• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
788
A da ja vama velim da ja pacam u otopini soli (18 kg soli na 100 l vode) i drzim od 24 h do 48 h ovisno o debljini mesa?? Hahaha
 

zagorje

Aktivni član
Tu od
4 Lis 2011
Poruka
357
A da ja vama velim da ja pacam u otopini soli (18 kg soli na 100 l vode) i drzim od 24 h do 48 h ovisno o debljini mesa?? Hahaha
Ako nije problem može malo detaljnije , kakva sol ,postupak itd....hvala .
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
788
Znaci otopis morsku sitnu sol u vodi. 1.8 kg na 10 l vode. Ali mijesas dok se sva sol otopi. Onda u tu otopinu potapas meso. Na dno stavljam table speka, kare bez kosti i komade buta, na vrh idu kosti od rebara koje na tanko skidam sa carskog mesa i kosti od krmenadle. Stavim gore letvice i pritisnem s karnisterom od 20 l da meso bude potpuno potopljeno. Nakon 24 sata vadim kosti, a nakon 48 sve ostalo. Objesim, ostavim da se ocijedi i onda ide dim. Dimove ne brojim nego gledam boju. Ne dimi se svaki dan i ne dimi se cijeli dan. Zadnjih godina se dimi iskljucivo sa sljivom. Cijele butove ili plevke ne susim jer smatram da je to kod mene nemoguce.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kemijski procesi koji se moraju odigrati na novou stanične mebrane ne poznaju postotak soli..samo vrijeme.
Ovaj postupak mi ima prizvuk industrijske proizvodnje radi zadrzavanja što više vlage u stanicama kako bi nam kasnije tu vodu prodali po cijeni suhog mesa .

Kod mene se obavezno ispušta sukervica a tekla bi par dana.Tko jednom vidi kako to izgleda više mu ne pada na pamet da to ne ispusti iz napominjem ,mokrog paca.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
Ja sam lani po receptu @Deda Marek imal neke pureče butove i jedan but od malo večeg odojka samo dva-tri dana u suhom pacu i bili su dovovoljno slani da se u sušenju nisu pokvarili.
 

domo1984

Dobro znana faca
Tu od
22 Srp 2014
Poruka
550
Mi u bure nasolimo meso,ako bude sukrvice izbacimo ju van i dodamo malo soli jer sukrvica skine sol s mesa.
Tako bude tjedan dana zatim se dodaje pac (voda sol i bijeli luk).
Za šunke (cijele) sam pitao jer kod nas se zna držati u pacu i do 6 tjedana a ja moram na posao.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,743
... Za šunke (cijele) sam pitao jer kod nas se zna držati u pacu i do 6 tjedana a ja moram na posao.
Pri nas je vrijedilo nepisano pravilo:
1 kg mase šunke = 1 tjedan pacanja (mokri pac).
Sad više ne sušimo cijele šunke, a i rabimo suhi pac (trljanje solju pomiješanom sa sitno narezanim komadićima češnjaka i premetanje jednom na tjedan).
Tanki komadi idu prije van, operu se, ocijede i obrišu krpom, pa na dim.
Isti postupak je i s ostalim mesom, kad se dovoljno napaca.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,048
Svako od nas radi kak misli da mu je najbolje i meso najfinije.
Recimo moja baba je meso uvijek prala krpom, a moj mesar neda krpi ni blizu jer se na koži nakupi (on to zove dlen) i onda ga razneseš po mesu kad pereš.
Ja sam godinama jel babino meso i eto me živog, ali kad sam videl koje naslage toga ostaju na nožu i sam od onda stružem.
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,209
Pri nas je vrijedilo nepisano pravilo:
1 kg mase šunke = 1 tjedan pacanja (mokri pac).
Sad više ne sušimo cijele šunke, a i rabimo suhi pac (trljanje solju pomiješanom sa sitno narezanim komadićima češnjaka i premetanje jednom na tjedan).
Tanki komadi idu prije van, operu se, ocijede i obrišu krpom, pa na dim.
Isti postupak je i s ostalim mesom, kad se dovoljno napaca.
Ja imam šunku ove godine cca 14 kg....malo bi bilo previse 14 tjedana...
Svako od nas radi kak misli da mu je najbolje i meso najfinije.
Mislim da je @MUHA na dobrom putu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Sve je dobro dok se nezna za bolje
Izreka je točna, a možda si u pravu kod paca. Da bi prihvatil raditi drukčije, moram imati dobre razloge i ne preveliki rizik da bum kaj kod prvog pokušaja uprskal. Osim toga poželjno je da novi način nije kompliciraniji i da na novi način nema više posla. Ipak od svega je najvažnije kak mi paše kad je narezano. Delamo mokri pac, žena složi materijal za umakanje, a moje je da umočim i posolim. Iako je sve kasnije 3 tjedna u vodi s dodatkom mirodija, komadi nisu jednako slani, nego je svaki slan toloko koliko je soli utrljano na njega. To je jedini kritični dio za koji treba imati osječaj koliko soli. Suhi pac zahtjeva više posla od mokrog i kritičniji je kod naglih zatopljenja. Kad bum jel suho meso koje je bilo u suhom pacu, a ukusnije je od mojeg iz mokrog paca, moral bum razmisliti o promjeni načina. Prije sigurno ne bum. Vjerujem da je vama koji preferirate suhi pac, isto tak vaše meso najbolje.
 

lijeskakc

Iskusan lik
Tu od
12 Stu 2019
Poruka
3,146
Evo, savjeti su spremni i čekaju na isporuku. Hočeš na suho ili mokro, sa dimom ili bez dima, na tvrdo ili meko, na toplo ili hladno, na dugo ili kratko, u ritko ili u gusto?..... pa ti odaberi koji ti najbolje paše :unsure:
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja ću se praviti da sam vas slušao, napraviti po svome, dat vam da probate i reći vam da je to po vašem savjetu, vi ćete reći, e to ti je zato što si mene poslušao i to je to? 😂😂😂

A meni najviše paše prst vina - prst vode, uzak, a dubok potok, kratko, ali slatko da se ne oznojim i tako, ima toga.

Za salamuru sam koristio Tuzlansku so, znam da treba ići ona koja forumu najviše paše, ali jbg, nisam pitao ranije 🤪🤣
 
Na vrh