• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Re: kalači drva

kriticara je uvijek bilo, ja znam svoje, snalazim se u svim situacijma, sto je nekome opasno meni nije
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Re: kalači drva

Opasnost je svakome ista. Samo ju svi isto ne doživljavaju... do namjere.
Imam iskustva kad se nesreća dogodi i s dvoručnom komandom, a gdje se neće kad ruku guraš između noža i klipa u pokretu. Samo je pitanje vremena.
I ned'o Bog da se dogodi tvom pomoćniku iz susjedstva...

Stroj je OK, no sigurnost je ... nula bodova.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Re: kalači drva

i ovdje je dvorucna komanda u pitanju, samo sto ja radim brzo, nisu svi ljudi isti, ja vjerujem u sebe svoju sposobnost, znam da bi se neko ozlijedio, ja necu. Neko se ozlijedi i sigurnijim situacijma, kad je smotan da se tako izrazim. Opet ponavljam nije da se hvalim, ali sto je nekima nemoguca misija ja to radim, najbolja sigurnost je doma uz tv, hehe
 
Posljednje uređivanje:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Meni se se tu ništa ne čini posebno opasnim iako imam fobiju od banzeka....

Kao što powershift kaže, za nekoga je i hodanje po ravnom opasno....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Re: kalači drva

Kak možeš raditi s dvoručnom komandom? Pa nemaš tri ruke.

Jedino kaj mi se ne sviđa je to da je dno ravno a ne u V obliku, pa da se drvo samo centrira. Tada nebi trebalo gurati ruku i ravnati drvo.

Glede tvoje sigurnosti u sebe: vrč ide na vodu dok se ne razbije. Želim ti sreću i puno ispiljenih drva, da me nebi krivo shvatil :)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,913
Re: kalači drva

na lijevak je dno korita, ovo su manja drva , i ako si skuzio posto su tanja stavljam ih dva odjednom na cijepanje, inace mogu ona ici i sama. A rad sa dvosmjernom komandom ide , jer sam napravio da se komanda sama vraca, ja samo drzim komandu dok ide naprijed, dok pustim ide odmah nazad.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,243
Re: kalači drva

Ma sve se fino vidi na videu.

Nisi me razmel: dvoručna, a ne dvosmjerna komanda.
Dvoručna je ona da neće krenuti dok ju ne držiš dvjema rukama.
 

sina

Član
Tu od
21 Ožu 2014
Poruka
150
Re: kalači drva

...misliš za ruke :D:

I za ruke i za drva :icon_biggrin:
Al ak se pazi nebi se smjelo niš desit, mada vrag nikad ne spava...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Re: kalači drva

Svi paze na početku, kad se uhodaju onda najebu.
Tak je u svakom poslu uvjek. Praksa jednako brzina, a brzina jednako ozljeda
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Imam pitanje u vezi kalaca na svrdlo,nisam nikad s njim radil,al kolega ga ima na zetoru 5245 i na kvrgavim debelim grabu ga ugasi,jel to normalno?
Tjera ga u direktnom kardanu.
Dali bi bilo bolje i jace da je stavio kardan preko brzina,u recimo prvu ili drugu i na koliko okretaja motora?
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,954
Re: kalači drva

Normalno je ja sem radil sa univerzalom 640 puno jači motor pa je znal krepati a nakon 100-tinjak metara živičnih drva otišla kardanska lamela .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Re: kalači drva

Dobro je kad ga ugasi, imal sam priliku prisustvovati spektaklu kad ga je kontra upalil kalač na svrdlo :icon_eyes: :icon_eyes:
Slabašan je taj 52.. za bilo kakve poslove
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Da pise da ima 38ks na kardanu.
E jel bi se dobilo na snazi da se prek brzina vrti kardan?
Kolko je opce okretaja potrebno za to svrdlo,dal moze kalat polako,znaci sa malim okretajima?
Al to crkavanje mi nikak ljepo ne zgleda.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Re: kalači drva

Pljuni u šake i primi se bata ili balte, za tih par metri kaj trebaš skalati.
Ili u šumi reži na kotače i potuci na sitnije komade pa doma slaži u kup da se suši.

Kalač na svrdlo ti bude razoril motor traktora, ako buš kalal preko brzina onda i getribu, još postoji mogučnost da ti nos razbije drvo, u najboljem slučaju.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Tak i delam kak si rekel,ja takav kalac nemam niti mi je namjera kupovat ga.
Ovu jesen bum od bratica ako bu kakva parcela dobil na posudbu hidraulicni pogonjen traktorom,samo za jako kvrgave komade i naravno kratke komade.
Kaj nepe sjekirom bum sa hidraulicnim kalacem.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,632
Re: kalači drva

Za tih par kvrgavih komada nekaj skemijaj doma nabrzaka i spoji na kiper izvod.
Par kuna, a za tvoje potrebe dost
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Inace sam zapiljeval sa motorkom kvrge pa sjekirom al ove godine sam posudil prikolicu braticu,a on je rekel da si slobodno zemem njegov kalac,kupil ga je prije dvije godine za nekih 15000kn,sam je u sumi navek pa si je olaksal.
Mozda probam s kalacem.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Re: kalači drva

Da pise da ima 38ks na kardanu.
E jel bi se dobilo na snazi da se prek brzina vrti kardan?
Kolko je opce okretaja potrebno za to svrdlo,dal moze kalat polako,znaci sa malim okretajima?
Al to crkavanje mi nikak ljepo ne zgleda.

Samo 38:icon_question:...pa 4712 ima 41.1 pri 540o/min. Kaj ga toliko masa pozdere, nije mi jasno:icon_eek:
 

Najnoviji postovi

Na vrh