• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

mladenko

Iskusan lik
Tu od
27 Sij 2011
Poruka
1,301
I ja ju imam s boljom pilom, ne ona koju dobis s njom nego sam bas kupio za kosti.... da li se bas tak zove za kosti ne znam ali dobro reze, kupio u lidlu
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,977
Upravo tako, samo kvalitetan list, ja sam se osobno u to uvjerio. A što se tiče sabljaste pile za te novce od cca 400kn bez obzira koji je proizvođač bude poslužila i više nego dobro za ono što ti je potrebno. Einhell recimo ima dobru ponudu, ja ju koristim za više namjena i zadovoljan sam sa njihovim proizvodima.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,668
Lokalni mesari su isto radili sa tom fejs aku ubodnom pilom mesariju i uz upotrebu drugačije pile bili su prezadovoljni.
Pošto puno rade otišla je u vječna lovišta a sad su kupil Boschovu i imaju ju več godinama.
 

mika

Iskusan lik
Tu od
22 Ožu 2011
Poruka
1,788
Ja sam prvo imal iz lidla zelenu na baterije, aove godine sam kupil crnu, manje troši bateriju i nabavi sam pilu od inoxa
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
219
Ma kad je napunis neka traje tih 5-8komada za rasjeci u danu i dobro.Znaci da se isplati kupiti..ok eto kupiti cemo .
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
808
pozdrav. imam par pitanja za kobasice.
radim kobasice od svinjetine. smeljem meso na šajbu sa velike tri rupe(valjda šajba za špek).
1668617202411.png
stavljam oko 2% soli. češnjak svježi i domače ljute paprike sušene smeljem na šajbu sa malim rupicama. češnjak i ljutu papriku stavljam koliko hoču. nisu jako ljute kobase.
meso držim u pacu tri dana(napravim uglavnom nedjelju ujutro). na hladnom. jednom dnevno miješam.
onda u utorak ujutro zanesem meso u kuhinju gdje imam šporet na drva pa grijem meso. ne držim posudu na šporetu nego na drvenom stolu koji je na drugom kraju prostorije. e sada da li je to dobro ? neki kažu da onda meso bolje teče u crijevo.
dali bušite crijeva sa iglom?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
I ja koristim ovakvu šajbicu za 10-ku i nož sa dvije oštrice za meso bez masti, a za masno meso pločicu s vjerojatno fi 5 rupama (nikad nisam mjeril) i nož sa 4 oštrice. Prema količini mesa odvagnem 2,5% soli (kobase znaju potrajati do novih i ako je manje soli nakon duljeg razdoblja posalavneju). Ostali začini po ukusu isprobavanjem. Tako izmješan materijal ostaje na hladnom do drugog jutra kada se ponovno promiješa i proba kakav je. Proba se radi žvakanjem malog komadića mesa. Po potrebi se dodaje neki od začina (uglavnom ljuta paprika) i puni se u crijeva. Za kuhanje frčem kobasice i vežem, a za sušenje delam beršline. S obzirom na to da volimo saftne kobasice (kod kuhanih je poželjno da se prilikom rezanja po tanjuru izlije saft), bušenje crijeva nije niti u primisli.

