• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Kompresori

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
29,613
Ovaj koji nema vlastito ulje vozi godinama kad u njega natočiš ulje.
Kompresor od IMT-a ne zadovoljava tvoje potrebe jer ga je problem od napred zatvoriti semeringom.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
svi oni mogu naduvati mnogo vise nego zasta se koriste. a hladjenje jedan ventilator od fice,lade i sl. pristrafis za remenicu kompresora i samo gledaj smer u kojem ce da duva. sasvim dovoljno cak i prejako hladjenje
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
496
Nekad sam kemijal sa podmazivanjem kompresora i još radi.

Napraviš dodatni karter u kojem se sakuplja ulje koje se slijeva iz kompresora, na poklopac ležaja namontiraj zupčastu pumpu od fićeka -ganja ju radilica . Treba malo strojne obrade da se prilagodi , napraviti drugo dno pumpe, priključke. Vuče ulje iz kartera i vraća na priključak za podmazivanje kompresora.

Još sam del i tlačni prekidač na 3,5 bara da svijetli lampica ak nema ulja.

Moraš i nekakav odušak smisliti da diše a ne pljuje ulje kroz njega

To je bilo prije dvadeset godina , sad sam deda i više mi se tak nekaj raditi neda.
 

apokaptus

Član
Tu od
10 Svi 2010
Poruka
861
Hvala svima mnogo na odgovorima. Vidjecu sta mozemo iskombinovati postavicu slike kako se bude radilo.
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Kemijali bi vi... samogradnja, ha?
Motor od Fiata Tipo 1.6 s dvije bregaste, prerađen u kompresor. Pogon na kardan (na slikama nema kardanske.. :(rofl):. trebala mi pa sam je skinul. Ide na vijke gdje se šrafi zamašnjak).
Vodeno hlađenje. Glava prerađena... Ima vlastito podmazivanje. :icon_thumright:










Nije baš neka finomehanika jer je to prototip.... Vjerojatno bude išel na postolje i pogon preko Golfovog dizela, uz redukciju na nekoh 800 okretaja kompresora i 3000 dizela.

:(bow):
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Da.... na auspuh je izlaz stlačenog zraka.
To ti je Twincam glava, svaki cilindar ima svoju odvojenu rupu za usis i ispuh.
Ulaz je pod zračnim filterom. Ventili su prerađeni tak da rade ko na običnom kompresoru... max tlak je cca 10 bar a protok je: ne znam. Puno :icon_eyes:

reverseflow8vhead.jpg
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Daj reci kak si riješil ispušne ventile. ako je 1.6L i ako je svaki okret radni, pa to je pun kufer protoka...:icon_eyes:, na koliko okretaja si vrtel?
Znam za onaj sistem sa bubom pola/pola motorom, nego kaj misliš o peglici ili spačeku
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
a tak , znači ti nemaš bregaste?

vidio sam fičeka , dečki su na mjesto spark pluga stavili tlačne ventile ..trebalo ih je samo skupiti i gas ..nažalost nisam vidio kako radi .


vaš vlč.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Čak si mislim da nebi bilo bedasto da se napravi nova glava od aluminija i ugrade nepovratni ventili, prvensveno da dođu što bliže klipu da se smanji "mrtvi" volumen.
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja sam to nesto ranije razmisljao od renoa 1,7 da radim kompresor za peskirnicu. samo sto bih na bregastoj bio manji zupcanik i prenos 1-1 .ali posto posla sve manje i novaca odustao a motor zavrsio u gvozdju a stepen kompresije 10-1 .jako redak sa tolikim stepenom za benzinca
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Ovako.... ovo je prototip, ukupni trošak je "vodovod" na kraju auspuha i novi dihtung glave. :icon_mrgreen:
Ispušni ventili? Šeširi ventila potokareni da dobiju konus s suprotne strane i napravio sam nova sjedišta ventila, s kontra konusom nego inače stoje. Stavljene slabe opruge...
Bilo bi bolje napraviti novu ploču umjesto glave i na nju staviti lisnate ventile od običnog kompresora.... no ovo moje ima vodeno hlađenje. Kompresija je max 10, no ne znam što bi moglo vrtjeti 4 cilindra s kompresijom od... npr - 15. I ovaj frče kardan pri 7 bara ( zna vargas s foruma :icon_lol:). Trebalo bi napraviti redukciju okretaja na najmanje moguće, s tim da pri tim okretajima još uvijek ima dovoljan pritisak ulja za podmazivanje.
Bregaste ne treba, dovoljni su obični nepovratni ventili, koje god bili konstrukcije.

Možda bi bila najpametnija konstrukcija da dva cilindra rade a da dva pumpaju kako ima napravljenih kompresora od VW Buba motora, ali najveći zajeb kod njih su posebne bregaste - http://vwparts.aircooled.net/Volks-Aire-Air-Compressor-Kit-Standard-Model-DR3S-p/dr3s.htm

U slučaju da tko treba motor od Peglice ili Bube za preradu u kompresor, imam po 2 komada od svakih.

Ili :(nerd): uzeti bregastu od peglice, ugurati je u blok od četiricilindraša rednog, 2 i 3 cilindar bi radili ko na pegli - na benzin a dva vanjska (1 i 4) nek pumpaju zrak.
Izvedivo na glavama kakva je ova od Fiata, s odvojenim rupama kod svakog ventila. Malo veći problem kod glava s kanalima, poput Yugo 45 ili Opelovog 1,2 OHV. Ovog:

 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,754
Znači kod tebe sad, ako gledamo u glavu iz profila, prerađeni ventil dolazi iznad dosjeda ventila....zanimljivo.
Kaj se tiće bubinog motora, ako bi se napravila kompresorska glava na jednoj strani, tada nebi trebalo mjenjat bregastu i moralo bi fercerat, jel tak?
Malo sam gledal za te pegličine motore, pa Poljska je puna tih kompresora.
Još kad bi nešt razumio:icon_rolleyes:
49_1212439876.jpg

10_1212439915.jpg

Ventili mi izgledaju ko od Ursusa
1443934500_1336150169.jpg

A na ovoj slici čine mi se da su kompletne glave od Ursusov
56_1247863784.jpg
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Da, dolaze iznad sjedišta ventila.
Bubini kompresori rade tako da na benzinu ostanu suprotni cilindri, vjerojatno zbog toga da smanje vibracije. Točnije, dobiju dvocilindrični boxer motor, poput BMW motocikla ili Citroen Dyane motora:

2cv_motor015g.jpg


Samo pola bubinog motora bi vibriralo još više nego peglin motor....

1200vw.gif


Osim toga, ovi što režu na pola bubine motore i uguraju to u avion... zadrže boxer konfiguraciju. Opet u pitanju vibracije.
Hummelbird_Amateur_Built_C-FPKY_05_half_VW_engine.JPG


Ako trebap peglin motor za kompresor... imam. :(hi): To bi bilo praktički nepoderivo, zbog podmazivanja pod tlakom, a ne ko večina običnih kompresora - bučkalicom za ulje.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,321
Ja se nebi usudio letjeti s tim motorom rezanim na pola :icon_e_surprised:
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,640
ako radi na zemlji , radil bu i u zraku
takva konstrukcija aviona često bolje radi kao jedrilica nego avion .tak da nema brige oko sigurnog prizemljenja

vaš velečasni
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
prizemljenje je uvek sigurno samo zavisi od strucnosti dal ce biti u jednom komadu ili vise
 

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
784
Bubin motor ima predimenzioniranu radilicu jer u trenutku dok su ga razvijali je trebao biti korišten posvuda.... od vozila do aviona. Radilica je dosta jaka tako da se elisa može direktno montirati:

aerovee_baffles_3975_2.jpg

A zašto ih režu na pola? Jer ameri i australci ne znaju za Citroen 2CV, ili im je BMW boxer premali...

Motor od Tatre T97 -
615176.jpg


Lycoming je imao slični motor, vjerojatno su i onda kopirali jedni od drugih:

lycoming65.jpg


Da ne bi bilo offtopic od teme foruma - evo Claasa s bubinim :(rofl): motorom:

[YT]http://www.youtube.com/watch?v=iCGroqPsbIY[/YT]
 
Na vrh