• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ma i meni je sumnjivo, pokusavao sam par puta i sa tockom naravno, i ispda ovako, mada mi na cudan nacin izbaci racunicu kao da prekine konekciju pa na novoj starnici samo izbav+ci nekakav broj, amlo cudno, ali mislim da je to to.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Moze li se uopce uraditi reparacija zupcaste pumpe i koliko to moze biti kvalitetno, posto ova moja nije puno ostecena opak ona daje 140, 150 bara.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
može se uraditi reparacija ali niko ti neće ništa da garantuje što je pa i normalno

zavisi koliko je oštećena pumpa , moj drugar ti može aksijalno da je pobrusi
ali ako je oštećeno kućište onda on nemože da ti pomogne ništa
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
I ja vjerujem da oni rade samo aksijalnu obradu, cini mi se da kuciste nije puno zaderano, cijena nove pumpe od 50 cm3 je 400 EURA, a reparacija je 60 EURA, sad neznam jeli to bacanje novaca.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
sve zavisi od toga koliko je tvoje kućište zaderano , ako će da riješi tvoj problem 60e nije mnogo
ali moje mišljenje je da i nova pumpa neće dugo da izdrži na 250 bara , uzeo sam u obzir sve ono što si rekao oko vremena koje pumpa radi pod tim opterećenjem ali moje mišljenje je da je 250 za zupčastu pumpu previše
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Klipna pumpa i miran si.Jednostavno i skupo rešenje.Imaš garantirani pritisak do oko 315 bara.Podesiš sigurnosni na manje,a tebi je 250 bar vrh glave i samo se smiješ.Reparacija zupčaste?Zavisi ko radi kak radi i kakvo je kučište.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
parkerova pumpa zupcasta koja je bila na jednom ovakvom stroju je bila deklarirana na 275 bara max i 250 dugotrajna opterecenja, tako kaze njihov test,
http://www.kwf-online.de/deutsch/pruef/pruefergebnisse/aagw/saegespaltautomat/4914_08e.pdf

http://www.tajfun.com/sl/download.asp?pid=192&uid=

:rolfer: sve si sam rekao , pusti ti deklaracije , praksa sa zupčastim pumpama mi govori drugačije , nisam neki stručnjak ali kako reče hrvoje stavi klipnu pumpu i mirno spavaj , čak i grijanje ulja bi sa njom riješio

a kad pomenuh već grijanje , neki dan sam malo šunjao po otpadiam i naletio na ovo , možda bi tako nešto odgovaralo

image035r.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Klipna pumpa i miran si.Jednostavno i skupo rešenje.Imaš garantirani pritisak do oko 315 bara.Podesiš sigurnosni na manje,a tebi je 250 bar vrh glave i samo se smiješ.Reparacija zupčaste?Zavisi ko radi kak radi i kakvo je kučište.


Razmisljam ja o klipnoj pumpi, ali je tesko sad to malo ugraditi, jedan izlaz kardana koji i de na reduktor koji opet na jednoj strani pogoni tandem pumpu (funkcije podizanje noza, podizabnje vodilice pile i pogon glavnog cilindra, mala pumpa pogon transportne trake. a nad rugoj strani remenica za pogon banseka.Ova veca pumpa bi trebala imati protok 60 l/min.

:rolfer: sve si sam rekao , pusti ti deklaracije , praksa sa zupčastim pumpama mi govori drugačije , nisam neki stručnjak ali kako reče hrvoje stavi klipnu pumpu i mirno spavaj , čak i grijanje ulja bi sa njom riješio

a kad pomenuh već grijanje , neki dan sam malo šunjao po otpadiam i naletio na ovo , možda bi tako nešto odgovaralo

Ukoliko se ulje bude grijalo tako nesto bih trebao.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Pazi da ne podletiš pod ssssssššleper.Sve češće su prometne nesreće.

Stavi jednu poštenu klipnu pumpu,onda ti ne treba tandem.Postoje i klipne pumpe koje su u tandemu sa zupčastom.Ustvari,postoji sve,samo je pitanje do koje financijske granice si ti spreman iti i kaj te na kraju zadovoljava.Ako imaš para,složi stroj kak treba i delaj,a ako nemaš para budi sretan s onim kaj imaš i delaj s tim kaj imaš.Ovo ti je ko referendum.Izjasni se da znamo dalje pomoći.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@power
stvarno te ne razumijem nikako , trudimo se da ti pomognemo koliko ko može a ti jednostavno ne želiš sam sebi da pomogneš da nam slikaš te detalje da bi mogli da znamo o čemu pričamo
stvarno te ne razumijem , imam osjećaj kao da ti kriješ tu spravu da je ne bi nedaj bože neko prekopirao :scratch
ne brini se ja ako hoću da kopiram od mene nemože ni NASA da sakrije :finga:

