• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Vidi se na slici da ti je ručica prema naprijed i plug gleda prema desno, van brazde. Pomakni ručicu natrag do kraja pa ćeš vidjeti dal još vuče. Vidi se i da ih je netko približavao za što ja baš i ne vidim potrebe ali ipak bi trebali orati.
 

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
Druže ovaj plug je neko prepravljao ,ram je varen tj smanjen mu je zahvat druge brazde, ovako treba da izgleda kad su obe brazde na njemuhttp://poljoprivredni-forum.com/attachment.php?attachmentid=13363&stc=1&d=1445973603http://poljoprivredni-forum.com/attachment.php?attachmentid=13367&stc=1&d=1445974058
 

Prilozi

  • images.jpg
    images.jpg
    7.7 KB · Pregleda: 223
  • IMG_2924.jpg
    IMG_2924.jpg
    73.8 KB · Pregleda: 223
Posljednje uređivanje:

karlo.bozic

Član
Tu od
27 Svi 2011
Poruka
703
Kolko ja vidim na oranju nema zadnje brazde. Neki plugovi nemaju ma prvoj brazdi plaz nego samo na zadnjoj i to fali. Ako se od dvobraznog pravi jednobraznog onda se uvijek stavlja zadnja brazda na mjesto prve.

Poslano sa mog GT-N7100 koristeći Tapatalk
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
291
Bio je kod kovača plug i on je kao reko da je bil malo spigan, i kao da je sad to to da je ravan..zato ga je rezal. ima Plaz
 

Prilozi

  • IMG_2923.jpg
    IMG_2923.jpg
    83.3 KB · Pregleda: 169

dulebdp

Član
Tu od
21 Ožu 2011
Poruka
246
Ovako kako je uradio totalno mu je poremetio simetriju nije trebao pomerati zadnju glavu napred
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Slike nisu baš iz dobrih kuteva da bi se vidilo dali se podudaraju lemeši i plazovi ili su lemeši širi. Ali ovako gledano nije baš da se nebi moglo orati sa njima.
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
291
Da to sam ja skinuo da nešt probam samo. Nisam zamjenio brazde.

Slike nisu baš iz dobrih kuteva da bi se vidilo dali se podudaraju lemeši i plazovi ili su lemeši širi. Ali ovako gledano nije baš da se nebi moglo orati sa njima.

Malo jesu lemeži širi od plaza. Kaj može i to smetat? mislim orginal su kupljeni za taj plug
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Koliko je to malo? Ako lemeš preklapa plaz ne možeš dobiti putanju. Plug mora biti "aerodinamičan"
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Evo kaj bi ja napravil na tvojemu mjestu.
Pošto imaš plug takav kakav je pokušaj plug prije probe poštelati na slijedeći naćin:
1. Postavi ručicu za zakretanje štifta u sredinu. Ako plug nije spigan, plaz bi moral biti paralelan s osi traktora. To provjeri tak da neku dužu ravnu letvu nasloniš na lemeš paralelno s plazom. Utvrdi jel ti kod prve osovine letva jenako udaljena od sredine kao kod zadnje. Ako nije, dovedi ga u taj položaj pomoću ručice za zakretanje pluga. Na taj način buš definiral jel plug svinuti i na koju stranu.
2. Pomoću podesive poluge na hidrauliki približno porihtaj nagib pluga. Na ravnom bi desna stran lemeša trebala biti nekoliko cm u zraku.
3. Zategni desni španer na poželjnu širinu brazde i probaj orati. S obzirom da plug nije dobro podešen trebalo bi ti prvi kraj vući u desnu stranu, ali ne toliko koliko je na tvojoj sliki.
4. Ako želiš smanjiti tu kosu vuću, a hoćeš, onda polugom za zakretanje pluga usmjeri pravac pluga prema sredini traktora. Nemoj odmah puno, nego možda za dvije podjele (rupice) i promatraj kaj se događa. Obrati pažnju na širinu brazde koju sad reže plug, na zategnutost desnog španera i koliku korekciju trebaš raditi s volanom. Ako je imalo bolje, a trebalo bi biti, onda još malo zakreni plug.
5. Po potrebi preseli plug u drugi par rupa.
Oreš s jednom brazdom i kod traktora s razmakom od 110 cm između kotača se javlja veliki moment zbog para sila (sila vuče i sila otpora) koje nisu u istom pravcu.

Možda bu ti ovo malo pomoglo, a ako ne bu. Ako netko ima bolji savjet, pomognite našem zagiju.

Edit:

Ako je lemeš van plaza manje od 1 cm, ne bi smjelo smetati, ali ako je više probaj kod pete na plaz nekaj zašrafiti ili zavariti.
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Lakše mu je odrezati taj dio lemeša koji je "stariji" od plaza
Meni se to događalo kada sam kupio neke divlje lemeše.
Odrežeš što viri van i biti će puno bolje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Lemeš bi trebal biti u liniji s daskom koja se na njega nastavlja.
Ako reže lemeše treba biti jako oprezan da ih ne pregrije. Flekserica bu ih pregrijala pa buju omekšali.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Možeš li ti to malo poslikati iz kuta u kojem bi se to vidjelo? Mislim da bi se moglo bez problema sa fleksericom otpiliti.
 

zagi01

Član
Tu od
20 Pro 2013
Poruka
291
Evo već sam zabilježio gdi bi odrezal
 

Prilozi

  • IMG_2929.jpg
    IMG_2929.jpg
    66.5 KB · Pregleda: 278

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ako se odlučiš za rezanje fleksom, pripremi vodu i nedaj da se ugrije na mjestu reza. To nije veliki rez i ja bi barem 5-6 cm rezne površine lemeša otpilil s ručnom pilom.

Prema sliki mi se čini da tvoja oznaka prati liniju daske. Probaj to malo uskladiti s linijom plaza. Neka ti špica lemeša bude 5 do 10 mm izvan linije plaza. Lemeš se bu s vremenom poderal, pogotovo na špici.
Ja bi rađe natumplal plaz kod pete. Makar s običnim komadom lima debljine 15 ili 20 mm. Možeš ga s 2 vijka učvrstiti za plaz pa je lako izmjenjiv kad se potroši.
 

KREÅ O

Član
Tu od
10 Lis 2011
Poruka
532
Na kaj bute sve nagovorili čovjeka ne mogu vjerovat. Stavi nazad zadnju brazdu. Vidiš da ti plug vuče u lijevo. Pomiči ga na onoj osovini koja ima rupe i gdje su dva klina. Premještaj ta dva klina za po jednu rupu dok ti ne počne vuč u kontra stranu i onda poštelaj fino na ručici. Naravno plug mora biti okomito i vodoravno ravno sa površinom. Znači plaz mora ići ravno po zemlji, a plug iza tebe kad uđeš u brazdu mora biti ravno. Kad ti plaz ide ravno po zemlji, a plug ti ne bude htio u zemlju onda su se potrošile špice. Kad ga budeš na toplingu nakosio prema naprijed da ide u zemlju peta plaza ti bude u zraku. To više nije ispravno oranje i odma je razlika u brazdama i bla, bla. Treba staviti špicu naprijed ili novi lemeš. To ti je samo primjer da lakše svatiš. Naravno može se i u tom slučaju orat.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Imam sliku kako to kod mene izgleda i sasvim sam zadovoljan kako ide.
014cf7ae2941d93a9e2d7f227eb50281.jpg
 

Najnoviji postovi

Na vrh