• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Re: kalači drva

Ne kužim kai ima Kursk zajedničko sa kalačom osim početnog slova ?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

da ga je ZJ konstrural potonul bi odma po skliznuču s navoza ,ovak je tko zna na kojoj dubini i kao takav nedostupan ,xd
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kalači drva

Dečki, evo i uživo da vidite :D:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=az0iZ8wEZso[/YT]

Na dva utovara ide malo više metar drva, 10-12 minuta traje, ovisi koliko se žurimo, laganog tempa ispada metar drva u 15 min, znači samo 2 čovjeka, polako i bez apsolutno ikakvog napora.

Kapacitet mu je ogroman, samo treba više ljudi da ga stalno dvore :)
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kalači drva

Nek samo ide, ali pitanje je koliko je fino s njom raditi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Šanana, zakaj nisi del kardan na 540E, kad ga već tjeraš z malim gasom?
I zakaj stol nije vodoravno, neg u padu?
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kalači drva

ZJ, kardan je na hiljadarki, gas na 950 okretaja.

A stol je nagnut iza kad dok dižem punu rampu drva propada zadnji kraj, trebalo je možda toplinka još skratiit, ali nisam se previše zamaral s tim, radil je dobro.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

Dečki, evo i uživo da vidite :D:

[YT]https://www.youtube.com/watch?v=az0iZ8wEZso[/YT]

Na dva utovara ide malo više metar drva, 10-12 minuta traje, ovisi koliko se žurimo, laganog tempa ispada metar drva u 15 min, znači samo 2 čovjeka, polako i bez apsolutno ikakvog napora.

Kapacitet mu je ogroman, samo treba više ljudi da ga stalno dvore :)

fin strojček :)

kolki je tu gore cilindar, 150?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Ovako nesto napraviti na el. pogon, mislim da se moze za 1200 EURA, u svojoj reziji, sa novim komponentama osim el. motora koji ne mora biti nov,
Nemam iskustav sa dvobrzinskim razvodnikom, koliko je to pouzdano i dobro, vidim da je kod "rosi" 100 EURA. Ovdje se to izracunavalo, zaboravio sam formulu, koliko litara protoka na 200 bari, moze tjerati el. motor 5KW.
odnosno koja pumpa xxcm3 za el. motore 5kw, 1400 okr/min,
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Ak imaš dobru mrežu, max 20ccm pumpa (teretiš motor s 10kW).
Nemreš to napraviti za 1200€ ni s rabljenim komponentama. Mene je na pol manji koštal skoro toliko (u materijalu).
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Ne znam jesi li primjetio isao bih do 200 bara, i 1400 okretaja u minuti, to ispada 28 litara u minuti, nesto mi izgleda prejak motor. Ovdje stoji drugacije u praksi, 7,5KW sa pumpom 20cm3, http://www.olx.ba/artikal/20253271/hidraulicni-motorni-sklopovi/ Imam nekakav el. motor 1400okr/min, snage 9,4kw, koju struju on vuce iz mreze pri max opterecenju,
Sa 28 litara protoka bi bilo ok ako se korisiti dvobrzinski razovdnik i cilindar promjera 90mm ili mkozda grijesim, ali sa 10kw nebih nikako isao, zahtjevno je za mrezu, a to bih pravio ne samo za sebe, nego i za posuditi. BEZ PODIZNOG STOLA,

1. Hidraulicna pumpa 100EUR rosi Grupa 2,
2. Hidraulicni cilindar 250EUR rosi 1050, 60,100,
3. El. motor 100EUR oglsanik 5kw
4. Prirubnica i nosac pumpe 50EUR rosi
5. Hidraulicni ventil 100EUR rosi dvobrzinski
6. Sjekira 75EUR oglasnik 6 dijelova,
7. Hidraulicna crijeva 50EUR 4 komada
8. Rezervoar 25EUR otpad
9. Konstrukcija cjepaca 100EUR ZELJEZO PROFILI 150kg
10. Ulje 50EUR
11. Rad 200EUR
12. UKUPNO 1100EUR
 
Posljednje uređivanje:

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: kalači drva

Pa čemu onda komplicirate na elektro motor, napravite ga na traktor, ali da ga može nositi svaki ferguson, vladimirac, ursus...znači da nebude težak. Čemu na struju??
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Tomu jer kad radi na struju stignem piti i pivo, kad traktor radi uvijek zurba, a nista na struju nije skuplje nego na traktor, el motor dodje jeftinije nego multiplikator, a struja je jeftinija, nema buke, nema habanja traktora, i nemaju svi traktor. Traktor moze rezati dok ovaj cijepa, sa cjepaca odmah na cirkular.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Mojega može nositi traktor, ali je pogon pumpe samo na struju.
Ak budem delal velikoga, za metrice, možda bu i na kardan, ali na struju bu sigurno.
Elektromotor je puno ekonomičniji od traktora (ako je struja dostupna).

PS: moj radi na 200 bara s 19ccm pumpom, s tim da je motor pri tome terećen s ~9,5kW, iako je nazivno 5,5kW. 250 bara zaustavlja motor.
Kad motor stane, struja je oko 25A. Kompenzacijom se to dade smanjiti za 10-tak %.
Nema ti veze koliki motor ugradiš, već koliko ga pumpa tereti. Imam motor 10kW i pumpu od cca 27ccm (to bi bilo oko 40 lit), a cilindar je fi 110/70 (izvana fi 125).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,953
Re: kalači drva

Tvoja "sirotinjska" balerina ima nekaj kaj većina nema: tandem pumpu.
Zato ti možeš imati učinak i brzinu s malom snagom.

A glede snage: znaš i sam da je ona umnožak sile i brzine i da se fizika neda prevarati.

10kW motor, kojega imam, je bil gratis. Možda je , no nebu delal štetu.
 

Najnoviji postovi

Na vrh