• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
M

Milan

Guest
Evo i kod mene novosti.Ko zna nek pomaga,ko nezna,nek pokuša.Otvoren poklopac menjača na traktoru,danas je starom zablokiral 2. i 3. brzinu,a nedavno je i izbacil iz druge.Spustil sam ulje van,izvadil utvrđivače,namjera ih je zameniti.Neznam dal je samo v njima problem kaj tak izbacuje i zablokira ili ima još koji faktor.Par zupčanika je onak okrhnuto,ali nebi smatral da je to nekaj posebno_Oni napred od 4. i 5.brzine mi nekak najviše lufta imaju,ali s tim je ok.Na kaj najviše da obratim pažnju i gde bi mogel najbolja utvrđivače najti s oprugama.Slike denem kasnije,al neznam baš dal budu od kakve koristi.

Šta znači zablokirala ne možeš mrdati ručicom mijenjača a traktor ide ili nešto drugo
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Upravo to,ostal je u 2. brzini,onda sam ga odblokiral i sad je v garaži.Neki vele da to nije tak strašni problem,ali ja bum ipak zamenil utvrđivače.Neki su mi spominjali jedan flah iza kam dojde reduktor da i on zna biti pohabani.Jel bi možda koji lager bil uzrok tome?Inače primetil sam da gonjeni zupčanik 4. brzine jako slabo zahvaća u pogonski 4. pa da nije to možda uzrok famoznom izbacivanju te brzine na tim traktorima?
 

petar

Aktivni član
Tu od
15 Pro 2007
Poruka
1,257
Ih, kod nas se to kaže ''pomiješao brzine''. Imam ja jednog stručnjaka koji to napravi sad pa sad, doduše u zadnje vrijeme rijeđe ali.. Na svi traktorima, malo je brzoplet u šaltanju..

Odmiješaš, i peglaj dalje. Al kad je već otvoren, napravi šta treba..

Na jednom 533 utvrđivač prve i rikverca nisam ni imo, pa je išlo ako paziš, osim što je bio problem ako sam uđe u brzinu kad stoji uzbrdo ili nizbrdo a ručica na poziciji 2-3..
 
T

tuaregr10

Guest
slika0176.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

slika0177.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

slika0169.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

slika0170p.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

slika0171.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

slika0172.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

slika0173.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

slika0174.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

Evo nekoliko slikica od cijepanja drva u mome mjestu :D.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Zamenjeni utvrđivači,ferode,skinuti prednji most pa ide na piksiranje,sve u svemu,financijski troškova neznatno,posla malo više i nadam se da bu ok posle toga zahvata.A utvrđivači bi trebali biti glavni uzrok izbacivanja ako sam dobro skužil,samo me interesira dal ima još koji uzrok toj radnji?Budući da stari utvrđivači nisu bili previše pohabani,najviše sam sumnjal da su fedri oslabili,ali svejedno je sve novo pa bumo vidli kaj bude.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Zamenjeni utvrđivači,ferode,skinuti prednji most pa ide na piksiranje,sve u svemu,financijski troškova neznatno,posla malo više i nadam se da bu ok posle toga zahvata.A utvrđivači bi trebali biti glavni uzrok izbacivanja ako sam dobro skužil,samo me interesira dal ima još koji uzrok toj radnji?Budući da stari utvrđivači nisu bili previše pohabani,najviše sam sumnjal da su fedri oslabili,ali svejedno je sve novo pa bumo vidli kaj bude.
Obično su utvrđivači problem, ali .......
Sad se bu malo teže, Ili se nebu uopče, šaltal dok se malo ne prilagode ;)
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Za čudo,šalta se skoro kak i sa starima,malo tvrđe je.Buni me kaj je sam onaj dio utvrđivača kam dojde feder niži nego na starom nekih 2 mm i čak sam mislil neke podloške nametati da izravnam to i da se dobi veča sila.Neznam dal bi to bilo pametno ili ne,ja sam ih del samo s fedrima,poklopac gore i gotovo.Budem videl kak i dal bu iskakanja.Kaj se krije iza onog "ali"...?Primetil sam par bakrenih komadića dok sam spustil ulje.To je od sinhrona ili?Ona dva zupčanika pogonskog vratila,kaj je jedan za prvi stupanj,a drugi za drugi stupanj,od ta dva veća jedan ima lufta aksijalnog 2 mm otprilike.Igra to kakvu ulogu?Prvi put sam to rastepal,nije neka komplikacija,ali dok neznaš v čemu je greška badava ti sve raskopati.Neki su mi rekli da bi uzrok izbacivanju mogel biti onaj flah kaj se nalazi inad reduktora,da se on zna pohabati,al za to mora traktor na pol ili bi se dal kroz poklopac hidraulika pogledati?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Bitno je da su opruge van kučišta.
U mijenjaču bakrenih dijelova nema (jedino ako su potekli iz diferencijala). Mesinganih bi moglo biti od sinhrona.
Dal ti bum ja onaj flah. To se zove birač brzina i služi tome da se (kao) nebi istovremeno mogle ušaltati dvije brzine. Do njega se može kad se skine poklopac hidraulika, a izgleda ovak



