• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ja vec ima 4 stabilizatora i mozda da njih iskoristim i na njih navarim tockove i dizem ih i spusta po zelji.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914


Uploaded with ImageShack.us[/QUOTE]

Stroj radi bez zastoja, kad bude malo volje i vremena u planu mi jer na stroj jos postaviti vertikalnbi cjepac za eventualna deblja drva. Taj cjepac ne iziskuje vece troskove posto cu iskoristiti vec postojeci tlak ulja na stroju, potrebna je konstrukcija, cilindar, razvodnik, sjekira i 3 crijeva.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Misliš na vetrikalni za metrice ?
Koliko ti je brz sam procec , jel ima potrebe da ubrzaš kalač u odnusu na samu moč pile , tj. tko koga čeka nakon ono sat piljenja gdje sve sjedne na mjesto i sva uhvati svoj ritam ?
NAkraju gdje si nabavio ventil ?(ono kod dna cilindra za brzi hod? ..ili je to došlo skupa s cilindrom ?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Da za deblje metrice.
Prcoes traje nekih 3 sec, spora se ukljucuje kako sam sad podesio tek na oko 200 bara, sad neznam kojeg je promjera manji klip i koju silu tad ostvari, ali se spora koja daje 15 t ukljuci ponekad kad naidje nesto nezgodno. Taj ventil sam zbavio u SLO, posebno. Ko koga ceka, pa kad je drvo deblje (30cm i vise) pilenje traje malo dulje pa onda cijepanje ceka pilenje, posto je brzina cijepanja neovisna o promjeru, ali sve u svemu uskladjeno je dobro i ide veoma brzo.
Vertiklami sam mislio posatviti eventualno ako ima vecih od 45 cm koje nemogu stati u cjepac da ih pocijepam pa onda ubacim unutra na cijepanje.
Juce sam odradio nekih 30 metara stvarno nezgodnih drva a nisam niti poranio niti zakasnio ai odmaralo se i pilo pivo.
Usput da napomene stavio sam i hladnjak , vidi se na slici naprijed, aovo na njemu umotano u nailon je ventilator grijanja od auta koji ima ulogu cirkulacije zraka. Hladnjak sam stavio posto mi je ova druga pum pa koja pogoni traku malo prevelika za hidromotor poa sam na sigurnosnom ventilu razvodnika podsio sigurnjak na mainimum da imam dobru brzinu kretanja trake,a li to malo grije ulje, ali sa hladnjakom nema problem, cak ventilator ukljucujem povremeno po potrebi.

Možeš ,da ..samo treba pripaziti , ne trpe svi razvodnici na povratnom vodu (T) visoki pritisak .
Max. tlak povratnog voda je 60 bara ..No puno njih se može spajati u seriju bez beda ;)

U tom slucaju bi se moglo nesto uraditi sa ventilim da se zatvori protok korz jedan razvodnik a pusti kroz drugi prema potrebi, ali treba biti pazljiv sa ventilima da se ne zatvore obadva istovremeno pa pumpa nema gdje progurati ulje.

a ovaj frajer je cijepao
image042w.jpg

Jeli ovo I profil i koje su dimenzije, imam nekakav I profil debljine 10mm ove dvije ploce paralelne i 8 mm ova sto ih spaja. Problem je sto ove dvije paralelne nisu iste debljine na pocetku su 10mm a na drugom kraju gdje se spaja sa ovim centralnim je oko 15mm, znaci na konus, a po njemu treba da ide vodilica noza, jeste li to rjesavali ubacivanjem konusnog odstojnika izmedju one dvije ploce klizaca da se dobije nalijeganje cijelom povrsinom, ili ste nasli I profil koji je svugdje iste debljine. Uopce me zanima koja bi bila dovoljna debljina tog profila sa sirinom istog za silu nekih 15t.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
taj konus na koji misliš je zanemariv , tako da iako tu ima malo lufta ničemu ne smeta ako ti je klip postavljen da ima hoda u bolcnovima , ovaj klip ima na klipnjači ''G'' odnosne sferne ležajeve

profil je 10 ili 12 cm , ne sjećam se , sila je oko 7-8t i za sada nije opterećen previše , ali kada udaljim klip od stuba moglo bi biti veće opterećenje na profil

a I prifil je lako pojačati , samo mu dodaš dvije ploče paralelno sa centralnom pregradom ali ih ne sastavljaš sa njom , to ima da ga ojača do besvijesti
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Ja sam mislio uraditi od I profila 18 cm, pojacati ga sa dvije ploce od 10mm sa strana paralelno sa sredisnjom, kako si vec rekao i dobio bih prakticno kutiju, a po ovoj vodilici koja je sirine nekih 8cm zvariti dodatnu plocu sirine 18 cm, debljine 10mm, tko da je pojaca i ujedno doibijm ravnio dio za vodilciu, posto ce biti sire od I profila. nadam se da si me razumio, tako cu imati pojacan nosac i ravnu vodilicu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
razumio sam , samo neznam ima li potrebe za tom prednjom pločom , možda je suvišni teret i trošak , ja bih pojačao samo srednju sa obje strane tako da se dobije kutija a da ona na koju ide vodilica ostane da se vidi nekih 20-30mm po strani da bi vodilica mogla da je zagrli
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
kutija ide svakako, za pojacanje vodilice cemo vidjeti imali potrebe, ali ako pravim kutiju onda prektivam tu vodilicu pa je moram prosirivati sa dodatnom plocom.
 

