• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

kako se ponasa zupcasta pumpa na 300 okr/min, da nije pre mali broj okretaja
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

ma ok, pumpa tog tipa sigurno da ima odredjena propustanja i kad je nova, visi okretaji to propustanje nadomjeste. iskreno da kazem i ja sam imao neke ppt pumpe 100cm3 u ponudi i razmisljao sam da je pogonim direktno na vratilo, od 300 do 400 okr/min, ali sam posumnjao da nebi islo, a i sa 300 okr/min opet bi za cjepac 30 litara bilo malo, tako da sam odustao,
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Re: kalači drva

Uh, a jeste vi to rastegnuli... Pa zanimlje me koji je to opce tip pumpe, kolka je kubikaza, kolko b i joj idealno bilo okretaja,,,hm,da za to bi trebal i cilinder skubicirati, a nisam ga zmeril... :icon_scratch:
Kakva je to opce marka, Georg, mislim na kvalitetu pumpe i tak...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

to je klipna aksijalna pumpa ,
kubikažu izmjeri uz pomoč flaše kokakole , odvrni potis u uvuci ga u flašu kokakole , okreči pumpu dok ne napuniš flašu .
Broji okretaje i kad je flaša puna podjeli 2000 ( ako kokakola nije pola litre gratis)sa brojem izbrojanih okretaja .
Ulje iz flaše ne bacaj u vodocrpilišta , bunare , staječe ili gibajuče vode .

Okretaji ,od 100 - 1500 ,

vaš velečasni
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Re: kalači drva

Fala za informaciju, ulje ide h reciklazu,nazaj h rezervar, ak bum opce to isel merit...
 

predrag

Član
Tu od
31 Lis 2013
Poruka
138
Re: kalači drva

Savo a koja bi pumpa trebala za klip precnika 15 centimetara, da ide solidnom brzinom, kolika je potrebna duzina klipa za cepanje metrica? Dal bi neka pumpa mogla biti pogonjena preko vratila tomo vinkovica od 18 konja?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Za klip 15cm sve ispod 60 litara je pre malo. znači pumpa grupa 2 i grupa 3 preko 50ccm.

Po moje cilindar 150 ti je previše za cjepač, to je na 200 bara 35 tona, za cjepač ti je nepotrebno više od 12T ( klip 90mm). S 12T na 25m drva možda naiđeš na 1 komad koji ćeš morat okrenut da bi prekolio.
S druge strane financijski je neisplativo stavljat 15cm klip jer ti treba velika pumpa koja je duplo skuplja, treba ti razvodnik većeg protoka koji je duplo skuplji, skuplji je i multiplikator jer ti treba grupa3, idu deblja crijeva koja su skuplja itd....

Hod za metrice nije potreban više od 80-85 cm


I da, za tomicu je previše sve preko 25ccm
 

predrag

Član
Tu od
31 Lis 2013
Poruka
138
Re: kalači drva

Hvala na odgovoru, da li bi taj precnika 90 mm mogao cepati drva duzine jedan metar i precnika 50 centimetara? Da li bi njega mogla pogoniti pumpa hodraulke od mtz 52
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Dosta sam radio s cjepačem koji ima klip 90 mm i nisam imao nekih problema s cijapranjem debelih drva...
normalno da će moć tjerat samo pitanje je kojom brzinom....
 

predrag

Član
Tu od
31 Lis 2013
Poruka
138
Re: kalači drva

Cilindar unutrasnjeg precnika 60 mm, pumpa volana od mtz 52, razvodnik i pogon od vratila tv. Da li bi bilo dovoljno za drva duzine 30 do 40 cm
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

60mm je nešto ispod 6T - dosta za kalat komade 30-40cm samo sjekira nesmije biti pre napadna i preširoka. Ak možeš nabavit 70mm je bolji izbor.