Uploaded with ImageShack.us
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Dobro,kaj se mam srdiš,izgleda da IMT dobiva na ceni.Tak su svi nazvali to,pa i neki mehaničari i onda i ja zovem to "flah".Ispravil si me i sad znam stručno kak se zove.Ovak,jel puno 650 kuna za kompletno piksiranje prednjeg kraja,s tim da su rukavci dovarivani i opet tokareni,jer je bilo lufta oko 3-4 mm na mestima kam pikse dojdu?Pikse su delane,nisu kupljene.A za ove bakrene dijelove ili mesingane,nisam baš tolki ekspert,ali kad primem zadnji kotač jedan i zanjišem traktor čuje se onak ko da je lager,ali nije.Dal je to luft između poluoosovina ili je tanjurasti otpušten?Jer prilikom kretanja,neovisno koja je brzina čuje se klokotanje i kad se zalaufa onda više toga nema,pa me to najviše vleče na diferencijal.
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Dobro,kaj se mam srdiš,izgleda da IMT dobiva na ceni.Tak su svi nazvali to,pa i neki mehaničari i onda i ja zovem to "flah".Ispravil si me i sad znam stručno kak se zove.Ovak,jel puno 650 kuna za kompletno piksiranje prednjeg kraja,s tim da su rukavci dovarivani i opet tokareni,jer je bilo lufta oko 3-4 mm na mestima kam pikse dojdu?Pikse su delane,nisu kupljene.A za ove bakrene dijelove ili mesingane,nisam baš tolki ekspert,ali kad primem zadnji kotač jedan i zanjišem traktor čuje se onak ko da je lager,ali nije.Dal je to luft između poluoosovina ili je tanjurasti otpušten?Jer prilikom kretanja,neovisno koja je brzina čuje se klokotanje i kad se zalaufa onda više toga nema,pa me to najviše vleče na diferencijal.
Ako su u cjenu uključene pikse, navarivanje rukavaca i čahure (sam rastavljaš i sastavljaš), to ti je tu negde (bar pri nama). A kaj je sa centralnim?
Ovaj drugi dio je do lufta među poluosovinama, a samo podešavanje istog ti bu bolje pojasnila ekipa koja raspolaže sa instrument limovima ;)
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
Ako su u cjenu uključene pikse, navarivanje rukavaca i čahure (sam rastavljaš i sastavljaš), to ti je tu negde (bar pri nama). A kaj je sa centralnim?
Ovaj drugi dio je do lufta među poluosovinama, a samo podešavanje istog ti bu bolje pojasnila ekipa koja raspolaže sa instrument limovima ;)

ali treba i tvoje pajsete, a materijal smo potrošili za izradu instrumet limove i podlaganje poluoosovina...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
ali treba i tvoje pajsete, a materijal smo potrošili za izradu instrumet limove i podlaganje poluoosovina...
Je, i u tvornici pojačati izradu diht mase i brtvi truba :rolfer:
Najbolje da mi odemo tam (ja zemem onaj svoj ražanj da se isproba) jer se hrvač jedno vreme i svinjogojstvom bavil i jednim udarcem ubijemo nekoliko muha :idea:
 

zbalija

Dobro znana faca
Tu od
21 Stu 2008
Poruka
2,294
pametno razmišljaš dva posla jedim udarce.

budi srečen da već nedelaju hermetik jer bi rukavce i anker ploče sa macolom skidali dole


