• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,343
Ajde nije baš da si svaki put odsječem ruku al većinom kad hoću nešto na brzinu napraviti ili se udarim po ruci ili psujem drvo kako se je posušilo pa ne ide.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,772
Kaže jocc da se uvjek ozljedi..pa bože moj ..zašto?

Čidno kako ekipa zaštite na radi ne skače na sjekiru koliko na kalač
Htio ne htio, moram se ovaj put složiti s ovdje napisanim.

Kao šegrt sam radio "trešče" za potpalu, malom sjekirom, sjedečki, između nogu. Mama mi je podviknula da pazim, da se ne posiječem, obratio sam pažnju na nju i sjekirom zasjekao gležanj noge, dan danas imam dokaz, ožiljak za uspomenu.
I meni nije jasno o toj "nemogučoj zaštiti na radu". Motorna pila je pogibeljna za neke, za druge samo koristan alat. Sa sjekirom sam, sam sebe "nasekirao", s čekićem sam bezbroj puta sam sebe zviznuo.

Složio sam si kalač na svrdlo, opasan 🤔, da znam, a koji vrag danas nije opasan.
Neki dan veli starija kćer, pa još nisam rezala s "novim" nožem, a da se nisam porezala. Mi smo krivi ja i supruga, u beznađu ideja za poklon pod bor, svima smo našima između ostalog kupili i vrhunski oštre kuhinjske noževe. 🙃🤔
Podržavam prijedlog o potpali s kockama, te predlažem napravite to s gornje strane, naslaganih drva u peć da Vas susjedi počnu voljeti jer ih ne zadimljavate više 🙃👌, probajte pa napišite svoje mišljenje o "gornjoj potpali" 🔥
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,568
Za potpalu napilim na kratko 15 - 20 cm od drače potom na cjepač raskalam na srednje cjepanice , potom sa malom sjekirom na sitno. Drača je odlična za potpalu , ali naravno mora biti suha. I ono najbitnije je to što je ravna i sa malo grč , kala se ravno i sitno .
Skoro bi bila idealna za štikadente delat. :LOL:
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,359
U novembru u fabriku parketa uzmem jednu vreću škarta sitnih lamelica i potpala za čijelu sezonu. Umjsto jedne dobijem pun gepek od auta vreća pa onda i podelim.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,343
Kao što kaže kolega @plus najgore je kad netko nekaj pita ili nešto usput treba a ti se zvekneš , većinom trešće radimo od sitnog bukovog granja tako da ga samo na pol i dovoljno je sitno. Ispod toga bacim zapaljenu kocku i onda kroz koju minutu normalne komade. Nisam još isprobao gornju potpalu, moram to probati. Što se tiče zaštite ne bi se ništa dogodilo da si takve tanke komade ne pridržavamo rukama da se ne prehite. Svi mi znamo da treba paziti al nažalost skroz sigurno ne postoji i uvijek postoji mogućnost da se nešto dogodi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,709
Moji su, nekad davno, koristili suhi korjen cmroka za potpalu, umjesto hepo kocki.
A tata je nacijepal sitnih drva za nekoliko zima....
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Kakva je kvaliteta kalača iz Panexa?
Cijena dosta povoljnija.
Pretpostavljam da je to kinesko...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,017
A kaj danas novo nije Kinesko?
Ako je i negde drugdje u hrpu stavljeno, sklepano je od Kineskih komponenti. Kaj ne mora nužno uvijek značiti da ne valja.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,343
Točno to, svi pitamo da li je kinesko a nitko ne bi kupio hrvatski ili slični proizvod po puno većoj cijeni. Em je nov i sigurno ima garanciju, a pokvariti se može svaki a za sebe to će ići dugo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh