• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
dobro, moguće je da je 3pp i da je to broj okretaja pri 60Hz.
ali postoje motori(naravno ne standardni) koji radi svog pogona trebaju veliki potezni moment, kao što su motori sa rotorom s potiskivanjem struje(s= 0.1-02 u "sinkronizmu"). tko zna od čega je to motor i čemu je prvotno bio namjenjen:scratch
 

pele

Član
Tu od
23 Kol 2010
Poruka
793
idi na stranu 29,tamo su decki i za mene nest preracunavali pa se sve vidi...
pozdrav
inace ja ove jeseni napravio štipačku ili kegelspaltel na svrdlo s elektromotorom al ne stignem stavit slike gore pa da se prokomentira,radi dobro al mi nije jasno kak neki mogu to tjerat s 2.2kw motorom,ja imam 5kw i zna ga zaustavit,,ili oni cjepaju sam meka drva il je neka greska u mom cjepacu,tj navojnom svrdlu il motoru!?

Hvala to se traži :drinkers::drinkers:
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
garant prekrupan navoj i prebrzo navuče na sebe , toliki korak ide kod traktorskog cjepača koji se vrti maksimalno 540rpm
nego ti ili pravi sitniji korak navoja ili tu kupu stavi na osovinu sa ležajevima i malo redukuj brzinu remenom
vjerojatno ce tako i bit kao sto ti kazes dastavim na remenice i osovinu!?
palo mi je na pamet da bi ga onda mogo i kopcati na kardan od traktora,sta mislis o tome? na tomicu 419 !? jer imam gore slozeno 3t kopcanje pa ga ionak s njime prevazam jer je dosta tezak zbog motora...
a sto se tice motora neznam tocne podatke,znam da je motor koncarov 5,5 kw i tjerao je malo vecu vodnu pumpu...
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
pa to bi ti bio onda multi funkcionalni uredjaj
zašto da ne iskoristiš mogućnost jer nekada možda hoćeš i na terenu da cijepaš , ili one malo tvrdje kladice da podereš sa tomekom jer elektro nema toliko snage
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
pa to je istina,vec kod sogora mi je problem jer nema trofaznu struju....
nego,samo me muci da sta ne pokidam na tomici ako mi slucajno zaustavi koji komad posto ima dosta mali onaj izlaz za kardan nekih fi25 i vjerojatno slabiji zubcanici kak na standardnom kardanu,il ce prije ugasit traktor?! imas kakav prijedlog za to?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
stavi neki sigurnosni kardan , lamelu ili onaj kardan sa šrafom za kidanje
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
evo slike ,jos je u probnom stanju zato i nije do kraja ofarban,i ova ploca je gore jer mi je izgledalo da je centar navoja previsoko pa sam se bojao da mi ne okrene koji komad,a i lakse mu je kalati kad je sto nize...valjda... :?


zna mozda tko sta vise o ovom motoru? kuzim da je 5,5 kw i da ima 1440 okretaja u min. na 50 hz a za ostale oznake nemam pojima sta znace i za sto su bitne...!? :scratch
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
da sad vidim da je to najobičniji asinkroni kavezni motor 2pp. ove silne oznake na pločici nemaju neko ogromno značenje u praksi. (korisnost, stupanj zaštite, način spajanja...), smjer vrtnje možeš jednostavno mjenjati zamjenom bilo kojih dviju faza priključka izvora napajanja.

čini mi se da ovo svrdlo ima jako uski i oštri navoj pa stoga jako brzo ulazi u drvo(nema proklizavanja, kao vijak za drvo). za tak nešt po svojoj prilici treba veliki moment.
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
ovako medimurec
prvi red: proizvoditel i zemja na poteklo.
drugi red: Sifra i kod so koj motor se naracuje od proizvoditel.
treci red: 3~, oznacuva deka se radi za trifazni motor za naizmenicna(promenliva struja),
Tipna oznaka ti oznacuje:4-oznaka za serija,, AZ- asinhroni zatvoren motor,,132- rastojanie od osovina do podnozjeto(nogarki) na motorot,, 4 ti je broj na polovi,,
cetvrti red: U trokut veza radi na 380V i vuce ctruja od 11.7 amperi, a ako je spojen u zvezda potreban mu je napon od 660V i vuce 6.8A
peti red: moknost 5.5 KW, radi so cos F 0.84
sesti red: znas
sedmi red:
osmi red: necitam broj ispred ono stepeni celziusovi,ali motor ima 5.5KW samo na taa temperatura, i na taa temperatura je deklarirana snaga, so sekoja promena na T, se menuva i snagata na motorot.

IP 54, znaci deka motorot ima zastita pri spricanje voda od site pravci
Ono IEC na kraj je oznaka spored iec standardot
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
:prayer:...svaka čast Danot, al kao što rekoh od tih silnih podataka malo koristi8)
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
danot svaka cast,stvarno iscrpno objasnjenje ove plocice!
jeffi,hvala i tebi,to svrdlo su mi napravili na cnc-u ,u blizini mene su dvije firme sa oko 40-50 raznih cnc strojeva!
puknuti- ovi prvi to stvarno rade bez srama,ovaj drugi sad ne cujem posto sam na poslu pa nemam zvucnike na stroju,a ovo sto ovaj treci kala to bez problema radi i moj al sve vece od fi 200 mm je vec problem pogotovo tvrdo drvo,mozda kod njega ne posto mi se cini da ima dosta gusci i plici navoj pa mozda radi dobro!?
 

21yes

Član
Tu od
22 Ožu 2008
Poruka
436
meni svrdlo izgleda kao da ima preduboke utore, jesi ga probao u radu, budi oprezan jer kako mi ovo sad izgleda svrdlo bi moglo jako brzo povlačit drvo na sebe.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
jesam ga isprobao,scjepao sam oko 5m drva,ali sve tanje komade ,a deblje sam na pola ili cak na cetvrtinu sa sjekirom pa onda do kraja sa njime,ovak ide jako lijepo i stvarno je dosta brzo jedino ga muce kvrge ,a kad ga jednom zaustavi u drvu :madmana: onda ga je muka odsrafati van iz drva jer ga dobro zareze nutra...
ovak nije opasno,bar ne stim motorom jer kad nije moglo okrenuti je sve skupa zaustavilo,a onaj flah ispod svrdla je obavezan :!: jer neda komadu da ode ispod svrdla i nesto sjebe il da dobijes po prstima,a kad vec vidis da neces moc zadrzat komad sve skupa pustis i nikome nikaj,samo ga baci dole sa svrdla ,eventualno padne na pod ,ne baca ga u zrak...naravno,treba pazit da te ne namota al da mi nije zaustavljalo taj motor ja bi bio prezadovoljan,puno je lakse to neg mlatit sjekirom
 

danot

Član
Tu od
2 Srp 2009
Poruka
633
Samo vnimavaj kada se zaustavljue motor!, kada imas zajebano drvo za cjepanje bidi spreman da ugasis motor, jer za 5.5 kw vinklovanje nije eftino.
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
da to vjerujem,zato sam i stavio tako salter da ga mogu odmah ugasit,al i zbog bilo kakvog drugog problema,nikad se nezna,bolje da je pri ruci,al preradit cu ga ja na kardan i na traktor pa onda necu imat problema s tim ,jer ga sad ionako vozim s traktorom posto je prilicno tezak,a i zivcira me sto moram navlaciti kabel za njim...
 

jeffy

Aktivni član
Tu od
7 Ruj 2010
Poruka
1,433
jesam ga isprobao,scjepao sam oko 5m drva,ali sve tanje komade ,a deblje sam na pola ili cak na cetvrtinu sa sjekirom pa onda do kraja sa njime,ovak ide jako lijepo i stvarno je dosta brzo jedino ga muce kvrge ,a kad ga jednom zaustavi u drvu :madmana: onda ga je muka odsrafati van iz drva jer ga dobro zareze nutra...

nema na čemu, zemljak:partyman:...tu ti je još jedna prednost asinkronog motora da ga jako lako reverziraš....ovo svrdlo je šteta prepravljati te ga stavi na kardan, ali ja sam uvijek za to da se iskoristi EM pogon, ima milijun prednosti. ako imaš prilike raditi CNCu, tada napravi svrdlo koje je "šiljastije", a navoj neka bude do pola konusa jer onaj navoj ne utječe puno na samo kalanje, a stvara veliki otpor...to je samo moje razmišljanje:)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,170
da to vjerujem,zato sam i stavio tako salter da ga mogu odmah ugasit,al i zbog bilo kakvog drugog problema,nikad se nezna,bolje da je pri ruci,al preradit cu ga ja na kardan i na traktor pa onda necu imat problema s tim ,jer ga sad ionako vozim s traktorom posto je prilicno tezak,a i zivcira me sto moram navlaciti kabel za njim...
Za koliko mi prodaš motor?
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
da,to istina...
eh da ja radim na cnc-u za zeljezo onda to nebi bio nikakav problem al radim na cnc-u za drvo...
al cu probat tako kao sto ti predlazes,napravit cu drugi navojno svrdlo da bude siljastije i s manje navoja,a ovaj ide definitivno na kardan...
palo mi je na pamet-bi li bilo moguce da s salterom slozim da mi se motor moze vrtit lijevo i desno pa da s motorom mogu odsrafit svrdlo iz drva,ili bu to za motor pre tesko!?
ZJ-necu prodavat motor jer imam doma par strojeva za obradu drveta pa da imam u rezervi u slucaju ak koji krepa na stroju
 

Najnoviji postovi

Na vrh