• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

hrvoje01

Aktivni član
Tu od
7 Pro 2010
Poruka
1,370
@karabaja to i je topola,a da si probao topolu kalati onda bi vidio kak to ide sigurno ne kak bukva i graber ka mu sam pokažeš sekiru i pukne sam od sebe,a ti bi u tome napravil sam puno dima
@puki22 u pravu si tjera ga pumpa od traktora meni za 2-3 cijepanja godišnje nije se dalo stavljati posebnu pumpu, a tjera ga MF 274 na 1200-1300 okretaja i brzina cilindra je solidna

ma nađi mi taj grab što puca kad vidi sjekiru bukva se nađe ali ja graba takog još nisam našo
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
ma nađi mi taj grab što puca kad vidi sjekiru bukva se nađe ali ja graba takog još nisam našo

I mene zanima di ima tih graba:finga:
Inače nije baš za usporedit kalanje sa sjekirom ili cjepačem.
Cjepač daje pritisak kontinuirano a sjekira samo na tren a kaj pukne pukne, ak ne maši dalje zabij kajlu. . . uzmi motorku!
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
mozda sam se zahebo al mi nekak i taj nosac cilindra,tj I-profil izgleda dosta slabo?!:scratch
nebu to svinulo kod cjepanja neceg tvdjeg ili kod kvrgavog drva,kolko je uopce pritisak tog cjepaca? mozda me samo slika vara!? :confused:
 

jozek

Član
Tu od
18 Stu 2008
Poruka
422
dečki nebi sad u polemiku oko toga što je bolje jer neko ima traktor od 35 ks a neko 235ks i znamo što je bolje ali isto tako i onaj od 35 je sasvim dovoljan gazdi za ono za kaj ga treba tak isto znamo da je najbolje uzeti motorku i lepo zrezati na cepanice koje je sigurno lakše iscijepati nego metrice još ako su i kvrgave kao ove moje, a debljine i 80 cm (koje smo kolali u šumi) pa onda i ovakav cijepač dobro dođe od obične sjekire i kajle
cijepač ima cilindar od buldožera promjera 140mm i klipnjača mu je 50mm i hod 85cm stup mu je dodatno pojačan sa svake strane sa flahovima 12mm tak da mu je uvijanje minimalno
evo kak izgleda kalanje kanadske topole gdje ni 85cm nije dovoljno da se razdvoje cjepoanice, a ipak za 8h se napravilo ovo





 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Samo ti kalaj dobro to ide,gledal sam prospekt od pumpe na tom MF-u,sasvim dovoljno za tvoje potrebe.Bitno da je pritiska,ulja ima dovoljno.Reci,dal se grije pretjerano kaj?Kolikom brzinom se kreće cilindar otprilike u radu i u povratku?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
samo da vas podsjetim , da je stroj pri kraju, u subotu bi trebao biti probni rad, ima jos malo bravarskih radova i kopcanje hidraulicne instalacije. Transportna traka ostaje za kasnije. Jedino sto me muci je razvodnik koji sam nabavio, nekakv od petoletke mi sumnjiv, kazu da jedna od ove tri komande je ya jednosmjerni cilindra sto mi nebi odgovaralo, jer mi trebaju sve tri dvosmjerne komande (cijepanje, podiyanje noya i podiyanje vodilice pile), ali je yanimljivo da sva tri bloka ovog ventila imaju po dva izlaza stim sto je na jednom zavijen vijak dakle blindiran.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Da,kroz tog jednog se vraća ulje iz jednoradnog cilindra.To je razvodnik od viljuškara koji ima i bočni pomak vilica.Imam neki osjeaj da buš opet pisal da se pregrijava,al nadam se da nebu tak i da bu dobro klapalo.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
onda cu ovu komandu za podizanje noza uraditi na jednosmjernu, nadam se da moze cilindra da blindiram jednu stranu odnosno ostavim ozraku, a teyina noya i opruga bi ga vracali u drugu stranu. da sad ne mujenjam razvodnik koji je vec ustiman, ili se blokovi mogu presloziti. da vjerovatno je od vilicara, zuti i ovako kako sam prije opisao.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Polako, nije to obicni kalac, to je cijeli stroj i treba vremena da se sloyi, a ja kad uhvatim vremena radim na njemu.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Da,kroz tog jednog se vraća ulje iz jednoradnog cilindra.To je razvodnik od viljuškara koji ima i bočni pomak vilica.Imam neki osjeaj da buš opet pisal da se pregrijava,al nadam se da nebu tak i da bu dobro klapalo.

