• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

KOLINJE - - - izrada suhog mesa, kobasica i ostalih stvari od mesa

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
pa opet ih stavljaš u škrinju (kištru ),to je samo da ne promjene okus

Pitam zato sto je neko u prethodnim postovima rekao da ih ne zamrzava, nego samo drzi na hladnom i tamnom...:scratch
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
možda ,ako ih planira pojesti do uskrsa,ali ak imaš puno pa čak i do idućeg kolinja s njima u kištru
 

vitomir 1

Član
Tu od
7 Lip 2011
Poruka
292
Ovak se obavlja kolinje po starom Pulskom obićaju svaka čast prijatelju Bageristi...
plug200671.jpg
[/URL] Uploaded with ImageShack.us[/IMG]

tako se i kod nas radi, dok vidim svagdje sjeku svinju na polovice neznam zasto se tako radi,jer ovim drugim nacinom se dobiju ljepsi djelovi mesa,
 

peteracing

Član
Tu od
31 Sij 2012
Poruka
175
Pitam zato sto je neko u prethodnim postovima rekao da ih ne zamrzava, nego samo drzi na hladnom i tamnom...:scratch

Mi smo jih izvakumirali i u podrum s njima. Imam jednu gajbu iz mreže u koju nemože muha i tu jih držim. Samo treba paziti kad se vakumira da je stvarno dobro svakumirano i zavareno. I onda na nekoliko vremena prekontrolirat da je dobro svakumirano (najlakše tako da primeš vrečicu i probaš ju raskrenit. Ako se razteže onda ne valja, ako se ne onda je ok)
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
Pitam zato sto je neko u prethodnim postovima rekao da ih ne zamrzava, nego samo drzi na hladnom i tamnom...:scratch

ja svoje držim u podrumu,nema potrebe za zamrzavanjem....
još mi jedan par visi na gredi na tavanu,bez promjene je..
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
tako se i kod nas radi, dok vidim svagdje sjeku svinju na polovice neznam zasto se tako radi,jer ovim drugim nacinom se dobiju ljepsi djelovi mesa,

I ta svinja na stolu je presječena na polovice koliko ja vidim a najbolje da nam to kaze farmervg pa čemo znati.a sta se tiče obrade svatko radi kao mu odgovara odnosno koje djelove više voli tima se i posveti.

Pitam zato sto je neko u prethodnim postovima rekao da ih ne zamrzava, nego samo drzi na hladnom i tamnom...:scratch

Ne mora se stavljati u duboko mtd 001 ima pravo no ako ćeš ih drzati malo duže i ako nemaš prikladnog mjesta gdje je tamno i hladno staviš u duboko jer im ništa ne smeta.
 

Loncin

Član
Tu od
31 Kol 2011
Poruka
550
Mislim da mi je onda bolje da ih u skrinju stavim...
Jer nemam podrum pa ne znam bas gdje bi ih drzala...
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Mislim da mi je onda bolje da ih u skrinju stavim...
Jer nemam podrum pa ne znam bas gdje bi ih drzala...

Mjesec dva im ništa nebi bilo ni da stoje na kakvoj veradi (predulaz u kuću )pogotovo zimi a ako će stajati do jeseni onda u duboko .
 

mvidnjevi

Član
Tu od
28 Lis 2012
Poruka
36
Mi smo jih izvakumirali i u podrum s njima. Imam jednu gajbu iz mreže u koju nemože muha i tu jih držim. Samo treba paziti kad se vakumira da je stvarno dobro svakumirano i zavareno. I onda na nekoliko vremena prekontrolirat da je dobro svakumirano (najlakše tako da primeš vrečicu i probaš ju raskrenit. Ako se razteže onda ne valja, ako se ne onda je ok)

Donesi koju u dom da još mi probamo :D
Ja sam letos išal radit sam salame i sad su u dimu.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
To ti je recept ko i za ostale kobasice koje se suše samo se pune u svinjsko deblje crijevo ili plastićno po želji ,neko u takve špek reže na male kockice neko melje a neki rade i tanke trakice od špeka i tak stavljaju ....
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,914
nema tu mudrolije, bijeli luk, biber, sol, paprika ljuta i obicna, sve po zelji i granicama dozvoljenog. Bez junetine obavezno i sto jednostavnije to bolje,
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Lijepe kobase nema šta možda malo masnije no ja takve volim pa mi posalji jednu,hehehe,ma ne mogu se ta crijeva primiti za meso jer su dosta debela a i ako se tanka prime samo suhu kobasu stavis pod mlaz mlake vode i odmah obrišeš krpom crijevo se skida bez problema.
 

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Inače meni se nedopada ova vrsta crijeva za salame a vidim i kod tebe da se baš ne stišću uz meso ili se varam na pogled ona i se trebala smrežurati i povlačiti kak se meso suši...
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,699
meni su se nekak najbolje pokazala crijeva od derma varaždin...
 

gorski

  
Tu od
2 Sij 2011
Poruka
408
Inače meni se nedopada ova vrsta crijeva za salame a vidim i kod tebe da se baš ne stišću uz meso ili se varam na pogled ona i se trebala smrežurati i povlačiti kak se meso suši...

Nije stvar u crijevima nego u punjenju kobasa.i dali u njima ostane zraka ,ako se takvo crijevo prije stavi u slanu i mlaku vodu oko pola sata postane elastičnije i ako se maksimalno napuni tek da ne pukne tada se neće smežurati jer koliko se god meso prilikom sušenja stisne sa njim se i crijevo vraća u prvobitno stanje i mežuranja nema ali ako se ne napuni dovoljno onda se smežuraju jer se crijevo prilikom punjenja nije povećavalo.evo primjer moja salama koja se nije smežurala i susjedove koja je slabo punjena pa se smežurala radi se o istim svinjama istim smjesama i istim crijevima ali majstori nisu bili isti
picture015l.jpg
[/IMG]

meni su se nekak najbolje pokazala crijeva od derma varaždin...

Šta se tiče tankih crijeva i meni su dermina najbolja.:icon_thumright:
 
Posljednje uređivanje:

farmervg

Aktivni član
Tu od
7 Lip 2010
Poruka
1,421
Da i meni su Dermina crijeva najbolje kvalitete a ova slika Gorski pokazuje baš to vrhunska roba tak bi to trebalo izgledati kad se suše ,
 

Najnoviji postovi

Na vrh