• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izbor bikova za umjetno osjemenjivanje

  • Temu pokrenuo ciganek1
  • Datum prvog posta

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ne koristim smjesu uopće. ja sam u nekom eko-prirodnom-grass fed načinu stočarenja sa kvalitetom ispred kvantitete :)
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
4-5 l po obroku 2x dnevno. Zato možda i je zaostao jer je slabije jeo zobanje, a previše mlijeka. I ja koristim samo svoje žitarice.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Upravo mi se otelila i druga krava sa Heraldikom PP. Sitnija krava, ali se lagano otelila i to dvojke. Muško i žensko, al nisu htjeli kolostrum pit pa ćemo vidjet ujutro. Bez obzira kaj su dvojki, muški je dosta velik, veći od ovog zadnjeg što je bio jedan, a isto Heraldik PP. Kolko ima šanse da ženska bude plodna ipak?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
evo malo se popravlja stanje oko cijne mlijeka, dal se kaj mijenja kod izbora bikova za umjetno osjemenjivanje
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Evo ja osjemenio prekjučer sa Walbrandom. 120 kn + PDV samo sjeme. Nije baš jeftin, al reko nije Beg cicija. Bojim se da ništa. Da li je imao tko iskustva, ja se ne sječam da li je bila tako krvava prošle godine. Ovo je treći put da ju sjemenim i 2 dana posle sjemenjenja ide joj sa sluzi krv i ne ostaje steona. Znam da na kraju tjeranja može bit malo krvavo, al več mi ide na živce i bojim se da je to pobačaj. Da li tko zna nešto pametno oko tog ?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
ako se 2.,3. dan nakon tjeranja u sluzi pojevljuje krv znači da se je krava il junica dobro tjerala, jer kad se dobro tjera rogovi maternice su jako napeti i dolazi do pucanja kapilara tak da je to pozitivna pojava,.. sad ako veterinar nezna more se ona tjerati ko ni jedna badava sve, ili ako ima produženo tjeranje pošto si ju osjemenjival več trebalo bi ju i drugi dan pogledati, i ako je još folikul na jajniku osjemenit
a Waldbrandu je jedni mana kaj je nosioc FH2 gena, ali u hrvatskoj je malo korišten pa taj gen nebi smel doči do izražaja na više od 2,3 teleta, a možda ni tolko
 
Posljednje uređivanje:

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
ja sam prešo na telad i privatnu prodaju mlijeka tako da mi količina više nije presudan i bikove odabiem prvenstveno prema svojim kriterijima koje smatram bitnima, a to su:

1. bezrožnost
2. A2/A2 mijeko - to se još kod nas slabo zna za to,a l vjerujem da će kroz nekoliko godina i kod nas se više znati o tome (riječ je o tipu proteina kazeina. A1 je novija mutacija za koju se vjeruje da nekim ljudima stvara zdravstvene probleme, dok je A2 stariji tip proteina koij ugl imaju azijske i afriška goveda, koze, ovce, magarci... LJUDI, ali i nešto europskih goveda (oko 70% simentalca, ostale milječne pasmine manje) ima 6 kod nas dostupnih bikova testiranih koji su homozigotno A2/A2 tip i do te liste sam jedva došao
3. Fitnes
4. Meso i mišićavost, klasa mesa
5. Masnoća mlijeka

od 3 krave ove godine koje sam osjemenio sa Heraldikom PP sam dobio sve muške telce nažalost po podmladak, i jednu žensku, ali kao blizanku muškom i sve ukazuje da neće biti plodna. još mi je jedna ostakl sa Heraldikom osjemenjna.

Sad sam osjemnio jednu kravu sa Poker PP i junicu sa Rosskur Ps koji je 50% bezrožan i homozigotno A2/A2 tip kazeina. još sam uzeo i Garincha PP i Heraldik PP dalje.

Ugl kad dobijem genetski bezrožno stado, dalje ću osjemnjivati isključivo bikovima homozigotnim na A2/A2 i sva ostala svojstva koja sam nabrojao (fitnes, meso, masnoća) ću gledati tek sekundarno između A2 bikova

KREŠO, ne znam ti za ovo, nisam toliko iskusan farmer

PS, uzeo sam 4 doze HEIFER PLUSA za probu. To CRSH Križevci imaju kao neku soluciju za seksiranje sjemena i potrošio sam 2 doze na ove dvije spomenute krave i junice. sad kroz par dan ab i se trebale ponovo tjerati ako nisu ostale stelne
 

Zombie

Član
Tu od
29 Ožu 2013
Poruka
629
Evo ja osjemenio prekjučer sa Walbrandom. 120 kn + PDV samo sjeme. Nije baš jeftin, al reko nije Beg cicija. Bojim se da ništa. Da li je imao tko iskustva, ja se ne sječam da li je bila tako krvava prošle godine. Ovo je treći put da ju sjemenim i 2 dana posle sjemenjenja ide joj sa sluzi krv i ne ostaje steona. Znam da na kraju tjeranja može bit malo krvavo, al več mi ide na živce i bojim se da je to pobačaj. Da li tko zna nešto pametno oko tog ?

