• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta
T

tuaregr10

Guest
Zdravo ljudi :)
E ovako ja sam ovde nov mozda je za moj sledeci problem vec neko dao odgovor ali ajd sta da radim neam tolko vremena da pregledam vise od 130 strana..
a moj problem je na traktoru imt 542
dakle kad prebacujem iz 2 u 3 brzinu strasno mi krci menjac ako dodam malo jaci gas na oko 1000 1200 obrtaja ko zna kako da presaltam bez krcanja nek mi kaze svoj odgovor pa cu probati

Pozdrav miloslosmi :arrow:
Probaj šaltati brzine sa nižim brojem okretaja, tad ti nebi trebalo krčati, ali je problem kad trebaš traktor "razvući" (pod teretom ili uzbrdo) jer su okretaji opet "visoki" :madmana:.

Normalno stisneš kvačilo i izbaciš u ler te pustiš kvačilo,tad ga opet stisneš u ubaciš u treću...nije bitno na koliko je obrtaja,a međugas ti treba samo kad u nižu brzinu prebacuješ
Najbolje ti je da pogledaš ovaj video

Pozdrav Kumic :!:
Ja kad šaltam brzine stišćem kvačilo jedan put i nekad prebacim bez ikakvog krčanja (uglavnom kad su okretaji niži) :D. U većini slučajeva mi malo krči, gotovo zanemarivo, a jako krči kad nešto zahebem :toimonster:! Nikad nisam probao šaltati da dva puta stisnem kvačilo, mada sam vidio ovaj video još prije 8). Morat ću probati, pa da vidim rezultate :rolleyess:????????????
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Kumic

Član
Tu od
7 Lis 2010
Poruka
196
Ja kad šaltam brzine stišćem kvačilo jedan put i nekad prebacim bez ikakvog krčanja (uglavnom kad su okretaji niži) :D. U većini slučajeva mi malo krči, gotovo zanemarivo, a jako krči kad ja nešto zahebem :toimonster:! Nikad nisam probao šaltati da dva puta stisnem kvačilo, mada sam vidio ovaj video još prije 8). Morat ću probati, pa da vidim rezultate :rolleyess:????????????
Probaj,vidjet ćeš da je puno lakše prešaltat jer uopće ne zakrči :)
 

nenadshone

Član
Tu od
30 Srp 2012
Poruka
32
dal mogu ići gume 11.2 na traktor 542???
što bih s njima dobio,a što izgubio??

prvenstveno pitam jer gledam cijene i 11.2 je jeftiniji od 12.4 nekih 300kn po gumi...
jel bi traktor onda visio nazad i bio niži??

kako bi bilo kod oranja i sličnih poslova gdje treba vučna snaga traktora??
u transpotru bi bio nešto sporiji,ali to mi nije bitno...

meni bi nove gume mogle služiti dosta dugo,s obzirom koliko koristim traktor, a za tih 600kn bi mogao uzeti i dvije prednje nove tako da sam miran...

