• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

filip1

Novi član
Tu od
14 Ožu 2024
Poruka
6
Pozdrav svima
Trebam pomoć oko izrade cjepaca,
tražio sam po forumu,ali nisam mogao naci sve sto me zanima.
U planu imam izradu vodoravnog cjepaca (kalac) sa nozem koji je postavljen fiksno na cetiri dijela, kroz koji bi klip gurao drva dužine 1m.
Zanima me koje dijelove bi trebao za izradu kalac 25-30t (dali je to dovoljno da ne zapne u kvrgi)
Pumpa koliko cc litara , elektromotor koliko kW, velicina klipa, razvodnik,rezervar litara i od ostalih dijelova da klip ima automatski povrat?
Kalac bi trebao imati sto vecu brzinu.
I ako bi htio pokrenuti taj kalac sa traktorom kolko KS je potrebno?
 
Posljednje uređivanje:

filip1

Novi član
Tu od
14 Ožu 2024
Poruka
6
Tolika tonaža, tolika brzina...ne ide na elektromotor na kućnu instalaciju! :unsure:
Pozdrav, dali znate koliko KS bi trebao biti traktor da pokrene takav cjepac?
Ako bi isao na elektromotor, nebi isao na kucnu instalaciju, nego na industrijsku.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,891
Mislim da bi bilo koji današnji traktor zadovoljio pa i neki samostalni dizel motor.
O tome više zna ZJ!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Za ozbiljan rad, s pristojnom brzinom, i naravno, traženom silom, treba jedno 30ks na kardanu.
 

filip1

Novi član
Tu od
14 Ožu 2024
Poruka
6
Ok odlicno
Kolika mi je pumpa potrebna i koja debljina cilindra klipa,razvodnik ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Odeš u Gudevec na sajam i pogledaj sam.
Puno je parametara na koje ti je teško dati odgovor, jer ti sam moraš biti načisto kaj imaš, kaj želiš, kaj možeš...
Prije svega, ležeći kalač te snage je ozbiljan proizvod, prikolica, a ne nošeni. Treba izračunati gredu itd...
 

filip1

Novi član
Tu od
14 Ožu 2024
Poruka
6
Odeš u Gudevec na sajam i pogledaj sam.
Puno je parametara na koje ti je teško dati odgovor, jer ti sam moraš biti načisto kaj imaš, kaj želiš, kaj možeš...
Prije svega, ležeći kalač te snage je ozbiljan proizvod, prikolica, a ne nošeni. Treba izračunati gredu itd...
Da, znam da je tako najbolje.
Meni trebaju neki priblizni parametri,pa sam mislio da je netko ovdje vec pravio nesto slicno.
Sto se tice izrade konstrukcije to nije problem
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Pa očito je. Tam pogledaš kakva je greda, kakvi su razmaci, koliki je celinder, onda usporediš z onim kaj imaš...pa se može dalje.
Tešo je ovak iz rukava.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,891
Imam sve dijelove osim pumpe!
Postavio sam neka pitanja na privatne poruke, ali vidim da si neozbiljan!
 

filip1

Novi član
Tu od
14 Ožu 2024
Poruka
6
Izvini, pokusao sam odgovoriti al ne mogu poslat poruku.
Hvala na ponudi, ali uzeo bi sve nove dijelove.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Da, znam da je tako najbolje.
Meni trebaju neki priblizni parametri,pa sam mislio da je netko ovdje vec pravio nesto slicno.
Sto se tice izrade konstrukcije to nije problem
Evo ti nešto približna ali daleko od pravog. Recimo neki traktor od 40kw može tjerati preko multiplikatora pumpu tandem 30+20 cm. Stiim što ti treba rasteretni ventil, da ti na određenih 100 -120 bar izbaci iz sistema 30 cm pumpu. Za brzi povrat ti treba drugi ventil. Za recimo 25 t snagu ti treba min cilindar unutarni fi 120, te bi trbao razvodnik podesiti negdje na 210 do 220bar.Sa tim cilindrom ideš na srednje pritiske koje daju žubčaste pumpe. Ako kažeš da možeš ići na indust.. struju onda 11kw motor ti tjera ove dve pumpe. Da bi iskoristio iste pumpe za pogon traktora i pogon el motora imaš dosta rada da se to posloži, ali je moguće. I dobio bi dobru brzinu rada.
Što se tiče konstrukcije zašto ideš na varijantu dužinske metrice dali možeš nešto manje. I dali je to u svrhu svakodnevnog cijepanja. Ako možeß industr motor onda ti je besporteban traktor pogon. Ali dobro. Ako bi uzeo ovu varijantu onda ti treba razvodnik veći od 150l protoka da izbegne velika grijanja ulja, ali u svakom slučaju za ovu varijantu ti trab neki hladnjak ulja.
E sad odeš u trgovinu hid dijelov i tražiš šta imaju u ponudi i šta oni predlažu za ovakvo nešto i dobićeš kalkulaciju cijene. Ako želiš ozbiljan rad moraš uzeti ozbiljne pumpe i ta dva ventila. Takođe ti treba njihova ponuda na kojim rasponu pritiska mogu podesiti te ventile.
Što se tiče hid cilindra možeš sigurno dobar polovni bez oštećenih kliznih površina, stim obavezno prepakivanje brtvi. Ovakav sistem nije baš mobilan
 

Galda

Iskusan lik
Premium
Tu od
11 Ruj 2022
Poruka
457
S obzirom da se slabo razumijem u hidrauliku jedno amatersko pitanje. Jeli moguće složiti automatski povrat cilindra i na kojem principu to radi? Jeli u pitanju samo razvodnik ili je u nečem drugom caka
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Razvodnik se presloži. Ja skoro sve cjepače radim na automatski povrat.
Promjena opruge ili dirada štangice razvidnika, te se pritiskom pomjera sjekira u radnim pravcu. Čim se pusti ta poluga, opruga vraća razvodnik u povrat i tim sjekira ide unazad. Kad sjekira dodje do graničnika, graničnik vraća razvodnik u neutralan položaj. 20230113_160239.jpg
Ovdje je najvidljiviji primjer. Najčešće se to uradi da nije vidljiva opruga na razvodniku.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Tak je napravljen razvodnik.
Ručica na razvodniku ima jedan stalni položaj: u smjeru povrata.
Kad kalaš, savladaš silu federa i pomičeš ručicu u radni položaj.
Kad ju pustiš, sama se vrati i preusmjeri ulje u smjeru povrata.
Zato kad se sjekira vrati do kraja (ili željenog hoda) mora postojati graničnik koji ručicu povuče u neki srednji položaj, tak da ulje struji, a ne puni cilindar niti s jedne strane.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,351
Ovo je mehaničko upravljanje. Kolega "ZJ" ima cjepač cinimise sa elektroventilima i granicnike podešene na elektrprekidače.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,647
Nemam, mehanički je razvodnik.
Samo nema automatski povrat (ne sviđa mi se to.
Da je upravljanje pedalom, onda ima smisla.
 
Na vrh