• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT 542

  • Temu pokrenuo strongboy
  • Datum prvog posta

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,666
Reci im za šta ti treba i u trgovini već znaju koji je kardan za šta. Usput prikopčaj priključak na traktor i izmjeri razmak između jedne i druge kardanske osovine da ne uzmeš prekratak kardan
 

dzoret

Novi član
Tu od
21 Ruj 2016
Poruka
5
Pozdrav,gdje se mjenja ulje mjenjača i diferencijala na imt 542, i koliko ulja ide u navedeni traktor,hvala!
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Sa lijeve strane na dnu mjenjača i na dnu diferencijala imaš čepove (ključ 27). Tu ispustiš na oba.
Točiš gore kraj mjenjača (također ključ 27), a kontroliraš na čepu s desne strane (imbus 12). Kad curi van ima ga dovoljno.
Ide cca 25 litara trans hidraola.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Drage ,kolege ,prije svega lijep pozdrav . Imam problem sa Imt 542 . Naime ,danas sam orao i prilikom presaltavanja ,mjenjac mi se zaglavio . Otvorio sam onaj čep i probal mrdati sve redom ,ali ručica mjenjača ne ide nikud . Kad stisnem kvačilo ,sve zupčanike okrećem šarafcigerom bez problema ,ali ručica i poluga mjenjača ( vilica unutra ) ..ne mrdaju. Molio bih ak neko može staviti sliku šta točno trebam čačkati . Jbg .potpuni sam laik ,traktor sam kupio nedavno a oranje mi je hitno . Zahvaljujem .
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,362
Nisam siguran, uzmi si nešto jače od šarafcigera i probaj pomaknuti zubčanik u stranu.
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Zupčanik napred nazad a ne okretati. Zavisi u kojoj brzini je ostao.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Hvala vam obojici . Problem je sto ja kroz čep vidim 3-4zupčanika ,al neznam koji trebam gurat ni koliko jako . Kad sam ga ponovo upalio ,vidim da mi je ostao u rikvercu a poluga mjenjača je u položaju lera i nemrem je mrdnuti ni u koju brzinu. Probao sam odvrnuti i skinuti ručice od mjenjača ,ali sam odustao da mi ne bi nešto upalo unutra jer ne poznajem mehanizam .
 

LAKI

  
Tu od
13 Velj 2019
Poruka
1,120
Hvala vam obojici . Problem je sto ja kroz čep vidim 3-4zupčanika ,al neznam koji trebam gurat ni koliko jako . Kad sam ga ponovo upalio ,vidim da mi je ostao u rikvercu a poluga mjenjača je u položaju lera i nemrem je mrdnuti ni u koju brzinu. Probao sam odvrnuti i skinuti ručice od mjenjača ,ali sam odustao da mi ne bi nešto upalo unutra jer ne poznajem mehanizam .
Teško je to tako lako obijasniti, najbolje pitaj nekog u komšiluku ko zna da ti pokaže jer to je posao od 5 min ali ako ne znaš onda je mukaAko ti je ostao u rikverc onda trebaš zupčanik gurnuti prema napred ali obavezno ugašen traktor i izbaci reduktor da ti ne bude napet menjač
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
@fendt ,mislio sam ako demontiram ručicu mjenjača da ću kroz tu rupu bolje vidjeti tj. prokužiti šta je zapelo ,ali sam odustao od te ideje .
@LAKI ,jbg. kad prvi put zavirujem u mjenjač od traktora ,jednostavno neznam šta i kako ,a komšije sve u nekom velikom poslu ,peče se rakija ,kombajnira se ,pripremaju drva i tak..
 

Gajan

Aktivni član
Tu od
27 Sij 2018
Poruka
183
Guraš te donje zupčanike prema napred nekim pajserom kroz čep.
 

Fendt939

Iskusan lik
Tu od
26 Stu 2014
Poruka
1,362
Ručicu mjenjača ne diraš. Kao što kolege kažu, mrdaj zupčanike ali s nekim pajserom, šarafciger ti je slab
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,810
Onaj veliki zupčanik gurneš prema napred. Ako možeš reduktor (brze - spore) metni u ler.

Možeš skinuti i onu zaštitnu gumicu na mjenjaču pa izvaditi ona dva štifta i izvaditi mjenjač van pa onda od šaltati mjenjač.
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Hvala dečki .@Muha ,reduktor mogu metnuti u ler ,upravo sam tak probao skinuti (veliku) ručicu mjenjača ,skinuo gumicu i izvadio štift ,al ispod tj. unutra ima neka opruga koja ispod sebe ima kakti šešir i ta operuga valjda sluzi da ručica ne trese . Al kak zbog opruge ručica nemože gore ,bojao sam se da nešto ne otpadne pa ode u mjenjač . Malo me zbunjuje što velite da guram veliki zupcanik naprijed(prema haubi) a taj veliki mi je već odmaknut otprilike 1 cm ili više od snopa drugih zupčanika ,istina ,neznam kak treba stojati kad je sve normalno.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
485
Štift si izbil, ručica sad ima lufta gore dole i nešto više hoda pa ju napukni i probaj uštekati u položaju gde bi bil rikverc, odnosno malo dalje.Ak sedne onda ga izbaciš iz rikverca .Tak rešavam na 533.
Na 539 moram drmnuti zupčanik na mesto .

U 9 od 10 slučajeva napravim tu glupost u brijegu , iz prve u ler a preletim u rikverc i još dalje
 

mijo

Član
Tu od
31 Srp 2014
Poruka
246
Ma i ja sam preletio iz prve u rikverc . Probaću sutra a obećao je doći i jedan tip koji popravlja traktore ,al taj nije baš od riječi pa možda i ne dođe . A bio sam sretan kak malo dijete ,moje prvo oranje ,sam nariktao plug i pustio par brazdi k'o profesionalac ..i onda krrrk.
 

CetojevicM

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2015
Poruka
123
Ako ti bude dolazio taj lik sto popravlja traktore pitaj ga da ti nekad poslije zamjeni utvrdjivace brzina, meni je 542 bas cesto zaglavljivao mjenjac, ptoblem sam rjesio sa novim utvrdjivacima i jos sam dodavao podloske pod federe utvrdjivaca do te mjere da se vise nije moglo usaltati u brzinu, onda bi jednu podlosku uzeo vani i to bi bilo to. Na opisani nacin sam znacajno smanjio zaglavljivanje mjenjaca, mozda jednom godisnje zaglavi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh