• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

B

brano

Guest
Prije svega hvala na brzom odgovoru.Ovakvu pumpu imam i imam još jednu manju,da li mi je dovoljan motor od 3 kW da ostvarim silu 10-12 t?

Brano
 

Prilozi

  • big-837894_Hidraulicna-pumpa_slika_O_816437.jpg
    big-837894_Hidraulicna-pumpa_slika_O_816437.jpg
    23.1 KB · Pregleda: 547

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
za silu je bitna promjer cilindra,kod tebe je ok i taj cilindar od 90mm promjera sa tlakom od 200 bara, jer pretoletka ne ide dalje bi otprilike bilo nekih 12 tona, sad uzmimo da je pumpa jednim dijelom ishabana opet imas 10 t, a brzina hoda cilindra ce ti ovisiti o velicini pumpe (spoljni izgled ne mora da znaci i veliki protok) po mojoj procjeni tvoja je nekih 25 cm3, nisi rekao na kojim okretajim ces je vrtiti i ide li direkt na osovinu el. motora.
 
B

brano

Guest
pumpu će pogoniti elektomotor od 3kw 1400 obrtaja.Zanima me koji razvodnik da tražim?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
25 cm3 x 1400 = 35 litara u minuti

mislim da ovu pumpu da tjeras pod punim tlakom i na ovim okretajima kad zatreba trebas 7 KW snage, neka me neko ispravi, nisam siguran jesam li ogodio formulu. Ali u svakom sllucaju 3 kw je malo, dakle ili manja pumpa ili mani broj okretaja. Moj prijedlog je veci motor, neka snage, neces se kajati.
 
B

brano

Guest
imam još jedan el.motor od 3kw 2800 okretaja dali je taj dovoljno?
imam još jednu manju pumpu
 

Prilozi

  • 30102011231.jpg
    30102011231.jpg
    53.2 KB · Pregleda: 394

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
potrazi na netu koja je kubikaza ove pumpe, ovaj motor od 2800 zaboravo to je max okretaja pumpe, a i ostvario bi duplo veci protok sa pumpom, tako da ta manja pumpa opet radfi istu stavr na tom broju okretaja, znaci pogledja koja je kubikaza pumpe, pa cemo dalje vidjeti, ali OPET KAZEM SAMO JACI EL. MOTOR, 3 KW JE SLABO, TO JE HOBI CJEPAC ILI CE BITI SPOR ILI DOVOLJNE BRZINE ALI SLAB.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
imam još jedan el.motor od 3kw 2800 okretaja dali je taj dovoljno?
imam još jednu manju pumpu
Ovo na slici(oznaka 3115 475 89) je pumpa 10.66 kubika
nju ti može onaj dvobrzinski 5.5 Kw navrtiti do 200 bara (točnije treba 5.26Kw za 200 bara)
pumpa može max. 250
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Trebal bi savjet strucnjaka! Trebal bi sloziti napajanje za automatski kalac drva, znaci, 12V,25A, stabilizrani napon, da se kopca na 220V!Najveci problem stvaraju elektromagnetski ventili. Kaj zmisliti?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
transformator sa diodama, neznam sto je tu problem, cak pase veci punjac akumulatora
 

Imbra

Član
Tu od
12 Srp 2011
Poruka
132
Kolko bi po prilici kostal takav veci punjac, novi, rabljeni?Ima ko mozda doma kaj takvoga za prodati?
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
ja sam od 20 A platio cini mi se nekih 50 do 60 EURA, ovaj od 30 A neynam kolioko bi mogao biti, ne vejrujem da je preko 100 EURA,
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
25 A ..zašto toliko ?
elektromagnetni ventili ? ...oni i ne trebaju peglani napon
najeftinije je napajanje od kompjutera ..spojiš dva komada paralerno
 
B

bosniahos

Guest
-

Dall je to samo za poticajnu podršku ili kao trajni pogon nećeg.To je toliko jednostavno da dica u osnovnoj školi takve ispravljaće rade.Sve dijelove imaš u Ćipoteka Zagreb.Toliko je jeftin grec od 25ili 35 A da je smišno.Još neki RC sklop i vozi.Ako pak tražiš trajni pogon nećeg e tu dolaze tiristori od oko <pol cola> i stotinjak A a da si malo više opisal zna bi ti reći, TI BAŠ NISU SITNA PARA,takve možeš iskopat iz starih tramvaja i vlakova ili kod ljudi koji rade remont istih.Ili jakuševac.Elektro ventili ne troše velike amperaže a baš gledam u jednog velik je ka paklo cigara piše 500 mA,Dok na ovom drugom od aviona piše 40A.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
ajde pitanje jel kome trebalo ikada nešto jače od std kalača za obavit posao,čisto jer se ja sa tim poslom bavim profesionalmo i čovjek mi kaže danas na 20tonski kalač nemože radit profesionalno a on mog djeda do mene danas svi radimo sa drvima i ja imam 20t kalač.Čisto mišljenje vas forumaša,pa če poslje i moj odgovor
 

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
ja imam cjepač negdje oko 16 T i bavim se isto drvima meni sasvim dosta.
Al ti reci tom čovjeku neka nauči cjepat na ruke drva pa će i onda sa cjepačem 15 ili 20t cjepati bez problema.

problem je u tome šta ljudi cjepaju na silu a svako drvo ima žilu kamo puca treba znati kamo zabit sjekiru.ja sam mnogi metar iscjepao na ruke dok nije bilo cjepača. a šta ću ti pričat ako radiš po šumi onda ti je sve jasno.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
nema iskustva sa hidrauličnim cijepačem!!! ali što je aco kazao "prvo treba na ruke naučiti"!!! da bih cijenio neke stvari, po onome što čujem oko sebe daje se zaključiti da svi barataju sa nekih 12-16 t, ali sam mišljenja da je to sasvim dovoljno, vijerujem da neki postotak ima i sam oblik alatke-siječiva....meni na trnu je bitna žica drveta jedino kod debelih-jako debelih komada, vijerujem da i na hidrauličnom to isto ima bitnu ulogu, kad mi je drvo jako krhko onda isto gledam po žici, ako ima puno kvrga također cijepam po žici ali samo da ne radim iverje
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=SZ2VLDN3Eig&feature=related[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

Aco 93

Član
Tu od
15 Lis 2010
Poruka
467
...karabaja dobro si rekao žica je bitna kamo će puknuti drvo jer u protivnom imaš iverja i odlipaka koliko oćeš. jer ako ti zabiješ u kvrgu direktno na drvetu koji rastao u livadi na kamenu onda mora biti stvarno jak cjepač da to rascjepi.

ma muka me lovi kad čujem koje se gluposti pričaju o cjepačima imam tu u okolici pacjenata koliko te volja ma prave 20 pm drva godišnje i koda su dva odjela rješili svaku godinu.

...ja se nerazumjem u kombajne,sijačice, berače itd jer sam to vidjeo jedino u gudovcu pošto je poljoprivreda u Gorskom kotaru nikakva pa to ni ne komentiram, al o šumi i šumrstvu i strojevima za to znam dosta i o tome mogu pisat i komentirat.
 

karabaja

Aktivni član
Tu od
23 Velj 2011
Poruka
1,320
ma što sam kažeš- komentiram ono što kužim, a postavljam pitanja ono što me zanima, također sam kao i nekolicina nas dobar dio godine u šumi i tu mogu komentirati......
držim da je za cijepanje na bilo koji stroj-cijepač-i sl najbitnije savladati tehniku na ruke a onda kad vidiš i skužiš kakav je to posao tek tada možeš cijepati strojno i onda to nije nikakav problem, znam dosta ljudi koji svaki šumski posao gledaju kao " a što srušiš drvo i tu je priči kraj" , također su ne rijetki komentati "svaka budala zna cijepati drva" da ne nabrajam dalje.....
svaki posao kao i cijepanje je kompleksan na svoj način, možeš ti nekome dati i cijepač od 40 t pritiska ako čovijek nije za to i ne zna što radi
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,319
Ovaj mi je najimpresivniji i najgori kalač ikad viđen:
[YT]http://www.youtube.com/watch?v=-E4GmFX3Puo&feature=related[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh