• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

vragolastim

Novi član
Tu od
25 Svi 2014
Poruka
11
Re: kalači drva

Ekipa,
ponovo trebam savijet; da li da spremnik ulja napravim unutar nosača koji je napravljen od dva I profila međusobno zavarenih i volumen mu je 20 litara, ili da stavim posudu od starog kompresora od 25 litara. Dobro sam sve očisto kada sam zavario, prije nego sam postavio donju ploču na kojoj stoji cijeli nosač, ali se bojim da ne bi došlo špene ako je ostala. Da li bi bilo dobro da izlaz za odvod ulja u pumpu napravim na visini od 5 cm od poda, kako bi u donjem dijelu došlo do taloženja eventualnih nečistoća.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Re: kalači drva

slobodno i više. Ja sam stavio na 1/3 visine cijevi izkaz i povrat 20cm iznad toga. Bitno je da su oba potopljena u ulju. A što se tiče špene pukneš nekakav magnet unutra i ostaviš ga u ulju.
 

Riis

Član
Tu od
12 Velj 2012
Poruka
155
Re: kalači drva

Imam na posudbi cjepač od kolege, stroj je samo takav, tko god ga je izmislio skidam mu kapu do poda.
Cjepa se dosta brzo, a napor apsolutno nikakav. :)



Razmišljam o kupovini ležećeg cjepača, pa me zanima koliko je neka realna produktivnost ovih cjepača, i jesul dvojica dovoljna za rad, jel može stigne 1 radnik odmicat drva i slagat ili trebaju barem 2, znači ukupno 3 da se stroj iskoristi
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
poz decki,dali ima netko od vas elektricni cijpac monofazni?naime razmisljam da kupim neki od tih cjepaca i sad vidim da ima od 8t i poneki 10t pa sad neznam sta ti cjepaci mogu precjepit?namjena bi bila cjepat kratka drva za kuci do 15m,pa ako ima netko takav cjepac da mi kaze iskustva...hvala
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
ma lista sam al nemogu naletjet il promasim temu
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Imam ja, mislim da je 9t, služi me već više 5 godina bez ikakvih problema. Jedino kaj ja s njim kalam komade 33cm visine, jer ih odma u šumi režem na tu mjeru. Ali rijetko koja kvrga mu stvara problem tak da meni je ok.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
to je monofazni?dal to sami radili ili kupljen u trgovini?nisam imao prilike nigdje gledat kako to i sto cijepa pa me zanima kakvo drvo moze precjepit,kodmeme vecinom bukva...ma i meni treba za kratko cjepat,tj.uzo bi ga da starom olaksam cijepanje...a mogu samo monofazni jer nemam trofaznu struju...pa ako mos sta jos rec mi
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Da, monofazni, kupljen u dućanu, također kupljen zato da olakšam tati kalanje jer si neda dokazati da nema više 30-40 godina. :D

Radi kak treba, dvije ručke koje moraš pritisnuti da bi "sjekira" krenula dolje, tu se oće malo šaraf razglodat pa ne otvara ventil do kraja i misliš da nema snagu tj. dođe do drva i stane. Ali to se reši za 10 min sa novim šarafom. S drugim stvarima nisam imal problem nikakav.

Kalam tj. tata kala bez brige jasen, hrast, topola, jalša, agacija sve redom. Ako nije jako kvrgavo nemaš brige, dok je prava kvrga onda se malo mući ali ide.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
a za kuci kad vozimo onda gledas da je sta manje kvrgav,ako i je koja to kraju i na pilu za pec amyti sve pogori...ma da mojem nije problem da ga kupimo samo kazem nisam imao priliku nigdje vidit kako i sta ti cjepaci mogu...vidim da ih ima 6,8 i ako se nevaram 10t al to mi nis neznaci dok mi nekaze netko e ovo moze ovo nnemoze,zato pitam...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,714
Tim silnim i nebuloznim silama tj Tonama koje ljudi pišu nije nikako za vjerovat.

Šubler u ruke, izmjerit debljinu cilindra i to je jedini mjerodavni podatak.

vanjski fi cca 70 (cca 60 klip) jmora bit za cijepanje šuljaka, a 100 (90 klip) mora bit za cijepanje metrica da nebi svako malo zapinjalo u kvrgama.

najači su mi ovi interenet inžinjeri koji pišu 16 - 17 - 18 - 19 T a cilindar ukupne debljine 100 ili manji...

