• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT plugovi

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
648
Moj 756 je u orginalu i ima plasticne zakretnice blata iznad ploca i metalne nosace. I ima tanjure glatke a ne nazubljene i ima jokruglu cjev od poteznice kaj ide prema zadnjem kraju pluga plug je 87god.
Ovaj je vjerojatno kopija ili su ih kasnije redizajnirali i stavljali losiju kvalitetu materijala.

Slažem se ja imam imt 756 visoki klirens i sve kak si reko na njemu je istina, ovo je neka kopija
 
D

DevelopmntDiggie

Guest
Realno gledano pravo nocna mora za korisnike IMT plugova je preoravanje ledina,gde je korenje biljaka toliko svezalo zemlju da je skoro nemoguce da se brazda razbije sa plugom..
Brazda se prevrne pod 90 stepeni,tako da se onaj povrsinski sloj zemlje jasno vidi,a kada se razbija brazda,busenje zemlje ostane...

Ja sa IMT 756 VK orem ledine na 35 cm u poznu jesen.Mozda ovo nekome bude korisno kao savet a nekome kao besmislica.

Godinama,kada oremo ledine (obicno koje nisu dirane 15 godina) leti po susi uzoremo plitko na brzinu da se trava osusi,i prevrne.Onda u jesen duboko to uzoremo,i sve se lepo zaore,bez problema ;)
 

Turopolec

Član
Tu od
31 Svi 2012
Poruka
413
Realno gledano pravo nocna mora za korisnike IMT plugova je preoravanje ledina,gde je korenje biljaka toliko svezalo zemlju da je skoro nemoguce da se brazda razbije sa plugom..
Brazda se prevrne pod 90 stepeni,tako da se onaj povrsinski sloj zemlje jasno vidi,a kada se razbija brazda,busenje zemlje ostane...

Ja sa IMT 756 VK orem ledine na 35 cm u poznu jesen.Mozda ovo nekome bude korisno kao savet a nekome kao besmislica.

Godinama,kada oremo ledine (obicno koje nisu dirane 15 godina) leti po susi uzoremo plitko na brzinu da se trava osusi,i prevrne.Onda u jesen duboko to uzoremo,i sve se lepo zaore,bez problema ;)

Ziva istina, ove godine kod oranja ledine koja nije orana zadnjih desetak godina brazda mi je od pocetka do kraja neprekinuta u komadu i nikak okrenuta. Samo su se naslanjale jedna na drugu. Dobar dio trave je ostal vani.
 

bhorv

Dobro znana faca
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,658
Realno gledano pravo nocna mora za korisnike IMT plugova je preoravanje ledina,gde je korenje biljaka toliko svezalo zemlju da je skoro nemoguce da se brazda razbije sa plugom..
Brazda se prevrne pod 90 stepeni,tako da se onaj povrsinski sloj zemlje jasno vidi,a kada se razbija brazda,busenje zemlje ostane...

Ja sa IMT 756 VK orem ledine na 35 cm u poznu jesen.Mozda ovo nekome bude korisno kao savet a nekome kao besmislica.

Godinama,kada oremo ledine (obicno koje nisu dirane 15 godina) leti po susi uzoremo plitko na brzinu da se trava osusi,i prevrne.Onda u jesen duboko to uzoremo,i sve se lepo zaore,bez problema ;)
Imaš sreće što bobo i šanana još nisu pročitali ovo o 35 cm dubine????
meni nisu vjerovali za 30 a kamoli 35..Pozdrav druže...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ide on 35,al cemu toliko duboko kad ti je korjen vecina kultura na nekakvih 20cm, a tim dubokim nmranjem samo izvlacis mrtvu zemlju a sumnjam da bacas puno stajskog gnoja ili kalcifer.
Za mene je to nepotrebno trosenje nafte i vremena i steti zemlji.
 

bornakutina

Aktivni član
Tu od
5 Tra 2010
Poruka
1,194
Ide on 35,al cemu toliko duboko kad ti je korjen vecina kultura na nekakvih 20cm, a tim dubokim nmranjem samo izvlacis mrtvu zemlju a sumnjam da bacas puno stajskog gnoja ili kalcifer.
Za mene je to nepotrebno trosenje nafte i vremena i steti zemlji.

ne bih se slozio a i reci ce vise bolji znalci oranja.Kazu da je dobro jednom u 5 mozda godina izorat dublje da se ne stvara onda dolje tvrda podloga od iste dubine oranja...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
ne bih se slozio a i reci ce vise bolji znalci oranja.Kazu da je dobro jednom u 5 mozda godina izorat dublje da se ne stvara onda dolje tvrda podloga od iste dubine oranja...

Ali dole tak duboko ne dolazi korijen pa cemu vadit mrtvu zemlju van a hranjive tvari duboko i onda treba dugo da sva ta dubina postane hranjiva.
Netko ko dugo ore mislim na 20god i stavlja stajsko gnoivo na tu dubinu tad je to sve hranjiva zemlja i ok al opet ponavljam da je glupo kad korjenje nejde dublje od max 20cm.
 
D

DevelopmntDiggie

Guest
Mislio sam NAJDUBLJE 35 cm ,negde od ugazenosti nije htelo ni 10 cm , dok ne uhvati i ne krene :D
Ovo trosenje nafte ,jes da se trosi,ali izbegnemo jedno prskanje protiv korova.. ;)
Jednostavno,kada se ne poore ovo plitko,zatrpa se sve,bukvalno..
a kad sejes na prvo oranu jedinu,ostanu busike koje se sire,i odma zatravi ;)
 
B

Bobo

Guest
Evo mene, da osporavam i ove tvrdnje ;)

Ajmo ovako, s kojim to traktorom vuces 756VK po ledini koja nije godinama orana i gdje se zemlja ne rasipa na 35cm dubine?

Orao sam svega i svacega, rastresita, uradjena zemlja jos i nekako ide jer se dio "provlaci" ispod daske a dio "kipi" preko no ziva zemlja, koja ne puca, ne znam decki moji.

Orao sam ove godine na 30cm dubine i plug zahvata 14" to ima sto okretati koja je to kolicina zemlje a radilo se o tanjuranom strnjaku... 12" plug na 5cm dublje i u neuradjenoj zemlji... To da vidim, onda sam vidio stvarno sve.

Recimo samo da VK plug PUCA na nosacu glave kad ga se zabode dublje u zemlju i kad ga potegne malo jaci traktor, tip 577 koji taj plug u normalnom oranju vuce u trobraznoj varijanti. Tako da ne znam koji to traktor mora biti da zivu zemlju ore s ovim plugom da plugu ne bude nista a da ide na tu dubinu o kojoj pisete.


Mislim da svi pomalo "nadodavaju" na radne dubine, dok metar ne vidim ne vjerujem...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ide ide ja cu slikat kad bumo orali al ne skoro jer je sve na jesen izorano na dubini do 20cm,vise ne zelim ic u svoju ilovacu.
Rasipa se al decki ak je puno vlage vraga se rasipa zemlja al kad je suho ljepo se sipa,al morate shvatit da ne oremo svi istu zemlju ima jako teskih di bi ja sa svojim traktorom i plugom oral u 1brzini na 20cm,recimo tenja ernestinovo,antunovac,a jos se nisu zemlje orale 6god.
Dok pjeskovita zemlja marijan1 ju ima pa nek potvrdi ide lakse i bolje se rasipa tak da puno ovisi kakva je vrsta zemlje.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Oralo se godinama s IMt 565 i 2x12"-kvernelandove daske na 30 cm dubine i uvjek je išlo dobro, zemlja je lakša.
To je plug klirensa nekih 65-66 cm, malo je problem štopanje u kukuruzovini ali išlo je.
Ali 35 cm s 2x12", neznam, vjerojatno ide ako je traktor sposoban vuči, ali mora zemlaj biti potpuno čista jer se u protivnom definitivno plug štopa!

