• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,185
Mozemo li malo utvrditi temu pac ili salamurenje mesa...
Ja preferiram "suhi" pac, dakle bez dolijevanja vode samo u onome sta se iscijedi iz mesa...cista sol negdje 5 - 6 - 7 % od priblizne tezine mesa jako dobro utrljana ono bas dobro utrljana...sunke na dno pa slaganje vratina, spek lopatice....
Po vrhu sve pokrijem kozicama...
Svakih 3-4 dana izokretanje i malo po malo vadjenje 2, 3 tj sunke 4 tjedna...
Kako je kod Vas, ima li koji konstruktivni prijedlog za izmjenu moje rutine?
 

drazenhonda

Iskusan lik
Premium
Tu od
1 Stu 2010
Poruka
2,712
Da zalosno je da u tvojoj okolici itko kupi u centru meso ako ima takve ponude!!!
Da smo blize...
Moja isprika, očišćena prasetina domača izađe oko 20 kuna kila. To je razlika u cijeni na količini od 20 kg ,60 kuna.
Zašto pojedinci onda naprimjer kad kupuju auto( ako se nema novaca) nekupe Daciu, nego kupe Audi Vw, Bmw, Mercedes. Za komad kvalitetnog lima se ima novaca a za kvalitetno meso se nema, itd.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
774
Ja hranim nesto svinja i ne odustajem. Hranim za stalne kupce, ljude koji zele imati kolinje i imaju volje za tim. E sad prica o domacem. Odojke kupim domace, bjelovarski kraj.. Hrana, zitarice su moje, soja iz Brazila, premiks iz Njemacke. Kaj je to svinjce domace??? Ljudi vjeruju da je, a ja velim da je domace samo zato jer nije stala prenapucena pa nema potrebe za antibioticima i lijekovima za borbu protiv proljeva.
E sad opet pitanje, kaj bu onaj sirocek na 13. Katu u 33 kvadrata delal kobase, solil spek i kuhal krvavice???
Dajte najte.. kupi si dva krmenadla i boli ga briga.
Da ne govorim o problemu mladih generacija koje nece ni te krmenadle ak nisu vec pecene i narezane na velicinu zalogaja.
Ponavljam, ja sam zaljubljenik u to pa svinjogojstvo gledam kroz ruzicaste naocale, ali kola su odavno otisla nizbrdo.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,185
Istina vecina ovdje ljudi ima ruzicaste naocale barem za dio kojih ih malo vise ili manje interesira....
...ali naucili smo iz Glasgow-a da su kravice najveci problem klimatskim promjenama i da moraju malo manje (da prostite) prditi...pa mozda mi smanjimo svi zajedno unos mesa a povecamo unos "zelenjave" te imamo visestruku dobit...zadovoljniju klimu, manje kila, normalniji secer, mozda i lakse coronu prebolimo....
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,208
Koga briga za onima koji to neće i ne cijene to, ili neznaju što je to, ionako je dadeno na volju svakom ko što voli.
Mi isto proizvodimo za sebe, viškove prodamo, naravno onima kojima je to interesantno,a zanimljivo je to da zadnjih par godina opet je sve više ljudi baš zainteresirano za to bez antibiotika i s minimalno ili ništa umjetne hrane.
Doma u sezoni svježeg domaćeg kozijeg sira uvjek imamo zahvaljujući prijatelju, i nešto maloj vlastitoj proizvodnji, i kad bi imali goste taj se sir ionako stavlja pred nekog kog cijeniš i kom to odgovara, a za ostale je tu podravec, gouda i ostali proizvodi "zavičaja".
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,546
@sttipa , ne prdi i ti ;)
Sve se svodi uvođenje generičke i umjetne hrane, koju proizvode korporacije jer nju se ne može jednostavno doma proizvesti (i time kontroliraju tko će koliko pojesti), poput kravica, svinja, kokoši i...zato im i smetaju, jer čine "primarne proizvođače hrane" neovisnim (tj. nemre ih se kontrolirati.
Nisu se sjetili deratizacije, a krave i svinje im smetaju...baš!
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
614
Moja isprika, očišćena prasetina domača izađe oko 20 kuna kila. To je razlika u cijeni na količini od 20 kg ,60 kuna.
Zašto pojedinci onda naprimjer kad kupuju auto( ako se nema novaca) nekupe Daciu, nego kupe Audi Vw, Bmw, Mercedes. Za komad kvalitetnog lima se ima novaca a za kvalitetno meso se nema, itd.
Eee, komad lima svi vide. A ono što pojedeš vidiš samo ti prije nego vodu pustiš!
KTC čisto meso sa buta 20kn/kg kao domaće HR meso.
I sam hranim svinje za vlastitu potrebu, ali da se zapitaš ima li smisla.
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
Mozemo li malo utvrditi temu pac ili salamurenje mesa...
Ja preferiram "suhi" pac, dakle bez dolijevanja vode samo u onome sta se iscijedi iz mesa...cista sol negdje 5 - 6 - 7 % od priblizne tezine mesa jako dobro utrljana ono bas dobro utrljana...sunke na dno pa slaganje vratina, spek lopatice....
Po vrhu sve pokrijem kozicama...
Svakih 3-4 dana izokretanje i malo po malo vadjenje 2, 3 tj sunke 4 tjedna...
Kako je kod Vas, ima li koji konstruktivni prijedlog za izmjenu moje rutine?
evo imam ja. napravi sve kako napraviš i na kraju zalij sve vodom. u vodu stavi ljute tucane paprike i češnjaka (češnjak premelješ na šajbu 10 mm) koliko god hočeš. onda na to zaboraviš na 7 dana za male komade 14 za srednje i 21 za jako velike. ne trebaš preokretati ništa . imaš puno mekše i sočnije suho meso. ja sam probo dalmatinske pršute. oni rade to samo sa soli i to ništa ne valja. to meso je jako tvrdo. onda oni njega režu na tanke šnite. jer da ga reže na debele to nitkoo ne bi mogao žvakati.
 