@hrvoje
stvarno neznam šta je , nisam ni gledao , samo sam u prolazu spazio hladnjak pa sam slikao da power vidi dali bi mu tako nešto odgovaralo
prije bih rekao da je ovo neki bager a ovo je hladnjak ulja od motora , prilično sam siguran u to gledajući sliku sada
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Trebaš videti velikog Fagrama vijčanog kaj je kiler za ulje.Ovo bi na kraju bila neka pumpa hidraulična,al me buni ona velika rupčaga?To obično vijčani kompresori imaju za usis zraka.Neznam iz ovog kuta odgonetnuti kakva bi to grdosija bila.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
@power
stvarno te ne razumijem nikako , trudimo se da ti pomognemo koliko ko može a ti jednostavno ne želiš sam sebi da pomogneš da nam slikaš te detalje da bi mogli da znamo o čemu pričamo
stvarno te ne razumijem , imam osjećaj kao da ti kriješ tu spravu da je ne bi nedaj bože neko prekopirao :scratch
ne brini se ja ako hoću da kopiram od mene nemože ni NASA da sakrije :finga:

@hrvoje
stvarno neznam šta je , nisam ni gledao , samo sam u prolazu spazio hladnjak pa sam slikao da power vidi dali bi mu tako nešto odgovaralo
prije bih rekao da je ovo neki bager a ovo je hladnjak ulja od motora , prilično sam siguran u to gledajući sliku sada

ma kad sam kod stroja onda nemam apart kod sebe da ga slikam, cesto sam na terenu pa nisam u mogucnosti da slikam, a s druge strane vi ste veci strucnjaci od mene tako da ja nemam sto skrivati od vas, ovih dana kad kompletiram bit ce slike i video naravno, ali kad sve bude gotovo.
danas sa dogovorio nuvu tandem zupcastu pumpu sa gusanim kucistem od parekera, ostavim mu svoju staru i dam jos 100 EURA i jos mi on uradi redukciju zupcanika koji pase na reduktor. Nadam se da tvornicki ta pumpa ima 250 bara, i nadam se da nije krilana jer mislim da ona daje manji tlak, kako god da bude imam garancije ya nju i mogucnost vracanja nazad ukoliko ne odgovara.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ma kad sam kod stroja onda nemam apart kod sebe da ga slikam, cesto sam na terenu pa nisam u mogucnosti da slikam, a s druge strane vi ste veci strucnjaci od mene tako da ja nemam sto skrivati od vas, ovih dana kad kompletiram bit ce slike i video naravno, ali kad sve bude gotovo.
danas sa dogovorio nuvu tandem zupcastu pumpu sa gusanim kucistem od parekera, ostavim mu svoju staru i dam jos 100 EURA i jos mi on uradi redukciju zupcanika koji pase na reduktor. Nadam se da tvornicki ta pumpa ima 250 bara, i nadam se da nije krilana jer mislim da ona daje manji tlak, kako god da bude imam garancije ya nju i mogucnost vracanja nazad ukoliko ne odgovara.

već smo čuli ovakva obećanja li ništa ne vidjesmo :vragek:
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
vec sam stavio slike i od onda nema nekih vecih promjena, tako da nisam mislio da treba nesto da slikam, ostalo je da svce zavrsim i snimim stroj u radu.

Pokusavam pronaci podtake za ovu pumpu sto namjeravamm staviti, ima nakaklva serijski broj i model, ali u stranici parkera nemogu pod tim brojem naci nista.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Juce postavio novu pumpu kojoj sam vec pisao, podesio ya pocetak tlak na 200 bara na sigurnosnom i probao raditi jedan metar drva, birao sam najgora drva, sa najvise kvrga, i ide super, sam sto su se pomagaci mijenjali na pili dok nisau sjebali pilu, yaglavili drvo pa puvukli nayad, svukli pilu koa je pukla, haos. Nisam uspio opet niosat snimiti, ali bit ce iduci vikend sigurno, juce sam bio u velikom poslu tako da je sve bilo u zurbi.

Sda je na redu transportna traka, sve sam slozio, ravodnik sa male pumpe sa kojeg crijeva idu na hidromotor, sigurnjak na tom razvodniku sam podesio minimalno tako da mi se ulje ne grije, a obrtaji su odgovarajuci, sad me zanima kad se optereti motor sat ce se desavati, hocu li morati dotezti sigurnosni, hoce li to grijati ulje, posto je ;pumpa veceg protoka nego sto motoru treba.

Cemu ovo sluzi posto je to bilo na jednom stroju sa transportmom trakom, gdje se moglo regulirati brzina kretanja trake.

http://www.kladivar.si/english/pdf/products/7-7-1.pdf
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
evo i moga cjepaga kojeg sam danas na brzinu pustio u rad da pomognem kolegama

image042w.jpg


ima nekoliko nedostataka koje ću otkloniti u radu , sitnice su u pitanju ali sam načelno jako zadovoljan sa njim

položaj klipa moram promijeniti , dolazi do velikog zakrivljivanja nosača sjekire i tu gubim na snazi
moram napraviti duple nosače tako da se može kačati i prikolica dok je cjepač na traktoru
donju ploču treba ohrapaviti jer ako je drvo neravno osječeno onda dolazi do isklizivanja na stranu
i još neke gluposti

snage bi trebalo i više od ovoga , pritisak u sistemu traktora mi je prilično mali za ove radove , vjerovatno ću da povećam pritisak
čak iako bih našao neku pumpu većeg kapaciteta koju bih mogao uglaviti na vladimirca bi stavio da dobijem malo na brzini , mada i ovako nije baš spor , radim na 1/3 gasa možda i manje
 

Najnoviji postovi

Na vrh