• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
evo, na ovo mislim...
ece55c30.jpg
8e6f6a82.jpg
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
To prvo trebaš sve oprati da bi točno utvrdil od kud curi jer ti je tu i odušak motora pa možda i na njega baca.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
muhanicar kaže:
To prvo trebaš sve oprati da bi točno utvrdil od kud curi jer ti je tu i odušak motora pa možda i na njega baca.

odušak je ova cijev koja se vidi na prvojslici, jel tako??

prao sam ga kad sam mijenjao semering remenice, i kasnije sam vidio da curi od tamo gdje strelica pokazuje, niže ispod remenice...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Da to je odušak.
Probaj pogledati da ti nije koji od ona 4 šarafa koji su na dnu ispod remenice otpušten. Inače na njima moraju biti bakrene ili aluminijske pločice jer idu skroz u motor. Možeš ih i podmotati sa teflon trakom.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
muhanicar kaže:
Da to je odušak.
Probaj pogledati da ti nije koji od ona 4 šarafa koji su na dnu ispod remenice otpušten. Inače na njima moraju biti bakrene ili aluminijske pločice jer idu skroz u motor. Možeš ih i podmotati sa teflon trakom.

ne sjećam se točno, al mislim da sam ja te vijke pokušavao otpustiti, i nisam mogao :oops:
budem sutra probao, pa ću vidjet šta će bit..
 
B

Bobo

Guest
Da zamjenis tu brtvu ispod radilice, moras skidati prednji trap, koljevku, i karter, jer je to brtva kartera i to sam ja mjenjao na 549. One sarafe uopce ne diras...

Meni se cini takodjer da tvoj traktor baca na odusak ulje i da ga remenica radilice siri dalje i prska sve redom... Da curi tamo dolje ne bi bilo sve toliko masno.

p9180026y.jpg


p9180028.jpg
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Bobo kaže:
Da zamjenis tu brtvu ispod radilice, moras skidati prednji trap, koljevku, i karter, jer je to brtva kartera i to sam ja mjenjao na 549.

Meni se cini takodjer da tvoj traktor baca na odusak ulje i da ga remenica radilice siri dalje i prska sve redom... Da curi tamo dolje ne bi bilo sve toliko masno.

dobro, a šta znači to kad baca na odušak i kako popravit??
samo da nije ono šta mislim... :vragek:

al ja sam još 90% siguran da curi na toj dole brtvi, a možda i na oboje..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Ako baca na odušak da nabiješ čep nejde toga si i sam svijestan ali možeš probati promijeniti vrstu ulja da si malo zamažeš oči ili produžiti cijev od oduška da ulje kapa na pod ali sve mi to malo smrdi pošto veliš da ti je počelo kapati i na sredini. Koliko taj traktor ima sati?
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
muhanicar kaže:
Ako baca na odušak da nabiješ čep nejde toga si i sam svijestan ali možeš probati promijeniti vrstu ulja da si malo zamažeš oči ili produžiti cijev od oduška da ulje kapa na pod ali sve mi to malo smrdi pošto veliš da ti je počelo kapati i na sredini. Koliko taj traktor ima sati?

ima na satu 6700h, a pitaj boga koliko još, neznam ni kad je sat stao...
znam da motor nije diran, traktor je 81 godina, ne dimi ni plavo ni bijelo, fino smeđe dimi kad ga "turiram",a kada stisnem gas i držim ga na bilo kojem broju okretaja, ne vidi se dim..
 
B

Bobo

Guest
Ako baca na odusak, znaci da karike propustaju kompresiju u karter i da se ulje ne moze spustiti niz razvod, nego izlazi van na odusak. Sto veci gas, to veci pritisak u karteru, to vise ulja leti van.

Ako ti curi na ovim polutkama (vidi slike iznad ubacio sam ih u svoj prosli komentar) to ti je malo veci posao, ali ako imas dobru radionu, za jedno popodne zamjenis i sastavis. Problem je vratiti karter ravno nazad na traktor da se niti jedna od brtvi ne pomakne i onda je to 100% dobro. Mi kad smo sastavljali pazili samo na spoj kartera i kvacila, a prednju nismo gledali, pa sad tamo malo cmili, ali nista strasno.

Predlazem da na odusak nabijes komad crijeva tako da ti ne masti remen i da ne prska ulje svuda okolo. kad budes radio neki tezi posao, izvuci to crijevo na stranu da ga vidis sa sjedala, pa ces vidjeti da li i koliko curi ulje na njega. Zacepljivanjem oduska ne postizes nista, izbit ce ti mjerac za ulje, ili ce ti ulje poceti bacati na cep gdje ga tocis. Vjeruj mi, probao sam ;)
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Bobo kaže:
Ako baca na odusak, znaci da karike propustaju kompresiju u karter i da se ulje ne moze spustiti niz razvod, nego izlazi van na odusak. Sto veci gas, to veci pritisak u karteru, to vise ulja leti van.

Ako ti curi na ovim polutkama (vidi slike iznad ubacio sam ih u svoj prosli komentar) to ti je malo veci posao, ali ako imas dobru radionu, za jedno popodne zamjenis i sastavis. Problem je vratiti karter ravno nazad na traktor da se niti jedna od brtvi ne pomakne i onda je to 100% dobro. Mi kad smo sastavljali pazili samo na spoj kartera i kvacila, a prednju nismo gledali, pa sad tamo malo cmili, ali nista strasno.

Predlazem da na odusak nabijes komad crijeva tako da ti ne masti remen i da ne prska ulje svuda okolo. kad budes radio neki tezi posao, izvuci to crijevo na stranu da ga vidis sa sjedala, pa ces vidjeti da li i koliko curi ulje na njega. Zacepljivanjem oduska ne postizes nista, izbit ce ti mjerac za ulje, ili ce ti ulje poceti bacati na cep gdje ga tocis. Vjeruj mi, probao sam ;)

ok, prvo sutra stavljam crijevo i idem povuć koju brazdu, ko da sam znao pa sam ostavio komad zemlje za poorat... :D

ma, to sam sve ja sjebao kada sam lani prao motor sa bivasolom i minivashem, skinuo sam svu prašinu koja je već jaaaako dugo bila po njemu poljepljena i na nekim mjestima služila kao brtva, sad nema prašine pa mali procurio na sve strane... :lol: :lol:
 
B

Bobo

Guest
Nisi ga trebao prat miniwashom... VELIKA greska, pogotovo na tako starom stroju ;) I ja sam se takodjer tu zeznuo...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Bobo ja nisam rekao da začepi odušak. Pročitaj malo bolje.
A karter uoče nije problem ravno vratiti nazad. Dovoljan je jedan čovijek i malo iskustva.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
muhanicar kaže:
Za IMT dosta ali nikad se nezna.

čega dosta, sati?
ma nije to njemu ništa, ide on još toliko, a da mi recimo po rali oranja i tanjuranja potroši litru ulja, meni dve,tri litre godišnje nije problem nadoliti..
samo neznam jel to pametno zanemarivati i jel može dovesti do ozbiljnijeg kvara?? :scratch
 
B

Bobo

Guest
Ispricavam se, nisam dobro procitao u vezi cepljenja oduska...

Sto se tice potrosnje i nadolijevanja ulja, tu samo odgadjas generalku i nista drugo. Doci ces kroz 10 godina do trenutka da ce traktor izbacivati sve vise i vise ulja, nece mocu hladan upaliti i onda ce biti vrijeme za generaklu... A kad generalku radis, u biti ti samo blok ostaje stari pa se nema nesto puno ni pokvariti zanemarivanjem bacanja ulja... ja tako u 539 nadotacem vec godinama i nista mu nije, a ganjamo ga ko tudjeg od kad za sebe znam.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
Bobo kaže:
Nisi ga trebao prat miniwashom... VELIKA greska, pogotovo na tako starom stroju ;) I ja sam se takodjer tu zeznuo...

sad su mi PIK-ovci u blizini posijali ječam, tabla nekih 5,6hektara, kada kombajni budu brali, ja sa malim idem iza njih i skupljam prašinu... :lol: :lol:
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,615
Pa iz iskustva to je dosta sati još veliš da mu sat ne radi.
Dogoditi se nema kaj ako ima pritisak ulja. Ako te ne smeta kaj malo baca ulje samo po plinu.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
ma odgađat ću generalku koliko mogu, pa vrijeme je recesije... :lol: :lol:
Bobo, ako tvoj tako već ide 10 godina, a ti sa svojim radiš peterostruko više nego ja sa svojim, ja sam miran dok sam živ.. :D
 
B

Bobo

Guest
Samo cu ti reci da sam bio osnovna skola kad smo primjetili da je poceo zesce dimiti na odusak...
 

Najnoviji postovi

Na vrh