• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kako naštimati plug???

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,658
Ima veze. Viši plug ima jaci pritisak na treću točku.
Probaj na najdonju, pa ak bude reakcija previše "gluha", podigni za jednu rupu. Ak je zemlja mekša, možeš odmah na drugu rupu.
 

Toma083

Član
Tu od
15 Ožu 2011
Poruka
102
Ja sam danas orao sa ursusom 35 i oltom pomicnim 10cola i stavio sam poteznicu na donju rupu na plugu i bas me nesto zezalo ili je zemlja ubita nisam znao da bi rupe imale kakve veze
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,658
Na malom Ursusu nema veze, jer on nema osjet vučnog otpora preko treće točke, već preko donjih poluga.
Na njemu postavljaš u rupu gdje ti bolje paše geometrija trotočja.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Pozdrav,

nabavio sam stari plug od prijatelja u dijelovima, malo sam to sredio koliko toliko, sad me zanima ova poluga koja se kači na polugu, kako mora bit postavljena, ove zakačke gore ili dole na kojoj strani, i udaljenost od sredine.
stavit cu slike pa ako vam bude jos sta trebalo izmijerit i slikat kazite.

druga brazda nebi ni stavljao jer mi se cini da 539 nebude to mogao potezat.





 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Ok, a dali je bitna udaljenost tog koljena od pluga ili da namjestim da sredina pluga bude sredina osovine.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Neće ti to orati, plaz ti je na zadnoj brazdi. Ili stavi drugu brazdu ili je ubaci umjesto ove. I dobro ti čovjek kaže za osovinu, okreni je. Ali, pitanje je hoće li i onda biti dobro, jer vidiš da je jedna strana viša od druge.
Nemoj se ljutiti, ali čitav plug je, kako bi rekli, auzvinkl. To je netko gadno pomoto.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
na zadnjoj slici, nije to nis pomotano, mozda je tako ispalo kako sam slikao,
jedino su pomotane ove poluge koje drže toplink.
PLAZ za nas Istrijane je šta?
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Plaz ti je peta pluga. To ti je ono dugačko željezo što je iza lemeša ili raonika, ono ti drži pravac. Samo zamjeniš prednju brazdu sa zadnjom. Probaj i te poluge ispraviti, toplink ti mora biti u ravnini sa strojem.
 

Zeljko81Bj

Član
Tu od
30 Svi 2013
Poruka
543
Toling mora biti u ravnini,ovo je nesto novo sto neznam,ja kad bi se po toplingu ravnao prva brazda bi nebi radila kako treba.
Vidi se da je poprecna osovina neucvrscena na desnom kraju.
Gdje ces je postaviti to ces odrediti mjerenjem da ore do desnog kotača i isto tako zakretanjem koljenastog ces dobiti puni zahvat,a sto se tice plaza obavezno mora biti jer bi plug tezio dubini na ovaj nacin bez a topling ga vracao i tako nebi islo.
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
Os toplinka bi trebala biti u ravnini s osi traktora. Hoće li biti produžen ili skupljen, hoće li biti više ili niže u odnosu na priključak, nije bitno, tj, s njime će svakako štimati plug. Ali kad staneš od iza, toplink bi trebao stajati u pravcu s traktorom. Mislim da ćemo se oko toga složiti obojica. Nisam ni ja prije obraćao pažnju na to, dok mi susjed nije pokazao i stvarno, što je os toplinka bliža osi traktora, to se lakše vuče.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Nažalost kod ovog tipa pluga, širina prve brazde i širina između kotača izravno utječu na zakrenutost osi toplinga u odnosu na os traktora. Dođe kak dođe ili mijenjati širinu prve, ovaj put jedine brazde a na to već utječu drugi faktori.
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Slobodno stavi oba pluga, vreteno mora naginjati plug u lijevu stranu kad ga zakacis ali najteze je namjestiti uzduznu os pluga i to ces morati izravno na njivi vidjeti kako plug prati smjer traktora
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Pozdrav,imam problem sa plugom olt pto2.25(mali pomicni).Skracivao sam plug pa jos nisam postavio nosac za 1 brazdu,pa mi istu ne okrece do kraja kao zadnju.Znaci zadnju okrece ok,a prvu ne ,dali zbog toga sto trga pa je tako ili sto drugo.
Slike nemam jer sam se zurio ...
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Dali imaš crtala na obje brazde i dali obje glave idu istom dubinom?
 

massey595

Član
Tu od
28 Stu 2012
Poruka
822
Ekipa, ovak imam problem sa deflektorima,imam trobraznog Landsberga,i prvi deflector mi radi odlicno dok ostala dva baš I ne.
U čemu bi bio problem,nariktani su isto kak I prvi??
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Pozdrav,imam problem sa plugom olt pto2.25(mali pomicni).Skracivao sam plug pa jos nisam postavio nosac za 1 brazdu,pa mi istu ne okrece do kraja kao zadnju.Znaci zadnju okrece ok,a prvu ne ,dali zbog toga sto trga pa je tako ili sto drugo.
Slike nemam jer sam se zurio ...

Jesu li širine i dubine 1. i 2. brazde jednake? Dovoljno je da prva bude malo dublja i k tome malo uža pa je više ne okrene tak lijepo kak zadnju.
 

stjepan168

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2013
Poruka
958
Iwanho@.cijeli plug je na 2 rupi i naoko su brazde iste ,plug je ravan i uzduz i popreko ,jedino je bez 1 crtala.
 

Najnoviji postovi

Na vrh