• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kalači drva

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Sta pogoni pumpu, kad se desava promjena zvuka pogonskog motora,. vjerovatno kako puknuti rece u povratu, tu trazi razlog grijanja, zna se desiti da su na cilindru holenderi ok, ali sama rupa na cilindru unutra daleko manjeg promjera, pregledaj to, dalje razvodnik 80l, to je ok, ali da li komanda rucice ide do kraja u polozaj, mozda je otvorena samo djelimicno.
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
U povratnom crijevu dolazi do promjene zvuka rupe u holenderi na cilindru su ok cak i sam mislim da cu ttebati promjeniti crijeva jer izlaz i pumpe je 3/4" i odmah je redukcija na 22 mm a razvodnik ima ulaz isto 3/4" s time da povrat nije uronjen u ulje nego je samo navaren kolcak na vrh rezervoara gdje je i spojen povrat ulja s time da je ro crijevo deblje nego ulaz u razvodnik

Pumpu pogoni deutz 4006 i prilikom povrata mjenja zvuk ali nista strasno samo malo osjeti jedino razvodnik ne smijem prebaciti na drugi brzinu kada ide sjekira prema dolje naginje cjepac i poconje se gasiti

Zaboravi sam napomenuti da je razvosnik sa dvine bezine cijepanja
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

tu ti je onda glavni uzrok mali promjer crijeva , ništa ispod 3/4 odnosno 19 mm rupa ..naravno sve holendere tih dimenzija i rupu na cilindru , ako treba rastavi ga i povečaj rupe ...crijeva skrati koliko je maksimalno moguče ..kombiniraj s koljenima da skratiš lukove ..
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

Čitam i ne nalazim tu temperaturu na koju se zagrije ulje?

Glavni razlog grijanja ti je dvobrzinski razvodnik. Znači pumpa je cijelo vrijeme pod dosta velikim opterečenjem i normalno da grije ulje. nemoj mislit da u drugoj brzini na prazno nema opterečenja, tek tad je vjerojatno veće opterečenje ( vjerojatno konstantno preko 100bara) nego u sporoj brzini kod cijepanja ( pritisak ovisi o opterečenju cijepanja drva). A Praznog ada u drugoj brzini imaš puno...


Potpuno identični setup imam i ja sam jednobrzinski razvodnik, i kod mene se zna u ljeti tak zagrijat da jedva držim ruku na rezervoaru, a i po zimi je toplo....
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

je zver , ali to nije radi opterečenja i tih 100 bara nego radi oitpora ..jer ako je energija tih sto bara potrošena na sjekiri onda nema grijanja .znači energija nije potrošena na grijanje nego kalanje .


a ako ti u praznom hodu u drugoj brzini ide na 60-80 bara a tu je negdje tada je energija koja je potrebna za cca 80 bara potrošena na otpore tj grijanje ..tu vrijedi zakon fizike ..


dakle u drugoj brzini ulje iz donje manje komore cilindra ide u gornju , plus ulje iz pumpe ..to je cca 100 litri ulja ..na 50-60 bara, griječ to od desetak kilowata ..ako me razumijete
 

echoo

Član
Tu od
17 Pro 2011
Poruka
43
Re: kalači drva

da se nadovežem na raspravu ja mislim da je problem u razvodniku kada se ulje vraća iz gornje komore cilindra i dolazi od pumpe pa dolazi do veće kolićine ulja u razvodnik pa on zbog svoje konstrukcije to ne može propustiti pa dolazi do povećanja pritiska i grijanja ulja
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
Re: kalači drva

Nisam znao da dvobrzinski razvodnik radi u praznom hodu toliki otpor, uz idealne, odogovarajuce presjeke crijeva i holendera, 80 bara, ako je tako onda dvobrzinski razvodnik nije rjesenje.
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Re: kalači drva

Dvije brzine cijepanja tj prema dolje sjekira ali ne smijem povuci razvodnik prema drugoj brzini dajo umire a osjecaj je da ce se sve raspasti, sve drugo 5 sijece sve i popreko drveta snaga super samo ubija temperatura, prekosutra nova crijeva i manometar a ako to ne valja onda nova pumpa manjeg kapaciteta
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

