• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Savo, točka upiranja bi trebala biti negdje na polovici duljine sjekire, ili čak koji cm dalje.
Na donjoj ploči samo povuci nekoliko zavara da dobiješ nekakav profil poput onoga na suznom limu. I dodaj dva rebra u obliku slova V između okomite grede i donje ploče, jer se bude inače savinula, kak god debela bila.
Koliki je hod cilindra I koliki promjer klipa? Šteta kaj nije deblja klipnjača, pa da se brže vraća, jer ova brzina povrata je važnija od radne brzine.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Vidljivo je da je sjekira izvucena puno vani, nadam se da si je radio od hardoxa, posto ostrina sjekire uveliko znaci na potrebnu silu za cijepanje.

Sto se tice tlaka hidraulike iy traktora tu si potpuno u pravu, vjerovatno ne ide preko 180 bara (to je u idealnim uvjetima, ako je pumpa extra), sad neznam koji je promjer cilindra da se izracuna sila, koja bi minimalno trebala biti 15 t. I sam zans da i sa 180 bara mozes dobioto 15t sa vecim promjerom cilindra ali je onda upoitna brzina u sto sumnjam da je na rusu pumpa vece zapremine od 20cm3, a to je nedovoljno da imas i silu i brzinu (dakle nizak radni tlak i maln kapacitet pumpe utice da moras ici na 2&3 gasa).
Klipnjaca je isto tanka sto usporava povrat klipa.

Najbolje rjesenje je pumpa sa multiplikatorom ja sam na ovom cjepacu sa linka od petoletke u kompletu platio 70 EURA, i na 300 ok&min kardana (900 okr motora) odradi hod i povrat od 70 cm za nekih 5 sec a da pri tom imam silu od 14/15t.
Ne sumnjam ja da ti to nesces napraviti kako valja, opet ovos koliko radfis sa tim.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
28,171
Čuj, kad već imaš manometar, izmjeri onda tlak pri normalnom kalanju i kvrgama, da i mi ostali znamo koliko stvarno sile treba za neka prosječna drva. Koliki je pik tlaka i kak dugo to traje, jer to je jako važno ako pumpu pogoniš elektromotorom.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
da da , vaše sugestije su tačne , osim brzine povrata , meni je su ove obje brzine dovoljne , i povrat i cijepanje
jer cijepanje metrica koliko god išao klip brzo nemože brže od neke mjere , jer dok veliku i tešku metricu okreneš klip ima vremana da se vrati 5 puta nazad

brina je potrebna kada se radi sa malim kladićima koji su sječeni na dužinu šporeta , za metrice stvarno nema potrebe za ogromnom brzinom klipa

i da dodam , pritisak na vlatku je 140 bara , imam neku dobru klipnu pumpu pa se nešto razmišljam da je uglavim na kardan , moram probati koja bi brzina bila
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Čuj, kad već imaš manometar, izmjeri onda tlak pri normalnom kalanju i kvrgama, da i mi ostali znamo koliko stvarno sile treba za neka prosječna drva. Koliki je pik tlaka i kak dugo to traje, jer to je jako važno ako pumpu pogoniš elektromotorom.

nisam gledao koliko ide ovaj manometar, a nebi puno ni pomoglo jer isti zaglavi na 100 bara, papir je deformisan pa kazaljka zaglavi. Na ovom vecem cjepacu sto cijepa na 6 dijelova manometra je ispravan i ide do 200 bara na koliko sam ga podesio, ali u tom slucaju prebaci na mnau brzinu tj. veliki cilindar koji pri tom tlaku daje nekih 12 t, a na 250 koliko moze ici daje 15t.

Ali trebate vidjeti sta cijepa na tim pritiscima, rijetko da nai]em da nemoze progurati drvo kropz noz na 6 dijelova.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Trenutno je na usisu pumpe priljuceno crijvo unutarnjeg promjera 15mm, da li je to dovoljno s obzirom da je usis zajednicki za dvije pumpe od 10 i 40 cm3, a i sam prilkucak na pumpi je puno veci. U radu nemogu primjetiti da nesto steka, ali ipak da provjerim. Rezervoar je iznad pumpe nekih 80 cm.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
a ovaj frajer je cijepao
image042w.jpg
[/QUOTE]

Koliki je hod klipa, kod mene 60 cm, nedovoljno jer je sjekira uska.
 

hrvoje999

Član
Tu od
20 Pro 2009
Poruka
928
Power,kod ovih tvojih kalača bude trebalo malo više od silikona i WD-40.A da staviš širu sekiru,dal bi onda cilindar imal dovoljnu snagu da raskoli drvo?Možda one ravne bi,al kak bi se s kvrgavima ponašal?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
Koliki je hod klipa, kod mene 60 cm, nedovoljno jer je sjekira uska.

hod je 40cm , proširenje sjekire je u planu
a mogu ti reći da je sve pucalo do kraja iako su ovi cerovi bili prilično nezgodni za cijepanje
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Od suvisnog cjepaca koji je bio na stroju sam napravio ovaj vertikalni, kombinovani stroj se radi, jos malo pa gotovo.



Uploaded with ImageShack.us
Ovaj vertikalni ima podesivu platformu, klip se sam vraca u pocetni polozaj, ima jos noz na 4 dijela, pumpa je kao sto vidite velika i jos uz ubryanje 1;3, daje veliki protok, potrebno je na vratilu imati 300 okr/min. sila cjepanja stoji na natpisu 18t, medjutim racunica kaza da je 15.

Vidis i sam da sjekira nije siroka (svega 6 cm),tako da ce joj prosirenje dobro doci (na 11cm), i kad tvoj sa manje hoda cijepa dobro onda ce i ovaj, samo kad prosirim sjekiru za nekih 7 do 8 cm sa obadvije strane. Kolikaje sirina sjekire na tvom cjepacu.
Mislim da ces ti imati vise posla na svom cjepacu nega ja na svom, meni je potrbno sat vremena da to napravim, a ti ces nam reci koliko ces jos raditi na njemu da ima brzinu i ucinak.
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
meni nije potrebna velika brzina , trenutna širina sjekire je čini mi se 10-12cm
ali pazi pri obliku sjekire , početak sječiva mora biti jako tanak i da je tako na nož nekih 2-3cm , pa tek onda da ide proširenje , jer kao što i sam znaš najteže je sjekiri da počne cijepati , posle ide lako

evo slika moje sjekire i oblik je jako dobar , jedini dodatak koji bih dodao je da je nož trapeznog oblika po oštrici, znači prvo da ulazi srednji dio oštrice pa tek onda krajevi

image055mh.jpg


a ovu grešku moram ispraviti , klip se mora izmaći na najmanje 1/3 dužine noža ako ne i skoro do polovine
inače ovdje sam ga stavio na brzaka da vidim kako će se ponašati , čak nosače nisam nikako ojačavao radi prepravki
image056s.jpg


image057f.jpg
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
namjera mi i jest da vec na ovaj postojeci noz navarim dvije ploce sa strane a vrh ostrice ostaje isti zbog lakseg ulazenja u drvo. Scvakako da trebas pomjeriti nosac noza a samim time i nosac cilindra prema centru cijepanja drveta.
 
T

tommislav

Guest
meni nije potrebna velika brzina , trenutna širina sjekire je čini mi se 10-12cm


a ovu grešku moram ispraviti , klip se mora izmaći na najmanje 1/3 dužine noža ako ne i skoro do polovine
inače ovdje sam ga stavio na brzaka da vidim kako će se ponašati , čak nosače nisam nikako ojačavao radi prepravki
image056s.jpg

Dobar cjepac! Ali kad vec ispravljas greske mogao si i ovu "kliznu stazu" na koju je zavarena sjekira napravit malo duzu jer je velika sila naprezanja u svim smjerovima. Meni se osobno vise sviđa cjepac na trn iliti vijak samo zbog prakticnosti tansporta. Dali mislis stavljat pumpu ili ce traktor pogonit cjepac?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tommislav;


Dobar cjepac! Ali kad vec ispravljas greske mogao si i ovu "kliznu stazu" na koju je zavarena sjekira napravit malo duzu jer je velika sila naprezanja u svim smjerovima.