:rolfer::rolfer::rolfer:
 
Posljednje uređivanje:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Puknuti,moja muda nemaju veze s hrpom železa,a ti si možda neka vrst saborskog zastupnika kad imaš tolku toleranciju na prosipanje mozga na ovom forumu.Ili si "uplakani" možda?I centralni je rešeni,mislim da sam napisal komplet piksiranje prednjeg trapa.A svinjogojstvo je za vlastite potrebe,kanilo se nekaj više,ali kak je ova situacija došla,teško da bude kaj od toga.Jbg muhaničar,tvoj ražanj bude prije zahrđavil nek se okrene kaj osim piceka na njemu.Ja inaće kupujem od jednog iz tvojeg kraja svinje,al nije tema pa....
Znači ovo bi bil luft između poluosovina.OK.Hvala!
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ja se opće ne trudim to,jednostavno ti nebreš komunicirati ko normalna osoba.Takvi ko ti imaju svoje komplekse koji se mene ne tiču,ali htel bi da ipak na radost svih ostalih komuniciraš s malo više kulture,jer ako si ti puknuti ne znaći da smo i svi drugi,a ja sigurno nisam prvi koji ti je skrenul pažnju na to.Da dalje ne zagađujem temu,ja nijednu osobu ne podcjenjujem i smatram da svatko nekaj od nas zna da bi mogel pomognut drugima.Zato te molim da ostanemo u dobrom ozračju i da ne pretjeruješ sa svojim ispadima.Čisto prijateljski komentar,jel ok?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ja se opće ne trudim to,jednostavno ti nebreš komunicirati ko normalna osoba.Takvi ko ti imaju svoje komplekse koji se mene ne tiču,ali htel bi da ipak na radost svih ostalih komuniciraš s malo više kulture,jer ako si ti puknuti ne znaći da smo i svi drugi,a ja sigurno nisam prvi koji ti je skrenul pažnju na to.Da dalje ne zagađujem temu,ja nijednu osobu ne podcjenjujem i smatram da svatko nekaj od nas zna da bi mogel pomognut drugima.Zato te molim da ostanemo u dobrom ozračju i da ne pretjeruješ sa svojim ispadima.Čisto prijateljski komentar,jel ok?
Veli Bare ( da ga opet ne linkam )
Ne vjeruj ogledalu pogledaj u sebe .
Baš si mi smešam , moram ponoviti jer mi moji dušebrižniki pobriš postove ..nemreš me razjebati ...da ti nabrojim razloge?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Puknuti,moja muda nemaju veze s hrpom železa,a ti si možda neka vrst saborskog zastupnika kad imaš tolku toleranciju na prosipanje mozga na ovom forumu.Ili si "uplakani" možda?I centralni je rešeni,mislim da sam napisal komplet piksiranje prednjeg trapa.A svinjogojstvo je za vlastite potrebe,kanilo se nekaj više,ali kak je ova situacija došla,teško da bude kaj od toga.Jbg muhaničar,tvoj ražanj bude prije zahrđavil nek se okrene kaj osim piceka na njemu.Ja inaće kupujem od jednog iz tvojeg kraja svinje,al nije tema pa....
Znači ovo bi bil luft između poluosovina.OK.Hvala!
Jesi napisal, ali sam ja preskočil :oops:. Prešel si jeftino.
Misliš?
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ja mislim da jesam prešel dosta dobro,uvjeril sam se da ima tu posla,pogotovo dok su rukavci pojedeni pa treba švasati.Dobar sam si s tim dedekom koji mi je to tokaril.Ima 80 let,a mlati s batom ko zmaj.To mi je zakon.
Puknuti,ajd jednostavno mani se mojih postova,za svačije dobro.Nemam se volje s tobom prepirati,jer ipak imam pametnijeg posla od (za)jebavanja tebe.A i ne volim u govna gurati svoj spolni organ.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
Ti si jako ekcesan tip ...ovo je već drugi post u kojem mi prijetiš ...to nije ljepo od tebe ,znaš?
Ne znam zakaj ti to ovi šupci od moderatora dozvoliju ..ustvari i e interesira me , valjda to tak mora biti .
Ova zadnja rećenica ti ozbiljno krži jedno od pravila foruma ..samo pitanje jel oni to vide .
 

Najnoviji postovi

Na vrh