• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Ja dok sam imao 13 krava mislio sam nabaviti kontejner ali veterinar nije htio ni čuti da bi osjemenio sa mojim sjemenom,pa sam počeo plačati sjeme a veterinar ga je držao kod sebe u kontejneru
 

radul

Član
Tu od
28 Svi 2013
Poruka
788
Kolega @tomic,podravec se nema sta dokazivat,on se je vec dokazao....jedan njegov bik se nalazi u Repro Centru Osijek...a da bi dosao do toga treba jako puno,volje,truda i znanja...
Iza njega nestoje puste rijeci nego djela...
S obzirom da ti je lokacija Osijek vrlo je vjerovatno da budes imao kog potomka od njegovog.

Malo cudno ovaj @tomic lokacija Osijek a na kajkavskom narjecju???
Sve mi se nekako cini da je to jedan drugi clan samo sa drugo,novog profila....sto se jasno moze i vidit....
:icon_hang: nevjerovatno kolko ljudska glupost moze ic daleko????
..
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Ja dok sam imao 13 krava mislio sam nabaviti kontejner ali veterinar nije htio ni čuti da bi osjemenio sa mojim sjemenom,pa sam počeo plačati sjeme a veterinar ga je držao kod sebe u kontejneru
E to je zeznuta stvar, takodje i kod mene veterinari ne žele da čuju da ti imaš seme, a još da sam osemenjavaš.. Jaoooo..
Možda je kod Tomic-a drugačiji veterinar..

podravec, eto tebi se trud i isplati.. Ja sam se naučio da uzvratim osmehom i ne okrećem se za svakim, jer kako kaže jedna dobra "Ako na svom životnom putu zastaneš za svakim kerom koji te olajava, nikad nećeš stići do cilja!"..
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Kod nas sad ima dosta privatika (baremo ovaj dio podravina i iza zagreba) slavonija je dosta problematična po tem pitanju, i ako neče lokalni veterinar, privatnik dolazi drage volje :)

Svakome tko radi kak se spada se na neki način isplati, samo to nejde preko noči, pa ima onih koji krenu, i nakon 2 godine misle da su nekaj napravili, pogotovo u pitanju genetike i počnu precjenjivati svoju stoku i previše očekuju od njih, pa ih se večina razočara, a zaboravlja da proizvodnja mlijeka nije samo genetika nego othrana od teleta do junice.. a ljudi su takvi da kad krenu s jednim misle da drugo više nikaj nije potrebno.. :/
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Pa čekaj malo,zašto ne pitaš ove iz centra da ti rade osjemenjivanja.Oni koliko ja znam to rade,jedino ako imaš ugovor sa tim što ti osjemenjuje pa ne može drugačije.I privatnika danas ima na svakom uglu,bar to nebi smio biti problem
 

tomic

Novi član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
6
Radul pričam po kajkavski zato kaj sam živel u Sirovoj Kataleni dok mi 93. nesu zapalili kuću pa nas je stari odvukel u Osijek,jel te možda zanima i koji broj gaća nosim?Podravec imam 4 krave i 1 junicu pa mi nitko od privatnikov neće doći delati za tak malo jer moraju ulazit u područje od ove stanice z kojom sad delam pa ovi prigovaraju.Stalno mi osjemenjiva krave z nekim Vladom ova junica kaj ju imam je od teg bika i loše izgleda.Mala je a široka i ima 5 sisa,četri normalne i jednu malu.I kaj to bude valjalo?Jesse ovi iz centra neće to raditi jer vele da nemaju dosta doktora,a veterinar neće naručit sjeme koje ja hoču nego uzima samo ove iz Osiječkog centra
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
A to si kreteni od veterinarov, el oni ne razmišljaju da samo sbi uništavaju posla z takvom politikom..
Ova 5 nema veze, na 4 se bude dojila..a ovak ko zna budeš videl kad se oteli :) Sad kad ovem mojem prejde karantena, budu samo z njem osjemenjivali
 

tomic

Novi član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
6
Ali je stvar u tome kaj bi ja htel ove bikove sa preporuka koji se vrte u mljekarskom listu u preporukama,a veterinar veli da nebu ništa specijalno naručival.Ako budem radil novu staju onda bi htel koristiti ove koje Jese spominje jer sam videl u mljekarskom listu da su u ovem momentu najbolji bikovi u simentalskoj populaciji.Ako ne budem gradil staju onda se budem moral zadovoljit s tima lokalnima
 