Da se razumijemo , cilindar s klipom fi 100mm na 200 Bara daje 13,6 Tona računskog pritiska bez uračunatih gubitaka i što se tiče cijepnja metrica to je mjera za bezbrižno cijepanje.
btw, 200 Bara je gornja granica za sve hidrauličke komponente. ( recimo traktori imaju svi ispod tog pritiska, možda koji novi se približio 200 al uglavnom su ispod)
 

Black jack

Član
Tu od
26 Ožu 2013
Poruka
211
Imam ja kalač 8t. Trofazni ali to je sve tu negdje. Stariji tip pa ima proširenu sjekiru za lakše cijepanje a to je najbitnije. Iscijepa 30-40m kratkih drva godišnje. Današnji cjepači imaju one uske sjekire pa dolazi do lakšeg zasijecanja u kvrge. Koliko vidim po trgovačkim centrima to je danas pravilo za sve. Gledaj da je kalač viši zbog ugodnijeg položaja za rad i to je to. Super stroj za jedno domačinstvo.
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Nisam išel u te detalje da mjerim cilindar, samo velim kaj piše na kalaču za koje ne tvrdim da je isitna. Znam samo da mene služi dobro i da ovo kaj moj tata ili ja kalamo ide bez brige i rijetko koji komad ostane ne raskalani a za to postoji motorka. :D
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,980
Zwer, ti 100 daje 15,7T@200bar :icon_wink:

Kod kalača je maksimalni tlak vrlo često 250 bara (na Krpanu npr.), jer se može javiti vrlo kratko i malo puta u životnom vijeku stroja. Stvarni radni tlak je puuuno manji.
Na mojem je manometar, pa vidim da rijetko prelazi 50-tak bara. Kad stane u drvu, skoči na 200bara.
Ovi mali kinezi rade i na (nazivno) većim tlakovima. Čim manja pumpa, viši tlak.
 

stjepko

Aktivni član
Tu od
15 Tra 2010
Poruka
225
Imam ja monofazni, trebalo bi da je 6 tona i za svoje potrebe, a rijetko i za ispomoć nekom od prijetelja sasvim dobar. Uglavnom cijepam kratka drva 33-35 cm i do sada mu ostala samo jedno da ga nisam uspio iscjepati. Al kod njega nisam uopće znao sa koje strane su godovi a sa koje grana. Bilo je dosta i breze 45 na panju, unutra je žilava kao da je od vune, nikakvih problema nije bilo. Tako da za tvoje potrebe mislim da nema potrebe za jačim trofaznim.
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
hvala decki super ste sta se tice pomoci...za ta kratka drva bi kupio ga ipak mislim da lakse s tim nego na ruke makar malo da lakse starom bude...kad budem kupovao jedino i mogu monofazni kupit al cu gledat da sto ajmo rec jaci bude po tim tonama njihovim,jer da mjerim fi clipa i to vec spada u tehnikalije a i nemogu u trg bas di klipa pogotovo u ovim sta se uvlace...ovak od vas me najvise zanimali ko ga ima i sta moze s njim ,jer vjerujem da do 15metara kratkih moze pocjepat bukve,a ako koje i ne ima pila...da mislim ozbiljnije mislim drva radit kupio bi na traktor al neda mi se davat 10000kn i da stroj stoji za 15meter,aj ovaj mali do 4000kn vec ce se isplatit...a gdje ste vi kupovali svoje cjepace pevec,bauhaus ili?vidam ima taj neki ceski hacht il tak nesto,kakvi su vasi?
 

DanXo

Član
Tu od
8 Velj 2017
Poruka
79
Ja sam ga kupil u jednoj trgovini u Koprivnici koja prodaje motorne pile, kosilice, flakserice, ručne atomizere i dijelove za to sve. Mislim da je bil 4999kn pred više 5 godina, ne znam koja je marka, samo znam da je žuti. XD
 

car14

Član
Tu od
1 Tra 2016
Poruka
119
tako i moj stari po bojama crveni zuti bjeli:p:...sad bio u bauhausu imaju od 6t 3300kn i neki kao pd 10t 3150kw 4700kn...garancina 5godina
 

Najnoviji postovi

Na vrh