floion

Član
Tu od
18 Ruj 2013
Poruka
163
Evo kod nas u Bosni doslo vrijeme da se vrse pripreme za suho meso. E sada imam zelju ali ne znam kako. Mislio sam dvije ovce osusiti. Pa kako to ide?
 

Perko

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2020
Poruka
400
Jel bi se mogle napravit kobasice od ovna? Šteta ga dat za malo novaca a nemam gdje sa mesom.
 

jocc

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2015
Poruka
2,331
Da li je tko slagao onaj ručni stroj za guljenje špeka? Možda bude kakve prilike pa bi išao u izradu, zato me zanima ako ima tko iskustva s tim. Nije baš da mi treba al je zanimljivo, pogotovo za one koji ne mogu oguliti kožu bez da naprave masakr.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,208
Jel bi se mogle napravit kobasice od ovna? Šteta ga dat za malo novaca a nemam gdje sa mesom.
Možeš to je delicija , mi bravetinu sušimo, po principu prednje i zadnje četvrti sušimo, sredina(rebra, fijanak, kičma) i vrat idu u duboko, za juhu, dinstano zelje (kupus) i sl.
I ostavi dio buta za mljevenje pa pomješaj s junetinom i malo svinjetine za sarme, to roba par exelance.
Može malo i u kobasice pomješaj s svinjetinom, ne u velikoj mjeri da ne budu pre jake i tvrde.
I još nešto, nikad ne prodaji svoj domaći proizvod, ako nije sila, ili jednostavno imaš viškove i to ti je proizvodnja kojom se baviš, jer takve provjerene kvalitete i robe nećeš nigdje naći.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,343
evo imam ja. napravi sve kako napraviš i na kraju zalij sve vodom. u vodu stavi ljute tucane paprike i češnjaka (češnjak premelješ na šajbu 10 mm) koliko god hočeš. onda na to zaboraviš na 7 dana za male komade 14 za srednje i 21 za jako velike. ne trebaš preokretati ništa . imaš puno mekše i sočnije suho meso. ja sam probo dalmatinske pršute. oni rade to samo sa soli i to ništa ne valja. to meso je jako tvrdo. onda oni njega režu na tanke šnite. jer da ga reže na debele to nitkoo ne bi mogao žvakati.
Radimo po sličnim receptima i imam isto kao i ti mišljenje. Ja obično svaka tri do četiri dana okrećem komade je se slijepe. Ja malo više solim pa na kraju probam i nekad trebam ako je preslano da odsolim. Uglavnom pratim da so probije u unutrasnjost mesa, a dobro upajsano meso mogu sušit i na zraku. Sa malo dima sušim. Ma kakvo bilo toplo vrijeme meso je zaštićeno slanom vodom.
 

Ekonomist

Aktivni član
Tu od
24 Srp 2012
Poruka
516
Meso od ovna bravetina. Sušeno zovemo kaštradina. Kuhamo ga sa sušenom svinjetinom, noge, panceta i glava. Kada meso bude gotovo na juhi kuhamo tri vrste kupusa (raštike, verza, glavati), krumpir posebno. To bude specijalitet. Plećke a posebno buteve (kopsica) jedemo sušene narezane, bolje su od pršuta.
 

swizach

Iskusan lik
Tu od
12 Srp 2007
Poruka
1,573
Ova je imala 271 kg,druga 195,treca 185,cetvrta 248. I toj to za ovu godinu. Igre gladi i 3 sv rat moze krenut. 😁 evo ti jos slikica stroja
 

Prilozi

  • IMG_20211124_152330.jpg
    IMG_20211124_152330.jpg
    57.9 KB · Pregleda: 40

Najnoviji postovi

Na vrh