Meni su moje kobaice super, kaj ne znači da buju svakome najbolje, a kad negdje naletim na meni bolje, sigurno bum tražil upute kak ih delaju.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,872
Zlatno pravilo ko i za domaće kobase, 2,5%soli i 0,5% paprike, po želji može i jače, ovisno kak ko voli.
Ali ak radiš od čistog divljeg mesa, špeka minimalno 50%, i to onog osžd ošita. Vjeruj, ne bu previše
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Zavisi kak shvatimo preporuku @ZGseljak. :unsure:
Udjeli se po pravilu računaju u ukupnoj količini. Ako to primijenimo na ovaj slučaj ispada da treba 60 kg špeka.
Meni se to čini puno i rekel bi da je kolega mislil da je količina špeka koji se dodaje jednaka polovici količine čistog mesa (konkretno 30 kg). U smjesi je to 33 %. ;)
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,634
Špek (ČMT-čvrsto masno tkivo) nareži nožem na debljinu kukuruznog zrna. Najbolji špek za tu namjenu je goder. Divljač je suha i treba joj dodati špek. Kad budu kobasice jako suhe onda ti taj špek bude bolji/ukusniji od samog mesa. U svakome slučaju preporučam ručno rezanje špeka, a ne mljevenje. Jeste da je to dosta posla, ali se sigurno isplati. Meso divljači bi obavezno trebalo odnesti na analizu radi trihinele. Lijepe komade mesa također preporučam rezati ručno nožem, ostalo mljeti na mašini. Sretno i dobar tek.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,849
Jel netko radi mokri pac za meso,kako ide postupak,da mi malo objasni?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Mokri pac se kod mene radi na način kak je opisano u nastavku.
U hladnu vodu se stavi domaći jabučni ili vinski ocat (otprilike 12:1, ovisno o jačini octa) i dodaju začini: slatka i ljuta paprika, mljeveni crni biber, i stisnuti (zgnječeni) češnjak. Komad mesa se namoči u pacu i posoli. Paziti prema veličini komada koliko se soli, jer ak se dene preveč soli na komad, poslije je preslan, a ako je premalo postoji opasnost od kvarenja. Prvo se sole veći komadi s kožom, zatim manji komadi kožom, a iza njih veći bez kože. Konačno dolaze manji komadi, komadi koji se žele peći i zalijati mašću u banjice i na kraju rebrica.
Meso se slaže u posudu tak da ima čim manje praznina. Kad se sve složi u posudu se pažljivo polako sa strane ulije pac u kojem smo namakali komade. Obično to nije dosta pa se dolije ghladne vode toliko da je kompletno meso potopljeno u vodi. Rebrica se hoće dignuti, plivati na vodi pa se trebaju nečim pritisnuti. Praktično se pokazalo staviti na meso boce pune vode kao utege. Ako je zima normalna i temperature niske do vađenja mesa (3-4 tjedna) nema nikakve brige, osim mesa za u banjice (vadi se nakon tjedan dana) a ako zatopli, boce s vodom se mogu zamijeniti bocama s ledom i mijenjati po potrebi.

Opisal sam kak se dela kod mene. Možda netko drugi ima kbalitetniji postupak, ali ja sam opisanim načinom zadovoljan.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
808
Mokri pac se kod mene radi na način kak je opisano u nastavku.
U hladnu vodu se stavi domaći jabučni ili vinski ocat (otprilike 12:1, ovisno o jačini octa) i dodaju začini: slatka i ljuta paprika, mljeveni crni biber, i stisnuti (zgnječeni) češnjak. Komad mesa se namoči u pacu i posoli. Paziti prema veličini komada koliko se soli, jer ak se dene preveč soli na komad, poslije je preslan, a ako je premalo postoji opasnost od kvarenja. Prvo se sole veći komadi s kožom, zatim manji komadi kožom, a iza njih veći bez kože. Konačno dolaze manji komadi, komadi koji se žele peći i zalijati mašću u banjice i na kraju rebrica.
Meso se slaže u posudu tak da ima čim manje praznina. Kad se sve složi u posudu se pažljivo polako sa strane ulije pac u kojem smo namakali komade. Obično to nije dosta pa se dolije ghladne vode toliko da je kompletno meso potopljeno u vodi. Rebrica se hoće dignuti, plivati na vodi pa se trebaju nečim pritisnuti. Praktično se pokazalo staviti na meso boce pune vode kao utege. Ako je zima normalna i temperature niske do vađenja mesa (3-4 tjedna) nema nikakve brige, osim mesa za u banjice (vadi se nakon tjedan dana) a ako zatopli, boce s vodom se mogu zamijeniti bocama s ledom i mijenjati po potrebi.

Opisal sam kak se dela kod mene. Možda netko drugi ima kbalitetniji postupak, ali ja sam opisanim načinom zadovoljan.
sve isto osim octa, slatke paprike i papra. to ne stavljam,
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
9,758
Nekad sam čuo da se slanoća vode određuje sirovim oguljenim krumpirom!
Ne sjećam se je l mora potonuti ili isplivati!
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,558
Ocet, ali domaći vinski ili jabučni, daje fini miris. Moj vinski ocet je od seksarde, bez kemije. Jabuke također ne tretiram kemijom. Za sad je tak, a ak doživim da bu netko argumentirano dokazal da je bolje i zdravije na neki drugi način, bum razmislil o tome.
 

Najnoviji postovi

Na vrh