• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
Kad me već prozivaš...nisam kolinje imel rad ko dete, ali sam zato imel rad topiti mast, vesiti kobasice na batine... a najviše sam posle volel vrijeme dok se peklo meso za banju (pomazal sam z kruhom svu onu slanu mast...)
Otec je pripremil drva, kotel, i sve drugo (ali nije volel mesariju...osim jesti). Uglavnom, klali smo 2, rjeđe 3 komada. Istina, moja se mama nadelala "kak vol", ali nigda nije rekla da joj je teško.
Kad god bi došel neki (rijeđi) gost, uvijek je imala par kobasic za dati... To mi je ostalo u sjećanju, pokoj joj duši.

Danas, kad mojih više nema, ja moram voditi brigu o kolinju, određujem kaj i kak se bu narezalo i spakiralo (žena pomaže, ali nema pojma o tome). I denes mi je žal kaj više toga nisam navčil od mame... dočekale su me njezine obaveze, za koje nisam ni znal da postoje, a sad mi njezino iskustvo i savjeti fale.

Svinje godinama kupujem pri bratića, i pri njega sve napravimo, jer on ima jednu prostoriju u podrumu namijenjenu samo za takve stvari (+mašinu, top, posuđe...)... čak i sel (sušionu). Dva brata, mesara, su mi susedi, pa to napravi jedan ili drugi, koji more i hoće. Jedan od njih mi to i pomogne pacati.
Zadnih godina (od kad mojih više nema) kupujemo po jednog pajceka, jer više nemrem riješiti, niti imam potrebe (dovoljno nam je).
Bez obzira na pomoć prije spomenutih, nadelam se i namučim...ali neprocjenjiv je osjećaj kad znaš da imaš (kakvo-takvo) svoje. Znam da u kobasicama niti suhom mesu nema nitrita, znam kakvi su začini, videl sam kavo je bilo friško meso (pregledano na trihinelu). Možda bi bilo jednostavnije kupiti, ali svejedno budemo imali kolinje dok god budemo mogli. Friški domaći čvarki su dobar motiv...
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,669
Uz sve nabrojano bi napomenul da *volim* raditi kolinje, sve si radim sam, od klanja, pažmanja (to naravno nemreš sam nego sa susedom/prijateljom),dalje od raskapanja, pripreme danima prije i posle, nadevanja kobasa, pacanja, dimljenja itd....
E sad, da to radim svako malo vjerojatno bi mi se zamerilo kak i većini, al ovak jenput na godinu mene veseli. Naravno prije početka ide rakijica, a dalje u razumnim količinama gemišt ili kuhano vino, ovisno o vanjskoj temperaturi. Pa kad za gablec imaš jetrica, kuhano meso za krvavice, pa sljedeći dan ujutro hladetinu, pa to ko da je praznik.
Odvojimsi i posložim dane da to u miru obavim i guštam si, plus imaš mesa za godinu dana. Jednu godinu sam Novu dočekal s nožem u rukama, pokraj radija i gemišta
 

vlastel

Aktivni član
Tu od
30 Sij 2019
Poruka
516
Iskreno, uživam u tom poslu. Obzirom da su stari pokojni, niko se nije htel toga prijeti, prijel sam se ja. Svi vikendi od dana republike su mi zauzeti ili pri prijateljima ili pri meni. Ja prijateljima pomažem zaklati, rastrančirati, napraviti devenice, drugi dan zrezati šnicline i napraviti kobase. Oni meni to vrneju pri meni. Naravno, bez rakije i vina to nemre biti to. I naravno, nemam nikakvu namjeru od toga odustati dok god bum mogel.
 

hellboy152

Član
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
302
Mi radimo (velika obitelj i svi idu kod svakoga) nekoliko vikenda za redom. Znali smo za jedan dan zavrsiti i 5 komada (sa kobasama i cvarcima i svime). Taj dan se naradis ali kroz dan se produ sve moguce teme, dozivljaji i dogadaji. Jos kao klinac sam se naslusao svakakvih prica i sve to ima neki svoj gust. Uz sve to radis sa mesom koje si ti uzgojio sa hranom koju si sam proizveo i niti jedno meso koje sam jeo kupljeno nije bilo blizu tome, a da ne pricamo o kobasicama koje se naprave od mesa iz marketa.
Ako nam to zabrane mislim da nam niti klaonica ne bude bila opcija jer ih jednostavno nema u okolici.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
.@zj ,od svega posla pripreme i ostalog ti si se grijal kod kotla s masti..vesil kobase i lizal mast..Tebi je fakat bil praznik.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,697
.@zj ,od svega posla pripreme i ostalog ti si se grijal kod kotla s masti..vesil kobase i lizal mast..Tebi je fakat bil praznik.
Bil je...ali više nije.
Sad je sve samo ne praznik. Sve dojde na svoje
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,896
Ja i bratić kad smo imali 15 godina počeli smo pomagati mome ocu i kumu, radili sve što je onda bilo potrebno. S vremenom sam naučio puno stvari radeći uz kuma. Pa su počela kolinja kod moga tasta, on je također imao prijatelja mesara, pa sam i uz njega naučio isto tako puno stvari. Čovjek je stvarno bio smiren i znao je svoj posao, da bi jednog dana došao do mene i rekao, evo ti pištolj, nož i idemo u akciju. Ja ostao zbunjen, kako ću to ja, pa nisam nikad, za sve postoji prvi put, samo bez straha i biti će sve u redu. I naravno, tako je i bilo, ja zaklao tada prvu svinju. Ja sam bio sretan jer sam vidio da se sve može ako se čovjek interesira i voljan je učiti. Danas doma i kod tasta radimo sve sami, ja sam preuzeo taj posao na sebe i nikad mi nije bio problem. Kako su gore i kolege spomenuli, ujutro se okupimo, nešto se pojede, pa popije rakija, nakon toga ide posao, pa lagano uz kuhano vino, pa se pripreme jetrica na saft, pa kasnije dolazi svinjska pečenka, itd, itd. Svinja se obradi, meso se stavi na hlađenje i onda prema kraju dana se napravi smjesa za kobasice i krvavice. Drugi dan obično punimo kobasice i pripremamo čvarke. Uglavnom to bi bilo to ukratko, mene iskreno taj posao veseli i dok sam zdrav i dok nam bude omogućeno uvijek ću sa dobrom voljom pristupiti obavljanju zadatka. A što nam budućnost nosi, to ćemo vidjeti, zasad dok je tako veselim se novim izazovima i druženju sa prijateljima. Što se mene osobno tiče ja sam uspio, naučio sam sve što trebam, ne bojim se preuzeti odgovornost i to je meni dovoljno. Postoji jedna izreka, a ujedno je to i rekao jedan moj prijatelj drugome, njemu je jako smetalo kada je vidio da ljudi nisu od pomoći i samo kukaju. "Pokreni se, nisi drvo!"
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Ispada da je tlaka na mesari samo onima koji ne piju..oni koji popiju je svejedno da li su na mesari ili u sumi..zadnji gasi svijetlo
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,121
Nema energije iz ničega. Meni samo nije jasno kaj tu ima delati kuhano vino? Pravilo je da se iza rakije odmah krene na gemište. No dobro možda ne odmah nego kad su jetrica gotova (podrazumijevaju se svinjska jetra, a ne od mesara). Do onda se preživljava samo na rakiji. :ppozdrav: I zato je normalno da onaj tko ne pije nema ni volje za kolinjem. No to se da lako promijeniti, samo treba početi. Prva i zadnja su najgore.o_O
Da se razmemo - ja ne promoviram alkohol, ali sam sigurno protiv droge i gazirane pijače koja zna biti opasnija za zdravlje.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
A gle ljeska mogu i ja ujutro potegnuti 3-4 rakije uz kavu i onda dudeti nad komadom špeka do ručka...i samo vikati ženo daj sim,mali daj tam..
.
Ja ne znam kak vi to raditr ali kod mene se nije tacalo po blatu.vodu iz korita samo okreneš skup s dlakama pa kokošti to nose dalje itd..Kad si na betonu i ispod dizalice treba sve oprati pomesti ..pripremiti ,pospremiti..a tu rakija niš ne pomaže..Pa cak i oprati ostatak krvi na mjestu gdje se zaklalo prase jer je i tam beton.
 

NikolaT55

Iskusan lik
Tu od
17 Velj 2020
Poruka
1,896
Nema energije iz ničega. Meni samo nije jasno kaj tu ima delati kuhano vino?
Ako je vani jako hladno, a nažalost danas zna se da više nisu zime kako su bile nekada, kuhano vino, crveno, barem meni osobno je ujutro odgovaralo, a može se i krenuti na gemište, svatko popije i napravi onako kako misli da njemu najviše odgovara, ja nemam ništa protiv i da ljudi popiju vodu ili sok. Sve je stvar navike.
 
Posljednje uređivanje:

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,121
Ma isto je to tak pri svima. Krv, masno sve kaj takneš, pranje dan prije i tjedan posle. Pacanje, sušenje. Nije dobro kaj je toplo vrijeme radi sušenja, nije dobro kaj organizam pati za vrijeme kolinja, a još više poslije konzumacije tih proizvoda, posebno kod nas starijih, ali nikak da se opametimo. Teško je i biti vegetarijanac. Valjda zato alkohol pomaže da se sve to lakše prebrodi, a on djelomično i rastvara masnoće vu krvi. Barem tak vele za tudum. Delal sam vu mesnoj industriji 21 leto. Tam nije bilo mesara koji nije pil. Valjda vrsta posla to iziskuje.
U tome kaj sam napisal ima šale, bedastoća, ali i zrno istine (samo ga ja nemrem najti). Budući da sam penzioner probam se sve više prebacivati na goli grah i kuhani krumpir pa da vidimo kak bude to išlo i kak bude dugo trajalo.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,358
Ja sam napravio na plansku pa nisam oduševljan..****** ih površinsko kaljenje..
Više puta oštrenjem se povečava površina dodira i tad i oštar nož ne sječe dobro pa je potrebno smanjiti dodirnu površinu na nožu na 1mm širine.
 
Na vrh