• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
moze jedno pitanje, kako funkcionira onaj kalač na traktoru... kako je to spojeno dali bi ga se moglo spojiti bez traktora, ako ne rabi kardan, na neki kompresom, pumpu ili sta ja znam al da to pogoni struja (nije bitno kolika, tj nesmije ici preko 40kw jer vise od toga me ne pusti elektra hehe)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
prvo koliko si novaca spreman dati za stroj, koliko ces sa njim raditi, ali snaga motra oreko 9 kw nije potrebna, sa tim mozes raditi profi.
 

daniels

Aktivni član
Tu od
17 Velj 2009
Poruka
1,800
onda tvoj i moj grab nisu isti :mrgreen: ja imam više sjekira ali kad dođe grab onda nastaju belaji,često odskoči kao da sam udario u traktorsku gumu a ne u drvo.

isto drvo raste na dva različita terena i nije isto tvrdo,i sam znaš da jedno puca ko repa,svrdlu ne uđe u njega ni do pola, a u drugo ti se traktor gasi,puca kardan....
il kaj ti veliš sjekira se odbij od njega,ne samo od graba.
ja se stakvima ne muči il ga izrežem pilom,na skroz kratko il ga gurnem u 3PM.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
šta ste navalili da bi odmah pod ovu spravu gurnuli kvrgavi grab :madmana:
vidite da čovjek kulturno cijepa , ovo i nije tako loša ideja

zaboravljate uzeti u obzir i temperaturu na kojoj radi , drva se mnogo lakše cijepaju :supz:
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ako moze malo pojasnjenje, hvala

jedan prodaje kalače koje radi doma, al su stvarno super vidio kako rade i znam tipa i kalač je odličan... pita me 8000kn al to je kalač za traktor, mene zanima dali bi se dalo sta rijesiti i kako da se to spoji na struju, preko nekog kompresora il slicno... jer ja mislim da njegov ne koristi kardan samo neke cijevi ima puscene
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
samo ti njemu reci sta želis i on ce ti to uraditi, da mi sad to napamet nepricamo, ako covjek pravi na traktor moze napraviti i na stuju, jos mu je lakse jer netrab ubrznje za pumpu raditi, jedino sad koju silu trebas i brzinu, trebas mu reci, ili ce ti on vec predloziti, veca sila i brzina diktira cijenu.
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
samo ti njemu reci sta želis i on ce ti to uraditi, da mi sad to napamet nepricamo, ako covjek pravi na traktor moze napraviti i na stuju, jos mu je lakse jer netrab ubrznje za pumpu raditi, jedino sad koju silu trebas i brzinu, trebas mu reci, ili ce ti on vec predloziti, veca sila i brzina diktira cijenu.

vidis kada sam bio kod njega se nisam toga sjetio... al ako moze kako to funkcionira, preko kompresora ili? mislim kada se spoji preko traktora... kako radi onaj cilindar koji se spušta polako pa raskala to lijepo, kako je to poveženo
 
B

bosniahos

Guest
-

Bez muke nema nauke ima na jubito hahaha gdje tip u Americi ima opet drugi sistem,roto kladivo jebo nanu nije video clip za ljude blage i slabog srca.A neda bog da si nešto popije mislim da bi ga rascijepalo u trenu.Mislim da je naslov BIGEST WHELL SPLINTER IN THE USA<WORLD<,a tip još zvižduće dok kolo na prst širine od njega flika a zna ponekad i poštekat pa on ka iztrgava od sikiretine drvo aman ćisti horor.
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
šta ste navalili da bi odmah pod ovu spravu gurnuli kvrgavi grab :madmana:
vidite da čovjek kulturno cijepa , ovo i nije tako loša ideja

zaboravljate uzeti u obzir i temperaturu na kojoj radi , drva se mnogo lakše cijepaju :supz:

Ma da oni sad navalili odmah da cijepaju sa tim najgora drva, a zanamo da i hidraulika tu posustaje, nego savo imas li iskustva sa fapovim hidraulicnim pumpama, stavo sam link od jedne u temu hidraulicna pumpa.

vidis kada sam bio kod njega se nisam toga sjetio... al ako moze kako to funkcionira, preko kompresora ili? mislim kada se spoji preko traktora... kako radi onaj cilindar koji se spušta polako pa raskala to lijepo, kako je to poveženo

to radi hidraulika, ulje, nema veze sa zrakom, sto si zapeo za kompresor
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
@power
nemam iskustva , ako se dobro sjećam da je okret 26cm3 za 3klipnu , pitaj člana ''kosjerac'' on dobro poznaje te pumpe

@noviuposlu
ajde molim te pročitaj temu iz početka jer postavljaš tako promašena pitanja , znači pročitaj temu pa onda pitaj šta ti nije jasno
i obavezno obrati pažnju pominje li se igdje ovdje riječ ''kompresor''
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
@power
nema iskustva , ako se dobro sjećam da je okret 26cm3 za 3klipnu , pitaj člana ''kosjerac'' on dobro poznaje te pumpe

@noviuposlu
ajde molim te pročitaj temu iz početka jer postavljaš tako promašena pitanja , znači pročitaj temu pa onda pitaj šta ti nije jasno
i obavezno obrati pašnju pominje li se igdje ovdje riječ ''kompresor''

dobro nisam ništa zlonamjerno mislio..

evo ako mogu postaviti pitanje, ako ne obrišite sve moje slobodno...

kako se da ta hidraulika zamijeniti s nečim na struju a da funkcionira isto? (mogu pitati i ovog sta radi al mozda jos nekome tu tako pomognem, mozda je u slicno situaciji kao ja... nezeli ona smeca iz trgovina a nema traktor)

odgovor tipa, ne isplati se to i nije to bas tako prihvaćam i odustajem od toga, ok :=)
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
a znas li na kojim okrretajima radi i koji je max okretaja u minuti i koji je radni tlak, nemogu da na stranic ppt nista nađem o ovim pumpama, jednostavno ih tamo nema
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,095
ma pitaj kosjerca on sigurno zna , ja stvarno nemam pojma

@noviuposlu
e vidiš to je već drugačije pitanje
MOŽE , ali moraš da nam predočiš svoje potrebe i mogućnosti , znači :
koliko i kakvih drva želiš da cijepaš godišnje,mjesečno,na dan, na sat?
koliko si novca spreman da ''pljunješ'' za tako nešto ?
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ma pitaj kosjerca on sigurno zna , ja stvarno nemam pojma

@noviuposlu
e vidiš to je već drugačije pitanje
MOŽE , ali moraš da nam predočiš svoje potrebe i mogućnosti , znači :
koliko i kakvih drva želiš da cijepaš godišnje,mjesečno,na dan, na sat?
koliko si novca spreman da ''pljunješ'' za tako nešto ?

pa moraš da mi kažeš jer ja pojma nemam šta treba da vi znate...

recimo za vlastite potrebe kojih 30m a ako imam vremena možda bi i za prodaju, imam šume hrasta većinom al i ako se ne varam grabar i jos neke vrste...

ma ja bi kupio jedan meni odličan i super kalač al je za traktor, pa dali se može kupiti sta(znaci nesto cime to traktor pogoni al da je na struju, ja sam mislio da to ide preko kompresora od traktora al nisam razmisljao jer tada bi sjekač odjurio brzinom munje kroz drvo a ne ovako sporo kako sta rade) da je na struju pa da to radi na struju... jer nezelim da kupim one iz trgovina jer znam da ne valjaju, ne mogu da valjaju za te novce

sada me zanima dali je moguće to izvesti pa bi vidio dali mi se isplati, neznam koliko sam spremam dati još al neznam dali me razumijete šta mi treba
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
mislim da bi ti bio dovoljan sa sjekirom na 4, sila cijepanja nekih 10 t, protoka 40l/min i 200 bar tlak, sad prema tome prilagodit cilindar (otrpilike bi bio nekih 90mm) klip sto deblji zbog brzog povtrat jedna brzina zbog jednostavnosti i naravno cijene, komanda odgovarajuceg protoka sa sigurnosnim ventilom. el. motor sad treba proracunati, postoji formula vezano za protok i tlak, otprilike nekih 5 kw max.

to bi bilo:

Hidraulicni agregat 150 EURA
Komanda ukoliko je ve nema na agregatu 25 EURA
Cilindar 75 EURA
Hidro Instalacija 4 crijeva 50 EURA
Noz 50 EURA
Konstrukcija 150 EURA

UKUPNO 500 EURA, sad jos rad i profit


Cijene su za rabljene hidraulicne sklopove
 

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
mislim da bi ti bio dovoljan sa sjekirom na 4, sila cijepanja nekih 10 t, protoka 40l/min i 200 bar tlak, sad prema tome prilagodit cilindar (otrpilike bi bio nekih 90mm) klip sto deblji zbog brzog povtrat jedna brzina zbog jednostavnosti i naravno cijene, komanda odgovarajuceg protoka sa sigurnosnim ventilom. el. motor sad treba proracunati, postoji formula vezano za protok i tlak, otprilike nekih 5 kw max.

to bi bilo:

Hidraulicni agregat 150 EURA
Komanda ukoliko je ve nema na agregatu 25 EURA
Cilindar 75 EURA
Hidro Instalacija 4 crijeva 50 EURA
Noz 50 EURA
Konstrukcija 150 EURA

UKUPNO 500 EURA, sad jos rad i profit


Cijene su za rabljene hidraulicne sklopove

ako je to za mene, oooo polako, ni da sam glup al ovo nije baš moja struka...

al ti tu mislis na kompletan kalač ili? sorry na vjerojatnim dosadnim pitanjima
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja to ne raedim ,a li ti je orjenatciono dijelovi 500 EURA i js plus 500 ya ostalo, tako da cjepac koji ima solidnu brzinu, cijepa na 4 dijela moze s dobiti ya nekih 1000 EURA, kakvog u rgoc+vini neces naci sigurno , jer takve ne prodaju. isao sam na varijantu sa hidro agregtaom, jeftinija je i jednostavnija. nemoj sa nista pitati, imas informaciju i tako sa majstorom pregovaraj
 
Posljednje uređivanje:

noviuposlu

Član
Tu od
7 Tra 2011
Poruka
759
ja to ne raedim ,a li ti je orjenatciono dijelovi 500 EURA i js plus 500 ya ostalo, tako da cjepac koji ima solidnu brzinu, cijepa na 4 dijela moze s dobiti ya nekih 500 EURA, kakvog u rgoc+vini neces naci sigurno , jer takve ne prodaju. isao sam na varijantu sa hidro agregtaom, jeftinija je i jednostavnija. nemoj sa nista pitati, imas informaciju i tako sa majstorom pregovaraj

ok vidjet cu s ovim, ma mislio sam ja dati i 1000e i više al da valja, da kala bez greske kao sta sam vidio jedan u radu... da je ajmo reći profi... jer evo u ponedjeljak idem po 10m a mozda uzmemo i 15m drva (vidjet cu kakva su i kolika bi trebalo kalati i koliko) od sumarije piljenja na metar jer za ovu zimu nisam uspio (bilo je kasno) svoje posjeći

inače trošio preko 20 000kn na zimu na lož pa će mi se sve to brzo vratiti al zelim profi stvar
 

Najnoviji postovi

Na vrh