Većina ovih komercijalnih hobby kalača ima klip 60 pa ljudi čisto normalno cijepaju drva...
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: kalači drva

Ovi komercijalni hobby su tak jadno i smiješno napravljeni... ali rade. Dok rade :icon_fU:

Radio sam kratko vrijeme u jednom ovlaštenom servisu, između ostalih poluproizvoda su bili i kalači. Piše 10 tona a vodilica je obična kvadratna cijev 80 x 80 mm s 2mm mesa. :icon_anal:
Pumpa je veličine ko pola pivske flaše od pola litre.

A onda dođe tip i žali se da mu kalač ne radi kak treba, da je to 10 tona, da bi to moralo kalati fi "toliko i toliko", da toliko piše u uputama.

Priče za malu djecu. Znali su ljudi pojačati pritisak na sigurnosnom ventilu, trgalo je osovine pumpi, osovine motora, krepavali elektromotori.... frkalo cilindre i vodilice.

Ali..... večina ljudi bude prije dalo 7000 kn za tvornički kalač iz Baumaxa.... eeeejjj, to ti je 12 toni - nego za neki iz samogradnje. Npr - moj :8):

IMG_0865.jpg


Galerija slika: http://postimg.org/gallery/1ro0vhqvk/

Da, ovo kaj ima 2mm mesa v konstrukciji je "bolje" nego ovaj koji ima 15 mm. Tvornički ima 1 godinu "garanciju".
Koja izgleda ovako: kalač stoji pola godine, strga se na prvoj većoj kladi, odveze u trgovinu (tu stoji mjesec i pol). Kupac gnjavi trgovce, ovi šalju u servis, kreće rok od 45 dana za popravak. Dijelova ili nema ili se čekaju odnekud. Skrpa se stroj, radi još malo, prođe garancija, podrobi pumpu.... koja je 200 eura. I opet sve ukrug. :icon_butt:

Dobro je dok ljudi imaju brezu, vrbu ili agaciju za kalati s tim tvorničkim. Kvrgava bukva ili grab.... :x: to nek kalaju s sjekirom :icon_pai:
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Dal se na tom tvom da povecat brzina sjekire? Malo mi se cini spora ili tak mora biti?
Kak je sa prjevozom u sumu medu drva,zbog njegove duzine.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: kalači drva

Nema potrebe, dok se zagrije ulje ide brže..... trojica trebaju kaj ga "pune i prazne".
Prvih deset klada im se čini spori, no kasnije je taman, čak se žale da je prebrz. :(giggle):

Ne vozim ga u šumu, vozim drva iz šume pa doma kalam.
Daleko su mi šume, preko 15 km imam u jednom smjeru pa mi se ne isplati vući 2 traktora za sobom.

Niti imam vozače, a na šumskoj prikolici imam vitlo kojim potegnem okruglu kladu metricu.
Možda bi bil problem po lošem putu za IMT 539 no s malo većim traktorom (IMT 542, U-360, veći Zetor) bi ga bez problema nosio.

Prodajem ga jer mi više stoji nego se koristi, za moje 2 prikolice drva kaj dovezem godišnje mogu i ručno skalati.
Dok sam ga napravio je svima bil treba, rodbini, rodbininoj rodbine rodbini..... čak su s njim za lovu kalali a ja im ga posudil zabadava. Vozim se iz VŽ, vidim ekipu kak kalaju z mojim kalačem.
Ne poznam nikoga od njih. .... Zovem tipa kojemu sam ga posudi - "kak ide kalač" :(giggle): On je to njima iznajmil za lovu..... :icon_hang:

Nakon toga su ga samo brat i kum mogli posuditi... ostali ne.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,995
Re: kalači drva

Kad ti nisi znal biti poduzetan, morali su biti oni :D:

Moj se ne miče iz štaglja. Nitko nema trofaznu struju :)
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Ustvari imas ti i prav,kad bi covjek bil sam dovoljna je to brzina,jer nakon pol vure bi izdahnul brzim tempom.
Sama duzina mu je malo mana,al sve pohvale za rad i izvedbu,bitno je da on kala i da se teske cepanjice ne moraju dizat ,samo odgrces i kantas gore.
Jos jedno pitanjce,koje najkrace komade moze kalat mislim na duzinu cepanjice?
 

Najnoviji postovi

Na vrh