Kaj se pak tiće proravanja starih prirodnih livada, ljudi zar je takav problem jednom ili dvaput pretanjurati takvu livadu da se isječe površinski sloj???
Tak sam uvijek radio i to se uvjek tak fino izoralo da je to bila milina za vidjeti. Bilo da se ore s 2x12" ili s 1x16", sve ovisi kakvi su uvjeti bili i koja je tvrdoća zemlje u pitanju. S time da prvo preoravanj livade nije poželjno preduboko, ja sam išao do nekih 25 cm, a kasnije onda lagano povečanje dubine da se zemlja izmješa.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Oralo se godinama s IMt 565 i 2x12"-kvernelandove daske na 30 cm dubine i uvjek je išlo dobro, zemlja je lakša.
To je plug klirensa nekih 65-66 cm, malo je problem štopanje u kukuruzovini ali išlo je.
Ali 35 cm s 2x12", neznam, vjerojatno ide ako je traktor sposoban vuči, ali mora zemlaj biti potpuno čista jer se u protivnom definitivno plug štopa!

Kaj se pak tiće proravanja starih prirodnih livada, ljudi zar je takav problem jednom ili dvaput pretanjurati takvu livadu da se isječe površinski sloj???
Tak sam uvijek radio i to se uvjek tak fino izoralo da je to bila milina za vidjeti. Bilo da se ore s 2x12" ili s 1x16", sve ovisi kakvi su uvjeti bili i koja je tvrdoća zemlje u pitanju. S time da prvo preoravanj livade nije poželjno preduboko, ja sam išao do nekih 25 cm, a kasnije onda lagano povečanje dubine da se zemlja izmješa.

Ovo s tanjuracama nije losa ideja.:)
A sa ovim drugim kaj si napisal se slazem skroz,al nemam s tim problema jer sve njive orem u jesen ak stignem ak ne onda obavezno druge jeseni.:(giggle):
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Pa livadu je i poželjno izorati ujesen da promrzne preko zime i da bude što bolja priprema u prolječe, jer preorati livadu u prolječe, to je preteško za fino pripremit kasnije za sjetvu.

Jučer sam u susjednom selu naletio na moj jednobrazni plug IMT 610.10, nema mi ga doma več jedno 5-6 godina, posudio sam ga nekad prije bratiću, a navodno je s njime orala još nekolicina seljana.
No, još je uvjek u odličnom stanju, nisu ga potrgali. Moram ga dovesti doma, nema smisla da se više vuče po selu :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Pa livadu je i poželjno izorati ujesen da promrzne preko zime i da bude što bolja priprema u prolječe, jer preorati livadu u prolječe, to je preteško za fino pripremit kasnije za sjetvu.

Jučer sam u susjednom selu naletio na moj jednobrazni plug IMT 610.10, nema mi ga doma več jedno 5-6 godina, posudio sam ga nekad prije bratiću, a navodno je s njime orala još nekolicina seljana.
No, još je uvjek u odličnom stanju, nisu ga potrgali. Moram ga dovesti doma, nema smisla da se više vuče po selu :)

Jos bi dodal da se i bolje vlaga zadrzi u proljece kad je izorano na jesen.


To je jak i izdrzljiv plug nebu mu nis samo promjenis lemes i ko novi bu.
 
D

DevelopmntDiggie

Guest
Opet ja smaram :D Imam laznjaka 755 , i zadnja brazda nekako uvucena pod brazdu prve,vec ide u prazno nekih 5 cm..jel tako normalno na originalu da ide u ravnini sa plazom,ili ovo moram da menjam :)

Imam jos i 756 i orem sa njim konstantno,lakse se vuce,a iza njega ostane prelepo...ravno,zatrpa lepo,i sitno :)
 

MrSima14

Dobro znana faca
Tu od
3 Ožu 2013
Poruka
3,438
Pa livadu je i poželjno izorati ujesen da promrzne preko zime i da bude što bolja priprema u prolječe, jer preorati livadu u prolječe, to je preteško za fino pripremit kasnije za sjetvu.
Je to je istina, ali mi smo prošle godine orali, izvezli stajnjak prvo, bacili ureu po stajnjaku i zaoro, sutra dan potanjuro jednom i do sjetve je tako stajalo bez kiše pred sjetvu bačena 15-tica i dva prohoda sjetvospremačem.. Vjerovali ili ne kukuruzi su tamo bili najbolji, priprema zemlje nije bila baš da je se rasulo u prašinu kako bi da je jesenka brazda, ali zadovoljavajuće se pripremilo...! :)
 

Najnoviji postovi

Na vrh