• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Oooo bemti, 4800 kažeš, pa za te novce takav trobrazni plug nemreš najti nigde na svijetu, ipak je IMT zakon!!

Mata tebi treba nekaj žešće za ono crveno zlo :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Mata tebi treba nekaj žešće za ono crveno zlo :)
Ma ovakav visoki IMT 3x14" dušu dao u ovoj besparici!

Inače da imam novce ja sam si več našel plug. KRONE, okretač, štelajuči, 3x14"/16", takav plug je po mom ukusu, predplužnjaci, kotač, original boja, očuvan i održavan, još bi samo dodal deflektore na daske da obave posao iza predplužnjaka kad zatreba:)
Evo ga, gledam i patim, a znam da bi ga i SAME htio vuči za sobom, več je i prednji uteg spreman :) :)
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-krone-mustang-oglas-7244218
 
D

DevelopmntDiggie

Guest
Moze li mi ko objasniti za sta sluzi rucka za stelanje na intovim plugovima..Ljudi pricaju da je to za stelovanje dubine , i slaganja brazde..Kao npr kad pomerite rucku napred,onda lepse slaze brazdu,a nazad dublje moze da ore...Molim boba i sananu da objasne,hvala!
 
B

Bobo

Guest
Nemaju samo IMT plugovi rucke, nego 95% svih plugova ikad napravljeno ima rucku ili neki drugi nacin zakosivanja osovine pluga. Ostalih 5% radi sistemom sarafanja ali isto ese osovina moze zakosivati samo treba posla i posla ;)

U glavnom, ovo je upravo ono o cemu ja vec GODINAMA pisem.

NITKO ziv nije procitao knjigu koja se uz plug dobivala pa onda dodje ovakav covjek kojeg nesto i zanima i onda mu "pametni ljudi" pricaju da je to za stelanje dubine oranja i slaganja brazde...

Ja bih to KAZNJAVAO zatvorom koliko mi na zivce idu takvi pametnjakovici koji jos usput tvrde da je NEMOGUCE orati s otpustenim spanerima i takve slicne price...



Kolega dragi, izvini na ovom ispadu ali jbg, muka mi je

Rucka sluzi za zakretanje osovine pluga i samim time mjenjanje geometrije pluga u odnosu na traktor. jednostavno receno, odbrazdjivanje i zabrazdnjivanje pluga ovisno kojim traktorom se vuce plug i ovisno o uvjetima zemljista koje se ore.

Dakle za kvalitetno oranje je potrebno "poklopiti" silu otpora pluga sa vucnom silom traktora, tj dovesti ih u istu osu ili makar pribliznu. to se podesava pomocu rucke na plugu a ne pomocu desnog spanera.

Dakle, ako rucku pomaknes previse naprijed, plug ce otici u "zabrazd" i prednja brazda ce grabiti koliko god traktor moze vuci, dok je zahvat zadnje fiksan razmakom na rami pluga.

Isto tako, ako rucku pomaknes previse u nazad, plug ce otici u "odbrazd" i prednja brazda ce hvatati puuuno manje ili u ekstremnim slucajevima nista, dok ce zadnja grabiti svoje normalan zahvat.

Jednostavno, preko rucke se stela plug da ravno prati traktor, da se ne otima, da ne moras u brazdi motati u lijevo i tako...
 

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
nemoguče je orati sa otpuštenim španerima kad oraš po bregima,nisi probal,pa neznaš
 
B

Bobo

Guest
JA da nisam probao?!?

Nemas pojma s kim pricas i ne znas kakve njive radim... Imam njiva koje nitko nece zbog nagnutosti raditi, gdje se kukuruz ne sije jer ga je nemoguce brati ili vrsiti kombajnom... vise se izgazi nego ubere...

Eeeee, mili moj, ja dajem glavu na panj da se moze orati i po grbavim njivama bez spanera a ti pricaj sto god hoces...


EDIT:
Trazim slike oranja na nakosim njivama, ali bezuspjesno, bit ce da su negdje na starom kompjuteru...
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

danek

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2008
Poruka
1,000
kao prvo samo sam te htel raspipizditi,kao drugo ja imam sve zemlje na kosinam i uvalama tak da sam svašta probal sa raznim plugovima pa valjda i ja znam nekog vraga
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
nemoguče je orati sa otpuštenim španerima kad oraš po bregima,nisi probal,pa neznaš

Ako ti tak otvrdiš, onda sigurno tak i je! To je jedini moj komentar.:icon_pray::icon_biggrin:

treba same nositi ovo čudo, biće njemu bolji imt a mislim i tebi .koliko dodje krone ?
Ma nosio bi on njega, sve je na ravnici, ovih par brijegova kaj imam to bi se riješilo. Samo polako i pametno s njime i traktor ga nosi bez brige. Imam PVH pa stavim napred neki uteg od 200-300 kg i to radi ko sat. A cijena....preskupo za mene trenutno, reči ču samo: oko 3000€ :)

I dalje je IMT 3x14" u prvom planu, tako za 5000-6000 kn!
 
Posljednje uređivanje:
B

Bobo

Guest
Ne kazem da ne znas, nit ja pizdim hehehehe

Jednostavno mi smeta kad napise netko da je "nemoguce" orati bez spanera... kako bi objasnio situaciju da je na mom 549 otas otkinuo spaner prije 2 godine i da tako oremo bez ikakvih problema kako po ravnom, tako i na nagnutom terenu.

Orao sam u kombinaciji s 549 s 1x16IMT, 2x10" IMT, s 2x12" IMT, s 2x12" (IMT-Vogel) s 2x12" (IMT Kverneland), s 2x10 OLT s 3x10 OLT na svim tim nakosim njivama i s ni jednim plugom nije bilo problema.

Probleme je stvarao onaj moj prastari trobraznjak koji sam dobio besplatno od kolege i orao sam i bez tocka i plug sav izvaren i grbav i on je zablacio ili u lijevo ili u desno i to JAAAAKO toliko da je bilo nemoguce ista raditi s njim pa je otisao dalje za turu stajnjaka ;) I probleme je stvarao LEMIND jednobraznjak koji nema rucku nego moras odvrnuti 2 cuga (4 vijka s kontramaticama) zakrenuti osovinu, dotegnuti to sve i pokusati opet... nikako na zelenu granu s njim.

Marko s foruma mi je dovezao u Gudovac osovinu i rucku za stelanje original IMT i to sam prepravio na taj plug i radilo je tako 2 godine dok nisam nabavio kompletnu ramu od IMT jednobraznog pluga i slozio si plug koji iza traktora doslovce "pliva" kroz zemlju...

IMT je plug koji se lako da nastelati da je to cudo jedno jedini je problem sto dolazi do dezinformacija da rucka MORA stajati u okomitom polozaju, da plug mora na dvoristu biti vodoravan i okomit a ne kad je u brazdi, da se spanerom odredjuje radni zahvat a da se ruckom na plugu stela dubina i takve stvari.

KRivo mi je sto su prije ljudi uz nov IMT plug dobivali i knjizicu koja objasnjava sve od poprecnog postavljanja osovine obzirom na razmak tockova traktora, pocetno stelanje pluga i fino dostelavanje, kako se crtala postavljaju, sve je objasnjeno ali to nitko nije citao i zato ja pizdim sto mi cesto puta ljudi iz sela koji su od mene pametniji, stariji i iskusniji idu pametovati a ne prodje 2 dana u oranju da ne idu kuci variti spanere.

Jedan od njih je i moj otac. jednom sam ga pustio da ode orati s 539 i 2x10" IMT i dolazi on kuci, mrda po plugu nesto, za 3 minute ode nazad... zove me da dodjem poorati jedan uzbrdni komadic jer 539 tu nije mogao. kad sam dosao vidim da je rucka na plugu postavljena skoro skroz u prednji polozaj, kad digne plug, dobro da ga rucka ne ubode u ledja?? u oranju volan smotan do kraja u lijevo i jos ga drzi konstantno na lijevoj kocnici... stanem ja i gledam koji mu je vrag... zaustavim ga i vidim sto je radio kod kuce; pomicao je desni spaner da ga moze jos dotegnuti...

Stjeram ga s traktora, pomaknem rucku unazad otegnem spener, na vertikalnoj poluzi niveliram plug, malo top link dostelam i odem dolje okrenem i vracam se nazad drzeci i ruke i noge u zraku da vidi da 539 moze to orati i da mu nije tesko i da se ne mora otimati u brazdi...

Njegov komentar na ovo je bio: Zbilja nije traktor za svakoga... ja sam tako 20 godina orao jer su mi tako pokazali u selu da se stela plug"

izvinite na poduzem komentaru ali eto jedan zgodan primjer...
 

toma84

Aktivni član
Tu od
10 Velj 2008
Poruka
2,026
Ma ovakav visoki IMT 3x14" dušu dao u ovoj besparici!

Inače da imam novce ja sam si več našel plug. KRONE, okretač, štelajuči, 3x14"/16", takav plug je po mom ukusu, predplužnjaci, kotač, original boja, očuvan i održavan, još bi samo dodal deflektore na daske da obave posao iza predplužnjaka kad zatreba:)
Evo ga, gledam i patim, a znam da bi ga i SAME htio vuči za sobom, več je i prednji uteg spreman :) :)
http://www.njuskalo.hr/oprema-obrada-tla/plug-krone-mustang-oglas-7244218

Ma joj ima i povoljnjih od ovog :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Znam da ima, samo dal budu u ovakvom stanju.
Kad bi več išo na neki bolji zapadni plug radije bi da bude u što boljem stanju da nemoram još 5-6 godina nikaj mjenjati na njemu, pa nek i košta 1000€ više. Da je novaca uvijek bi tako gledao na to!
 
D

DevelopmntDiggie

Guest
Hvala Bobo,inace on je laznjak,nikakvu knjigu ni uputstvo nismo dobili od njega,dobili smo ga iz neke divlje radionice kao kaparu za krompir,inace pre smo imali slavonca od 12'...
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Nemaju samo IMT plugovi rucke, nego 95% svih plugova ikad napravljeno ima rucku ili neki drugi nacin zakosivanja osovine pluga. Ostalih 5% radi sistemom sarafanja ali isto ese osovina moze zakosivati samo treba posla i posla ;)

U glavnom, ovo je upravo ono o cemu ja vec GODINAMA pisem.

NITKO ziv nije procitao knjigu koja se uz plug dobivala pa onda dodje ovakav covjek kojeg nesto i zanima i onda mu "pametni ljudi" pricaju da je to za stelanje dubine oranja i slaganja brazde...

Ja bih to KAZNJAVAO zatvorom koliko mi na zivce idu takvi pametnjakovici koji jos usput tvrde da je NEMOGUCE orati s otpustenim spanerima i takve slicne price...



Kolega dragi, izvini na ovom ispadu ali jbg, muka mi je

Rucka sluzi za zakretanje osovine pluga i samim time mjenjanje geometrije pluga u odnosu na traktor. jednostavno receno, odbrazdjivanje i zabrazdnjivanje pluga ovisno kojim traktorom se vuce plug i ovisno o uvjetima zemljista koje se ore.

Dakle za kvalitetno oranje je potrebno "poklopiti" silu otpora pluga sa vucnom silom traktora, tj dovesti ih u istu osu ili makar pribliznu. to se podesava pomocu rucke na plugu a ne pomocu desnog spanera.

Dakle, ako rucku pomaknes previse naprijed, plug ce otici u "zabrazd" i prednja brazda ce grabiti koliko god traktor moze vuci, dok je zahvat zadnje fiksan razmakom na rami pluga.

Isto tako, ako rucku pomaknes previse u nazad, plug ce otici u "odbrazd" i prednja brazda ce hvatati puuuno manje ili u ekstremnim slucajevima nista, dok ce zadnja grabiti svoje normalan zahvat.

Jednostavno, preko rucke se stela plug da ravno prati traktor, da se ne otima, da ne moras u brazdi motati u lijevo i tako...

Bobo jel ima kakav link na internetu ili kaj di se može vidjet ta knjiga ili kupit, stvarno me zanima jer je kod mene u kraju niko nema a nemam je ni ja i stvarno me zanima... Ja imam zetora 5211 i s njim vučem plug IMT 756 dvije brazde 12cola visoki klirens, plug ljepo ore i ljepo ga naštelam da su sve brazde jednake, traktor se ne muči jer stvarno je naštelan kolko god je moguče bolje al kak god okrenem ručku za štelanje i nariktam nagib pluga na poteznici uvjek malo baca ili ljevo ili desno, kao da ga je nemoguče našelati da ide potpuno ravno po jarku i da ne baca ni ljevo ni desno traktor... daj me posavjetuj...???
 
B

Bobo

Guest
Samo sam jednom tu knjizicu drzao u ruci, i na brzinu prelistao... Za vise nije bilo vremena, inace bih ju ako nista drugo poslikao mobitelom stranicu po stranicu...

A sta da ti kazem, ako si siguran da ti plug nije usukan ili pomotan onda ga nastimaj tako kad je traktor u brazdi da je plug vodoravan i okomit odakle god ga gledas. To ti je onak, pocetno podesavanje. ruckom stelas geometriju pluga kako je gore objasnjeno a osovinu pluga "setas" lijevo-desno ovisno o sirini zadnjih guma na traktoru tako da kad je traktor u brazdi, da su obje traktorske podizne poluge pod jednakim kutom u odnosu na traktor, tj na pravac kretanja.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Bobo jel ima kakav link na internetu ili kaj di se može vidjet ta knjiga ili kupit, stvarno me zanima jer je kod mene u kraju niko nema a nemam je ni ja i stvarno me zanima... Ja imam zetora 5211 i s njim vučem plug IMT 756 dvije brazde 12cola visoki klirens, plug ljepo ore i ljepo ga naštelam da su sve brazde jednake, traktor se ne muči jer stvarno je naštelan kolko god je moguče bolje al kak god okrenem ručku za štelanje i nariktam nagib pluga na poteznici uvjek malo baca ili ljevo ili desno, kao da ga je nemoguče našelati da ide potpuno ravno po jarku i da ne baca ni ljevo ni desno traktor... daj me posavjetuj...???

evo ti uputstva http://poljoinfo.com/downloads/IMT_raoni_plugovi_610_rukovanje_i_odrzavanje.pdf
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
i ja imam zetora 5211 i imt 756 visoki klirens. Ore super s tim plugom,ja orem 3com brzinom po ravnom. Kojom brzinom ti ores? E kad sve postelas i udes u brazdu popusti lance kaj drze ruke hidraulike da budu labavi lagano,znaci dok si u brazdi i nebu vise nikam vuko ja volan ni ne diram prakticki,e da i to su brzi plugovi i njima treba brzina da bi super okretali. Naravno ovisi o vlagi i tvrdoci tla.
 

Najnoviji postovi

Na vrh