• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Da mi ovako radi plug ko na ovom videu ,nitko sretniji, doduše nisam probao na ovakovoj njivi.Zaoravao sam ostatke kukuruzovine i jedan zapušteni komad sa visokim starim korovom.
Bobo, znači ipak je najbolje proširit plug( pravilno)?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Uf, Marko, ne bih se slozio da 755 naslanja... Ako ima deflektore i pravilno se postela, to mora raditi. Jedini problem vidim u oranju livada, tj tamo gdje se zemlja ne lomi, nego ostaje u komadu od pocetka do kraja brazde.

Nastavak daske je zamisljen da prati donju liniju daske s minimalnim odstupanjem i njegova je uloga zda zemlju pritisne da se ne vraca nazad u brazdu. U donjem polozaju, offf, ne znam bas da bi to na IMT plugu radilo kako treba.

Inace, ako je zahvat obadva pluzna tjela isti, obadva trebaju jednako i orati.

Evo ga IMT 2x10" bez ikakvih prepravki u oranju na 30cm, pa reci da ne valja nesto.

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=Qxl9K2bOqXk[/YT]

Istina je da se prosirivanjem 755 pluga dobije nesto 50 puta bolje, jer sam susjedu poklonio neiskoristeni visak rame sto si mi ti dao i on je to iskoristio da poveca zahvat svojeg 755 pluga. Sad je to fantazija, skoro pa 2x12". jedino je problem niskog klirensa ostao, ali to njemu ne smeta kad pali sve zetvene ostatke.

ovi deflektori kod tebe super rade, kod mog 7575 su prvisoko, ne doticu brazdu samo stopjau kukuruzovinu, pa sam ih skinuo, kako cu ih spustiti nioze, da ih pomotam ili sto vec.
 
B

Bobo

Guest
Plug bih svakako preporucio da se rasiri, jer dobijes u biti 756 plug, jer su i na jednom i na drugom iste daske, samo je na 756 veci razmak izmedju pluznih tjela po duzini, a ovom prepravkom dobijes 756 sa malo tjesnijim glavama.

Susjed je to ovako odradio od komada stare rame IMT pluga. Trebalo je jedan dugacki komad prerezati po pola i izbusiti jednu rupu i to je to, kupiti dulje vijke i eto ga plug samo takav.





Naravno, i ovaj komad se treba ubaciti:


Od plocevine kad budes radio trebat ces busiti 4 velike rupe i 4 male. Nikakav trosak a efekt odlican. On ovaj plug vuce s imt 539 i nije mu nista teze nego s uskim 755, a oranje izgleda puno bolje.

Samo je malo skrt pa vec 4 godine kupuje metalne deflektore kakve je vidio kod mene ali nikako da se odluci na taj potez a to bi mu isto znacilo za zaoravanje mase. Sad bi trebao i daske na njega kupovati pa ne zna ni sam sto ce raditi.

Svaki niski IMT ce stopati u kukuruzovini pogotovo ako nije pokisla i pocela trunuti. Nekada i moj visoki zna zastopati, ali rijetko.
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
ja sam sebi radio kutiju od 5 cm i to na prvoj brazdi a jedan je kod nas umjesto te kutije stavio dasku od 5cm hrastovu umjesto te kutije i ore bez problema poslikat cu ti i ja svoj da vidis kako sam ja uradio a da ubacis 1" ti ne znaci puno koliko 2" priblizno 5cm
EDIT evo slike kako sam ja rijesio


Uploaded with ImageShack.us


Uploaded with ImageShack.us


a evo kod mene fabricki ubaceni ovi dijelovi na cijelom plugu i moze se stelovat 10,11 i 12 coli za sad je na 11

Uploaded with ImageShack.us
 
Posljednje uređivanje:

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Hvala dečki na pomoći, sad sam barem siguran što ću napraviti.Danas popodne sam vidio plug na kojem je podmetnuto 2,5 cm na vratu druge brazde pod ona tri šarafa što drže glavu.
 

zeko2511

Član
Tu od
20 Ruj 2010
Poruka
144
evo mog pluga...nije imt al vidim da pišete o proširivanju zahvata







znači plug je inače 2x10" al je to bilo premalo za ursusa c360 pa je širen na 2x14"...lemeši su veći,daske su nadovarivane što se vidi i umetan je umetak između grede i nosača daske 6 cm-a...sve sam to poslikal da se vidi
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
jel mora točno bit colaža ako se umeće?
mislim, točno 25 ili 50mm....
ja sam malo kopao po svom otpadu, i našao taman pločevine debljine 42mm od kojih bi mogao proširit ga....
nema veze ako ima 11 cola i 1/5... ili se varam??
tak i tak je to druga brazda, prva se narikta na španerima da lovi koliko i druga i nebi trebalo bit problema....
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
Umetak

Evo ovdje je ubačeno 30 mm ,nije nešto estetski ali radi dobro kak mi je rekel vlasnik.Čini mi se najjednostavnija izvedba, i tak ću napravit i ja.
 

