• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

IMT serije s FIAT motorima

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,420
Ma sve je to meni jasno, al kao što sam i naveo nisam se nikada susreo sa njim i jedina spoznaja mi je da on služi da motor brže dođe do radne temperature. A zašto vi mislite da motor upola kraće traje bez termostata?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Manjak termostata nije izražen toliko kad motor radi stalno na velikom teretu, već kod mješovitog korištenja, kad se nemre dobro zagrijati.
Nezagrijani ili motor koji nema relativno konstantnu temperaturu, ima zračnosti izvan predviđenih granica, pa neizgoreno gorivo prolazi između klipnih prstena i ispire ulje sa stjenki cilindra i razređuje ga.
Druga strana toga je da motor radi s viskoznijim uljem (jer je nedovoljno toplo), koje ne podmazuje sve dijelove jednako dobro.
 

foler

Član
Tu od
17 Lis 2014
Poruka
434
Promjere i dimenzije nemam pojma. Izmjeri, barem to nije problem ili kupi garnituru crijeva, a vijak po uzorku....
Temostat uzmi od Unija, lakše ti bu odzračiti motor.

na koji tocno mislis?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Naprimjer 445 Uni.

Ko misli da mu ne treba termostat ja ga besplatno vadim na automobilima, sad je sezona......
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ovo što ZJ veli.To je izraženo kod motora koji rade u kraćim intervalima pa se nije još ni stigao zagrijati a već se gasi.I kad ga upališ opet hladan i tako u krug.A zna se da se najveće habanje i trošenje odvija od starta pa dok motor ne postigne radnu temperaturu.Onda gorivo ne izgara "potpuno" dok je hladan motor,rezidui odlaze u karter i ulje se prije onečisti.Hladan motor ima manje snage i više troši goriva jer je slabija iskorištenost goriva.Jebiga,zašto zračnjaci u pravilu troše manje i imaju bolji odaziv na gas?Jer im je radna temperatura viša od vodeno hlađenih motora.Vidio si vjerojatno da motor malo i dimi dok ga upališ za hladnog vremena,to je baš zato jer gorivo ne izgara u potpunosti...a čim se zagrije motor nema više dima.Sve to ima svoje,svaki motor dok je izmišljen napravljen je da radi na određenoj radnoj temperaturi,i sve manje ili više od toga ne valja.Oscilacije temperature unutar motora su velike bez termostata i to opet nije dobro.I još jedna bitna stvar,neki motori hoće zakuhati ako nemaju termostat jer tekućina prebrzo cirkulira kroz kiler i ne stigne se ohladiti.Da ga ne treba nebi ga ni bilo u motoru,a to što mi smatramo jel nama treba ili ne to je manje bitno.Čovjek tu ga hoće staviti i sam je rekao i zašto neće biti bez njega.A oni izgovori "hoće zaštekati" to su isto gluposti.Termostat zašteka zbog nemara vlasnika,ako se toči obična voda u kiler pa se kamenac skuplja na termostatu i nakon dužeg stajanja ostane zatvoren.A otvoren obično ostane kad netko pregrije traktor.Košta ko dvije kutije cigareta a vrijedi puno više za motor i džep.Pa i da se promijeni svakih 10-15 godina nije neka financijska katastrofa
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,420
E hvala na tako detaljnom pojašnjenju! :drink:
Znači da ako se u traktoru nalazi antifriz nebi se smio zaglaviti termostat?
 
Posljednje uređivanje:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Sve se može pokvariti ili otkazati a tak i termostat. S godinama jednostavno dođe do toga bez obzira na rashladnu tekučinu.
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,420
ima kakva konverzija sa uljnog na suhi filter zraka?