A kad bi ti ja rekao i pokazao da imam plastičnu vodilicu ?...I da radi .i da ne struže ..i da ne treba podmazivati a da cjepa kao pravi .
Ti bi rekao da taj kalač ne valja?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
kada promijenim položaj klipa vodica će imati daleko manje oterećenje
za sada radi na hidrauliku traktora i ne vjerujem da ću stavljati pumpu na njega , osim možda u slučaju da budem nešto koplikovao sa dva cjepača u tandemu ali to je za sada samo mašta
 
T

tommislav

Guest
tommislav;


Dobar cjepac! Ali kad vec ispravljas greske mogao si i ovu "kliznu stazu" na koju je zavarena sjekira napravit malo duzu jer je velika sila naprezanja u svim smjerovima.


A kad bi ti ja rekao i pokazao da imam plastičnu vodilicu ?...I da radi .i da ne struže ..i da ne treba podmazivati a da cjepa kao pravi .
Ti bi rekao da taj kalač ne valja?

zasto bi reko da nevalja? pa koliko cjepaca nema nikakve vodilice, sjekira fiksirana na klipnjacu i gotovo! Ali nemozes rec da nije bolje ako imas dužu vodilicu!
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
tommislav;
zasto bi reko da nevalja? pa koliko cjepaca nema nikakve vodilice, sjekira fiksirana na klipnjacu i gotovo! Ali nemozes rec da nije bolje ako imas dužu vodilicu!


To su dvije krajnosti , vodilica nikakva vs dugačka vodilica .
OK , može duža vodilica , deblji profil , veča sjekira , deblji nosači , duži cilindar .
I kaj smo dobili ?- stroj težak 2 tone koji troši 5-6 kw samo za prazan hod .
Kome treba takav stroj ?
 
T

tommislav

Guest
tommislav;
zasto bi reko da nevalja? pa koliko cjepaca nema nikakve vodilice, sjekira fiksirana na klipnjacu i gotovo! Ali nemozes rec da nije bolje ako imas dužu vodilicu!


To su dvije krajnosti , vodilica nikakva vs dugačka vodilica .
OK , može duža vodilica , deblji profil , veča sjekira , deblji nosači , duži cilindar .
I kaj smo dobili ?- stroj težak 2 tone koji troši 5-6 kw samo za prazan hod .
Kome treba takav stroj ?

da napravi duplo duzu vodilicu stroj ce biti tezi za 5-6 kila! Iako ni 50 kila ne igra nikakvu ulogu! :madmana: haha
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
da napravi duplo duzu vodilicu stroj ce biti tezi za 2-3 kile! Iako ni 50 kila ne igra nikakvu ulogu! :madmana: haha
50 kila željeza (neobrađenog) dođe oko 400 kuna .
I da napravi duplo dužu vodilicu mora je imati po čemu voziti , dakle mora imati duži profli ...
Da bi vozio duplo težu vodilicu i duži profil mora uložiti više energije tj. goriva ...
i kaj sad ?..gdje smo došli ..radi ćega ? ..škola nam je smrdila :madmana:torbe su služile za postavljanje gol linija i korner crte :prayer:
 
T

tommislav

Guest
50 kila željeza (neobrađenog) dođe oko 400 kuna .
I da napravi duplo dužu vodilicu mora je imati po čemu voziti , dakle mora imati duži profli ...
Da bi vozio duplo težu vodilicu i duži profil mora uložiti više energije tj. goriva ...
i kaj sad ?..gdje smo došli ..radi ćega ? ..škola nam je smrdila :madmana:torbe su služile za postavljanje gol linija i korner crte :prayer:

400 kuna!!??? ajde pitaj Savu koliko bi ga kostalo da je napravio duzu vodilicu!!! Znas sta ce ti odgovorit? 0 kuna. Al dobro sta se ja imam s tobom objasnjavat kad vidim da neznas osnovne zakone fizike!
I sto se tice duze vodilice, profil ostaje potpuno isti i bilo bi mane trenje na samoj vodilici i profilu sto znaci da bi ulaganje energije bilo manje nego sad!:axe:
 

Najnoviji postovi

Na vrh