Nisam znao da dvobrzinski razvodnik radi u praznom hodu toliki otpor, uz idealne, odogovarajuce presjeke crijeva i holendera, 80 bara, ako je tako onda dvobrzinski razvodnik nije rjesenje.




nije on ništa spektakularno loš , ali jebi ga prozvali su ga 80 litri , ali nije do 80 litri otpor nula a od 81 litar na dalje rapidno raste .
treba vidjeti dijagram otpora pa onda donjeti zaključak i prepisati lječenje
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Re: kalači drva

S oprostenjem jebat ga doka ja to sve pokupujem i prenamjenim osta ja bez gaca sad mi se cini jesno po jedno prvo crijeva i holenderi a onda mestar koji se razumije u hidrauliku pa nije ni ro spansko selo pa da nitko ne razumije a i pumpa je dosta velika 55 cc uz multiplikator 1:3,8 ima tu litara. Zasto povrat ulja treba biti sa cijevi uronjen u ulje, ne mze pjeniti jer je rezercoar iz dva dijela koji su povezani sa dvije cijevi 3/4" tako da ulja mora biti i na usisu i to bez zraka
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

Za tako veliku pumpu ne treba ti dvobrzinski razvodnik.

Čisto da razjasnimo kako rafi dvobrzinac;
U drugoj brzini zatvoren je komplet povrat ulja, znaći da se ulje ne vraća u rezervoar već samo šiba u cilindar. Kako na strani sjekire zbog klipnjače manja površina manja je i sila koja djeluje na klip od druge strane gdje ulje svojom silom djeluje na punu površinu klipa. Znači zbog razlike sile ulje iz cilindra sa strane sjekire se u drgij brzini zajedno s uljem iz pumpe utiskuje u stranu cilindra suprotnu od sjekire. Povrat u 2 brz je zatvoren sve do trenutka kad sjekira zapne u panju te se otvara sigurnosni...
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Ma ne smijem ni na prazno ubaciti u drugu dajo krepava i kalac se naginje da se prevrne

Na stranicama roso teha iz slo ima priblizan proracun pumpe broja okretaja multiplilatora te mjera cilindra pa ako se ne varam na max opterecenju trazi snagu od oko 60 ks nisam siguran morao bih tamo pogledati a dajo je 35 ks švabo

Pumpa i multiplikator u rosi tehu 2300 kn i godina dana garancije

Zaboravih napomenuti treba traziti rupu u italiji hidraulicne komponente su puno jeftinije pa cak i od slovenaca a u zg su za pumpu i multiplikator trazili 2950 kuna za kes
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: kalači drva

S oprostenjem jebat ga doka ja to sve pokupujem i prenamjenim osta ja bez gaca sad mi se cini jesno po jedno prvo crijeva i holenderi a onda mestar koji se razumije u hidrauliku pa nije ni ro spansko selo pa da nitko ne razumije a i pumpa je dosta velika 55 cc uz multiplikator 1:3,8 ima tu litara. Zasto povrat ulja treba biti sa cijevi uronjen u ulje, ne mze pjeniti jer je rezercoar iz dva dijela koji su povezani sa dvije cijevi 3/4" tako da ulja mora biti i na usisu i to bez zraka
zašto nisi prije došao po savjet ...


povrat mora biti uronjen u ulje , .....zapravo morao bi ..

ništa strašno ako nije , naročito ako su posude razdvojene ..ali i da nisu to nije razlog da se sistem grije


reko sam ti napravi par testova da vidimo da li se grije u praznom hodu, , pa u vožnji ...suosječam da je manometar skup ....kaj se mene tiče ova tema je zatvorena
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

Ma ne smijem ni na prazno ubaciti u drugu dajo krepava i kalac se naginje da se prevrne

Na stranicama roso teha iz slo ima priblizan proracun pumpe broja okretaja multiplilatora te mjera cilindra pa ako se ne varam na max opterecenju trazi snagu od oko 60 ks nisam siguran morao bih tamo pogledati a dajo je 35 ks švabo

Pumpa i multiplikator u rosi tehu 2300 kn i godina dana garancije

Zaboravih napomenuti treba traziti rupu u italiji hidraulicne komponente su puno jeftinije pa cak i od slovenaca a u zg su za pumpu i multiplikator trazili 2950 kuna za kes

Imaš ogromnu pumpu, skoro duplo veću nego bilo koji kalač s njuškala, čisto dovoljnu za rad s 1 brzincem

ja radim sa štorcem i isto ako se idem zahebavat i siječ neko drvo poprijeko i maksimalno opteretit ugušit će štorka ak nije barem na pola gasa....

kažem ti problem je u razvodniku.