mario 22

Novi član
Tu od
11 Lip 2011
Poruka
27
pozdrav

evo ekipa i ja sam slozio svoj prvi cjepac :gitarist:zadovoljan sa njim radi ko svicarski sat;) .......slike cu stavit za par dana.... a powershift svaka cast na stroju majstore :D pozdrav svima
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Planiram na vece postojeci sistem hidraulike prikljuciti jos jedan cjepac za vertikalno cijepanje debljih drva, koristi cu vec postojecu pumpu, na zelim spajati jos jedan razvodnik u seriju (optereceje protoka), nego bih taj razvodnik spoji paralelno sa postojeceim razvodnikom, samo mi treba razdjelnik ili kako se to vec zove. dakle uredjaj koji bi usmjeravao ulje u jedan ili drugi razvodnik po potrebi na nacin da se prebaci rucica razvodnika u odredejni polozaj. kako se zove ta stvarka i kako izgleda, vjerovatno ima jedan ulaz i dva izlaza sa rucicom. Nisam to nikad vidio ali sam sigurna da mora postojati. kombinacija sa dva ventila otpada jer u slucaju da su oba zatvorena a pumpa se vrti = havarija.
i jos pitanje kako se krecu cijene tih stvari, za protok nekih 50l/min.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Planiram na vece postojeci sistem hidraulike prikljuciti jos jedan cjepac za vertikalno cijepanje debljih drva, koristi cu vec postojecu pumpu, na zelim spajati jos jedan razvodnik u seriju (optereceje protoka), nego bih taj razvodnik spoji paralelno sa postojeceim razvodnikom, samo mi treba razdjelnik ili kako se to vec zove. dakle uredjaj koji bi usmjeravao ulje u jedan ili drugi razvodnik po potrebi na nacin da se prebaci rucica razvodnika u odredejni polozaj. kako se zove ta stvarka i kako izgleda, vjerovatno ima jedan ulaz i dva izlaza sa rucicom. Nisam to nikad vidio ali sam sigurna da mora postojati. kombinacija sa dva ventila otpada jer u slucaju da su oba zatvorena a pumpa se vrti = havarija.
i jos pitanje kako se krecu cijene tih stvari, za protok nekih 50l/min.
Treba ti ovak nekaj .
ventil02.gif
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Uprabvo to, i vec sam ga nasao, i ostale stvari za cjepac, posto smo svi radoznali evo cijena,

cilindar promjera 85 i 60mm, hoda 75 cm (dali je to dovoljno da cijepa metrice) kosta 50 EURA,

ovaj ventil 25 eura

komnadni razvodnik 25 eura,

sve to vise komada da izaberem
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ako vam kažem da sam kupovao razvodnike potpuno ispravne sa 2-3 komande za 10-15e onda se vjerovatno nećete smijati poweru ;)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ako vam kažem da sam kupovao razvodnike potpuno ispravne sa 2-3 komande za 10-15e onda se vjerovatno nećete smijati poweru ;)

ljudi moji u bosni se strojevi sijeku u staro zeljezo, naravno sijeku ih oni koji ih nisu kupovali ili su ih kupovali od nekog ko je dobio firme za 1 euro pa sad to sve ide na kile, i to za 25eura da biram, daje mi i sa dvije komande, sigurnosni ima, prva petoletka sta hoces.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ljudi moji u bosni se stroji sijeku strao zeljzo, naravno sijeku ih oni koji ih nisu kupovali ili su ih kupovali od nekog ko je dobio firme aza 1 euro pa sad to sve ide na kile, i to za 25eura da biram, dajke mi i sa dvije komande, sigurnosni ima, prva petoletka sta hoces.
OK , ja gledam novi :prayer:
 
B

baksadj

Guest
mala igračaka za djecu. mada možda nebih bilo loše jače sklepati :rolfer:[YT]http://www.youtube.com/watch?v=eoIkEBKmQ5k&feature=related[/YT]
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
nije to ni loše za manje količine za vlastitu upotrebu bolje nego lupati ručno sjekirom da ti ruke otpadnu
 

Najnoviji postovi

Na vrh