Ijop

Član
Tu od
20 Pro 2012
Poruka
124
Prvo bi trebao stupiti u kontakt s drugim proizvođačima mlijeka na području koje pokriva ta veterinarska stanica. Ako i oni žele ili su zainteresirani (platiti više) za bolju genetiku trebate zajednički vršiti pritisak na stanicu, pokušati im objasniti važnost istog kao za Vas proizvođača kao i za budućnost njihovog posla (od peseka i mačkica se ne bude moglo živjeti). Nema potreba da se žališ na "lokalce" CUO Osijek ima u ponudi i dobrih bikova koliko vidim iz kataloga za 2014. (Rumgo,Vogt,Zocker,..), imaju i suradnju s CUO Varaždin tako da nude i neke njihove bikove. Ako ne prođe prvi prijedlog "udružene inicijative" trebaš se dogovoriti s veterinarom o naručivanju nekog od boljih bikova koje nudi Osječki centar (npr. za 2015 odabireš jednog bika koji bi ti dobro pasao na čitavo stado, pa iduću godinu drugog->ne možeš sad zahtijevati niti očekivati da će on naručiti 5 različitih bikova za 5 grla samo zato jer bi ti htio.
Kod odabira nemoj se previše zaluđivati preporukama, zašto?? Potrebno je da napraviš svoj uzgojni cilj, tj. koja svojstva u staji želiš popraviti (ne postoji bik koji će pozitivno utjecati baš na sve). Npr. želiš popraviti mliječnost i okvir koristiti ćeš WILLE-a(ili nekog drugog bika koji nudi ta svojstva, on je naj ali ima lošijih koji ispunjavaju te ciljeve VOGT); želiš popraviti mliječnost i vime koristiti ćeš MANTONA (VOGT poboljšava mliječnost, okvir i vime ali još uvijek je genomski testirani pa je mogući pad nekih vrijednosti ali mu je glavna mana što je nositelj dvaju defekata),...
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ako napraviš novu štalu, i povečaš broj, budeš i njoma interesantneši pa možda počnu i ozbiljno gledeti na tebe :)
kolega ljop ti je dal dobar prijedlog oko zajedničkog pritiska
kod COU Osjek je problem kaj u ponudi trenutno nemaju uvoznog sjemena :( sad razmatraju o uvoženju Evergreen-a i Pandore al to po 50, 100 doza, znači niti da se stavi u mljekarski nažalost.
Evergreena je uvezel i COU Varaždin, i dobru suradnju imaju varaždinci i osječani jer oni dilaju zmed sebe varaždin njima simentalca, a osjek njima holstajna, pa bi se moglo preko osjeka kupiti varaždinske, al to se morate u centru raspitati a ne kod veterinara
 

tomic

Novi član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
6
Ne velim ja da lokalci ne valjaju neg veterinar dela z onima koji ne valjaju.Kad god ga pitam jel ima kaj drugo sem Vlade veli da nema a ja znam da ima samo to za mene nije.Ja se vodim po preporukama jer ja nemrem od 100-200 bikova koji su ponudi najti nekaj kaj je za mene dobro pa se zato vodim sa preporukama.Sad ti veliš da to nije dobro,no kaj bi ti napravil u mojoj situaciji?A to z udruživanjem more upaliti negde drugdje al ne kod nas,tu ljudi imaju do 10 krava pa puštaju pod bikove koje imaju u tovu ili kod suseda.

Podravec ak napravim novu štalu onda bi mogel i tečaj platiti pa da završim z veterinarima samo ako nije skupo.To kaj oni med sebom delaju meni nemre pomoći kad je veterinar taj koji odlučuje kaj bu kupil od njih
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AcaAleksic

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
233
Re: Bikovi za reprodukciju

Tomic, kako bi bilo da od nekog ko ima kvalitetne krave nabaviš muško tele i pustaš ga na krave, pod uslovom da je on bolji, od tog sa kojim ti doktor osemenjava....
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Podravec ak napravim novu štalu onda bi mogel i tečaj platiti pa da završim z veterinarima samo ako nije skupo.To kaj oni med sebom delaju meni nemre pomoći kad je veterinar taj koji odlučuje kaj bu kupil od njih

Nitko kod nas više ne radi tečaj za umjetno osjemenjivanje.
Ako bi povečaval broj krava onda uzmeš kontenjer i sam kupiš sjeme gdje hočeš i moral bude osjemeniti z onem kojem budeš ti štel :)
 

tomic

Novi član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
6
Aca to sem si i ja malo razmišljal ali je problem kaj od takvog bika ja nemrem dobiti poticaj na njegove junice jer bu v kartonu pisalo ostali križanci umjesto siemntalska pasmina.Podravec pital sem ja za kontejner i sjeme da bumo nas dvojica suseda imali po pola ali centri ne smeju prodati sjeme ako nemaš certifikata da si položil tečaj.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
425
A kakav tečaj trebaš imati za to, tj. da bi mogo uzimati od njih ? Znači ako nemaš to onda samo preko veterinara možeš ? Znači ne vrijedi ono da ti uzmeš sjeme pa ti tvoj veterinar obavi osjemenjivanje ?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Ako kupiš bika za prirodni pripust, sva telad koja se oteli a nema pripusnicu se smatraju njegvima i ako imaš ocjenjenog simentalskog bika sa svim papirima i puštaš ga na simentalske krave dobiva se poticaj :)
Netreba nikakav tečaj, kupiš kontenjer na PG i s centrom od kojeg kupuješ sjeme potpišeš ugovor i nema nikakvih problema, tak ja radim, imam kontenje, sam kupujem sjeme koje hoču a veterinar mi osjemenjuje krave
 

tomic

Novi član
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
6
Meni su rekli ovi iz Osijeka da nemrem kupovati sjeme bez potvrde o završenom tečaju i tak su rekli i jednom kolegi oni iz Varaždina.Za bika ne znam kako ovo ide sa ocijenjivanjem ali znam da ak neje registriran bik sva njegova telad su uzgojno nevaljana i u kartonu im bu pisalo ostali križanci.Eto tak mi je rekel čovek iz selekcije
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Samo ih u centru pitajte dal njima trebaju noci :) jer ne stoje baš sjajno, pogotovo osjek..a to kaj ljudi nemaju položene tečaje to su si sami krivi
Za bika znam, jer ja kad prodajem bika za prirodni pripust je se s čovjekom pogađam da ja plačam ocjenu i izdavanje pedigrea tak da kupac nema nikaj s papirima več kad otpelja bika da ga more puštati..samo bik mora biti stariji od godinu dana da ga mogu ocjeniti
 

jesse

Član
Tu od
15 Lip 2014
Poruka
157
Imam ja jednu kravu od bika,na kartonu piše simentalska pasmina ali otac je nepoznat.Poticaj uredno plaćaju i za nju.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Ima tko iskustva sa osjemenjivanjem Simentalke sa Belgian Blue ( Plavac ) ? Imam doma križanu jnicu ( Holstein x Belg. Blue ) i stvarno je ljepa. Ako ne bi bilo teško telenje probao bi osjemenit kravu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh