• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Kolega, tu se ne stela zahvat pluga, nego njegova "geometrija" dakle da se ne otima za traktorom. osovina se da pomaci na svakom plugu u stranu ali to nikako nije stelanje zahvata.

Istina, moze se s bilo kojim jednobraznjakom orati od 1" do 20, cak i 22" ali to nije to.

Uglavnom, svaki jednobraznjak je plug podesivog zahvata.
znam da se podesava geometrija ali se lako podesi i zahvat. novije serije to nemogu zbog zavarenog prstena na ovoj osovini. ovaj ore besprekorno i kad je na maloj colazi i na 16 gde mu je mah. preko tog zahvata nebi bilo oranje nego cupanje zemljista. ja sam ga uzeo za duboko oranje jer je visoki klirens. sad sam pricao sa komsijom koji je bio traktorista ceo radni vek u firmi . potvrdio mi za ovaj plug da je tako tad reseno stelovanje za zemlje koje su jako nezgodne za oranje. ako nemozes vuci na16 smanjis zahvat zgodno i teraj. a i nije nauka neka orati. ako osnovne stvari znas nastelati oranje ce uvek biti dobro . normalno da je plug kako treba
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma koji zavareni prsten???? Štelaš novog IMT-jednobražnjka kako god želiš.

začudilo me tvoje mišljenje. dublja i šira brazda se lakše vuće :icon_pidu:
U ovoj priči nema dubina veze, samo širina (zahvat) brazde!!!
Ma bila je rasprava negdje na forumu da zbog same geometrije daske i 14"-nog pluga se taj plug lakše vuče nego 12" koji je nizak i uzak i štopa i vrši neki otpor koji mu otežava vučna svojstva, znam 100% da je bila neka rasprava oko toga i to baš u vezi oranja s imt 560 i 2x14" pluga, i nakraju je ispalo da 560 lakše radi s 2x14" nego s 2x12"...zato sam mislo da bude Bobo ili netko treći znao nešto više o tome.
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Kolega, nije da se ja idem sprdati s necijim radnim iskustvom ali taj ako zna sta prica, onda stvarno...

Ta osovina se na SVAKOM plugu moze pomicati lijevo-desno i ona NIKAKO ne sluzi za stelanje zahvata pluga nego da se plug uklopi s traktorom koji ga vuce. Tu dolazimo na Sananinu pricu koja je istinita da IMT 560 radi lakse s IMT 757.20 nego s 756.20. Pokusano u praksi i dokazano do 25cm dubine.

Po pitanju zavarenih prstenova na IMT plugu tu te takodjer moram pobiti jer nista oko osovine nije vareno tvornicki, jedino ako se nasao neki "majstor" pa to privario...

Osobno sam bez ikakvog prestelavanja osovine s IMT 610.10 (1x16") orao na dubini 50cm ali zahvata nekih 10-12", zahvat pluga se vrlo lako rijesi zakretanjem osovine oko njezine osi bez pomicanja u stranu.

Spreman sam se opkladiti da s tim plugom ores (nebitno na koji zahvat ga "postelas" s utegnutim spanerima i da ti se u radu otima lijevo-desno.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
nemoj se kladiti izgubices. kod oranja utezi su slobodni uvek. a i nevuce u stranu. prosle godine sam orao sa 539 bez ikakih problema .i to u septembru iza onake suse .ali nema veze necemo se raspravljati svak ima svoje misljenje. ja uvazavam svacije a pogotovu profesionalaca u tom poslu
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
Nisam siguran da li pasu rupe 756 na rupe 757 ali koliko znam da je mala imt daska u originalu projektirana za zahvate 12" i 14" a velika za 16" i 18"...

Nesto mi govori da rupe pasu no ne mogu biti 100% siguran u ovu tvrdnju posto to nisam nikada mjerio. Bas sam nekidan pitao u vezi rupa na srpskom forumu mozda je netko premjerio pa odgovorio 100% sigurno.

To da ce se lakse vuci u to ne ulazim, ali da ces izgubiti na dubini obrade, to je sigurno. Mala imt daska na zahvatu 14" bi radila dobro u skandinavskim uvjetima oranja gdje se naj dublje oranje obavlja na 25cm dubine i nikad dublje. no kad mi zapizdimo 757 na 30cm i "jos malo" jos mu fali da bi sve progutao kako treba i zato tu dolazi do izrazaja velika IMT daska na 16" rami. Taj pug radi cuda.

Hvala na odgovorima. To mi je palo napamet jer sam sa rakovicom vukao prošireni 756 i to je išlo dosta dobro, ali ako ima puno mase zna zaštopat. Pa sam mislio ako bi se mogle glave od 756 stavit na ovu veliku ramu od 757, jer s orginalnim 757 rakovica 60 nema šanse da radi. još jednom hvala na odgovorima. najbolje bi to bilo isprobat, pa ak ide ide, ak ne nikom niš.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ako si vukao prošireni 756, pitanje je samo koliko je proširen, onda bi mogao i 757, jedino je problem dal bi ga mogao nositi, tj. dovoljno dići od tla.
 

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
756 proširen za nekih 4 cm, i to je išlo dobro. a 757 mislim da rakovica može dovoljno podić, ima na youtube video na kojem čovjek ore sa 757 i rakovicom 65
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
IMT 755,koristim ga samo za natjecanje z oranja,moderator marko more potvrditi ;)

dsc00141ye.jpg

dsc00140g.jpg

dsc00139vu.jpg

dsc00138jf.jpg

dsc00137m.jpg
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
IMT 755,koristim ga samo za natjecanje z oranja,moderator marko more potvrditi ;)

Ja bi te nesto pitao,al da se ne naljutis

Pa kad je to natjecanje bilo,jer velis da plug koristis samo za natjecanje, kad si ga ostavio vani tako prljavog i mogao si barem daske uljem premazat da ne hrđaju
zadnje oranje bilo u 11mj. a ni blato se nije moglo oprat
 
Posljednje uređivanje od moderatora:
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
Ja bi te nesto pitao,al da se ne naljutis

Pa kad je to natjecanje bilo,jer velis da plug koristis samo za natjecanje, kad si ga ostavio vani tako prljavog i mogao si barem daske uljem premazat da ne hrđaju
zadnje oranje bilo u 11mj. a ni blato se nije moglo oprat


nee,to je snimano vec prije :D
 
Tu od
26 Sij 2012
Poruka
150
*EBEŠ ONDA TAKVA NATJECANJA I TAKVE NATJECATELJE!

nije da sam sudjeloval na takvim natjecanjima, ali sem čul puno stvari kaj se tam događa, i apsolutno me takve stvari ne zanimaju!!

FALA LEPO, NE!

i apsolutno se slažem s Bobom!

@deutz fahr k110

krasno ti je sređen plug, i fino pospremljen-baš za natjecanje...

ve je pospremljeni,to je prije slikano
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma nek je i pospremljen, sve to štima, ali mene bi bilo sram s tim otići na natjecanje! :)
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,659
Vrlo štovana gospodo Admini i Moderatori, vi koji trebate raditi red na forumu, započeli ste razglabanja o natjecanju i fingiranju oranja u temi imt plugovi, što mene osobno a nadam se i druge vlasnike IMT plugova NE interesira.
Hvala i bilježim se s štovanjem.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Vrlo štovana gospodo Admini i Moderatori, vi koji trebate raditi red na forumu, započeli ste razglabanja o natjecanju i fingiranju oranja u temi imt plugovi, što mene osobno a nadam se i druge vlasnike IMT plugova NE interesira.
Hvala i bilježim se s štovanjem.

svaka cast!
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Jučer i danas se igram s stričevim jednobrascem...kupio je novu dasku pa mi je dovezel plug na remont!
Inače radi se o IMT 610.10, 16"
Nevjerojatno je to koliko je plug bil loše održavan, pa svaki vijak koji sam prijel je bio odpušten, užas i katastrofa.
Plug je star, to je istina, evo sad je tek skinuta originalna daska s njega, nema on puno oranja, oko 6-7 rali godišnje.
Uslijedilo je kompletno rastavljanje, čiščenje navoja na šerafima i ČVRSTO stezanje...hehe
Slika2538.jpg


Slika2542.jpg

Stara-NOVA daska, po mojoj preporuci kupljena PLAMEN-ova daska!
Slika2543.jpg

I več lagano pri kraju...
Slika2544.jpg

Slika2545.jpg

Slika2549.jpg

Po njegovoj želji...malo sam se igrao s deflektorom, jer neke se stvari starijem čovjeku ne isplati truditi objašnjavati, mišljenje je da tu deflektora nema dosta i tu se njemu štopa zbog toga kaj deflektor nije od samog početka daske, pa sam ga po želji nadoštukal malo!
Slika2546.jpg


Slika2547.jpg


Slika2550.jpg

Malo sam i plaz pokrpal od komada starog lemeša jer nije još baš bio za baciti, ovak može još komotno 2 sezone izdržati!
Slika2551.jpg


Ostalo je još crtalo, u fazi je razmišljanja dal kupiti novi disk crtala, onaj pravi veliki rebrasti, to mi bude sutra donešeno ako kupi pa da i crtalo sredim i namontiram gore!
 
Posljednje uređivanje:

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
moj ti je prijelog da zavaris i taj komad prije deflektora za tahtu bice bolje ojacan i deflektor i nece se dati savijat :D
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Ma nemože to mrdnut nikud, baš u tom čošku gore jako malo zemlje prolazi, pratim to dok orem s mojim IMT-om 2x14" (iste daske, isti deflektori) jednostavno več je zemlja u zraku kad dođe u tu visinu i taj dio deflektora je gotovo i ne dodiruje, tak oda po meni to nije ni potrebno, ali velim, takva je bila stričeva želaj da se to napravi.
Zavareno je s obadvije strane, može jednino komplet nosač puči i sve otpasti, ali taj dio ne :)
 
B

Bobo

Guest
Nije mi jasno zasto ne mogu vidjeti slike koje su dignute na photobucket?? Rado bih vidio slike pluga ali eto, ne ide mi u glavu sto me zeza. do podesavanja na forumu nije posto vidim sve ostale slike...

Inace na velikoj IMT daski deflektor je tvornicki pomaknut nazad nekih 10-ak cm i to je OK... ispred do cela ne mora biti nista i dalje ce dobro raditi.

Moj jednobraznjak je dosao bez nosaca deflektora i bilo ja za kupiti samo nosaca za male daske pa sam uzeo taj i prepravio ga za veliku i kod mene je deflektor od pocetka daske i jako se ispravlja, previse zemlje dolazi do njega... Ako je nosac ostao na svom mijestu a samo eflektor produzen prema celu daske, nece biti problema.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,735
Bobo, promjeni internet preglednik, očisti kolačiće i te pizdarije trebalo bi ti raditi.
Nitko se ne žali s tim da nevidi slike, možda nekaj s tvojim preglednikom ne štima.

Tako je, deflektor je produžen do čela daske i s tim neće biti nikakvih problema :)
 
Na vrh