onda,11.2 ili 12.4??? :scratch

ja sam fabricki dobio 11.2 i nema problema.. :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Na 540/542 ja nebi nikad stavio 11.2 gume, obavezno 12.4, to je zakon za njega, ovo mu je premalo.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Ja sam bil v dilemi da denem 13.6,bile su dosta jeftine v ponudi,al su drugi dan uskočile originalne 12.4,al i danas se pitam dal bi pogrešil kaj da sam del 13.6?Inače je meni 542 puno sposobinji da velim od 539 samo kaj bi mu još na zadnje kotače utege neke del,v šumi zna biti prelagan,pogotovo v rikvercu.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
bok svima ja sam Ivica imam 24 godine iz Lasinje okolica karlovca imam IMT 542 i jako mi se svida ovaj forum jer mozes naucit nesto novo i nadam se da cu uspijet nekom pomoc s svojim iskustvima, na svom traktoru nisam imo nesto previse popravaka al zbog loseg iskustva s majstorima popravljam sve sam inace sam po struci KV vozac zadnji popravak je bila promijena el instalacije koja je uspijela odlicno a to sam prvi put radio ako ce kome ikad trebat kakva pomoc neka pita ako cu znat sigurno cu pomoc a nadam se da ce te i Vi meni
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
cao drustvo... pozdrav :)
nemame dugo... hbg duvan mi ne da da predahnem.
pre nedelju dana menjan konusno tanjurasti zubcanik na mom 542...
slinilo malo ulja na onaj rukavac gde stoji leva poluga.dosao majstor i reko da cemo sredeiti za pola sata sat vremena... podignemo traktor, izvadimo kotac...trubu...kad ono konusno tanjirasti zupcanici ...otisli vec.pa jedan dan skoro izgubili... kupio sam indijski mase ferguson komplet plus dva lezajeva... tako nesto...komplet gumica hidroulike,... djelovi me kostali 195 eura + 40 eura za majstor.
mislim da sam jeftino prosao
;)
pomagao sam celo vreme, bio prljaviji od majstora...pa nisam nista poslikao:cry:
 
Posljednje uređivanje:

StricVujc

Član
Tu od
1 Tra 2010
Poruka
837
cao drustvo... pozdrav :)
nemame dugo... hbg duvan mi ne da da predahnem.
pre nedelju dana menjan konusno tanjurasti zubcanik na mom 542...
slinilo malo ulja na onaj rukavac gde stoji leva poluga.dosao majstor i reko da cemo sredeiti za pola sata sat vremena... podignemo traktor, izvadimo kotac...trubu...kad ono konusno tanjirasti zupcanici ...otisli vec.pa jedan dan skoro izgubili... kupio sam indijski mase ferguson komplet plus dva lezajeva... tako nesto...komplet gumica hidroulike,... djelovi me kostali 195 eura + 40 eura za majstor.
mislim da sam jeftino prosao
;)
pomagao sam celo vreme, bio prljaviji od majstora...pa nisam nista poslikao:cry:

Kak ste videli konusno tanjurasti kad ste skinuli trubu? Baš ste išli rastaviti diferencijal da ga prekontrolirate? Ja sam nedavno imal isto curenje ulja na istom mjestu al na 539... uglavnom ne vidi se to sam tako usput tanjurasti:scratch tak da ja neznam kakav je moj, ali sigurno nije potrošen traktorek se jako čuva...:)
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Kak ste videli konusno tanjurasti kad ste skinuli trubu? Baš ste išli rastaviti diferencijal da ga prekontrolirate? Ja sam nedavno imal isto curenje ulja na istom mjestu al na 539... uglavnom ne vidi se to sam tako usput tanjurasti:scratch tak da ja neznam kakav je moj, ali sigurno nije potrošen traktorek se jako čuva...:)
Kad skineš desnu imaš ga ko na dlanu, samo trebaš skidati i lijevu da bi došel do njega, a ako skidaš lijevu onda izvadiš van i diferencijal usput pa ga malo snimiš.
Mada mislim da su oni vidli da nema šarafa ili su ih našli u kučištu.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,999
Imam jedno pitanje zasto mi na 542 ponekad zna ostat dignut hidraulik i neda se spustit dok god ne otpustis dva sarafa pod sijedalom to mi se zna desit kad radim s frezom ili malcerom
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Zato jer ti najvjerojatnije šteka razvodnik ili je problem na balansnoj opruzi.
 

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Kad skineš desnu imaš ga ko na dlanu, samo trebaš skidati i lijevu da bi došel do njega, a ako skidaš lijevu onda izvadiš van i diferencijal usput pa ga malo snimiš.
Mada mislim da su oni vidli da nema šarafa ili su ih našli u kučištu.
da bas tako...skinuli smo levu trubu da bi zategli taj...rukavac na kojoj se drzi poluga...kad ono 4-5 sarafa-otpala .pokidali se...onaj konisni lezaj vidljivo je bio ostecen oronuli zubi... a tanjurast nije imao neka vidljiva ostecenja...sem jedan zub saaasvim malo napuko... neznatno...al ovaj konusni je bio...unakazen.jos kad sam upalio traktor i krenuo u rikverc kako bi ga postavio na ravnu podlogu, da bi radili na tom rukavcu,majstor je rekao da mu je sumnjiv konusno tanjurasti...ispostavilo se da je tako...jos mi rekao da sam u toj nesreci imao srece, jer taj kvar u datoj situaciji moze prouzrokovati nekontrolisano kretanje traktora...a usled tereta,i slabije kocnice to je...katastrofa sa fatalnim polsedicama.
nove sarafe je pre montaze malo navarivao pa onda polako brusilicom...i tako nabio u tanjirasti...kaze da je to njegova tehnika od dugogodisnje prakse.time ce se izbeci i ono malo lufte izmedju sarafa i tanjurastog.kasnije navario jos nesto, tako da kako mi on rece, da ce tanjurasti trajati 3-4 puta duze nego kad bi ga namontirao kako se to obicno radi.radili smo od 11 do 20 sati.ja sam dosta zadovoljan njegovim radom.a i sam majstor je veoma cenjen u mom kraju.dugogodisnji mehanicar u poloprivrednom kombinatu...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,232
Ti šarafi su inače kalibrirani i bilo ih je jedno vreme različitih kalibara za kupiti, a danas novi Turkiše ili Indijanac ima više lufta nego onaj stari. Isto tak i kad se kupi novi konusno tanjurasti.
Ono poslije kaj je još malo navaril su u pitanju najvjerojatnije matice, mada mislim da je od toga slabo koristi. Skoro nikad se nijedna nije odšarafila. Večinom popucaju šarafi popola
 

Hrco

Član
Tu od
6 Pro 2011
Poruka
153
evo mi smo radili obnovu i imali jakoo puno posla : novi klipovi, karike,nove brtve, nova glava, nove grane....cjela limarija rađena i bojana kao i šasija, nova instalacija, ma sto čuda još moramo namontirati zaštitni luk gotov je ali nije stavljen i prednja maska fali...
 

Prilozi

  • DSC00647.jpg
    DSC00647.jpg
    49.5 KB · Pregleda: 230
  • DSC00646.jpg
    DSC00646.jpg
    44 KB · Pregleda: 234
  • DSC00648.jpg
    DSC00648.jpg
    45.3 KB · Pregleda: 224

strongboyy

Član
Tu od
2 Stu 2010
Poruka
389
Ti šarafi su inače kalibrirani i bilo ih je jedno vreme različitih kalibara za kupiti, a danas novi Turkiše ili Indijanac ima više lufta nego onaj stari. Isto tak i kad se kupi novi konusno tanjurasti.
Ono poslije kaj je još malo navaril su u pitanju najvjerojatnije matice, mada mislim da je od toga slabo koristi. Skoro nikad se nijedna nije odšarafila. Večinom popucaju šarafi popola
navarivao je sarafe...zatim to izbrusio,i tako nabio sarafe.lufta svedena na minimum.
 

seljačina

Član
Tu od
26 Kol 2012
Poruka
123
navarivao je sarafe...zatim to izbrusio,i tako nabio sarafe.lufta svedena na minimum.

Ako se dobro sjećem ti vijci su cca 12 čvrstoće pa bih se usudio reć da bilo kakvo varenje (termika) nebi dobro došla. Ako majstor ima pozitivna iskustva onda OK. Tvornice danas friziraju tu čvrstoću termičkim obradama lošijih sirovina tako da su današnji vijci prilično krti. Ako si hoću kvalitetne vijeke i matice odem na otpad pa skinem sa starih mašina, naravno ne za dif.
 

Najnoviji postovi

Na vrh