pobacaj nije..uzrok moze biti ranija ovulacija,tj daa sjeme neuspije oploditi jajnu stanicu...
ako ti to bude opet napravila onda trazi od veterinara da napravi ovsynh(pa se bude vidjelo u cemu je problem)..
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Tjerala se ko luda, pustio sam ih van i stajala je ko ukopana kad su skakale na nju. Prošlo osjemenjivanje sam ju osjemenjivao dva dana za redom. Ovo mi je malo skupo sa ovim bikom. Sad mi je lakše kad veliš da je tako. O kolegama veterinarima ( ovim mojima ) bolje da ništa ne komentiram kad nemam dokaza. Al svašta bi mogo reči. Fala Podravec.


Mate ja prestajem sa prodajom doma i uzimam još junicu i idem u mljekaru od proljeća. Žena počinje radit pa više to ne može ići. Nadam se da više se ne bude vraćala cijena kak je bila jer ono je čista ludost i uništavanje ljudi i otimanje imovine. Valjda ne bude u skorije vrijeme opet toga.
 

jugi

Član
Tu od
9 Lip 2013
Poruka
184
Pozdrav drugari, veterinar mi za moje kravice doneo katalog bikova od kojih ima: Rufckschau, Raigras*ta, Wido(njega mi preporucuje ), Weinhof, Mandor??? Moze li neko sto se tice lakih teljenja i mlecnosti da mi kaze o ovim bikovima?? Naravno mislim iz prakse... Da narucuje druga semena nece tako da ja da je osemenim ne mogu, da se bijem sa njim isto ne mogu tuzice me,imam uzmi ili ostavi, kravesumi holstajn, pa sta mi preporucujete..?
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Šteta kaj si ograničen po pitanju izbora pa moraš od lošega izabrati nekaj "dobro" ja ti nemrem reči iz prakse kad te bikove ne koristim, morem ti reči ovak kaj piše na zar-ovoj stranici pa bi ti preporučil Raigras-a jer ima laka telenja i hrpu mlijeka po testovima na kčerima, je da nema eksterjer bogu za pohvaliti ali ako su krave holstajnke malo lošije vime kod bika nebi trebalo biti problem pošto one same po sebi imaju dobra vimena.
Wida nemoj jer on ima teška telenja.

inače centar iz varaždina je i Wida i Raigrasa uvezel još kao genomski testirane bikove i bili su preporučeni bikovi u mljekarkom listu, ali dolasko njihovih kčeri indeksi i eksterjer im je opal pe se zato više ne preporučuju za masovnu upotrebu
npo raigras je je uvežen sa gGZV-om 132, a sad mu je 122 sad tu stagnira več nekoliko mjeseci tak da mislim da nebude puno padal
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Zaboravil si napomenut da je Raigras Simentalac. Ako to Jugiu ne smeta onda sve ovo stoji.

http://www.greenlab-serbia.com/downloads/RAIGRAS PODACI.pdf

http://www.greenlab-serbia.com/downloads/WEINHOF PODACI.pdf


Evo tu imaš sve bikove i opis o njima. Iznad 104 se smatra dobra ocjena pa na više. U zagradi je postotak točnosti ocjene. što je stariji bik to je postotak veći. Rufckschau je možda holstain. Ne mogu ga naći, pa možda ti neko nađe, ak si dobro napisal

http://www.hpa.hr/LinkClick.aspx?fileticket=woGC-aAeTzE=&tabid=142&language=en-US
 

podravec :)

Član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
492
Rufckschau je isto simentalac samo je krivo napisano ime, nez napamet kak se piše, ali je 100% simentalec.
Nemremo pomoči čovjeku onak kak bi trebalo kad je ograničen i to jako
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Hebiga. Ko da gledam svoj slučaj. Imam ih dva. S jednim sam uspio doći na zelenu granu, a sa drugim ni za 100 god. Kad mi se krava tjera, a ovaj munjoz radi onda preskačem tjeranje. Neču ga uopče zvati. Opče ne rastopi sjeme i nema šanse da krava ostane bređa. Sjemenil mi je puno puta i nikada nije ostala. Dođe on, sam uzme sjeme i ode u štalu nit ju gleda nit niš i gotov je za sekundu bez ikakve priče i ode. Možeš ti pričat o sjemenu kolko očeš, al tu nema koristi. Za ovog drugog ne mogu sad ništa reč, jer je popustil i da se s njim popričat i oče naručit sjeme. Sad mi je osjemenil sa Waldbrandom i ostala je. tražil sam kad sam počinjal i kupoval junice od Mandele i Manitobe i uspel sam ih kupit. I onda kad ti takav biser sranja napravi u štali odma ti dođe da sve rasprodaš. Uspel sam pregrmit ta sva sranja, nadam se da bude sad bolje. Takav jedan biser ti je u stanju shebat celu štalu u roku godine dana, a da ti to ni ne znaš ako nisi imalo informiran.
 

Najnoviji postovi

Na vrh