Recimo lik u selu vrti kalač s malim tomekom ( mala pumpa), isto je u startu stavio dvobrzinac gore i svaki pokušaj u drugoj brzini ugasio mu je traktor. Zamijenili smo mu razvodnik i sad radi bez problema, odnosno samo ga hebe kad neke kvrgetine cijepa...
 
Posljednje uređivanje:

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Re: kalači drva

Prema proračunu iz rosi teha na 400 okretaja kardanskog vratila pumpa bi trebala davati 82 litre protoka, a razvodnik je 80 litreni, kako su dečki prije napisali negdje je zagušenje samo treba otkriti gdje a ako će biti potrebno promijeniti ću i sva crijeva i holendere. Hebena stvar ta hidraulika.
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: kalači drva

cilindar je isto iz rosi teha( ili sličan)? Ako je, skini lajtung na cilindru i pogledaj koliko su velike rupe na njemu. Na njihovim 100mm cilindrima priključnica za lajtung je 3/4" a rupica u cilindru 8mm. Nebi se čudil da je i na tvom tako...
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Re: kalači drva

Nije cilindar iz rosi teha od nekakvog radnog stroja dobre su rupe na njemu prvi cu promijeniti crijevo od pumpe do razvodnika jer je izlaz iz pumpe 3/4" i odmah je izreduciran na 22 mislim da u svakom slucaju to crijevo moram promijeniti tanko je
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Re: kalači drva

Samo da probam kako staviti fografiju
 

Prilozi

  • 20170218_105853.jpg
    20170218_105853.jpg
    60.9 KB · Pregleda: 108
  • 20170221_080036.jpg
    20170221_080036.jpg
    38 KB · Pregleda: 83

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,757
Re: kalači drva

Prema proračunu iz rosi teha na 400 okretaja kardanskog vratila pumpa bi trebala davati 82 litre protoka, a razvodnik je 80 litreni, kako su dečki prije napisali negdje je zagušenje samo treba otkriti gdje a ako će biti potrebno promijeniti ću i sva crijeva i holendere. Hebena stvar ta hidraulika.
Ovak:
Pri 400 o/min kardana pumpa se vrti 1520 o/min, i daje protok od oko 83 lit/min.
Pri tome se motor vrti oko 1500 o/min i može dati oko 28ks na radilici, ali ne i na kardanu. Na kardanu je to bar 10% manje, dakle oko 25ks.

U radnom ciklusu prema dolje) sekira ide brzinom od 12cm/sek, a u povratu ide 15 cm/sek
Kak taj cilindar ima tanku klipnjaču u odnosu na klip (odnosno prevelik omjer površina klipa/klipnjače), brzina u regenerativnom modu ("bržoj brzini") bi bila oko 67cm/sek.
Pri tome bi kroz razvodnik trebalo proteći 150 lit/min ulja, kaj je skoro nemoguće.

Puknuti bu bolje znal, ali za toliki protok trebala bi biti cijev bar od 1", a razvodnik 15-litarski, a povrat ulja bar od 5/4" i 100 litri ulja.

Inače, ta pumpa pri 185 bara treba oko 26kW, odnosno 35ks, a motor toliko nema na raspolaganju ni na punom gasu, a kamoli na 2/3 gasa.

Ako iberdruk smanjiš na 150 bara, još uvijek mu bude knap, jer pumpa traži 22kW, odnosno 30ks.
Zato ti gasi motor.

Sve štima, samo je pumpa prevelika. Ili bar multiplikator, a njega je puno lakše zamijeniti.
Da ga zamijeniš za onoga od i=3,2, bilo bi puuuno bolje.
 

Bendelja

Član
Tu od
19 Pro 2014
Poruka
153
Re: kalači drva

Pa i to je jedna od opcija ili pumpu ili multiplikator. Multiplikator je jeftiniji a i danas idem do hidrospoja u Vrbovec pa cu pitati za misljenje
 

Najnoviji postovi

Na vrh