Pa kolko ja znam usisna cijev je ista po promjeru i za uljni i za suhi filter(bar onako odokativno kolko sam vidio), pa samo zamjeniš tu uljnu posudu za kučište od suhog filtera.
Makar je po meni bolji uljni filter(lakše za održavat).
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Nas su ucili u školi da se rashladna tekucina, termostat i kociona tekucina menjaju svake dve godine, ali davno je to bilo, možda su sad neki drugi standardi. U svakom slucaju znam da to nitko nije radio ni tad a ni sad..
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Nas su ucili u školi da se rashladna tekucina, termostat i kociona tekucina menjaju svake dve godine, ali davno je to bilo, možda su sad neki drugi standardi. U svakom slucaju znam da to nitko nije radio ni tad a ni sad..
E vidiš, danas su pomalo došla vremena da su oni nas natjerali da to radimo po njihovim pravilima.
Oni su jednostavno proizveli takav proizvod da to tak mora biti hteli mi ili ne ....
 

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
Ja imam na jednom traktoru suhi a na drugom uljni.Po meni je uljni bolji,jednostavno ima puno veći i bolji protok zraka u prašnjavim uvjetima.I nemože se zaštopati do te mjere da traktor počne trokirati.A suhi em skup,em se brzo zapuni.Sad se to vidjelo dok se mljelo,svaki dan sam ga morao ispuhivati sa zrakom.Na uljnom samo promijenim ulje (0,5l) svakih 150 sati i isperem one mrežice gore i to je to.I stane i suhi u to kučište bez ikakvih preinaka ako bi baš htio suhi.Iako ja osobno ne vidim nikakvu prednost kod suhog,godišnje mi ode barem jedan a na duplo slabijem je traktoru koji napravi četiri puta manje posla od ovog jačeg koji ima uljni.Čak sam i našao kučište uljnog filtera za 250 kn,novo.Da ga promijenim isplatilo bi se skoro u istoj godini.Jedino je problem kad ljudi ne čiste one mrežice gore pa sa vremenom motor usisa to smeće i onda bude "propuh" u motoru :icon_super:
 

Petretic549

Dobro znana faca
Tu od
19 Lis 2011
Poruka
1,420
Malo bi te ispravil: nije lakše, nego je (znatno) jeftinije.

Ja se više ne sjećam kad sam zadnji put mijenjao filter zraka na 549, ali dobro ispuhivanje poslije svakog "prašnog" posla i nema da traktor trokira ili nešto slično.
Al znam da je filter koštal puno, sjećam se da se tata čudio kak je tak skup bio..
Uljni filter je definitivno nakon šta se sve zbroji bolji od suhog.

...Na uljnom samo promijenim ulje (0,5l) svakih 150 sati i isperem one mrežice gore i to je to.

Ja na mojim fercima koji imaju uljne filtere promijenim to ulje nakon svake izmjene ulja u motoru, no, ne bih se htio hvaliti, ali mislim da je u mome 539 bilo nepromjenjeno ulje u tom filteru više od 10 godina :icon_weed:
 
Posljednje uređivanje:

Majok

Član
Tu od
4 Svi 2018
Poruka
571
, ne bih se htio hvaliti, ali mislim da je u mome 539 bilo nepromjenjeno ulje u tom filteru više od 10 godina :icon_weed:

Nije to ništa,moj pokojni deda je terao 539 7 godina sa istim filterom ulja.Uštedio je bogatstvo :(whew):
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,245
Papirnati filter ima bolju filtraciju i sigurniji je, jer nije podložan nemaru (kad se zaguši, treba ga ispuhati), dok se za uljnoga misli da je uvijek dobar i riejtko se čisti...
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,724
Pa i je uvijek dobar, samo što ga treba uvijek čistiti, dobro ne baš uvijek nego kad nakupi dosta smeća. Očistiti i oprati mrežicu (ispuhati), nadoliti (potrebnu količinu ulja) i naravno koristiti odgovarajuće ulje.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Moj glas ide mokrom filteru i redovitom održavanju istog.
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,967
Vraga će vam filter ja na 560 imam samo ulje filtera nema .
 

Najnoviji postovi

Na vrh