• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
Nisam osobno žlemal crijeva al sam se naužival minusa kad smo na zdencu prali crijeva kaj ih je ujak žlemal ,još u selu nije bilo vode .
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Nisam ni ja, ali se sječam da je bil neki alat koji se koristil za to, mislim da i znam gde je i da su se crijeva okretala da bi se oprala.
Naravno, i ja sam bil polevač a kad se oštetilo crijevo to je bila tuga i jad.
 

ŽeljkoKa

Iskusan lik
Tu od
18 Stu 2020
Poruka
569
Mi smo imali kao nekakve dvije šipkice spojene na jednom kraju, kao šestar i onda se crevo stisnulo između i provlačilo.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Meni je bilo lepo žlemat, ali jedino debela čreva za bele devinice je bilo teško, dugo traje.
Puno češnjaka se mjenja dok se žlemaju.

 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Meni je bilo lepo žlemat, ali jedino debela čreva za bele devinice je bilo teško, dugo traje.
Puno češnjaka se mjenja dok se žlemaju.

Sad si me sjetil divenica koje je moja baba spremala.
To kuhano u zelju.... meni nema bolje.
Mislim da orginalnog babinog recepta nema više niko, moram strinu pitati kak je ona to radila, nisu bile ko babine ali barem da imam orjentir kad se nekad odlučim probati napraviti.

To je bilo ovak nekaj
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
602
U ceradi sigurno ne vozi, znači to je nemoguće nikad.
Pa ja nemogu vjerovat kaj se sve tu piše a cijeli svijet to jede i uživa u delicijama, jedino kod nas niš ne valja.
Da da, u ceradi. Meso je na paletama u stiropororu zapremnina cca 1m3 i smrznuto utovarano. I na odredište teško da dođe skroz smrznuto.
U De meso smije biti 6mj zamrznuto od klanja i iza toga bi trebalo ići na uništavanje.
U Hr meso smije biti 1.g zamrznuti pa bi trebalo ići na uništavanje.
I onda meso iz De poslije 5-6mj dođe u Hr umjesto na uništavanje. Zato što nemamo uskladjene zakone s "razvijenijim" članicama.
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,706
Da da, u ceradi. Meso je na paletama u stiropororu zapremnina cca 1m3 i smrznuto utovarano. I na odredište teško da dođe skroz smrznuto.
Kakve to veze ima je l skroz smrznuto? I onak bi ga bacili? :unsure:
 

Brad1

Iskusan lik
Tu od
24 Lip 2019
Poruka
602
Pa zato što je tko zna koliko već puta smrznuto odmrznuto, što isto nije "zdravo" za meso.
Lik s kojim surađujem radio je kod jedne naše velike "prerađivačke" klaonicae na ispitivanju kvalitete. Tj mjerio je ph i još neke stvari na mesu. Rekao je da kad je došao tamo raditi da iza toga nije jeo paštetu 5 godina.
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,621
Nisam ni ja, ali se sječam da je bil neki alat koji se koristil za to, mislim da i znam gde je i da su se crijeva okretala da bi se oprala.
Naravno, i ja sam bil polevač a kad se oštetilo crijevo to je bila tuga i jad.
Na ručku od kuhače
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Da da, u ceradi. Meso je na paletama u stiropororu zapremnina cca 1m3 i smrznuto utovarano. I na odredište teško da dođe skroz smrznuto.
U De meso smije biti 6mj zamrznuto od klanja i iza toga bi trebalo ići na uništavanje.
U Hr meso smije biti 1.g zamrznuti pa bi trebalo ići na uništavanje.
I onda meso iz De poslije 5-6mj dođe u Hr umjesto na uništavanje. Zato što nemamo uskladjene zakone s "razvijenijim" članicama.
Jesi videl to kaj se vozi ba svoje oči? Znači nema šanse da bilo koji prijevoznik primi takav teret, nema apsolutno nikakve šanse. To kaj ti veli da vozi sigurno nije istina. Kazne su da mu gazda sve kamione prida nebu imal za kaznu. Pitaj malo bolje ga.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,874
Ja sam si za žlemanje crijeva napravio svoj alat, pokazat ću sliku. A za okretanje crijeva osobno koristim običnu drvenu kuhaču, iako stari ljudi su mi rekli da je najlakše sa drškom od kišobrana, sad ko voli nek izvoli. Još nisam probao pa neznam. A ovo je moj alat:
 

Prilozi

  • IMG_20211207_160110.jpg
    IMG_20211207_160110.jpg
    55.8 KB · Pregleda: 28

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Meni je bilo lepo žlemat, ali jedino debela čreva za bele devinice je bilo teško, dugo traje.
Puno češnjaka se mjenja dok se žlemaju.
Ti si videl nekog da žlema debela crijeva?

Ja sam si za žlemanje crijeva napravio svoj alat, pokazat ću sliku. A za okretanje crijeva osobno koristim običnu drvenu kuhaču, iako stari ljudi su mi rekli da je najlakše sa drškom od kišobrana, sad ko voli nek izvoli. Još nisam probao pa neznam. A ovo je moj alat:
Takve žlemalke ko tvoja su se prije kod nas koristile. Nisam nikad probal delati s njom, to je bil vujčev ili bratićev posel. Kasnije sam se ja hputil kak se žlema z nožem na stolu ili na drvenom plošeku i preuzel sam im posel. Brže ide. Najljepše ide na stolu koji odozgora ima ultrapas, ali danas više gotovo nema takvih stolov.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,800
Ja sam si za žlemanje crijeva napravio svoj alat, pokazat ću sliku. A za okretanje crijeva osobno koristim običnu drvenu kuhaču, iako stari ljudi su mi rekli da je najlakše sa drškom od kišobrana, sad ko voli nek izvoli. Još nisam probao pa neznam. A ovo je moj alat:
To je to, slično tome je izgledal alat od moje babe
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Jesi videl to kaj se vozi ba svoje oči? Znači nema šanse da bilo koji prijevoznik primi takav teret, nema apsolutno nikakve šanse. To kaj ti veli da vozi sigurno nije istina. Kazne su da mu gazda sve kamione prida nebu imal za kaznu. Pitaj malo bolje ga.
Neznam kaj se čudiš, znam za takve priče več više od 5 godina. I onda se to meso prodaje u kaciji prek vikenda. I najbolje je kad stranke nazad nose meso jer smrdi.
 

Najnoviji postovi

Na vrh