Prilozi

  • P1080007.jpg
    P1080007.jpg
    83 KB · Pregleda: 759
  • P1080009.jpg
    P1080009.jpg
    83.1 KB · Pregleda: 1,423

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Evo ovdje je ubačeno 30 mm ,nije nešto estetski ali radi dobro kak mi je rekel vlasnik.Čini mi se najjednostavnija izvedba, i tak ću napravit i ja.
ja mislim da ovdje nije sigurno shavtatati ali ako vec radi kod nekog onda u redu ja iskreno ne bi tu nikad stavio vece su sanse da se uvrne plug ili da dodje do pucanja sarafa to je moje misljenje
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
mene zanima kako nastelati crtalo da li crtalo mora ici na rub daske ili da malo vise reze nego sto daska lovi.Desava mi se to da iza mene ne ostane onako lijpo odrezano vec kao da se trga imam samo zadnje crtalo i zanima me na koju visinu da postavim crtalo jel se malo poderalo pa moda ne bi bilo lose ga spustit malo u zemlju vise?
 

imbro

Član
Tu od
1 Srp 2010
Poruka
448
ja mislim da ovdje nije sigurno shavtatati ali ako vec radi kod nekog onda u redu ja iskreno ne bi tu nikad stavio vece su sanse da se uvrne plug ili da dodje do pucanja sarafa to je moje misljenje

Plug je već 5 godina u selu sa ovom doradom (ja to nisam znao ), i ništa mu se nije dogodilo do sad.Inaće oremo dosta tešku ilovastu zemlju.
Kad malo bolje pogledam, sa ovim je umetkom kraća poluga ,ili manja sila koja suće vrat nego kad je vrat u samom vrhu ili špici plužnog tijela , ili se možda varam...
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Crtalo izmices po potrebi. Recimo kod mene je na niskom plugu 755 crtalo izmaknuto u stranu sigurno 5-6 cm u neorano, jer mi tako manje stopa kad zaoravam neku masu npr malciranu kukuruzovinu u basci. a na 2x12 je nastimano 2-3cm u stranu i reze vrlo vrlo fino. Zabrazdi plug, postelaj ga i vidjet ces gdje ti crtalo reze a gdje daska kida zemlju. Crtalo izmakni malo u stranu od linije gdje daaska odlama plasticu i to je to. Dubinu stelas ovisno o dubini oranja, ali u vecini slucajeva pase jedno stelanje crtala i ako je tanjur na njemu dovoljno velik hvata i u plitkom i u dubokom oranju.


Po pitanju ovog prosirenja zahvata s ubacivanjem plocevine pod sam nosac glave, to mi se ne svidja, jer su u igri dulji sarafi i dva mjesta gdje moze doci do loma smicanjem. Ali ako radi kako kazes, to je uistino najjeftinije rjesenje u cijeloj prici.


Sirenje pluga nema veze koliko ce ici, jer zahvat prednje brazde stelas na osovini pluga i na rucki za stelanje zahvata, a zahvat druge brazde je odredjen mehanickim putem, preko rame ili prosirenja koje ubacujes.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
@powershift
evo ja sam sebi stavio druge deflektore

"novi"
dsc00970gj.jpg

stari-novi
dsc00976z.jpg

NEMA više mrdanja :)


i osovina je pomaknuta,pripecnuta,nema da bježi

Sad mi je ostao samo još jedan problem,nemam gdje isprobat :finga:
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
Dino dali su ti to novi raonici? Meni izgledaju kao da su stari navarivani.
Novi deflektori su slabi pa su se izravnali ili koji je razlog stavljanja starih?
 
B

Bobo

Guest
To je plamenov samoostreci raonik. navaren je tvrdi sloj na njega i polako se ostri kako napredujes s oranjem. Kad ga potrosis do kraja u Plamenu ti ga mogu ponovno navariti ako zelis, al posto je on "malo" daleko, to kod nas i nije isplativo.
 

dino

Aktivni član
Tu od
22 Ožu 2009
Poruka
1,500
da,novi su
ali na kraju imaju kao debeli var,to su samooštreći,pa ti to tako izgleda.

novi deflektori ne stoje pod dobrim kutom,a i to,slabi su i savijaju se...
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,118
I koji su sad lemeši bolji,sa kojima plug ide bolje u zemlju?
Za deflektore "kolko para tolko muzike". I na slici se vidi da se dosta tanki te da su skoro duplo slabiji od starih.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
da vas pitam nešto....
pričam sad s kolegom malo o plugovima i ovim širenjem "sam svoj majstor", te mi kaže da mu je jednom prilikom stariji čovjek rekao da, kad traži plug, ako je imt-ov, da gleda samo kakav navoj imaju ovi debeli šarafi (tu na gredi, gdje bi trebalo se stavljati pločevina za proširenje)... kaže da moraju imati fini navoj, i da taj plug samo uzme, jer mu nijedan drugi nije do koljena....

jeli netko zna nešto više o tome?
jel to možda pravi IMT- plugovi imaju drugačiji , sitniji navoj od fop-a ili nekog drugog ili koji klinac???
nikako mi to ne ide u glavu, da bi radi navoja na šarafu bio plug toliko drugačiji...
 
B

Bobo

Guest
SVI IMT plugovi imaju sitne navoje osim na vijcima koji drze dasku lemes i plaz...

Svi ostali vijci MORAJU biti sa sitnim navojem inace plug nije original... To se prvo gleda kad se kupuje IMT plug.
 

Mrki88

Član
Tu od
17 Tra 2009
Poruka
881
SVI IMT plugovi imaju sitne navoje osim na vijcima koji drze dasku lemes i plaz...

Svi ostali vijci MORAJU biti sa sitnim navojem inace plug nije original... To se prvo gleda kad se kupuje IMT plug.

u jebate... sutra pregled, da vidim šta imam na dvorišću....;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh