• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Izmjena krovišta

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670

Prilozi

  • F3CE8C0E-CD0F-490A-B3BC-366103AB1FFC.jpeg
    F3CE8C0E-CD0F-490A-B3BC-366103AB1FFC.jpeg
    49 KB · Pregleda: 34
  • D2ECB7E6-1D9F-4AAB-A290-E7DA67EC8B37.jpeg
    D2ECB7E6-1D9F-4AAB-A290-E7DA67EC8B37.jpeg
    18.3 KB · Pregleda: 34
  • E1B82EF5-B568-437D-856F-09209C088780.jpeg
    E1B82EF5-B568-437D-856F-09209C088780.jpeg
    96.6 KB · Pregleda: 34

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@jurek kolko ispada kvadrat takvog krova s svime što je potrebno za ugradnju?
Imaš kakav detalj s opisom slojeva?

Ja nedavno pokril dio terase ( privremeno) s jajjeftinijim limom kaj sam mogal nać na tržištu. cca 80kn m2 filcani lim.
Crijep nije moga ić jer nagib krova je možda 10cm na 7m.
To je bila terasa pokrivena s onim plastičnim valovitim prozirnim pločama koje mi je prošle god tuča prorešetala.
Čisto sam zadovoljan kak je to ispalo.

A sad sam u procesu kupnje jedne kuće koja treba krov. Krov je na 4 vode i tu nevezano dal ide crijep il ne ide hrpa limarije pa razmišljam sve pod lim stavit.
računal sam da mi treba preko 240 komada crijepa kojeg ću srezat, preko 100km žljebnjaka itd tak da mi je lim sigurno jeftinija opcija. ......
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@jurek kolko ispada kvadrat takvog krova s svime što je potrebno za ugradnju?
Imaš kakav detalj s opisom slojeva?

Ja nedavno pokril dio terase ( privremeno) s jajjeftinijim limom kaj sam mogal nać na tržištu. cca 80kn m2 filcani lim.
Crijep nije moga ić jer nagib krova je možda 10cm na 7m.
To je bila terasa pokrivena s onim plastičnim valovitim prozirnim pločama koje mi je prošle god tuča prorešetala.
Čisto sam zadovoljan kak je to ispalo.

A sad sam u procesu kupnje jedne kuće koja treba krov. Krov je na 4 vode i tu nevezano dal ide crijep il ne ide hrpa limarije pa razmišljam sve pod lim stavit.
računal sam da mi treba preko 240 komada crijepa kojeg ću srezat, preko 100km žljebnjaka itd tak da mi je lim sigurno jeftinija opcija. ......
Sad trenutno ti ne mogu reći kolko ti bude cijena. Opet ide poskupljenje. Sve ovisi da li ima materijala. Rok isporuke se pomiče do čak četiri tjedna (ovisno o materijalu), a cijene idu u nebesa, nažalost.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
@NEWHOLLAND
Ovo su ti pričvrščuvaći za falcani, tzv. “hafteri”.
Manji je fiksni, a veći, pomični.
 

Prilozi

  • B863A184-C02C-41A1-8722-1F07B985AFD1.jpeg
    B863A184-C02C-41A1-8722-1F07B985AFD1.jpeg
    31.3 KB · Pregleda: 44
  • 3D0D2727-E2DA-4A91-94B1-3A787BEEC1E8.jpeg
    3D0D2727-E2DA-4A91-94B1-3A787BEEC1E8.jpeg
    24 KB · Pregleda: 44
  • E53F733E-338C-4460-A44C-1925F36921BD.jpeg
    E53F733E-338C-4460-A44C-1925F36921BD.jpeg
    25.9 KB · Pregleda: 44

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
Pitanje za @jurek.
Radionu sam si pokril z filcanim limom. Kroz zimu si speljam vun dimnjaka z onih cijevi emajliranih, i do ve mi je išlo uz sam rub črepa.
Se more kaj dogoditi limu/filcu zbog topline? Kolko da se odmaknem?
Znači uz donji rub krova mi ide dimnjak v zrak, na mestu de bi trebal žlijeb biti.
 

Futvač

Dobro znana faca
Tu od
18 Tra 2021
Poruka
208
Pozdrav ekipo!

Upravo su mi izmjenili krovište i uredno meštri pobrali novce. Sad me neki dan pitao drugi građevinar kako sam pokrio krov. Ja na to velim da su mi na daske priklamali lepenku i onda na to crijep. A on veli da su mi krivo napravili, da dolazi paropropusna folija na daske koja spriječava kondenzaciju ispod dasaka tj. u izolaciji. :icon_hang: Jeli su me majstori zeznuli? Lepenka je samo sa klamericama pribita u slojevima na krov, pa valjda ima neku ventilaciju. Ima možda netko sa iskustvima? Krov već uredno stoji sve je gotovo, nebudem valjda imal za par godina borbe sa pljesnivoćom u izolaciji???
Pusti ti to kaj govori drugi majstor. Moje iskustvo je da dok ti dojde neki majstor u dvorište, obavezno ispokenja sve kaj je netko drugi prije napravil u tom istom dvorištu. A onda dok taj majstor završi posel, onda tek vidiš kaj je sve dotični u stanju zasrati. Do pred neku godinu nije se nametala folija nego ljepenka i ti krovovi još uvijek stoje. Nekad se nije nametala ni ljepenka pa i ti krovovi još uvijek stoje. Moja kuća je napravljena 1971. i tada krovište nije bilo ni podaskano niti je bilo ikakve ljepenke, a bogami ni folije. 2005. je mijenjan crep i rogovi i grede su bili OK. Tada je podaskano i stavljena je ljepenka i krov je još uvijek tu i nema nikakve truleži.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,714
Pa već 20+ godina se za krovove ispod kojih se živi postavlja paropropusna folija, pa ti je drugi majstor dobro rekel.
Razlog je još jedan: ak se na frišku građu (daske) zabije folija, on zna popucati kak se građa steže.
 

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Pitanje za @jurek.
Radionu sam si pokril z filcanim limom. Kroz zimu si speljam vun dimnjaka z onih cijevi emajliranih, i do ve mi je išlo uz sam rub črepa.
Se more kaj dogoditi limu/filcu zbog topline? Kolko da se odmaknem?
Znači uz donji rub krova mi ide dimnjak v zrak, na mestu de bi trebal žlijeb biti.
Odmakni malo ak moreš.
 

Matija_E30

Iskusan lik
Premium
Tu od
13 Stu 2019
Poruka
2,944
Tu de držim ovaj vinkli tu bi išla cijev..
Kulko je to malo? 🤔
Filc je lako zapaljiv ili?
 

Prilozi

  • 20211011_170254.jpg
    20211011_170254.jpg
    24.4 KB · Pregleda: 35
  • 20211011_170248.jpg
    20211011_170248.jpg
    31.7 KB · Pregleda: 34

jurek

Dobro znana faca
Tu od
6 Srp 2013
Poruka
670
Sve ovisi kolika bude temperatura dimnjaka. Visoka temperatura bu smetala i filcu i limu. Lim je pocinčan i bojen. Filc je sintetički. Koliko se treba odmaknuti, to ti ja nebi znal procjeniti. Odmakni koliko ti misliš da treba.
Imače su dimnjaci izolirani, pa nije potrebno veliko distanciranje.
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
518
Idem u izradu garaže - drvarnice. Pokrivanje limom. Muči me dal' je filcani lim zadovoljavajući, ili da idem na daskanje i foliju. Kakva su vaša iskustva sa filcanim limom i kapanjem?
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Moj savjet podaskati rogove,staviti krovnu ljepenku ne filc i na to lim bez ikakvih letvi.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Idem u izradu garaže - drvarnice. Pokrivanje limom. Muči me dal' je filcani lim zadovoljavajući, ili da idem na daskanje i foliju. Kakva su vaša iskustva sa filcanim limom i kapanjem?
Kaj se tiče sprečavanja kapanja kondenzata dovoljan je filc. Kod filca nisam siguran u trajnost. Naime još nije proteklo dovoljno vremena da se pokažu eventualne mane. Najviše me brine to kaj lim s unutarnje strane ima samo primer debljine 15-20 mikrona kaj nije neka AKZ, a filc je tanak i ne znam jel sprečava nastanak kondenzata ili samo upije ono kaj nastane. Možda su moguće obje verzije, ovisno o vremenskim uvjetima. U slučaju da se filc "napije" vlage, to nepovoljno djeluje na primer. Dakle u svakom slučaju važno je imati čim bolje provjetravanje krovišta.
Kod daskanja bih odabral malo skuplju verziju koja je dovoljno dobra za zatvoreni objekt bilo koje namjene: daske, vodoneprupusna folija, kontra letve, letve i lim. Sljeme ventilirano.
Ovo je moje razmišljanje, a ti provjeri razliku u cijeni. Ako bu služilo samo za drva, jeftinije rješenje.
 

