• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
e mislim da si mi ti to spomenuo pa ssmo u gudovcu komentirali da je "sreča" ako te pogodi u glavu pa da nemaš puno patnje. OPREZ:!:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Juce postavio hidraulicnu instalaciju, nekih 15/ak crijeva, sve radi dobro, cijepa na sest dijelova, odra]uje cilkus ya oko 3 sec, jedino ima dva sitna problema koja su rjesiva:

1. Ka dradim na struju (motor 9,4 KW na trokutu) kad cijepa drva koja izrazito kvrgava klize remen koji pogoni reduktor pumpe, remenica nije dupla, remen je 17, promjer remenice je nekih 20 cm, tu remenicu nemajravam zamijeniti nesto vecom, pa cu dobtot jos boljer nalijeganje, manju brzinu vrtneje pumpe, sto smanjuje protok a time i potrebnu sili da se prenese. Preko traktorra ide super, ne staje.

2. Onaj razvodnik sto sam radio da se sam vraca u pocetni polzaje ne radi kako sam zamilsiom. ndeke stvari nisam predvidio. sta se desava:

Kad se klip pvraca u pocetni polozaj ono kuciste na klipu udrai u polugu razvodnika i pogura je prema neutralu, međutim do 100% neutralnog polozaja klip razvodnik ide nekih 2cm, ali klip pogura polugu razvodnika tako da klip napravi pur od nekih 1cm i ne izbaci u cisti neutral, a klip cilindra se vec zaustavio. I klip cilindra stoji ali na manometru pokazuje nekih 30_40 bara, sto nije dobro opterceva sistem u praznom hodu. Pokusat cu iskorisiti ovaj specificni cilindar koji imam na stroju, jer mi se cini da on ima mogucnopst kad klip dođe u pocetni polozaja da automatski ulje ide u preljev iako je komanda cijelo vrijeme ukljucean za povratak (klip svojim prolaskom otvori prolaz za protok ulja, nesto kao kod dvotaktnih motora usis i ispuh).

drugi nacin ako ovo ne uspije, onda napraviti bolju polugu, tako kad klip usljed inercije kretanja odradi 2 cm kretanja, polugom napravim (klackalica) krtenje klipa ventila koliko mi je potrebno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
a jesi li razmišljao da problem 2 riješiš sa jednom oprugom i klackalicom ?
 

puki22

Član
Tu od
27 Ruj 2007
Poruka
890
Ti bi kupil taj cjepač?
Ja sam ga isto več pratil . . . ak buš zval lika pitaj koliko hoče za 2kom i več bi bili u kombinaciji ;)
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
kažem ti da ga kupite u kombinaciji i probajte pucati bez atesta i garancije jer plačate samo one naljepnice
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
jesam, na koji nacin ti mislis i sta radi opruga u svemu tome

slikaj taj detalj i postavi ovdje

opruga bi radila na pricipu preklapanja jedne polugice preko svoje ose , ajde slikaj iz više uglova jer bolujem od nedostatka riječi :mrgreen:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
slikaj taj detalj i postavi ovdje

opruga bi radila na pricipu preklapanja jedne polugice preko svoje ose , ajde slikaj iz više uglova jer bolujem od nedostatka riječi :mrgreen:

Razumijem, sad na koji nacin mislis, da klip u povartku odradi minimalni pomak te klackalice, da bi se ona prebacila, preklopila a dalje bi opruga nastavila poterzanje poluge razvodnika.
Slike danas nece moci, stroj mi nije pri ruci, idemna teren, tako da skoro nece biti slika, jedino cu na opvim postojecim pokusati nesto nacrtati.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
a možda je najjednostavnije da umjesto što taj lim dodiruje vrh (u ovome slučaju dno) ručice dodaš neko povišenje na taj lim tako da oslonac bude na pola ručice ili čak bliže razvodniku
onda će reakcija ručice biti veća u odnosu na kretnju klipa (u ovome slučaju ovoga zaštitnog lima)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
a možda je najjednostavnije da umjesto što taj lim dodiruje vrh (u ovome slučaju dno) ručice dodaš neko povišenje na taj lim tako da oslonac bude na pola ručice ili čak bliže razvodniku
onda će reakcija ručice biti veća u odnosu na kretnju klipa (u ovome slučaju ovoga zaštitnog lima)

Upravo tako savo, samo sto ja na tom limu ne zelim da ima nista sto bi moglo zakaciti ya rkav rukovatelja, pa cu dole na cilindra postaviti jednu kalackalicu koju ce traj lim doticati s tim da je udaljenost od mjeesta gdje lim dotice t klackalicu do osovine klacneja tri puta manja od osovine klacenja do dodira klackalice sa komandom, tako cu dobiti tri puta veci otklon komande od prijedjenog puta cilindra, sto je u ovom slucaju bilo obratno (bit ce malo veca sila na klackalicu , ali cu je napraviti jacom.)


da se dopunim, zbog potrebnog smjera klacaklica ce raditi ovako, na cilindru ide oslonac- osovina, iznad te osovine nekih 5 cm kontak lima i klacaklice, i dalje iznad toga nekih 10 ak cm kontakt klackalice i poluge razvodnika
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ok , može i tako ako ne želiš nikakve budžotine na tom limu
samo preporučujem onda da na sudaru tog lima i te dodatne klackalice postaviš jedan gumeni dio sa izbaciš ''tvrde udarce'' lima u klackalicu a samim time i na razvodnik
a i ružno je da se čuje lupanje koje se mora pojaviti jer se radi o limu i sudaru dva metala
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ok , može i tako ako ne želiš nikakve budžotine na tom limu
samo preporučujem onda da na sudaru tog lima i te dodatne klackalice postaviš jedan gumeni dio sa izbaciš ''tvrde udarce'' lima u klackalicu a samim time i na razvodnik
a i ružno je da se čuje lupanje koje se mora pojaviti jer se radi o limu i sudaru dva metala

Danas malo eksperimetirao, pustio klip da do]e u pocetni polozaj do kraja, i u tom polozaju se otvori prelejv, tako da rucica ostaje u polzaju za povratak, ulje struji preko razvodnika kroz cilindar i vraca se u reyervoar. Sve bi to bilo super, da u ovakvom rezimu praznog hoda otklona maometra nije nekih 20 bara, a kad posatvim rucicu komnade razvodnika u neutral tad je otklon nekih 10 bara, sto govori da ulje u prvom slucaju pravi vevci otpor, dulji put i kljucno da stvara vesi otpor kretanjem kkroz ko0mandu, nego direktno u povrat. Dali me razumijete, znaci problem mali protok razvodnika, tako da moram ici na sistem poluga, i onda je ovih 10 bara prihvatljivo.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ništa te nisam razumio osim što se slažem da je 10 bara prihvatljivo
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Čudni si ti power.Daj malo bolje ti to sroči kaj ne šljaka pa da vidimo.Kaj te najviše muči?Se grije kaj ulje?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Pisao sam o utomatskom povartu klipa u pocetni poloyaj. Cilindar je tako konstruiran da kad se da komanda da ide nazad i ostavi u tom polozaju kad klip dođe onda tu stoji, a ulje koje preko razvodnika ide u cilindar se vrac u rezervoar, jer kad zaprivni dio klipa dođem na krajnju tocku, otvori se rupa na cilindru za preljev. Međutim na taj nacin ulje ide preko komande kroz cilindar i u povrat, posto je cilindr manjeg protoka o nxda dize tlak na nekih 20 bara i grije ulje, sad koliko nisam dugo radio da testiram.

Na drugi nacin da klip u pocetnom polozaju drzim, tako da komandu drzim u neutralu, otpor eazvodnika je manji zato sto ulje direktno struji iz razvodnika u preljev, dakle ne ide preko komade i cilindra. U ovom slucaju tlak je 10 bara.
 

Najnoviji postovi

Na vrh