• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: kalači drva

2: ZJ - tvojega je šteta zmazati z drvima.... videl sam slike na sejmu. Fina mašina.

2: Oficir - staviš pol metra kladu i onda na njoj kalaš kratka. Kak imaju ovi stojeći stolić tak ja odrežem metricu na pol i stavim na kraj.

Može on biti brži kod traktora koji imaju 720 ili 1000 na kardanu.... ili Zetori i Ursusi preko mjenjača kaj vrte. No nakon pola sata, dok se ljudi umore vrate na manju brzinu. :(rofl):
U videu IMT 539 radi s gasom na 1100 okretaja.... tak mu uvijek stavim, melo preko brojke 10 na satu.



Kalal sam bukvu fi 90, kakva bi to bila zajebancija podići na stojeći kalač. S ležećima je lakše raditi ali treba više materijala za napraviti njega nego stojeći.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,845
Re: kalači drva

Ovakva izvedba, poput tvojega, ima samo jednu manu: pogrbljen položaj poslužitelja.
Sve ostale prednosti su na njegvoj strani. Zato sam sebi i slagal ležećega.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Re: kalači drva

Zj kak se zove alat za prreokretanje klada kod vas,onaj ko pik?
Dva muza i dva ta pika i nema puno grbavih leda.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
787
Re: kalači drva

Ako ga ne prodam ide osovina pod njega tak da ne visi na traktoru, motor od Peglice bude vrtel pumpu (na plin)+kardan po potrebi i ide platforma za podizanje.... ko u videu.

:eek::

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=0eO1JqwAauI[/YT]
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,845
Re: kalači drva

Cepin je ono kak sekira, samo kaj ima šiljak.
Ak misliš na malo ozbiljniju stvar, za ozbiljnije promjere, eee onda je to kant ajzn.
 

belscak

Član
Tu od
5 Svi 2010
Poruka
78
Re: kalači drva

Evo slike cjepača kod tasta ,radi izvrsno i dosta je brzi.Motor je 4kW sa 1400 okt/min pumpa i razvodnik prvapetoletka.

14b11j6.jpg


1vygg.jpg


svaki komentar dobro došli :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,845
Re: kalači drva

Ta pumpa od 26,67 ccm daje oko 38 litri u minuti. Ovaj motor nemre na toj pumpi dati više od 120 bara.
Cilindar mi izgleda kao fi 70 ili fi80, dakle 4,5 ili 6 tona. Niti greda nebi više držala, tak da je to dobro.
No, zato su brzine impozantne 16 ili 12 cm/s u radnom hodu, a oko 30cm u povratu.

Dobro za kratka drva.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

@ZJ, po kojoj računici se određuje snaga motora potrebno za pumpu?
Znam da je bilo negdje prije ali ne da mi se sad listat 300-tinjak stranica.

Koja snaga je potrebna za 55ccm pumpu?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,845
Re: kalači drva

ZWER, na kojoj brzini? Koliko bara želiš?

Snaga (kW) ti je protok (l/min) x tlak (bar) / 600/ 0.92 (eta pumpe).
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

Ajde recimo nominalnih 200 bara, max 1500 rpm

Po toj formuli mi treba ~29-30kw ? odnosno ta pumpa bi ne da bi ugušila tomicu s 1 klipom i nekih 13kw već i štorca sa svojih 30-tak kw ?....

Čini mi se da ta računica ne stoji...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,845
Re: kalači drva

Bi, samo pumpe tih gabarita rijetko idu na 200 bara.
Na mojem kalaču je pumpa 19cc, a motor je 5,5kW. Kad je nafrljena na 250 bara, zaustavi ga, dok na 200 bara "normalno" radi. Na 200 bara motor daje oko 10-tak kW!
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

Ajd recimo da je sigurnosni na razvodniku na 200bara ( nemam manometar da izmjerim ) pumpa je 55ccm, tomica to vrti bez problema a ima zdravih 10-tak kw kad se oduzmu gubici...

Kad sam mu podbacio dvo poprečno radi testiranja i kad se sjekira zaustavi, još uvijek se ne uguši. ..
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,845
Re: kalači drva

A na koliko okretaja se pumpa vrti ii pri koliko okretaja motora? U kojoj brzini kardana?

Ili se ne vrti 1500 (@3000 motora) ili pumpa toliko curi da nemre postići tlak.
Velim ti, mala pumpa Gr.2 od 19cc zaustavlja motor na više od 10kW.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: kalači drva

Neznam koliko je pumpa na SKIP-u ali znam da je motor od 577 pa je ponekad gubil gas sa 2 000 o/min na 1500 o/min .a bil je novi tak da pumpa uzme puno snage .
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

A na koliko okretaja se pumpa vrti ii pri koliko okretaja motora? U kojoj brzini kardana?

Ili se ne vrti 1500 (@3000 motora) ili pumpa toliko curi da nemre postići tlak.
Velim ti, mala pumpa Gr.2 od 19cc zaustavlja motor na više od 10kW.

budem pogledal okretaje, al mislim da je položaj na tomeku za Rikverc radi smjera vrtnje i sporija brzina, a ta sporija je 1200rpm na max snazi motora...
Nemam niti obrtomejr na tomeku :( ali mislim da su okretaji kardana oko 400 jer mora biti malo veći ler gas inače krepa sam od sebe....

Pumpa je nova novcata 55ccm, multiplikator gr3 1:3.8, cilindar s klipom fi 100....
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=vYPfgAFPMOg[/YT]

malo da obnovim video, prosli snimak je tehnicki bio los, pila je tupa, kako i nebi kad je sa jednim ostrenjem izrezal otrpilike, ne sjecam se tocno oko 80 metara.
 

Najnoviji postovi

Na vrh