• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

B

been

Guest
been ima kod mene majstora što rade te cjepače nije to problem napraviti pogotovo ako strug ima automatski konusni pomak, nisam siguran za cenu (ali mogu da se raspitam pa ti javim) da je izrada konusa i kućišta sa lezajevima negde oko 150- 200 evra (sav materijal majstorov) a tvoje je da napraviš ram. Neznam tačno odakle si ali ako si blizu granice onda nije problem da navratiš do mene ili u Valjevo (jer imam u Valjevu komšiju koji to radi) ako si zaintresovan javi pa da se dogovorimo.

drug,to mi je daleko pošto sam iz tuzle a cijena nije loša naspram drugih,mada za mene malo jaka ,tako da ću se još raspitivati u bližoj okolini,svejedno puno hvala,sad mi je dosta jasnije šta ustvari tražim.pozzz:scratch
 
B

been

Guest
evo danas sam malo uhvatio vremena da započnem jedan cjepač
sve je ovo uradjeno za otprilike pola dana , sječenje ploča, bušenje, brušenje, varenje,konstruisanje , odlazak kod tokara i ...........

abcd0010v.jpg


abcd0007h.jpg


abcd0008da.jpg


abcd0009zk.jpg

dobro ueađeno dosada koliko se ja razumijem,samo jesi li razmišljao o cijepanju na sitno ili je tebi dovoljno da samo poloviš komade,jer poloviti polovicu,pa poloviti polovicu...........:scratchmeni lično treba cjepač na sitni i gotovo sam završio izradu,čak je i isproban ali izgleda da cijepanje na 16 komada u cugu traži stvarno veliki pritisa,ali ja se nadam da ću i to riješiti jer na 8 komada ide bez problema sa 150 bari,pa ako ne uspijem onda ću morati samo prepraviti nož na 8.za stvarno tvrdoglave komade koji neće pa neće imam i opciju četvrtanja ,ali taj tvoj na dva dijela je dobar ako tebi tako odgovara,vremenom ću postaviti i neke slike ali kada ga ponovo namontiram jer je svaki dio zaseban zbog samog postavljanja na traktor,ukupna težina mu je oko 200kg pa je morao biti montažni.:confused::partyman:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ovaj će da služi prvenstveno za cijepanje metrica , a njihovo cijepanje na više od dva komada je pravi sex , samo sam ja donja osoba u sexu , drvo je uvijek tvrdje
razmišljao sam i o cijepanju na više dijelova za kratke kladice , možda i napravim neki nož da ide na 4 dijela (maksimalno 6) , nije mi to prioritet , više od toga zahtijeva stvarno brutalnu snagu
onaj nož koji sam negdje vidio da si ti pravio ne bih rekao da ćeš sa njime dobro da se provedeš , teško da će to da radi kako valja

i pošto će ovaj da bude nošeni kao klasični priključak i stajat će vertikalno trebam da mu napravim nosače za poluge i toplink
ali pošto je sezona drva prošla tako mi se i ne žuri sa time , biće zimus vremena
 
B

been

Guest
ovaj će da služi prvenstveno za cijepanje metrica , a njihovo cijepanje na više od dva komada je pravi sex , samo sam ja donja osoba u sexu , drvo je uvijek tvrdje
razmišljao sam i o cijepanju na više dijelova za kratke kladice , možda i napravim neki nož da ide na 4 dijela (maksimalno 6) , nije mi to prioritet , više od toga zahtijeva stvarno brutalnu snagu
onaj nož koji sam negdje vidio da si ti pravio ne bih rekao da ćeš sa njime dobro da se provedeš , teško da će to da radi kako valja

i pošto će ovaj da bude nošeni kao klasični priključak i stajat će vertikalno trebam da mu napravim nosače za poluge i toplink
ali pošto je sezona drva prošla tako mi se i ne žuri sa time , biće zimus vremena

onaj moj nož je već isproba i dobar je samo kao što kažeš treba mu puno više pritiska mada lijepe kladiće bez čvorova protjera lako,ali kad nauđe kvrga onda se sve napne i cvili pa opet nemože,dakle tu si potpuno u pravu ali neću jako odustati,zasad mi je prepreka taj razvodnik.što se tiče nošenja i moj ide kao klasični priključak tako da ga možeš pomjerati od kamare do kamare a da prebacuješ komade,stvarno zgodno:finga:ali je on vodoravni,i dužina kretanja cilindra mi omogućava da stavim 2 komada zajedno jedan iza drugoga,ne sviđa mise brzina kretanja cil.u povratu ali ako nemože drgačije moraću tako da radim,:rolfer:slobodno se upusti u taj projekat,za malo vremena i truda treba da donese lijepe parice:gitarist:
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
kalači

Evo naletih na ovu temu, imam pitanje, koliko mora biti jaka pumpa na kardan da tjera cilindar koji ima pritisak oko 5 tona ? Jer kod mene netreba jači, imam cilindar od viljuškara i razdjelnik hidraulike od kombajna sad me zanima kakvu pumpu nabavit.
Hvala.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Evo naletih na ovu temu, imam pitanje, koliko mora biti jaka pumpa na kardan da tjera cilindar koji ima pritisak oko 5 tona ? Jer kod mene netreba jači, imam cilindar od viljuškara i razdjelnik hidraulike od kombajna sad me zanima kakvu pumpu nabavit.
Hvala.
Cilindar ne može imati pritisak 5 tona , cilindar može imati radnu površinu od xy kvadratnih jedinica .
Da bi cilindar (ajmo reć) pritiskao yx tona na njegovu aktivnu površinu moramo djelovati pritiskom .
Formula je jednostavna , kvadratne jedinice xy X pritisak yx.
Dakle bez podatka o Promjeru cilinda ne možeš nikako odrediti potrebni pritisak .
Ovo je zbilja jednostavno , ni ja ništa ne kužim :drinkers:
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
Evo naletih na ovu temu, imam pitanje, koliko mora biti jaka pumpa na kardan da tjera cilindar koji ima pritisak oko 5 tona ? Jer kod mene netreba jači, imam cilindar od viljuškara i razdjelnik hidraulike od kombajna sad me zanima kakvu pumpu nabavit.
Hvala.
idi na stranu 29,tamo su decki i za mene nest preracunavali pa se sve vidi...
pozdrav
inace ja ove jeseni napravio štipačku ili kegelspaltel na svrdlo s elektromotorom al ne stignem stavit slike gore pa da se prokomentira,radi dobro al mi nije jasno kak neki mogu to tjerat s 2.2kw motorom,ja imam 5kw i zna ga zaustavit,,ili oni cjepaju sam meka drva il je neka greska u mom cjepacu,tj navojnom svrdlu il motoru!?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
idi na stranu 29,tamo su decki i za mene nest preracunavali pa se sve vidi...
pozdrav
inace ja ove jeseni napravio štipačku ili kegelspaltel na svrdlo s elektromotorom al ne stignem stavit slike gore pa da se prokomentira,radi dobro al mi nije jasno kak neki mogu to tjerat s 2.2kw motorom,ja imam 5kw i zna ga zaustavit,,ili oni cjepaju sam meka drva il je neka greska u mom cjepacu,tj navojnom svrdlu il motoru!?
A koliko polni ti je motor (koliko se vrti)?
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
1200??
Da nema 1500 (1480) okretaja pa s time 2 para polova ili 1000 (980) okretaja i 3 para polova

nisam siguran,uglavnom ima 2x po 3 matice,

ovako nekako i 1 i 4 ,2 i 5 ,3 i 6 su spojene skupa!?
ima za to kakvo odredeno spajanje,il je u cemu drugome problem?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
nisam siguran,uglavnom ima 2x po 3 matice,

ovako nekako i 1 i 4 ,2 i 5 ,3 i 6 su spojene skupa!?
ima za to kakvo odredeno spajanje,il je u cemu drugome problem?
Spojen je u trokut, kak i (najvjerojatnije) treba biti. Spoj na klembertu (priključnoj pločici motora) ti nema veze s okretajima, već s naponom i snagom.
Asinkroni motori s:
- jednim parom polova, 2p=2 se vrte manje od 3000rpm (28xx)
- dva para polova, 2p=4 se vrte manje od 1500rpm (14xx)
- tri para polova, 2p=6 se vrte manje od 1000rpm (9xx)
- četiri para polova, 2p=8 se vrte manje od 750rpm (7xx), ali ovakve ćeš jako rijetko naći

Svi podaci (napon, brzina, spoj, struja, cos fi... ti pišu na natpisnoj pločici motora (ako ista postoji).

Glede zaglavljivanja: mislim da je Savo pogodil srž problema - puž ti je prenagli za takav tip pogona.
Motor bi bilo dobro da je 6 ili 8-polni, da se čim sporije vrti i ima čim veći moment.
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
ovo kaj ima 1200o/min, to je vjerojatno razlog jer ima vjerojatno povečani otpor(utori) rotora pa je to vjerojatno 2pp motor. to je dobro kada motor mora povuć opterečenje sa mjesta. motor je vjerojatno prebrz, jedino da ga sa remenima reduciraš....

PELE: kalač da ti ima neku normalnu brzinu rada, a uz tu silu, dovojnja bi bila pumpa traktora. nisam ništ računal, al po svojoj prilici ne bi trebalo više od 2-2,2KW. a tak nešt tjerati traktorom po meni i nije najsretnije riješenje. nabavi EM(može i 1-fazni) ili ako baš hoćeš SUI neki mali briggs ili tak nešt
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
garant prekrupan navoj i prebrzo navuče na sebe , toliki korak ide kod traktorskog cjepača koji se vrti maksimalno 540rpm
nego ti ili pravi sitniji korak navoja ili tu kupu stavi na osovinu sa ležajevima i malo redukuj brzinu remenom
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
ovo kaj ima 1200o/min, to je vjerojatno razlog jer ima vjerojatno povečani otpor(utori) rotora pa je to vjerojatno 2pp motor. to je dobro kada motor mora povuć opterečenje sa mjesta. motor je vjerojatno prebrz, jedino da ga sa remenima reduciraš....

PELE: kalač da ti ima neku normalnu brzinu rada, a uz tu silu, dovojnja bi bila pumpa traktora. nisam ništ računal, al po svojoj prilici ne bi trebalo više od 2-2,2KW. a tak nešt tjerati traktorom po meni i nije najsretnije riješenje. nabavi EM(može i 1-fazni) ili ako baš hoćeš SUI neki mali briggs ili tak nešt
A kakav je to asinkroni motor koji se na 50Hz vrti 1200rpm? 20% klizanja? Nemoguće na toj snazi (za motor standardne namjene).
Prije bi bilo da je pročital okretaje na 60Hz.
 

Najnoviji postovi

Na vrh