• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

INDOS i ostali viličari

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
i sad se dvoumim dali da glavu nosim na ravnanje i hidrotest ili ne
Nemoj dvoumit da nebuš dvaput delal.
U ovom zaokruženom dijelu ako dobro vidim sa slika ima meni nekih čudnih pojava.
A ventili su potooooonuuuuuliiiii

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Vanjski stajaći su upoznali od čega su, dok su srednji ok.
IMG_20231130_185434.jpg


Leteći isto tako, vanjski znaju od čega su, srednji ok.
IMG_20231130_185450.jpg
E sad pošto se papaju vanjski ležajevi, sve kontam da ga otfuram na obradu, ali realno ima li potrebe? Ne znam.
Ima potrebe i te kak, otisci ti sve govore o stanju ležišta ležaja, a možda i same radilice.

Ako je za udaju samo karike i gas....
Ako je za tebe onda nemreš biti jexxxxxn i pošten.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ma gotovo je, već sam ugovorio obradu, mislio sam staviti samo glavu, al' pošto nema ramena, uletio je cijeli 😅😂

Zato sam i rekao, dok ne rastavim, ništa ne znam.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Vrag mi neda mira, pa sam na Internetu našel jednu sliku Litostroja kakve smo na poslu između drugih modela imali, mislim da ih je bilo čak 6 kom kupljenih ganc novih.
20230215160418-210520230815305401.jpg
Bili su baš tak obojani, imali su ručni izbor smjera vožnje naprijed - nazad, kao ručica žmigavaca od TAM-ića na volanu i dalje po gasu, automatski se kroz 2 brzine šaltala getriba. Išli su ko vragi ;) 🙃
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
Ne nije u nutra bil motor Torpedo, nego od TAM-ića, e sad koji točno model ne mogu bubnuti, valjda od T 75 ali nemoj me oko tog podatka držati za riječ. Vodeno hlađenje, veliki kiler, s paletom punom željeza cca 4 tone je "prašil" kao formula 1 po tvorničkom krugu.
Vjerovali ili ne imali smo i jedan sudar između dva takva potpuno nova Litostroja, pod kutem od 90 stupnjeva. Na jednome se tak spigala šasija da nam je poslije toga trgal aluminijsku prirubnicu na automatskoj getribi. Vrag je bil u tome što se u kučištu te prirubnice nalazila i nekakva pumpa. Prvi smo put pozvali servisere iz Litostroja, došli su, mi smo im izvadili getribu da sve ubrzamo. Na pank u radioni smo prestrli dvije bijele bolničke plahte i krenulo je rastepanje getribe. Sve smo s njima ja i kolega mehaničar oprali i slagali su na bijele plahte, ma bila je to prava apoteka. I slijedi sad "popravak, dakle zamjena puknute prirubnice novom". Stave oni novu prirubnicu na stol, pa ugrade dosadašnje elemente od pumpe i zupčanike, pa donesu nekakve "etalone", pa nije dobro, pa treba ovakve čelične, limene, jako tanke podloške (kao špijune tanke), pa onakve i slažu oni to na suho. Na etalone sve podese, sastave, mi getribu gore na viličar, natočimo ulje i piči i voziiiiii. Opet ide kao sam vrag, ali, za koji mjesec, op trc kvrc, opet je "pučila" i nova prirubnica na istome mjestu. E sad su nam poslali svoju ispravnu getribu, mi njima našu strganu i idemo dalje. Pa za koji mjesec, opet trc kvrc. Skužili smo mi da vrag šalu bere i dali si truda otkriti što je uzrok za op trc kvrc :devilish: :eek:. Bez lasera i neznam čega, ali skužili i dodelali, da smanjimo nevidljivu kiflu od šasije. I onda opet jednoga dana, op trc kvrc. I naša Nabava našla "jeftinije servisere" iz Sarajeva, (daj me nemoj), ali došli su u visokoj pratnji našega šefa nabave. Izvadimo mi puknutu getribu, i ugradimo njihovu, ali sam insistirao neka budu pokraj nas do probne vožnje. :devilish: I tak je bilo. Pamtim da je serviser iz Sarajeva bio mojega imena 🙃;). I prije nego krenemo na probnu vožnju, ja velim kolegi mehaničaru daj da ga ispitamo tu pred radionom, na klocnama, on me razumije i veli nema problema. Kresnemo motor, ubacimo ručicu za pogon napred i kotači se vrte, dajemo gas, vrte se još malo bolje, ali velim ja "ne šalta u drugu". Ovi me gledaju kak pravoga idiota. Prebacimo u rikverc, dajemo gas i kotači se vrte i getriba prešalta iz prve u drugu i tak svaki put. Onda moj "imenjak" ljutito sjedne za volan, spusti se s klocni i po gasu, a krug je bio lijepa pista. I nikaj, ne šalta mu u vožnji naprijed iz prve u drugu niti u ludilu, u vožnji u rikverc svaki put. Pokunji se on i veli, a ništa, izvadite nam getribu van i bude išla s nama da se kod nas u radioni ustanovi što joj je. E ne bu išlo velim ja njemu i svojem šefu nabave. Več je bilo dobrano poslije podne. Daj ti otpri tvoj auto da mi dojdemo do naše getribe i da si mi skinemo našu ventilsku ploču s čini mi se 32 ventila u njoj. On veli pa ako sumnjate probajte. Kolega mehaničar skine njihovu, skine našu i postavi na njihovu netom ugrađenu getribu i velim ja imenjaku " a ti sad probaj u vožnji". Blenuo je i on i naš šef nabave, da je odjednom sve postalo normalno i da šalta.
Nisu bedačeci znali da i mi znamo više nego oni misle da znamo, nisu imali pojma da su nam gospoda serviseri iz Litostroja dali da si iskopiramo svu potrebnu dokumentaciju, da smo znali sva mjerenja pritiske itd. Jedino nismo imali rezervne dijelove, ali znali smo. Nikada se više nisu s nama svađali, jer su znali da i mi nekoga vraga znamo.
Bila su to neka druga vremena, sada su samo prekrasne uspomene, znali smo, nismo ustuknuli i uvijek smo dokazali da znamo, bili smo ekipa snova... :ppozdrav:
Nije bajka, sličica je iz života oko održavanja viličara...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,207
Litostroji čeobi preko 5T su nosili Torpeda u sebi koliko mene pamčenje služi.
Najbolji su mi bili oni kaj su bili trokotačni sa duplim zadnjim kotačem.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,886
OK imali smo i 1 kom Litostroj 8 T imao je TAM 5000, a ne Torpedo u sebi, e taj je uvijek imao loše akumulatore i trebal transfuziju, dolazil bi k nama z stare lokacije na novu i drugi dan nigdar ni mogel vužgati. Tog su kolege z stare lokacije imali pod svoje skup s šefom nabave, malo dulja priča o kojoj nebudem dalje...
 
  • Like
Reactions: H&S
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Paaa, recimo da me ljudi znaju, a valjda sam upečatljiv lik pa me zapamte na prvu i tako krene svako moje poslovno poznanstvo kao i druga. Kako je moj pokojni deda rekao, "dobro je imati kuću u svakom selu."

Nazvao, kažem šta imam, kaže ti si taj i taj, donio si mi onaj motor od Zetora, jel tako? Ja reko sve znaš. Jel mogu donjeti danas, kaže donesi odmah. E reko jebiga nisam bio spreman na to, nisam oprao. Smije se on i kaže, pa šta čekaš.
Ništa, oprao sve što trebam, potovario i na obradu, premjerili, zaključili da motor nije diran, samo glava.
Sutra ide po dijelove pa će ga raditi usporedno s drugima i to je to.
Ja se nadam da ću dotle uspijeti oprati ostatak, pretrest mjenjač i nabaviti sve ostalo šta mi treba da ga samo sastavim i grunem unutra.

Pope, pope, pa barem bi ti trebao znati da ja nisam toliko unaprijed spreman i isplaniran 🙈💩🤣
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ma ja sam ti... Jedno obično selsko prdekalo koje tu i tamo pogodi pravi ton 😂😂

Jao, pa šta si ti bogu zgriješio da imaš takve obskurne želje?! 👀 Netko želi da mu duže traju gume, netko lanac na Bemburi, a ti jadan da mene upoznaš. 🙈

Šalim se, naravno, dapače, dijelim isto mišljenje, a prilika će biti nadam se 👍🏻👍🏻

@H&S
Ma druže šalji broj, uvijek dobro dođe, nisam odmah vidio post! Sorkač!
 
Posljednje uređivanje:

martinv1

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2020
Poruka
1,549
Paaa, recimo da me ljudi znaju, a valjda sam upečatljiv lik pa me zapamte na prvu
Tako i ja u ZG kod jednog Bošiste na Markuševcu, nažalost istom pumpom morao dvaput u kratkom roku, drugi put kad sam došao nisam ni dobar dan rekao sve zna, kaže ma tko te nebi upamtio🤣
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Danas stigla loša vijest sa strojne...

Nakon utvrđivanja što je i kako je, motor je ipak rađen, ali loše.

Košuljice su obrađene i upresane ukoso, zato je s jedne strane košuljica na nuli, a s druge ima jebački zazor. Ispod se uvukla garež, ukratko katastrofa.

Jedna čaura u maloj pesnici upresana tako da rupa podmazivanja nema funkciju. U principu, loše odrađeno, a to se vidi i po ležajevima.

Mogućnosti su; ili novi blok ili pravljenje košuljica. Odlučio sam se za ovo drugo, jer tko zna kakav ću blok naći i koliko bi me koštalo i pitanje kakav bi i taj bio jer ih baš i nema.

Ugl. Odluka je donesena da odradim sve kako spada jer ipak, sad odradim čestito i imam dok sam živ koliko će raditi.
 
Na vrh