Deda Marek

Iskusan lik
Tu od
25 Pro 2021
Poruka
2,362
Da se radi o stambenom prostoru i ja bi se složil sa ovom skupljom varijantom. Međutim drvarnica bu vjerojatno prozračna pa nema potrebe na to bacati novac. Osim ak se ga imaaaaa🤭
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,547
i ako je objekat zatvoren sa strane...
ako je samo s jedne strane otvoren, prva ljetna nevera može čupnuti lim...ili druga...ili sedma...ili stosedamdesetosma...ili nijedna...
pravilo je da pravila nema...
inače, moje mišljenje je da s lima bolje da kapa, nego da se slijeva i moči filc i letve...
a kondenzacije uvijek ima...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,775
i ako je objekat zatvoren sa strane...
ako je samo s jedne strane otvoren, prva ljetna nevera može čupnuti lim...ili druga...ili sedma...ili stosedamdesetosma...ili nijedna...
pravilo je da pravila nema...
inače, moje mišljenje je da s lima bolje da kapa, nego da se slijeva i moči filc i letve...
a kondenzacije uvijek ima...
Ja sam bio prvi, u svojem kraju, uvijek inovativno-revolucionaran, koji je prije jako puno godina sa svoje kuće skinuo originalni pokrov i dao sam staviti LimMont-ov lim, bez ičega. Prije ma nemam pojma koliko godina.
Kod mlađe smo kćerke u rujnu 2020., po preporuci "majstora" ugradili skuplji lim s filcom. Nema kapanja s filca, ali nema ga bome niti kod mene na krovu od lima bez filca. Imam ja ventilaciju nape "speljanu" pod taj krov i uz nju i ventilator kupaone i tuš kabine, tek za napomenu...

Podržavam tezu - pravilo je da pravila nema.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Tu de držim ovaj vinkli tu bi išla cijev..
Kulko je to malo? 🤔
Filc je lako zapaljiv ili?
krivo si okrenuo ploče....
na dno krova ide dio ploče koji nema filca - zadnjih 15cm ploča ne bi smjela imat filc zbog kapilarnog dizanja vlage nazad. ( vuć će ti vodu do prve letve.). pravilna ugradnja bi bila da se uzmu još i ona plosnata kliješta ( ko pačji kljun) i zavrne posljednjih 2cm lima u dijelu kanala ravno prema dolje da nebi dolazilo do kapilarnog dizanja vode...

Filc ima prvenstvenu namjenu sprečavanja kapanja vode u objekt, znači upije kondenzat kod nagle promjene temperature i sl i onda kasnije se polako suši. upojnost mu je oko 1 Litra po 1m2.

napomena - ima više tipova filca. ovaj gore o kojem sam govorio je textilni, tj nekakva tkanina. Ima ploča koje su isključivo za namjenu u stajama i tamo je filc drugačiji, nekava pjenica debela 1-2mm i njemu je prvenstvena namjena sprečavanje nastanka kondenzata. zaboravih točno kako se zove, al ne brinite nećete na njega nić jer ne košra 10-12eur/m2 ko ovaj s običnim filcom već je skuplji....

ja sam nad terasu na kojoj boravim/jedem itd stavio ovaj najjeftiniji koji sam našao s textilnim filcem. super sam zadovoljan.
 

Najnoviji postovi

Na vrh