Sumnjas da je protok premali, meni treba za ovu pumpu od oko 40 litar u minuti, i moye li se kako ovaj rayvodnik presloziti, ili kombinirati sa drugim istim ovakvim, ubaciti drugi blok umjesto ovoga,
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
e pa zato i očekujemu stroj a ne neku klipnjaću i klip i eto kalača
 

medimurec

Član
Tu od
26 Lip 2010
Poruka
418
jozek,meni se svidja,nije pre glomazno,a u najgorem slucaju se uvjek moze pojacati i sad mi je malo jasnije kolke su dimenzije ovog stupa prema cilindru! tu negdje bu i moj vjerojatno jer mi jaceg tomo vinkovic ni nece moc tjerat,a i za jedno kucanstvo mislim da sasvim dovoljno! mozda znas koji ti je protok pumpe na tom traktoru? da ne zeznem sa pre slabom pumpom pa da bude pre sporo...!?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@power
stvarno nema smisla , ni jednu sliku nisi okačio :mad: valjda i mi zaslužujemo da vidimo taj koplikovani uredjaj koji je napravljen od željeza :vragek:

a na razvodniku skini taj čep i umjesto njega stavi holender i drugo crijevo , trebalo bi da radi normalno (nije sigurno) ali većina radi
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
a moze li se ovaj dvoradni cilindar staviti u funkciju jednosmjernog i onda da stima taj segment.

Trenutno nisam kuci, za par dana budu slike.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Jaoo,jel ga čovek zakompliciral.Power,moral bi rastepati celi blok i menjati klip,neznam kolko ti se to isplati,da otvaraš blindu nebuš nikaj dobil,jer onaj klip ne pušta ulje.Da si bar od stroja kakvog našel,oni imaju kam veće protoke.Najsnažniji viljuškari nemaju više od 50 l/min protoka,nadam se da bu ok.Pripazi na protok v crevima!I slikaj da vidimo prije neg se pojavi još koji problem.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Cekaj te malo, taj razvodnik ima tri komande, 2 su dvoradne a jedna jednosmjeran, tu jednosmjernu bih iskorisstio za upravljanje cilindrom koji je za sad dvosmjerni, kojeg bi preradio u jednosmjerni, posto u jednom smjeru ce tezina noza i opruga koja je vec postavljena vracati klip.
Moze li to.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Može ..ako ti je dosta sile preko površine klipnjače onda drugu komoru cilindra spoji na prvu tj. oba dvije komore cilindra na istu rupu na raz.
Ako pak ne onda drugu komoru cilindra u kantu , nemoj na povrat jer će skupit otpore pa će bit , jao mene kuku kaj se događa -matematika ne štima .:madmana:

vidiš dobra ti je ova fora da se spoje oba ulaza klipa pa da on radi u pluger režimu :prayer:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
taj pluger mod mi nije jasan, i kako cu spojiti obadvije strane cilindra na jedan izvod, sto znaci kad dam komandu onda ulje pod tlakom ide u obadvije komore i onda vjerovatno posto je tlak isti nadjacava ova strana gdje je povrsina klipa veca i gura u tom smjeru. U mom slucaju ja bih doveo ulje iz razvodnika jednim crijevom na komoru koja vraca klip unutra i tim crijevom uz pomomoc gravitacije i opruge kad vratim komandu u povrat cilindar vratio ulje u rezervoar. Drugi komoru, tj holender na cilindru bih ostavio otvoren da ne stvara talk odnonsno vakum. Jeste li me sad razumjeli sto zelim.
Da prilagodim cilindar razvodniku.
 

Najnoviji postovi

Na vrh