: :evil: moram isprati kiler danas....

Kad ispereš (odmastiš) sistem, prati da li će se masne fleke pojavljivat opet. Ako da, onda brtva glave je gotova i treba ju mijenjat dok nije otišla skroz i nedaj bože povukla vodu u cilindar što uzrokuje hidroudar. A i po ulju bi se trebalo vidjet, opada razina. A ako slučajno raste i mjenja boju u sivo :blackeye opet sljedi rasklapanje, i nova brtva.

Al, to mi nešt smrdi, pa ako nezna gdje se sipa ulje, kako zna kad je dosta. Ili mu je tata reko idi stavi pollitre-litru ulja da ne zariba jer ga jede ko mutav.
 
S

strongboy

Guest
na 542 sam imao 97 ampera, al je proletos otkazao.pa sam izvadio taj sa tomo vinkovica koji ima mislim da je 66 ah.a na tomu sam stavio od dijane koji je 34 ah.i oba pale na prvo.al cu morati kupiti za 542 97-100ah.cena im je povoljna jer su zbog pada cene olova pojeftinili za oko 30%.recimo black horse od 100 ah mislim da je oko 73 eura.
 
L

Luka.

Guest
Mrki88 kaže:
koju jačinu akumulatora imate u svojim 542??
ja na svojim imam 100AH ali je i palio s 70 Ah
 
Na vrh